ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > STEAM Eğitiminde Mühendisliğin Önemi

STEAM Eğitiminde Mühendisliğin Önemi

STEAM eğitiminde mühendislik, dünya çapında mühendislere olan büyük talep nedeniyle artan bir öneme sahiptir. Tüm STEAM eğitim alanları (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) algılanan önemleri nedeniyle bu kavramın içine dahil edilmiştir ve ‘STEAM eğitimi nedir?’ sorusu, aktarılabilir yaşam becerilerinin öğretilmesinde, bilişsel gelişime yardımcı olmada ve yararlı kavramların öğretilmesinde değerlerinin vurgulanmasıyla büyük ölçüde cevaplanabilir. Bununla birlikte, mühendislik alanı özellikle önemlidir, çünkü işgücünde daha fazla mühendis için gerçek bir talep vardır.

STEAM eğitiminde mühendisliğin önemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya modern sınıfa ilişkin daha fazla bilgi için ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret edin.

STEAM eğitiminin arkasındaki felsefe, önemini vurgulamak, işverenlere olan değerlerini vurgulamak ve daha entegre öğretimi teşvik etmek için beş önemli konuyu veya çalışma alanını – fen, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik – bir araya getirmektir. Ek olarak, kavramın kendisinin önemli bir kısmı, bu konuları öğrencilerin ilişki kurabilecekleri ve gerçek hayattaki durumlarla ilgili bir şekilde öğretmeyi içerir.

Bu konu alanlarının dışında, özellikle mühendislik diğer alanların her birine bağımlıdır. Örneğin, fen veya matematiğin sahip olduğu bağımsız bir konu olarak öğretilen aynı uzun tarihe sahip değildir; ancak diğer alanlara olan bağımlılığı, entegre öğretimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu yazıda, mühendisliğin ne olduğu, mühendisliğin önemi ve STEAM içinde nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğiz.

STEAM Education: The Importance of Engineering

Mühendislik Nedir?

Mühendisliğin çeşitli tanımları, nesneleri, makineleri, yapıları ve diğer öğeleri veya şeyleri tasarlamak ve inşa etmek amacıyla bilimin, teknolojinin, matematiğin – ve hatta bazılarının bir sanat olarak tanımlanmasının – uygulanması olarak adlandırılır. En yaygın olarak, bilim ve matematik ilkelerinin bir şeyler yaratmak için uygulanması olarak tanımlanır.

Mühendislik alanı da birkaç alt kategoriye ayrılır:

  • İnşaat Mühendisliği – Binaların, köprülerin ve diğer altyapıların mühendisliği.
  • Elektrik Mühendisliği – Elektronik cihazların, elektrik devrelerinin, kontrol sistemlerinin vb. mühendisliği
  • Makine Mühendisliği – Araç, robot, motor vb. mühendisliği
  • Kimya Mühendisliği – Kimyasalların mühendisliği, petrol rafinerisi vb.

Bazı tanımlar, havacılık ve uzay mühendisliğini ayrı bir beşinci kategori olarak sunar ve özellikle uçak ve uzay aracına odaklanır; ancak bu faaliyetler hala en yaygın olarak makine mühendisliği alanına dahil edilmektedir.

Mühendisliğin Önemi

Mühendisliğin önemi belki de en iyi, mühendislerin çalışmalarına ne kadar güvendiğimizi düşünerek özetlenebilir. Yaşadığımız, çalıştığımız ve eğitim aldığımız binalar, her gün kullandığımız bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, araba kullandığımız yollar ya da aldığımız ilaçlar, kaçınılmaz olarak mühendislik içerirler.

STEAM eğitimine dahil edilmesinin en önemli nedenlerinden biri, işgücü içinde mühendislik becerilerine ve niteliklerine sahip bireyler için yüksek düzeyde talep olmasıdır. Son yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde, öğrencileri bu çalışma alanını takip etmeye teşvik etmek için tasarlanmış girişimler ve diğer konularla entegrasyonu, bu gündemi ilerletmenin potansiyel olarak yararlı bir yolu olarak görülmektedir.

STEAM Education: The Importance of Engineering

STEAM Eğitiminin Mühendisliği

‘STEAM eğitimi nedir?’ sorusuna verilecek herhangi bir iyi cevap, farklı STEAM alanları arasındaki entegrasyona odaklanacaktır. Bu alanların dışında, mühendislik diğerleriyle oldukça basit yollarla bütünleşir – STEAM’e genel bakışında olduğu ölçüde Georgette Yakman, tasarım ve teknoloji gibi konuları okuyan öğrencilerin esasen mühendislik okuduklarını belirtir.

Mühendisliğin hem bilim hem de sanatla birleştiği yerin harika bir örneği ergonomi ile ilgilidir. Konfor, güvenlik ve kullanım kolaylığı gibi şeyleri vurgulamak için fizyolojik ve psikolojik ilkelerin tasarım ve mühendisliğe uygulandığı yer burasıdır. Benzer şekilde, mimarlık sanat ve mühendisliğin çok net bir şekilde birleştiği bir alandır, çünkü binaların ve köprülerin hem işlevsel hem de estetik açıdan hoş olması amaçlanmıştır.

Bu arada mühendislik, fen ve matematik birlikte kolayca öğretilebilir çünkü mühendislik büyük ölçüde bilimsel ve matematiksel kavramlara bağlıdır. STEAM dostu bir şekilde öğretmenin anahtarı, farklı STEAM alanlarını entegre etmek ve derslerin gerçek hayata mümkün olduğunca uygulanabilir olmasını sağlamaktır.

STEAM infographic

Son Söz

STEAM eğitim girişimine mühendisliğin dahil edilmesi, mühendisliğin küresel ekonomide oynadığı son derece değerli rolü vurgularken aynı zamanda mühendislik dersleri ve projeleri yoluyla öğrenilebilecek becerileri ve problem çözme yeteneklerini vurgulamayı amaçlamaktadır.

Matematik veya bilim kadar bağımsız bir akademik konu olarak yerleşik olmasa da, bilimsel ve matematiksel kavramlara olan güveninin yanı sıra teknoloji ve sanatla olan bağlantıları, onu entegre öğrenme için ideal kılar.

Bu makale, şu ana kadar STEAM’e giriş, bilimin ve teknolojinin önemini ele aldığımız kısa bir STEAM eğitimi dizisinin parçası olmuştur. Modern eğitimi çevreleyen daha fazla makale, kaynak ve bilgi için eğitim çözümü sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.