ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > İlkokul Öğrencileri İçin 5 Ters-Yüz Sınıf Aktivitesi

İlkokul Öğrencileri İçin 5 Ters-Yüz Sınıf Aktivitesi

Ters yüz sınıf yaklaşımının bir ilkokul ortamında etkili olabilmesi için, öğretmenlerin öncelikle belirli dersler için kullanılacak en iyi ters yüz sınıf etkinliklerini düşünmeleri gerekir. Ne de olsa, küçük çocukların yeni bilgileri anlamalarına yardımcı olmak için daha fazla desteğe ihtiyacı olabilirken, okulların da bazı öğrencilerin teknolojiye diğerlerinden daha iyi erişime sahip olduğu gerçeğiyle başa çıkması gerekiyor.

Ters yüz edilmiş bir ilkokul sınıfında kullanılacak en iyi beş etkinliği okumaya devam edin veya teknolojiyle öğretime ilişkin daha fazla bilgi için ViewSonic Eğitim sayfasını ziyaret edin.

Ters yüz sınıf modeli, geleneksel öğretim yaklaşımını tersine çevirerek, öğrencilerin dersten önce yeni materyallerle tanıştırılmasıyla işler ve sınıf zamanının, anlayışı geliştirmeye yardımcı olan ters yüz sınıf etkinlikleri için kullanılmasına izin verir. Bu daha sonra daha aktif öğrenme fırsatlarının yanı sıra daha ‘uygulamalı’ öğretimi kolaylaştırır.

Ancak ilkokul düzeyinde yapılması gereken bazı düzenlemeler vardır. Örneğin, çocukların evde yapması beklenen herhangi bir video içeriği veya okuma materyali, lise veya üniversite öğrencilerine verilen içerik türünden nispeten daha kısa olmalıdır. Ayrıca, devam eden sınıf etkinliklerinin de dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekecektir.

Bununla birlikte, doğru ters yüz sınıf etkinlikleri seçildiğinde ve kullanıldığında, bu yaklaşım, daha büyük yaş gruplarında olduğu kadar küçük çocuklarda da etkili olabilir. Bu yazıda, ilköğretim öğrencilerinin bu eğitim yaklaşımından en iyi şekilde yararlanabilmeleri için derslerde uygulamaya konulacak beş etkili etkinliği inceliyoruz.

What is the Flipped Classroom Model?

1. İşbirlikçi Aktif Öğrenme

İlkokul öğrencilerine öğretmek için en önemli kavramlardan biri, öğrencilerin pasif bilgi tüketicisi olmaktan ziyade öğrenme sürecine dahil olduğu aktif öğrenme fikridir. Doğası gereği, ters yüz sınıf yaklaşımı bunu benimsemeye çalışır ve işbirlikçi aktif öğrenme etkinlikleri yardımcı olabilir.

Öğretmenin seçeceği net etkinlikler bir şekilde öğretilen konuya bağlı olacaktır. Ancak ortak özellikler, öğrencilerin bireysel olarak öğrendiklerini uygulamak için birlikte çalıştıkları gruplara yerleştirilmesini içermelidir. Bu, problem çözme faaliyetleri, pratik çalışma, deneyler vb. anlamına gelebilir.

Sınıfa işbirlikçi bir unsur ekleyerek, öğrenciler aynı anda takım çalışması ve iletişim becerilerini geliştirebilirler. Ayrıca öğrenciler fikirlerini paylaşarak, birbirlerine meydan okuyarak ve düşüncelerini öğretmenleriyle tartışarak konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilirler.

2. Düşün-Eşleş-Paylaş Faaliyetleri

Ters yüz sınıf yaklaşımları son derece faydalı olsa da, çevrimiçi ve çevrimdışı etkinliklerin doğru kombinasyonunu elde etmek önemlidir. Bu, karma öğrenmenin önemli bir özelliğidir ve öğrenciler çevrimiçi olarak yeni bilgiler edineceklerse, anladıklarını pekiştirmek için çevrimdışı yöntemlere de ihtiyaç duyarlar.

Basit düşün-eşleştir-paylaş etkinlikleri, hem bağımsız hem de işbirlikçi öğrenmeyi birleştirdikleri için sınıf ortamında ideal olabilir. Burada öğrencilerden bireysel olarak oturmaları ve öğrendikleri materyal üzerinde düşünmeleri istenir. Oradan, sınıftaki başka bir öğrenciyle eşleşmeleri istenir.

Çiftler halinde öğrenciler fikirlerini birlikte tartışırlar ve sonra düşüncelerini tüm sınıfla paylaşırlar. Kavramları başka bir öğrenciye açıklamak, materyali sınıfla paylaşırken materyali daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir, öğretmenin daha fazla soru sorması için harika bir fırsat sağlar.

3. Toplu Sınıf Tartışmaları

Öğrencilere evde tanıtılan konular biraz daha karmaşık olduğunda ve öğretmenin kavramların anlaşıldığının bilinmesi gerektiğinde, bazen dersi tüm sınıf tartışması yaparak geçirmek en iyisidir. Bu geniş çerçevede, resmi olmayan tartışmalardan beyin fırtınasına kadar birçok farklı seçenek bulunabilir.

Buradaki ana odak, öğrencilerin eldeki konu hakkında konuşmalarını sağlamak ve ne anladıklarını ve anlayışlarının nerede sınırlı olabileceğini ortaya çıkarmaktır. Farklı bakış açıları duyan öğrencilerin bilgi hakkında daha kapsamlı düşünmelerine ve anlayışlarını ilerletmelerine yardımcı olabileceği konular da olabilir.

Öğretmenler için burada önemli bir öncelik, herkesin tartışmaya katılmasını sağlamaktır. Lise öğrencilerinin aksine ilkokul öğrencileriyle, daha kısa dikkat süreleri olan ve önemli içeriğin kaçırılmasına neden olan sorunlardan kaçınmak için tartışmaları nispeten kısa tutmak en iyisi olabilir.

5 Flipped Classroom Activities for Elementary School Students

4. Testler ve Diğer Oyunlar

İlkokul öğrencileri en iyi eğlenirken öğrenirler; bu nedenle sınıfa oyun oynatmak faydalı olabilir. Özellikle, sınıf testleri, öğretmenlerin öğrencilerin anlayışlarıyla nerede olduklarına dair bir fikir edinmeleri için yararlı bir yol olabilir ve aynı zamanda dersin kendisinin mümkün olduğunca ilgi çekici olmasını sağlar.

Öğretmenlere keyifli test içeriği oluşturmada yardımcı olmak için mükemmel ClassTools.net dahil olmak üzere çeşitli ücretsiz çevrimiçi kaynaklar mevcuttur. Testin kesin formatı dersin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir, ancak geride kalan öğrencileri ayrı bırakmaktan kaçınmak için sınıfı takımlara ayırmak iyi bir fikir olabilir.

Tabii ki, öğretmenler, daha fazla anlamaya yardımcı olabilecek oyunlar için başka fikirler bulurlarsa, kendilerini test formatı ile sınırlı hissetmemelidirler. Eğitimde oyunlaştırma kavramı köklüdür ve bir sınıfı oyunlaştırmanın ödül oyunlarından parti oyunları oynamaya kadar birçok farklı yolu vardır.

5. Yalancı Ters Yüz

Ters yüz sınıf modeline yönelik en büyük eleştirilerden biri – ve özellikle ilkokul öğrencileriyle ilgili bir eleştiri – düzenli olarak yüksek kaliteli internete sahip bir bilgisayara erişimi olanlar ve evinde internet erişimi olmayanlar arasındaki dijital uçurum kavramı ile ilgilidir.

İlkokul öğretmenlerinin bununla mücadele etmesinin harika bir yolu, yalancı ters yüz edilmiş sınıf yaklaşımıdır. Burada, öğrencilerin çevrimiçi materyalle tanıştırılmasıyla aynı temel yaklaşım mevcuttur; ancak bu ilk öğrenme, dersin başında sınıfta gerçekleşir.

Edutopia’da yayınlanan makalenin açıkladığı gibi, bilgisayarın kullanılabilirliğine bağlı olarak, geçiş yapmadan önce bir grup bilgisayar kullanırken diğer grup bağımsız olarak başka bir şey üzerinde çalışacak şekilde sınıfı iki gruba ayırmak gerekebilir. Öğrenciler bitirdikten sonra, listelenen diğer dört etkinlikten herhangi biri gerçekleştirilebilir.

Son Söz
Ters yüz sınıf modeli, ilkokullarda büyük bir başarıyla uygulanabilir, ancak öğretmenlerin dersler sırasında güvendikleri belirli ters yüz sınıf etkinliklerini dikkate almaları önemlidir. Özellikle, özellikle öğrenciler yeni kavramlarla mücadele ediyorsa, bire bir etkileşimler için birçok fırsat olması gerekir.

Ayrıca dijital uçurumun giderilmesine yönelik adımların atılması da önemlidir. Tüm öğrencilerin güvenilir bir internet bağlantısına sahip bir bilgisayara düzenli erişimi olmayacaktır ve bu nedenle hiçbir öğrencinin geride kalmamasını sağlamak için uyarlama yapılması gerekebilir. Yalancı ters yüz edilmiş sınıf bu özel soruna karşı korunmanın harika bir yoludur.

Yine de düşün-eşleştir-paylaş ve grup çalışması gibi etkinlikler dersleri daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilir ve çocukların edindikleri bilgileri pratiğe geçirmelerine ya da konuyla ilgisini daha iyi anlamalarına olanak tanır.

Ters yüz sınıf modeli kavramında yeniyseniz, ters yüz sınıfın birçok faydasına baktığımız önceki makalemizle de ilgilenebilirsiniz. Ayrıca ViewSonic Eğitim sayfasını ziyaret ederek daha iyi öğrenmeye yönelik bir dizi başka öngörü ve EdTech çözümü bulabilirsiniz.