ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Hepsi Bir Arada LED Ekran Nedir?

Hepsi Bir Arada LED Ekran Nedir?

Hepsi bir arada LED ekranın ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Basitçe söylemek gerekirse, tüm bileşenlerin benzersiz bir cihaz içinde barındırıldığı geniş formatlı bir ekrandır. Profesyoneller arasında, video duvarları kurulum ve çalıştırma karmaşıklığı ile iyi bilinir, ancak bu yeni video duvarı türü, herhangi bir ortamda gelişmiş görsel performans sunarken, kurulumu, kullanımı ve yönetimi kolay entegre bir ekran çözümü sunarak bu tür sorunları sorunsuz bir şekilde ele alır.

Bu yeni nesil ekran çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in geniş Hepsi Bir Arada Doğrudan Görünüm LED Ekranlarını keşfedin.

Hepsi bir arada LED ekranlar yalnızca birkaç yıldır piyasada. Bu nedenle, yüksek teknoloji haberlerini titizlikle takip etmediyseniz, bu yeni video duvarı türünün teknik ayrıntılarına geçmeden önce bu makalenin biraz daha fazla kavram sağlayacağını takdir edebilirsiniz.

Geniş formatlı ekranlar alanında, kaliteli görsellerin yanı sıra kullanım kolaylığı, basit kurulum, sorunsuz bakım ve zahmetsiz günlük yönetim sağlamak her zaman zor olmuştur. Pek çok üretici bu sorunu çözmeye çalıştı, ancak hiçbiri ikna edici bir geleneksel ürün sağlamadı. Hepsi bir arada LED ekran ilk kez bu bağlamda ortaya çıktı.

Bu yeni ürünün pazar üzerinde hızlı ve doğrudan bir etkisi oldu. Bir video duvarının tüm bileşenlerini tek bir cihazda bir araya getiren hepsi bir arada LED ekran, ister profesyonel biri, ister kapı komşusu olun, çoğu kullanıcının karşılaştığı önemli işletim sorunlarını doğrudan ele alır.

Artık bu yeni cihazlara olan ihtiyacı şekillendiren hikayeyi açıklığa kavuşturduğumuza göre, ince ayrıntılara inelim ve bunların son kullanıcılar için ne anlama geldiğine bir göz atalım.

All In One Led Display Components

Hepsi Bir Arada LED Ekran nedir?

“Hepsi bir arada” terimi, başka bir pazarlama hilesi değildir; bunun yerine doğrudan günlük operasyonları ve bakımı basitleştiren ve böylece video duvarı kullanıcılarının karşılaştığı önemli sorunlara çözüm sağlayan entegre bir sistemi ifade eder.

Diğer ürünlerin aksine, bu hepsi bir arada ekranlar, geniş formatlı bir ekranı tek bir kasada çalıştırmak için gereken dört bileşenin tümünü birleştirir: LED ekran, görüntü birleştirme, bir güç kaynağı ve bir kontrol sistemi.

1. Ekran Sistemi

Görüntü sistemi veya ekran, hepsi bir arada LED ekranın belki de en belirgin parçasıdır. Bu direnç parçası, tüm izleyicilere çarpıcı görseller sunar. Ve bu yeni cihazlar, önceki nesil büyük ekranlara kıyasla görüntüleme deneyimini gerçekten bir sonraki seviyeye taşıyor. Bu, benzersiz bir sinematik deneyim sağlayan 4K çözünürlük ve HDR / HLG desteği (en gelişmiş modeller için) ve 216 inçe (veya iki ekran birleştirilirse daha fazla) kadar değişen boyutlarla ekran, kamusal alanlarda bilgi aktarımı için yeni kanvas olanakları sunar.

Dahası, özellikle eski LCD video duvarlarıyla karşılaştırıldığında ekranlar ultra incedir. En ince olanları sadece 25 mm kalınlıktadır ve bu da her türlü alana kolayca uyum sağlamalarına olanak tanır. Bu hünerin arkasındaki sır nedir? Ekran, arkadan aydınlatma sisteminin çalışmasını gerektiren tanıdık LCD teknolojisine güvenmek yerine, aslında piksel gibi davranan milyonlarca küçük LED’den yapılmıştır.

LCD ekranlar yerine LED’lerin kullanılması, normal video duvarlarından farklı bir mimari anlamına da gelir. Ekran, üzerine LEDlerin monte edildiği ve daha sonra çerçeveye bağlanan çok sayıda ince modülden oluşur. Her bir modül bir diğerinden bağımsız hareket ederek önden bakıma ve kusurlu parçaların kolayca değiştirilmesine olanak tanır. Geçmişten farklı olarak, bir piksel ekran bozulursa tüm LCD’yi atmaya gerek kalmamaktadır.

Ekranından bahsetmişken, bu LED teknolojisi yalnızca diğer büyük ekran türlerinden daha geniş bir renk gamı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda üretilen renkler de daha keskin ve daha gerçekçiler. Dahası, LEDlerin ince piksel aralığı ve parlaklığı da genel olarak daha geniş görüş açıları ve daha iyi görünürlük sunuyorlar.

2. Görüntü Birleştirme Sistemi

Hepsi bir arada LED ekranlar tarafından benimsenen modüler tasarım, tıpkı diğer video duvarı türleri gibi, tüm panelleri birlikte kalibre etmek ve senkronize etmek için bir görüntü birleştirme sistemi gerektirir. Bu işlem, ekranda görüntülenen görüntülerin kalitesini ve bütünlüğünü sağlamak, onları daha iyi geliştirmek için gereklidir. Böyle bir sistem olmasaydı, izleyiciler genellikle senkronize olmayan görsellerden rahatsız olurdu.

Daha önce panoramik bir fotoğraf çektiyseniz, görüntü birleştirmeye zaten aşinasınız demektir. Görüntüleri üst üste binen bölümlerle birleştirerek çalışan aynı teknoloji, piyasadaki en iyi hepsi bir arada ekranlar tarafından uygulanarak canlı, yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturur.

Bu noktada, kendinize “görüntü birleştirme sistemleri, hepsi bir arada LED ekranlardan önce de vardıysa, neden bu kadar özel?” diye soruyor olabilirsiniz. Bu ve diğer büyük ekran türleri arasındaki en büyük fark, görüntü birleştirme sisteminin daha fazla rahatlık için ekrana düzgün bir şekilde entegre edilmiş olmasıdır. Bu aynı zamanda bakımın eskisinden daha kolay ve daha verimli olmasına da katkıda bulunur.

3. Güç Kaynağı Sistemi

Hepsi bir arada LED ekranların üçüncü ana bileşeni, entegre güç kaynağı sistemidir. Yine, büyük bir gelişme gibi gelmeyebilir, ancak daha rahat günlük kullanım için büyük bir adım ve işte nedeni de şöyle:

Bir LED ekrandaki LEDler, güç dönüşümü ve yük düzenlemesi sunmak için güvenilir bir güç kaynağı gerektirir. Bu güç kaynağı sistemi tüm bunları sağlar. En önemli özelliklerinden biri, elektrik prizlerinden çıkan alternatif akım (AC) gücünü, bu tür cihazların gerektirdiği tutarlı voltaj iletimini sağlayan doğru akım (DC) gücüne dönüştürebilmesidir.

Bir LED ekran için bir güç kaynağı sisteminin manuel olarak seçilmesi, gerekli voltaj ve watt hakkında farkındalık, temel özellikler hakkında bilgi ve bir güç kaynağı sisteminin doğru ve güvenli bir şekilde nasıl kurulacağının anlaşılmasını gerektirir. Ancak hepsi bir arada LED ekranla, besleme sistemi yerleşik olduğundan buna gerek yoktur. Bu nedenle, LED ekran herhangi bir ek kablo, şarj cihazı veya harici sistem gerektirmez, bu da onarımı ve değişimi kolaylaştırır.

4. Denetim Sistemi

Denetim sistemi, hepsi bir arada LED ekranın beynidir. Tüm çalıştırma işlevlerini ve komutlarını ekrana bağlı tek bir merkezde toplar (bazı gelişmiş modeller, daha şık bir tasarım için ayrılabilir bir sistem kutusu sunar). Tanıdık bir arayüzde daha sorunsuz işlemler için genellikle tescilli bir işletim sistemi veya özelleştirilmiş Android sürümü üzerinde çalışır.

Analog kısa tuşların, harici cihazları (bilgisayarlar, ses sistemleri, harici depolama gibi) bağlamak için bağlantı noktalarının ve Wi-Fi girişinin yanı sıra, kontrol sistemi amfitiyatrolar veya ziyafet salonları gibi büyük mekanlarda daha kolay AV yönetimi için bir HDBT alıcısına da sahip olabilir. Bu son özellik, herhangi bir dış düzenleme olmadan iki ekranın birleştirilmesine de izin verir.

Diğer bileşenler gibi, hepsi bir arada ekran kontrol sisteminin yeniliği, cihazla tam entegrasyonunda yatmaktadır. Sayısız bağımsız çevre birimi yerine tüm cihazı kontrol edebilen merkezi bir hub’a sahip olmak, AV kurulumcuları için daha basit kurulum ve bakım, son kullanıcı için de sorunsuz çalışma ile sonuçlanır.

Expand Your Vision

All-in-One Direct View
LED Displays

Explore >

Ekranların Boyutu

Modern, geniş formatlı LED ekranların büyüklüğünü anlamak zor olabilir, çünkü ekranlar artık 108 “, 135 “, 163 “, 216” gibi geleneksel olarak LED projeksiyon cihazlarıyla ilişkilendirilen boyutlara ulaşmıştır. Rakamlar o kadar büyük ki soyut hale geliyorlar. Ekran boyutu açısından akıl yürütmek yerine, barındırabilecekleri alan türlerine odaklanalım:

  • 108 inç – En fazla 20 kişinin bulunduğu toplantı odaları için ideal olan bu ekranlar, her toplantı odasına da uygundur. Ekrandan en az 10 fit (3 metre) uzakta duran kişiler için mükemmel görüş sağladıklarından mağazalara veya teşhir salonlarına kurulum için idealdirler.
  • 135 inç – Lobiler veya müzeler için en uygun olan bu boyut, son nesil LEDlerin ultra ince piksel aralığının sunduğu geniş görüş açıları ve artırılmış görünürlük sayesinde bilgileri daha büyük alanlarda zahmetsizce görüntüler. Minimum görüş mesafesi 12,5 fit (veya 3,8 metre) olan bu ekranlar, otel tezgahlarının arkasına veya podyumların üzerine kurulabilir.
  • 163 inç – Geniş eğitim salonlarında, ziyafet salonlarında veya ibadethanelerde kullanım için mükemmel olan bu hepsi bir arada LED ekranlar, 60 ila 100 kişilik kalabalığa hitap edebilir. Seyircinin ekrandan en az 15,5 fit (4,5 metre) uzakta olması gerektiğinden, bu boyuttaki cihazların orta ölçekli etkinlik barındırma için çok küçük olduğu düşünülmektedir.
  • 216 inç – Özel yapım olmayan video duvarlarında bulunan bu en büyük seçenek, özellikle büyük mekanlar için tasarlanmıştır. Oditoryumlar, kongre merkezleri, kapalı spor salonları veya kontrol odaları için ideal olan bu cihazlar, aynı anda yüzlerce kişiye içerik ve bilgi gösterebilen devasa bir ekran alanı sunar. Önemli boyutları göz önüne alındığında, izleyicilerin görüntülenen tüm içeriği tam olarak kavrayabilmesi için ilk sıraların ekrandan en az 20,5 fit (veya 6,3 metre) uzakta olması gerekir.

Sadece bu birkaç satırı okuyarak, muhtemelen hepsi bir arada LED ekranların çok büyük olabileceğini fark etmişsinizdir. Ayrıca, “daha küçük” modellerin (135 inçe kadar) mutlaka bir duvara monte edilmeleri gerekmediğini ve taşıma arabasına monte versiyonlarının da mevcut olduğunu belirtmekte fayda var. Bu modeller, kolay depolama için hareket ettirilebildikleri ve katlanabildikleri için etkinlik barındırma ve çok amaçlı odalara daha iyi uyarlanmıştır.

Son Söz

İlk sorumuza geri dönelim: Hepsi bir arada LED ekran nedir? Basitçe söylemek gerekirse, tüm özelliklerini tek bir benzersiz cihazda birleştiren yüksek teknoloji ürünü bir LED ekrandır. Eski teknolojilerle karşılaştırıldığında bu, hem AV profesyonelleri hem de son kullanıcılar için çok daha kolay bir işlem ve görüntüleme deneyimi sağlar. Tüm bileşenlere tek bir noktadan erişim aynı zamanda daha kolay bakım anlamına gelir ve bu da uzun vadede daha düşük işletme maliyetleri ile sonuçlanır.

Hepsi Bir Arada LED ekranlar hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? ViewSonic tarafından sunulan tüm çözümleri keşfedin.