ViewSonic Library > Business > Daha Kaliteli Toplantılar > İnteraktif Düz Panel Ekran (IFPD) Nedir?

İnteraktif Düz Panel Ekran (IFPD) Nedir?

İnteraktif Düz Panel Ekranlar (IFPD), toplantı odaları ve ortak çalışma alanları için ideal olan geniş formatlı bir dokunmatik ekrandır. Yüksek kaliteli bir ekran, gelişmiş bağlantı seçenekleri ve yerleşik yazılım çözümleri sunarak hantal ve tarihi geçmiş projektör teknolojisinin yerini alır.

IFPD’ler işletmeler, eğitim amaçlı çalışmalar, hatta ev eğlencesi için mükemmel bir çözümdür. İnteraktif düz panel ekran ile harika bir ekran çözünürlüğü, yerleşik yazılım ve çok daha fazlasını elde edersiniz. 

Aşağıda, interaktif düz panel ekranlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İsterseniz kurumlar için geliştirdiğimiz özel ekranımıza da göz atabilirsiniz: ViewBoard IFP70.

İnteraktif düz panel ekranlar, herkesin toplantıları tekrar sevmesini sağlayacak bir ofis ekranı çözümüdür.

Basitçe izah edecek olursak, IFPD (Interactive Flat Panel Display – İnteraktif Düz Panel Ekran) bir tür interaktif beyaz tahtadır (IWB). İnteraktif beyaz tahtalar ise dokunmatik ekranı olan ve elektronik dosyalara erişebilen, bunları değiştirebilen ve bunlarla etkileşim kurabilen büyük elektronik ekranlardır. Diğer bir deyişle, sunum yapmak veya ortak çalışmak için kullanabileceğiniz dev bir tablet bilgisayara benzerler.

Ofisler İçin Yeni Nesil Bir Ekran

Yeni nesil dijital teknolojiler, insanların birlikte çalışma şeklini değiştiriyor. Yaklaşık 5 yıl süren hızlı dijitalleşme sürecinden sonra, yöneticiler dikkatlerini toplantı odasına yönlendiriyor. Sonuç olarak, insanların toplantı yapma şekli heyecan verici bir dönüşüme maruz kalmak üzere.

İleriye doğru atılan her büyük adım gibi, bu dönüşüm de doğru teknolojileri kullanmayı gerektirir. İşte IFPD’ler de bu teknolojik evrim sırasında devreye girer.

IFPD Nedir?

İnteraktif Düz Panel Ekranlar, toplantılarınızı ve sunumlarınızı ekibinizin iyi bir iş çıkarmak için ihtiyaç duyduğu özgürlük ve rahatlık ile yürütmenizi sağlar. ViewSonic’te biz onlara “ViewBoard” diyoruz.

ViewBoard’lar, 20 dokunma noktasına ve geniş görüntüleme açılarına sahip. Modern ofislerin ortak çalışma gereksinimlerini kolay ve güzel şekilde karşılıyorlar. Ultra-fine 4K çözünürlük seçenekleri ve şaşırtıcı derecede doğal bir el yazısı deneyimi sunan IFPD’ler, toplantı odasında daha önce mümkün olmayan şekillerde iletişim kurmayı ve iş birliği yapmayı sağlıyor.

Neden Projektörlü Bir Beyaz Tahtadan Daha İyiler?

İlk olarak, yüksek performanslı IFPD’lerle ekranın çok daha yüksek kalitede (örneğin 4K) olduğunu belirtelim. Ayrıca pek çok IFPD, birden çok kullanıcıyla etkileşime geçebilir. Daha fazla sayıda uygulama ve bağlantı yazılımıyla uyumludur; bunların çoğu zaten yerleşik gelir. Bu yüksek teknoloji ürünü ekranlar genellikle dosyalara erişmek ve paylaşmak için herhangi bir yerden oturum açabileceğiniz bulut tabanlı bir platformla da ilişkilendirilebilir.

Ekran Kalitesi

İnteraktif bir düz panel ekran, çoğu projektörden çok daha iyi ekran kalitesine sahiptir. Pek çok model 4K çözünürlüğe ve ışık seviyesinden bağımsız olarak net bir görüntüye sahiptir; dolayısıyla ortalama bir projektöre kıyasla çok yönlü cihazlardır. Aynı şekilde, geniş izleme açıları daha çok katılımcının ekranı görmesini mümkün kılar.

Gelişmiş görüntü kalitesi, interaktif düz paneller bir projektörün maksimum ekran boyutundan daha küçük olsalar bile, onlarla ekrandaki içeriği görmenin daha kolay olacağı anlamına gelir. IFPD’ler sabit ekranlar oldukları için, onları farklı bir yere taşısanız bile her seferinde yeniden ayarlamanız veya kalibre etmeniz gerekmez.

Dâhilî Yazılım

Projektörler genellikle doğrudan bir bilgisayara (veya başka bir cihaza) takılan bir donanım çözümüdür. Bir yazılıma sahip olsalar bile, bu oldukça ilkel bir çözüm olacak ve çoğu, TV’de bulunan gezinme menüsünden biraz daha fazlasını sunacaktır. Akıllı projektörler elbette bir istisnadır; ama en akıllı projektör bile giriş seviyesindeki bir IFPD’den daha sınırlıdır.

Çoğu IFPD, bir dizi dâhilî yazılım entegrasyonuna zaten sahiptir. Örneğin, ViewBoard’un vCast, Chrome ve myViewBoard gibi tüm ekranlarda önceden yüklenmiş gelen uygulamalarını gösterebiliriz. ViewBoard’lar, ekranı tamamen işlevsel bir Windows bilgisayarı haline getirecek yuvalı bilgisayar (slot-in PC) seçeneğine de sahiptir.

Bağlantı Seçenekleri

Çoğu projektörün bağlantı seçenekleri sınırlıdır. Yeni modeller, Wi-Fi veya Bluetooth gibi kablosuz bağlantı teknolojilerini destekler. Ancak, çok büyük olasılıkla projektörün diğer cihazlara (örneğin kablosuz ekranlara) bağlanması için bir kablo kullanılması gerekecektir.

IFPD’ler ise hem kablosuz bağlantı kurabilir hem de güvenli dâhilî dosya paylaşımı için kablosuz ağlara sorunsuz katılabilir. Üstelik yerleşik uygulamalar sayesinde, ekranınızı veya dijital beyaz tahtanızı paylaşmanın birden fazla yolu vardır.

Dokunmatik Ekran Etkileşimi

Bu neden, tek başına bir IFPD’ye geçiş yapmak için sizi ikna edebilir. IFPD ekranlar, isimlerinden de anlaşılabileceği üzere, dokunarak etkileşime geçebileceğiniz cihazlardır. ViewBoard gibi ekranlar, ekrandaki her şeyi analog bir beyaz tahtada olduğu gibi değiştirmek ve açıklama eklemek için sezgisel kullanılabilen bir dokunmatik ekran yüzeyi sağlar.

ViewBoard’lar, fiziki ve dijital toplantıları daha verimli ve kullanıcı dostu hale getirebilir. ViewSonic tarafından geliştirilen ViewBoard’un (IFPD), eski tip interaktif beyaz tahtalar kullanan bir Bölge Okulunda sınıf deneyimini nasıl geliştirdiğini okuyabilirsiniz.

IFPD’lerin 21. yüzyılın iş toplantıları için neler yapabileceğine daha da yakından bakalım.

Natural Writing on IFP70

ViewBoard İnteraktif Ekranlar İş Toplantılarını Nasıl Daha İyi Hale Getirir?

Bir ofiste iş süreçleri hızlı değişir ve buna ayak uydurabilen teknolojilere öncelik verilir. Çalışma ekipleri, iş birliği yapmalarına, üretken olmalarına ve her zamankinden daha verimli hale gelmelerine yardımcı olacak kaynaklara ihtiyaç duyar. IFPD’ler, size şöyle yardım edebilir:

1. Daha Hızlı Kurulum Süresi

 1. Bağlanması gereken projektör kabloları yok
 2. ViewBoard IFPD cihazında (USB dâhil) daha fazla bağlantı noktası
 3. Kullanıcılar için daha fazla bağlantı seçeneği

2. Modüler Ofis Tasarımıyla Mükemmel Çalışan Teknoloji

Yeni çalışma şekilleri ve ofis tasarımının yeni öncelikleri genellikle dinamik bir ofis alanı gerektirir. Artık “taşınabilir” nitelikte ve hem büyük konferans alanlarına hem de küçük toplantı odalarına dönüşerek çalışma ekiplerin değişik ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen ofis düzenleri tercih edilmektedir.

Çalışma alanınız ister gelişsin, ister büyüsün isterse de küçülsün, IFPD’ler her yerde kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak satın alınabilen bir taşıyıcıyla etrafta hareket edebilir, böylece binanın herhangi bir yerinde kullanılmaya hazır olurlar.

3. Toplantı Odasına Hazır Olan Bir Teknoloji

Eski projektör teknolojilerinin küçük odalarda kullanılması zordu. ViewBoard gibi IFPD’lerdeyse durum böyle değil. Harika bir ekip çalışması için doğru bir ortam gerekir. Bazen bu ortam, iş arkadaşlarının daha rahat bir alanda beyin fırtınası yapabileceği bir toplantı odasıdır.

IFPD’ler, büyüklüğü ne olursa olsun her çalışma alanında yüksek verimli iş birliği yapılabilmesini sağlar. Katılımcılar birbirleriyle ve sunulan içerikle hem toplantı odasından hem de diğer herhangi bir yerden kolayca etkileşime girebilirler.

4. Odadaki Herkes Ekranı Görebilir

En küçük konferans odalarında bile, kimsenin ekrana çok yakın olduğu ve ters bir açıda oturduğu için görüntünün bozulacağı kötü bir koltuğu yoktur. Yalnızca izleme açıları değil, pikseller ve parlaklık da optimize edilir; dolayısıyla herkes bir araya toplanmış haldeyken bile ekranı net görebilir.

5. Herkes Daha Odaklıdır

 • Toplantı katılımcılarının not tutmasına gerek kalmaz. Ekrandaki her şey sonradan erişebilmek için otomatik olarak kaydedildiğinden sunuma veya gerçek zamanlı sunulan içeriğe odaklanabilirler.
 • Dikkati dağıtan daha az şey vardır. Toplantının sonradan görüntülenebilecek şekilde kaydedildiğini herkes bildiği için, kimse cep telefonuyla ekranın fotoğrafını çekmeye çalışmaz. Bunun yerine, tüm oturum sonradan yüksek kaliteli ses, video ve programlanabilir efektlerle görüntülenebilir.
 • Dipnot ekleme araçları, içeriklerin açıklanmasını kolaylaştırır. Bu da toplantı katılım seviyesinin artacağı anlamına gelir.
 • Kolay ses/video akışı ve içerik paylaşımı sayesinde tüm katılımcıların ilgisini çeken ve odaklanmalarını sağlayan daha iyi ve dinamik bir toplantı ortamı elde edilebilir.
 • Dikkat dağıtabilecek ara belleğe alma veya gecikme süreleri yoktur.

6. Sunum Yapmak ve Paylaşmak Daha Kolay

IFPD’ler, toplantı ve sunumlarınızı inanılmaz bir özgürlük ve rahatlıkla yürütmenizi sağlar. İçerik paylaşım deneyimi kolay ve sezgiseldir, yani iyi bir iş birliği elde etmeyi engelleyen çoğu engel ortadan kalkmış olur.

 • Ana konuşmacı sabit bir dizüstü bilgisayara bağlı kalmak zorunda değildir.
 • Katılımcılar kolayca içerik paylaşabilir.
 • İçeriğe kolay ve hızlı şekilde açıklama veya dipnot eklenebilir.
 • Kablosuz bağlantı
 • Sürükle ve Bırak özelliği
 • Güçlü Intel® Teknolojisi, toplantı yöneticilerinin bir tartışmanın ortasında dahi içerikle gerçek zamanlı olarak daha fazla şey yapmasını sağlar.
 • Aynı anda birkaç farklı yazılım uygulaması çalıştırılabilir.

IT Departmanları Neden ViewBoard IFPD’leri Sever?

IFPD’lerin toplantıları nasıl daha iyi hale getirdiğini anlamak kolaydır; fakat teknolojinin etkin kullanıldığı uzaktan gerçekleştirilen toplantılarda, perde arkasında pek çok şey gerçekleşir. IFPD’ler, IT departmanlarına da çok çeşitli avantajlar sunar. Güçlü Intel® Core™ işlemciler inanılmaz performans ve güvenilirlik sunarak IT uzmanlarınıza aşağıdakiler dâhil pek çok avantaj sağlar:

 1. Başka Şeyler Yapmaya Zaman Kazanırlar

 • Ampuller daha uzun dayanır. Dolayısıyla ampul değiştirmek için harcadıkları zamanı geri kazanırlar.
 • Basit ve zarif tasarım, temizlenmesi ve bakımı gereken daha az parça olacağı anlamına gelir. Temizlik ve bakım için harcadıkları zamanı geri kazanırlar.
 • Beyaz tahtaları yeniden kalibre etmek için harcadıkları zamanı geri kazanırlar.
 1. Günlük Düzenlerinde Daha Az Karmaşa Olur

 • Acil durumların sayısı azalır ve başlamak üzere olan bir toplantıda sorun gidermek zorunda kalmazlar.
 • IFPD ortamını merkezi olarak kurup özelleştirebilmeleri, hatta yönetebilmeleri sayesinde yoğun geçen günlerin sayısı azalır.

Okullardaki IT uzmanlarının neden düz panel ekranları sevdiğini görün: Eğitim Sektöründeki IT Uzmanlarının İnteraktif Dokunmatik Ekranları Sevmelerinin 10 Nedeni

ViewBoard-for-Conference-Room

Yöneticiler Neden ViewBoard IFPD’leri Sever?

Yöneticiler, gelişmiş iş birliği ve iletişim söz konusu olduğunda çalışanlarına, müşterilerine ve tedarikçilerine fayda sağlayan her şeyi takdir eder. Ancak, bunun ötesinde, büyük resmi görebildikleri için IFPD’lerin çalışma ortamında kullanılmasının muazzam faydalarını da takdir edeceklerdir. Bu faydalara şunlar dâhildir:

 1. Tasarruf

IFPD’ler pek çok açıdan maliyet tasarrufu yapılmasını sağlar. Örneğin, altyapıya müdahale edilmesini neredeyse hiç gerektirmez. “Hepsi bir arada” bir tasarım oldukları için, eski teknolojiler gibi tavana monte edilmeleri gerekmez. Yani tavana kablo çekmek veya duvarları kırmak konusunda endişe edilmesine gerek kalmaz.

IFPD’ler, aynı bir TV veya monitör gibi bir prize takılarak kullanılır.

Ek olarak, çoğu işletmenin zaten sahip oldukları da dâhil olmak üzere çok çeşitli yazılımlarla çalışabilen bir ofis görüntüleme çözümüdür. Diğer bir deyişle, satın alınması gereken daha az sayıda yeni lisans vardır.

 1. Üst Düzey Güvenlik

IFPD’ler, günümüzdeki en önemli güvenlik sorunlarının dikkate alındığı güvenli platformlar üzerine inşa edilir. ViewSonic ViewBoard®’un kurumsal düzeydeki güvenlik özellikleri arasında şunlar yer alır:

 • Biyometrik tanımlama
 • Çok faktörlü kimlik doğrulama
 • Tüm uygulamalar için tek bir giriş (SSO)
 1. Gelişmiş Gizlilik

IFPD’ler, bir işletmenin kıymetli varlıklarını ve katılımcıların gizliliğini koruyanlar da dâhil olmak üzere çok çeşitli güvenlik özelliklerine sahiptir.

 1. 21. Yüzyıla Yakışan Yenilik

IFPD’ler yenilikçi ve iş birliğine önem veren bir şirket kültürünü teşvik eder. Bunların ikisi de işletmelerin 21. yüzyılda ayakta kalmasını sağlayacak şeylerdir.

 1. Yatırımın Geri Dönüşü

ViewBoard olan IFPD’ler, büyüyen işletmeler için zaman içinde maliyetleri düşürebilen ve kolayca ölçeklendirilebilen bir çözümdür. Ek olarak, eski teknolojilerdeki pek çok birleşik iletişim kısıtlaması, bu yeni nesil IFPD çözümünde ortadan kaldırılmıştır. Bu da yöneticilerin yaptıkları yatırımı değerini kaybetmeden uzun süre boyunca kullanabilecekleri anlamına gelir.

Modern Dünyadaki İş Toplantıları İçin Son Teknoloji Bir Çözüm

ViewBoard’lar, gelişen ve değişen toplantı odası trendlerinin en ileri noktasındadır. Bu bağlamda, yeni nesil ofis ekranı çözümlerinin öncüsü olduklarını söylemek mümkündür. Yenilikçiliğin ve iş birliğinin öncelikli olduğu bir geleceği hayal eden yöneticiler, IFPD’leri şirket kültürünü olabildiğince iyi hale getirmek için sağladıkları avantajlar nedeniyle severler.

Üstelik tüm bunlar sadece bir başlangıçtır. Bir IFPD ofis görüntüleme çözümünün toplantılarınızı nasıl değiştirebileceği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu makaleyi okuyun veya kurumlar için geliştirdiğimiz özel ViewBoard’umuza bakın: IFP70.

Referans Bilgileri: IFPD SSS

IFPD’ler interaktif ekranlarla aynı şey midir?

ViewBoard bir IFPD’dir ve genel olarak IFPD’ler interaktif ekranlardır. Ancak, sahip oldukları özellikler ve yapabilecekleri şeyler, markalar arasında farklılık gösterir.

İnteraktif Projektörler ve İnteraktif Ekranlar arasındaki fark nedir?

İnteraktif bir ekranın projektöre ihtiyacı yoktur ve bu nedenle daha kullanışlıdır.

İnteraktif Düz Panel ile Projektör ve İnteraktif Beyaz Tahta Karşılaştırması

İnteraktif düz panelin bir projektöre ihtiyacı yoktur; zira tüm donanım düz panel ekran içine yerleştirilmiştir.

Toplantı Odası Teknolojisi: Terimler Sözlüğü

İnteraktif Beyaz Tahtalar

Farklı derecelerde iş birliğine izin veren yazı tahtaları. IFP60 gibi IFPD’ler video konferans özelliğine, daha yüksek güvenlik seviyelerine, iş birliği çözümlerine ve daha fazla yazılım seçeneğine de sahiptir.

Giriş seviyesindeki modeller, toplantılardaki sunumlar için mükemmel bir çözümdür. Ama günümüzdeki yeni nesil modeller, bulut tabanlı taşınabilirlik ve kurumsal düzeyde güvenlik de sağlar. Bu yeni modeller, daha iyi iş birliği yapılmasını sağladıklarından toplantı odaları için daha da önemli hale gelmektedir.

Ayrıca kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarına yükledikleri yazılımı kullanarak sunum yapmasına olanak tanıyan bir beyaz tahta anlamına da gelir. Mevcut sistemlerini yükseltmek veya yeni bir sisteme geçmek isteyen kurumlar, 21. yüzyıl düzeyinde güvenlik, taşınabilirlik ve uyumluluk için daha iyi ve daha etkileşimli modeller seçme avantajına sahiptir.

Kullanıcıların etkileşime geçmesine izin vererek katılımı kolaylaştırmak amacıyla kullanılırlar.

Aynı anlama gelebilecek diğer terimler:

 1. Dijital Beyaz Tahta (ama bu genellikle yazılım çözümlerine atıf yapan bir terimdir
 2. Elektronik Beyaz Tahta
 3. İnteraktif Ekran

İnteraktif Düz Panel

İnteraktif Düz Paneller, iş birliğini (uzaktan iş birliği dâhil) işlevselliğin önüne ve merkezine koyan ofis görüntüleme çözümleridir. Güvenlik daha sağlamdır, önemli toplantılar sırasında daha da gelişmiş iş birliği için yüksek performanslı aksesuarlar ve ilgi çekici video konferans deneyimleri sunabilirler.

Ek olarak, IFP Ekranlar sadece iş birliğini inanılmaz derecede desteklemekle kalmaz, aynı zamanda estetik açıdan güzel görünür. Büyük dokunmatik ekranlar ince ve çekicidir, duvara bir televizyon seti kadar kolay monte edilebilir.

İnteraktif Çoklu Dokunmatik Ekranlar

İnteraktif bir çoklu dokunmatik ekran, ekranın birden fazla dokunmayla kontrol edilebilmesini sağlayan bir monitördür. Gerçek etkileşimi, yaratıcı beyin fırtınalarını ve grup iş birliğini teşvik eder.

İnteraktif Panel Ekranlar

İnteraktif panel ekranlar, halka açık bir ortamda veya mağazalarda gösterim yapmak için tasarlanmış düz panel monitörlerdir.

İnteraktif Projektör

İnteraktif projektörler, bir projektörün bulunduğu toplantı odalarında iş birliği yapılmasına olanak tanır.

İnteraktif Ürün Teşhir Ekranı

Ürün bilgileriyle etkileşime geçilebilen ve herkes tarafından kullanılabilen bir monitör.

İnteraktif Dokunmatik Ekran

Birden fazla kullanıcının ekranı kontrol edebilmesini sağlayan bir dokunmatik ekran. Ekran üzerinde kaç tane dokunma alanı olduğuna bağlı olarak birbirlerinden ayrılırlar.

İnteraktif Beyaz Tahta

İnteraktif bir beyaz tahta (IWB) şudur: Ona dokunursunuz, o da sunumlar için bilgisayarınızı kontrol eder. Diğer kullanıcıların da etkileşime geçmesine olanak tanır. İnteraktif beyaz tahtaların ilk jenerasyonu, kullanıcıların üzerine yazı yazabildiği tahtalardı ve onları okullardaki siyah tahtalar gibi kullanmak (yani marker kalemlerle yazı yazıp silmek) mümkündü. Günümüzdeki modelleri ise bunun çok ötesinde özellikler sunar ve etkileşim teknolojileri sayesinde kelimenin tam anlamıyla üst düzey bir iş birliği yapılmasını sağlar.

İnteraktif Mağaza Ekranları

İnteraktif mağaza ekranları alışveriş merkezlerinde, hava limanlarında veya mağazalarda kullanılan ve farklı konularda bilgi edinilebilecek interaktif bir deneyim sağlayan monitörlerdir.

Dokunmatik Pano

Dokunmatik panolar, çeşitli yazılımlarla entegre olabilir ya da olmayabilir. Temas noktası sayısı bakımından geniş bir aralık vardır. Dokunmatik panolar, birebir ortamlarda içerikle doğrudan etkileşime izin verir.

Sonuç Olarak

Özümsenmesi gereken çok fazla bilgi olsa da, etkileşimli bir düz panel ekranın hayatınızı çeşitli şekillerde nasıl iyileştirebileceği aşikârdır. İş toplantılarında, eğitim sınıflarında ve evde ihtiyacınız olan teknolojiye sahip olduğunuzdan emin olmak, farkı bizzat görebilmenizi sağlayacaktır.

Bu teknolojiye geçiş yapmaya hazırsanız buradan interaktif ekran serimize göz atın!