ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > İnteraktif Dijital Tahtalı Sınıf Teknolojisi ile Etkileşimi Hızla Başlatma

İnteraktif Dijital Tahtalı Sınıf Teknolojisi ile Etkileşimi Hızla Başlatma

İnteraktif dijital tahtalar, ilk kara tahta çıktığındaki sıçramaya benzer bir teknolojik atılımdır ve eğitimde devrim yaratmaya hazırdır. Çoklu medya ve bilgi kaynaklarını birleştiren yeni bir öğretim dönemi başladı. Aslında, interaktif dijital tahtalar, öğrenmeyi birçok şaşırtıcı yolla daha ilgi çekici ve etkili hale getirmek için hayranlık verici bir potansiyele sahiptir.

İnteraktif dijital tahtaların eğitimi nasıl yeniden şekillendirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in tüm EdTech biçimlerini kullanarak nasıl ilgi çekici alanlar oluşturduğunu inceleyin. Yaklaşık yüz yıl önce, ünlü eğitim reformcusu John Dewey şu öğüdü vermişti:

Bugünün öğrencilerine dünün öğrencilerine öğrettiğimiz gibi öğretirsek, onların yarınını çalmış oluruz.

Eğitim için daha önce hiç bu kadar farklı teknoloji elimizde olmamıştı. İnteraktif dijital tahta, web tabanlı kaynakları güçlendirme ve bir oda dolusu öğrencinin eğitim içeriğiyle etkileşim biçimini dönüştürme yeteneğiyle öne çıkıyor. İnteraktif geniş formatlı ekranların ortaya çıkışı, bu dönüştürücü sınıf teknolojisinin sunduğu belgelenmiş faydaları elde etme seçeneklerini daha da genişletiyor.

İnteraktif Dijital Tahtalar: Bir Hikaye

Sınıfta ekran teknolojisi güçlü bir şeydir. 1801’de tanıtılan kara tahta, sınıfı değiştirdi. Öğretmenleri maliyetli ve zaman alan el yazılarından kurtardı ve sonuçlar uzun etkili oldu. İlk olarak, sınıf mevcudiyetinde çarpıcı bir artış. Ardından, eğitimin Amerikan nüfusuna yayılması.

karmakarışık-tebeşirli-kara tahta

Kara tahta neredeyse iki yüzyıl boyunca hüküm sürdü. 1990’ların başında, tebeşir tozu ve alerjisi olan öğrencilerle ilgili endişeler beyaz tahtalara geçişi tetikledi. Öğretmenler, dersleri birden çok renkle vurgulamalarına ve genişletmelerine olanak tanıyan yeni aracı alkışladı. Bir bütün olarak sınıf, kara tahta karmaşasının ortadan kaldırılmasından yararlandı.

Beyaz tahtaların yaygın olarak benimsenmesiyle birlikte, yeni sınıf teknolojisi, tahtaları bilgisayarlara bağlamaya başladı. Öğretmenler artık tahtaya yazılan içeriği bir bilgisayarın sabit diskine kaydedebiliyorlardı. Bu, kısa ömürlü “kopyalama panosu” adını ortaya çıkararak anında çıktılar almalarını sağladı.

İnteraktif Dijital Tahtaların Yükselişi

1991’de tanıtılan interaktif dijital tahtalar (IWB’ler), öğretim üzerinde daha da büyük bir etki yaratmaya yönelikti. IWB’ler, öğretmenlerin bilgisayardaki her şeyi tüm sınıfa görüntülemesine izin vererek, yeni bir eğitim olanakları dünyasına öncülük ettiler.

Öğretmen ile interaktif dijital tahta projeksiyon cihazı

İnteraktif dijital tahtalar ile öğrenciler ve öğretmenler içerik ile doğrudan ekran yüzeyinde oynayabilirler. Öğretmenler heyecan verici yeni araçlarla güçlendirildi. Öğrenci katılımı arttı ve sınıflarda ortak çalışma yükseldi. Orijinal interaktif dijital tahta sistemleri, bir projeksiyon cihazına bağlı bir ekran kartıydı.

Dijital Sınıfta İnteraktif Dijital Tahta

Son zamanlarda, interaktif düz panel ekranlar (IFPD’ler) olarak da adlandırılan geniş formatlı dokunmatik ekranlar başka bir seçenek haline geldi. Bu interaktif dijital tahtalar, orijinal projektör tabanlı IWB sistemlerinin avantajlarını ve ek işlevsellik sunuyorlar. Ayrıca, daha az güç tüketimi ve bakım sayesinde cihazın kullanım ömrü boyunca daha az maliyetlidirler.

İnteraktif Dijital Tahtaya Övgü

Bugün, interaktif dijital tahtalar bir öğretim aracı olarak sağlam bir yer almaktadırlar. Bunlara ilkokul sınıflarında ve üniversite konferans salonlarında rastlayabilirsiniz. Eğitmenler, bu tahtaların etkileşimi teşvik etme ve öğrencilerin dikkatini odaklama yeteneklerini övüyorlar. Eğitim araştırmacıları, interaktif dijital tahta kullanımının katlanarak artmaya devam edeceğini öngörüyor.

IWB’lerin sınıfa getirdiği birçok fayda göz önüne alındığında, bu çok yönlü cihazın coşkusunu anlamak kolaydır. EdTech profesyonelleri, sınıf teknolojisini hızlı bir şekilde entegre etme yetenekleri nedeniyle interaktif dijital tahtaları seviyorlar. Teknofobik öğretmenler bile en temel işlevlerini kullanabilecek durumdalar. Öğretmenler, deneyim kazandıkça, IWB’nin tüm özelliklerinden ve avantajlarından yararlanabilirler.

İnteraktif Dijital Tahta Öğretmen ve Öğrencisi tahtaya not eklerken

İnteraktif tahtalar dersleri etkili içerikle aşılar. Öğretmenler, yeni materyalleri bir derse entegre ederek müfredatlarını kolayca genişletebilirler. İnternetteki hemen hemen her elektronik dosya veya içerik, herhangi bir çevrimiçi eğitim kaynağı veya uygulamasıyla birlikte kullanılabilir. Öğrenciler ve öğretmenler bu materyallerin üzerine parmak ucu veya dijital kalemle açıklama ekleyebilirler.

Güçlü Öğrenme Araçları

Öğretmenlerin interaktif dijital tahtalara yönelik coşkusu, eğitim blog dünyasında ve Edutopia.org gibi profesyonel sitelerde hissedilir. Kalifornia Yılın Öğretmeni Finalisti Sue Holland, yedinci sınıf fen bilgisi dersi veriyor. Yıllardır sınıfında interaktif dijital tahta kullanıyor.

Şöyle övüyor: “Bu çok güçlü bir öğrenme! İnternete bağlantılar ekleyebiliyor veya doğrudan web’te bir video akışına gidebiliyorum.”

Bir ders sırasında bir öğrenci ‘Peki bu nedir?’diye sorduğunda sadece konuşmak yerine ‘Bir bakalım’ deyip internete girip izleyebiliyoruz.

Holland’ın öğrencileri tahtayı hem bireysel hem de grup olarak çeşitli şekillerde kullanıyorlar. “Sadece geri çekiliyorum ve çocuklar meşgul oluyorlar. Örneğin, yedinci sınıfta insan vücudunun hastalıklarını inceliyoruz. Çocuklar bir hastalığı araştıracak, bir PowerPoint sunumu oluşturacak ve ardından sınıfla paylaşacaklar. Sunumu tahtada dururken değiştirebiliyorlar veya birisi soru sorduğunda tahtaya yazabiliyorlar.”

İnteraktif dijital tahtalar, her tür sınıf, konferans salonu ve hatta uzaktan eğitim ortamı için çok uygundur. İnteraktif tahtaların olası kullanımları neredeyse sınırsızdır. İnteraktif tahtalar birçok özelliği ve avantajı arasında aşağıdakiler yer alır:

İnteraktif tahtalar güçlü bir öğrenme aracıdır
 • Öğrenme hedeflerini desteklemek için herhangi bir web sitesi, uygulama, video veya belgenin öğretmen tarafından yönetilerek görüntülenmesi
 • Ekranda vurgulama ve açıklama ile önemli öğrenme noktalarının çarpıcı biçimde vurgulanması
 • Anlık çalışma notları, ek notlar ve devamsız öğrenciler için kaydetme ve yazdırma özelliği
 • Grup projelerinin ve bireysel sunumların kolaylaştırılması
 • Metin belgeleri, elektronik tablolar, tasarım projeleri vb. üzerinde işbirliği yapma yeteneği.
 • Sanal saha gezileri, uluslararası kardeş sınıflar ve daha fazlası için video konferans bağlantısı
 • Yüzen ekran klavyesi aracılığıyla metin/veri girişi
 • Değişikliklerin veya eklemelerin ekranda düzenlenmesi ve kaydedilmesi
 • Etkili özel ihtiyaç eğitimi için destek
 • İsteğe bağlı izleyici yanıt aksesuarlarıyla öğrenci geri bildirimi ve değerlendirmesi

İnteraktif Dijital Tahta Kullanımıyla Öğrenmede İyileştirmeler

Öğrenciler ve öğretmenler, interaktif dijital tahtaların sınıfları nasıl zenginleştirdiği hakkında konuşuyorlar. Araştırmalar da onların coşkusunu destekliyor. 170 sınıftan 85 öğretmenle yapılan bir dönüm noktası çalışması, IWB’nin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini gösterdi. Araştırma yazarı Robert Marzano şunları söylüyor:

Çalışma sonuçları, genel olarak interaktif dijital tahta kullanmanın öğrenci başarısında yüzde 16 puanlık bir kazanımla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu, teknoloji olmadan bir sınıfta 50. yüzdelik dilimdeki bir öğrencinin, [bu] dijital tahtaları kullanan bir sınıfta 66. yüzdelik dilime yükselmesini bekleyebileceğimiz anlamına gelir.

Marzano, interaktif dijital tahtaların daha da büyük başarıya katkıda bulunan üç özelliğini tanımlar. Her birinin öğrenmeyi artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Üçünü de birleştiren sınıflar, öğrenci başarısında en büyük artışı yaşayacaktır. Çalışmasında bu, genel olarak %31’lik bir kazanç anlamına geliyordu. İnteraktif dijital tahtaların performans artırıcı özellikleri şunlardır:

interaktif dijital tahtaları kullanarak öğrenme geliştirmeleri
 • Grafikler ve görseller. Bilgileri temsil etmek için grafikleri, çizelgeleri ve diğer görselleri kullanmak, öğrenci başarısında yüzde 26 puanlık bir kazanımla ilişkilendirilmiştir. Örnekler, İnternet’ten indirilen fotoğraflar, çizimler ve videoları içerir.
 • Takviye dersler. Marzano, “interaktif dijital tahta pekiştiricileri” kullanmanın anlamayı artırdığını buldu. Bunlar, örneğin bir cevabın doğru olduğunu gösteren veya alışılmadık bir bağlamda bilgi sunan eylemlerdir. Bilgiyi güçlendiren eylem içeren her şey fark yaratır. Öğretmenlerin nesnelerin altında saklı bilgileri ortaya çıkarmasını sağlayan uygulamaları düşünün. Veya doğru cevapları sürükleyip bırakanlar veya sanal alkışlarla doğru cevapları neşelendirenler.
 • İzleyici yanıtı. İzleyici yanıt aksesuarı kullanan öğretmenler, öğrenci başarısında %26 ek kazanç elde etti. Genellikle “tıklayıcı” olarak adlandırılan bu el tipi cihazlar, öğrencilerin anketlerde oy kullanmanın yanı sıra yanıt girmelerini de sağlıyor.

İnteraktif D,jital Tahtaları Sınıfa Entegre Etmek

Her yeni EdTech aracında olduğu gibi, eğitim ve mesleki gelişim başarı için kritik öneme sahiptir. Eğitmenler deneyimle birlikte bebek adımlardan ustalığa doğru ilerlerler. Temel işlevleri kullanmayı öğrenmekten, günlük müfredatlarına entegre etmeye kadar. Oradan, daha gelişmiş özellikleri kolaylıkla kullanma yeteneğinden yararlanırlar.

İnteraktif D,jital Tahtaları Sınıfa Entegre Etmek

Eğitmenler, marker kalemleriyle olduğu kadar akıllı tahtaları konusunda da rahat ve becerikli olduklarında harika şeyler olur. Öğretmenler daha gelişmiş özelliklerde uzmanlaştıklarında, interaktif dijital tahtalar ellerinden gelenin en iyisini yapar. Teknoloji, basit, sezgisel işbirliği ve öğrenme vaadini ve öğrenci başarısında kanıtlanmış bir gelişmeyi sunar.

Okul çapında bir teknoloji entegrasyonu kültürü oluşturmak, sınıf IWB’lerinin başarısını sağlamaya yardımcı olmanın bir yoludur. Bir diğeri, risk almaya açıklığı teşvik etmektir. En etkili mesleki gelişim (PD), teknolojinin nasıl kullanılacağının ötesine geçer. Aracın öğretmenlere ve öğrencilerine nasıl değer katacağına ışık tutar.

Eğitim BT personeli, yaygın öğretmen şikayetini ele almalıdır:

Bunca yıldır bu cihaz olmadan gayet iyi durumdayken neden bunu deneyeyim ki?”

EdTech uzmanları, tam da bunu yapmak için beş adımlı bir süreç sunuyor:

 1. Teknolojik bir ekip kur
 2. Etkin mesleki gelişim inşa et
 3. Mesleki Gelişime zaman ayır
 4. İlgi göster
 5. Motivasyon ve destek sağla

ViewSonic Education

Learning Solutions
For the Future

Learn more >

Marzano çalışmasından elde edilen bulgular, öğretmen eğitiminin önemini desteklemektedir. Bu çalışmada, bazı öğretmenler interaktif dijital tahtalar olmadan daha iyi sonuçlar elde etti. Bu ilk bakışta şaşırtıcıydı. İncelemenin ardından Marzano, anahtarın öğretmenlerin sınıf teknolojisini nasıl kullandığı olduğunu belirledi. İnteraktif tahta kullanımına ilişkin örnekler arasında şunlar yer almaktadır:

 • İçerik hazırlamaya zaman ayırmamak
 • İçerik iletiminde zayıf ilerleme hızı
 • Gereğinden fazla görsel kullanımı
 • İçeriği netleştirmek yerine özellikleri vurgulamak
 • Bir oylama aksesuarı kullanmak, ancak bulgulara dayanarak öğretimi ayarlamamak 

İnteraktif dijital tahtalardan en büyük desteği almak, iki yönlü bir yaklaşım gerektirir. Teknik eğitim, öğretmenlerin tahtanın yeteneklerine hakim olma yolunda ilerlemelerine yardımcı olur. Mesleki gelişim, teknolojinin öğrencilere nasıl fayda sağlayacağına odaklanmalıdır. Bu da öğretmenlerin aracı kullanma ve ustalaşma isteğini artırmaya yardımcı olur. İnteraktif tahtanın faydalarını en üst düzeye çıkarmanın yolları hakkında ayrıntılar sağlayan PD, ölçülebilir en büyük öğrenme etkisini sağlayacaktır.

İnteraktif Dijital Tahta Teknolojisinde Gelişmeler

Yöneticiler, eğitimciler, öğrenciler ve araştırmalar şu konuda hemfikirlerdir: İnteraktif dijital tahtalar öğrenmeyi hayata geçirir ve öğrenci başarısını artırır. IWB’leri sınıfta kullanma seçenekleri hayal gücü kadar sınırsızdır. İnteraktif dijital tahta teknolojisindeki seçenekler biraz daha sınırlıdır. Yakın zamana kadar projektör tabanlı sistemler tek IWB teknolojisiydi.

2011 yılında, geniş formatlı interaktif düz panel ekranlar (IFPD’ler) yeni bir alternatif haline geldi. Bu düz ekran TV benzeri ekranların birçok faydası vardır. Birincisi, öğretmenler yüksek etkili dersler geliştirmek ve sunmak için daha fazla özellik kazanır. BT personeli daha az bakım gereksiniminden yararlanır. Daha düşük bir toplam sahip olma maliyeti (TCO) ile IFPD’ler yöneticiler arasında favoridir.

myViewBoard Suite-işbirlikçi-eğitim teknolojisi

IFPD ekranları, pek çok şapka takan ve birçok avantaj sunan hepsi bir arada bir sınıf çözümüdür. Birincisi, IFPD’ler, yerleşik bir işlemciye ve web tarayıcısına sahip çok işlevli medya merkezleridir. Bir diğeri için, bunlar yüksek çözünürlüklü ekranlardır. Son olarak, birden fazla etkileşim noktası sunarlar ve kullanımı bir tablet veya akıllı telefon kadar kolaydır.

Maliyet ve İdari Faydaları

IFPD’lerin yönetimi, projektör tabanlı interaktif dijital tahtalardan daha basit ve daha kolaydır. Bu, onları geleneksel IWB’lerden daha uygun maliyetli hale getirir.

IFPD’ler, aşağıdakiler aracılığıyla daha iyi toplam sahip olma maliyeti (TCO) ve hızlı bir yatırım getirisi (ROI) sağlar:

 • Daha kolay, daha hızlı kurulum
 • Başlangıç kalibrasyonu gerektirmez
 • Daha az enerji tüketimi
 • Daha az bakım gereksinimi: değişmesi gereken ampul veya filtreler yoktur
 • Daha uzun ömürlü
 • Genellikle lisans ücretlerinden ve yazılım/donanımdan bağımsız

Sınıfa Faydaları

Her türlü interaktif tahta, öğrenme sonuçlarını iyileştirir. Hepsi bir arada IFPD çözümleri, bu ek sınıf avantajlarını sağlar:

 • Öğretim süresini en üst düzeye çıkarır; yanmış ampuller veya yeniden kalibrasyon nedeniyle kesinti olmaz
 • Daha kesintisiz ders zamanı için daha fazla güvenilirlik
 • Gölgeleri ve parlamayı ortadan kaldırır (projektörlerden)
 • Fan olmadan sessiz işletim
 • Net, parlak ekran, öğretmenlerin ışıkları açık tutmasını sağlar
 • Kaynak paylaşımı için kolay araba montajı (yeniden kalibrasyon olmadan)
 • Bulut kaynaklarının sorunsuz kullanımı için çok yönlü öğretim aracı
 • Birden çok temas noktasıyla işbirliğini ve görüntülenen içerik üzerine açıklama ekleme yeteneğini geliştirir

Stunning, High Definition Visuals – Even in Well-lit Rooms

Öğretmenler ışıkları açık tutma durumuna bayılırlar. Böylelikle öğrenciler notlarını görebilir. Ve öğretmenler sınıfta neler olduğunu görebilir. ViewBoards®, içeriğe hayat veren olağanüstü görüntü netliği için 4K çözünürlük sunar. Yüksek parlaklık sayesinde iyi aydınlatılmış odalarda olağanüstü görsel performans garanti edilir. Kolay, projektörsüz işlevsellik, gölgeleri ve parlamayı ortadan kaldırır. ViewBoard’lar, yuvarlatılmış köşelere ve yansıma yapmayan temperli cam kaplamaya sahip çekici ergonomik tasarımıyla kullanılmadığında bile güzel görünür.

Advanced Touch Capability Fosters Group Interaction

20 eşzamanlı temas noktasıyla daha fazla öğrencinin katılımını sağlayın. Kalem veya parmak, bu onların seçimi. Görüntülenen herhangi bir içeriğin üzerine yazın, çizin veya vurgulayın. ViewBoard’lar tutarlı, pürüzsüz, yumuşak ve son derece duyarlı bir dokunma deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. İnce tasarım ve ince çerçeve, eski Windows® ortamlarında bulunan ölü açıları ortadan kaldırır.

işbirliği için kullanılan viewsonic viewboard

Protective Ergonomic Design

İnteraktif dijital tahtalar, yıllarca güvenli ve dayanıklı kullanım için tasarlanmıştır. Yuvarlatılmış köşeler, aktif öğrenciler için daha güvenli bir ortam sağlayarak, sınıfta yaralanmaları önlemeye yardımcı olur. Ekranın kendisini korumak için cam kapak, çizilmeye karşı son derece dayanıklı bir yüzeye sahiptir. Kalem sertlik ölçeğinde 7H olarak derecelendirilmiştir ve günlük sınıf aşınmalarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Dahil edilen donanım, güvenli ve sürekli kullanım için ekranı duvara sağlam bir şekilde monte eder. İsteğe bağlı bir tekerlekli sehpa, mobil kaynak paylaşımı ve yükseklik ayarı için ek esneklik sunar.

Energy-Saving LED Backlight: Good for Cost Reduction as Well as The Planet

On yıldan fazla çevre dostu kullanımın keyfini çıkarın. ViewSonic ViewBoard® interaktif dijital tahtalar, ortalama 30.000 saatin üzerinde kullanım ömrüne sahip, enerji tasarruflu bir LED arka ışığı kullanır. Tipik bir sınıfta, bu, on yıldan fazla yüksek etkili, etkileşimli öğretim anlamına gelir. Tipik projektör tabanlı IWB’lerden daha düşük güç tüketimi ile aynı zamanda daha düşük bir TCO ve daha yüksek bir yatırım getirisi sağlar.

Kullanımı Kolay ve Çok Yönlü

Meşgul öğretmenler, sezgisel ve kullanımı kolay teknoloji ister. ViewSonic ViewBoard’lar, tak ve çalıştır kurulumuyla bunları hızlı bir şekilde kurar ve çalıştırır. Bir dizi bağlantı seçeneği, çeşitli dijital cihazların kullanılmasını sağlar. Çevrimiçi eğitim uygulamaları ve içeriğinin geniş evreninden yararlanmaya başlamak için bir bilgisayara, dizüstü bilgisayara veya tablete hızla bağlanabilirsiniz. Girişler, yüksek tanımlı içerik kaynaklarına bağlanmak için HDMI’nın yanı sıra USB, DVI ve VGA bağlantı noktalarını içerir.

ViewBoard Software Provides Tools for Effective Teaching

Öğrencilerin katılımını sağlayın, etkileşimi teşvik edin ve daha iyi öğrenme sonuçları elde edin. myViewBoard yazılımı, belgeleri ve görüntüleri gerçek zamanlı olarak ekranda kolayca yazmanıza, vurgulamanıza, düzenlemenize ve dönüştürmenize olanak tanır. ViewBoard ayrıca sınıf öğrenimini ve uzaktan eğitimi daha da geliştirmek için ekran kaydı, büyütme ve spot ışığı işlevselliği sunar. Ek güvenlik ve kullanım kolaylığı için myViewBoard.com, buluttaki dijital tahtanızdır.

ViewSchool Portal Offers Easy Training and PD

Zaman sıkıntısı çeken öğretmenler, ViewSonic sınıf araçlarını etkin kullanımlarını en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacak eğitimden yararlanır. ViewSonic’in ViewSchool portalı, eğitimcilerin sınıflarına, okullarına veya bölgelerine en son öğrenme avantajlarını getirmelerine yardımcı olmak için teknoloji, araç ve eğitim sağlar.

Ücretsiz üyelik, özel fiyatlandırmaya, teknoloji seçim yardımına ve kendi kendine rehberli videolar ile özelleştirilmiş canlı çevrimiçi ve yerinde eğitim içeren profesyonel gelişim seçeneklerine kolay erişim sağlar.

IFP50 Serisine buradan göz atın:

Summary

İnteraktif dijital tahtayı sınıfınıza uygulamaya hazırsanız, ViewSonic’in eğitim çözümü sayfasına göz atmayı veya daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.