ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Eğitimde Oyunlaştırma Nedir? Sınıfınızı Oyunlaştırmanın 6 Yolu

Eğitimde Oyunlaştırma Nedir? Sınıfınızı Oyunlaştırmanın 6 Yolu

Eğitimde oyunlaştırma oldukça uzun bir süredir var. Öğrenme görevlerine oyun öğeleri eklemek, onları her yaştan öğrenci için daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirir. Ancak, öğrenme sürecini oyunlaştırmanın, hem öğrenciler hem de öğretmenler için dersleri daha eğlenceli hale getirmenin ne kadar kolay olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Puanlama, rekabetçi unsurlar veya biraz Eğitim Teknolojisi eklemek kadar basit olabilir. İşte sınıfınızı oyunlaştırmanız ve öğrenci sonuçlarını iyileştirmeniz için 6 kolay ipucu. Veya buradan Eğitim Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Eğitim eğlenceli olabilir mi? Eğitimin oyunlaştırılması, okul ödevlerini alıp, eğlenceye dönüştürmektir.

İster öğrenci ister öğretmen olarak, eğitimdeki deneyimlerinizi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Öne çıkan derslerin hala en ilgi çekici olanlar olma olasılığı yüksektir.

Bu sadece anlaşılabilir değil, aynı zamanda eğitim içeriği yaratıcıları bu düşünceyi kullanmak, onu modern Eğitim Teknolojisiyle birleştirmek ve her yerde müfredata uygulamak istiyor.

Uzun lafın kısası, eğitimde oyunlaştırma böyle ortaya çıktı. Burada öğretmen, dersleri öğrencilerin katılmaya istekli olacağı oyunlar olarak gösterebilmek için ViewBoard gibi interaktif tahtaları ve diğer araçları kullanır.

Bunu bilerek, eğitimde oyunlaştırma size ve günlük hayatınıza ilgi duyabilecek gibi görünüyor mu?

Eğer öyleyse, size yardım etmek için buradayız. Aşağıda, eğitimde oyunlaştırmanın sahip olduğu olanaklardan tam olarak yararlanacak, sınıfınızı oyunlaştırmanın 6 yolunu belirledik.

Sınıfınızı Oyunlaştırın

Oyunlaştırma Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Bir adım geri gidersek, oyunlaştırma, oyun bileşenlerinin hayatın diğer yönlerine uygulanmasını ifade eder. Örneğin, iş yerinde ekip çalışmasını teşvik etmek için yarışma programlarında bulunan puan tabanlı ödüllerin kullanıldığını hayal edin. Bununla birlikte, eğitimde oyunlaştırma söz konusu olduğunda, nihai amaç, öğrencilerin ders materyali ile daha fazla etkileşime girmesini sağlamaktır.

Eğitimde oyunlaştırma ile ilgili stratejiler doğru bir şekilde uygulandığında inanılmaz faydalar sağlayabilir. Bilişsel gelişim, öğrenci katılımı, erişilebilirlik, ev ödevi tamamlama, sınıfta eğlenme ve öğretim geri bildirim sürelerinin tümü önemli artışlar yaşayabilir. Bununla birlikte, aşağıdakileri içeren temel başarı faktörleri karşılanmadıkça bu olasılıklar aynen kalacaktır:

  • Öğrencileri Zorlar
  • Öğrencilere öğretir
  • Öğrencileri Eğlendirir
  • Öğrencileri Odaklar
Sınıfınızı Oyunlaştırın

Sınıfınızı Oyunlaştırmanın 6 Yolu

Eğitimde oyunlaştırmanın sunduğu tüm avantajlardan uygun şekilde yararlanmak için, bunu etkili olduğu kanıtlanmış yöntemlerle yapmalısınız. Sınıf içi koleksiyon tanıtımından, puanlama bazlı ödüllere ve rekabetçi katılıma kadar, göz önünde bulundurmanız gereken birçok seçenek var. Bunu varsayarak, bu yollardan 6 tanesi aşağıda detaylandırdık.

1. Koleksiyon Tanıtımı

Pokemon serisinde oyuncular oyunda ilerlemek için spor salonu rozetleri toplarlar. Assassin’s Creed’de oyun, yıllar içinde büyük bir koleksiyon avı haline gelecek şekilde gelişti. Buradaki gerçek, koleksiyonların modern oyunların doğasına özgü olmasıdır. Aynısı, izcilerin öğrenme ve ilerleme adına liyakat rozetleri elde etmek için zamanlarını harcadıkları gerçek hayatta da gerçekleşir.

Eğitimde oyunlaştırma söz konusu olduğunda, bu kavram sınıfta uygulanmaktadır. Örneğin, bir öğrenci Microsoft kelimesini kullanmayı öğrendiğinde bir rozet alabilir. Diğer taraftan, bu rozetler, örneğin bir öğrencinin bir sınavda 10. mükemmel puanını alması gibi uzun vadeli başarıyı yansıtabilir. Çoğu zaman, bu koleksiyonlar, sınıfın interaktif teknolojisine yerleştirilmiş programlar aracılığıyla izlenir.

2. Puan Bazlı Ödüller

Çocukken, hatta yetişkinken, bir şeyleri kendi iyiliği için mi yoksa daha sonra bir şeye sahip olabileceğiniz için mi yapmayı tercih ederdiniz? İkinci seçeneği seçtiğinizi varsayacağız. Buradaki nokta, teşvikin güçlü bir motivasyon kaynağı olduğu ve hayatın her alanında, özellikle oyun alanında bulunabileceğidir. Ubisoft tarafından yayınlanan oyunların oyuncuları, örneğin belirli eylemleri gerçekleştirdiğinde veya tamamladığında, Uplay uygulaması aracılığıyla kullanabilecekleri puanlar alırlar.

Eğitimde oyunlaştırma söz konusu olduğunda, sınıfta yapılması gereken her şeyi düşünün – not almak, iyi not almak, sessiz kalmak, ödev yapmak vb. Bu bağlamda, gerçekleştirilen her göreve bir puan değeri uygulamayı düşünebilirsiniz. Bir öğrenci A alırsa, 5 puan alır. Ödevlerini zamanında teslim ederlerse, 3 puan daha eklenir. Öğrenciler yeterli puan topladıktan sonra, bunları öğretmen tarafından belirlenen belirli ayrıcalıkları kazanmak için kullanabilirler. Örneğin, 30 puan bir ödevi atlamalarına izin verirken, 50 puan ders sırasında atıştırmalık yemelerine izin verebilir.

3. Başarıya Not Verme

Beğenin ya dabeğenmeyin, not vermek, değerlendirmenin ve genel eğitim deneyiminin anahtarıdır. Asıl fark, öğretmenlerin ödevlerin değerlendirilmesine ve genel puan birikimine nasıl yaklaştıklarında ortaya çıkar. Buna girmeden önce, bir anlığına geri dönelim. Birkaç on yıl önce, herhangi bir atari salonundaki herhangi bir oyunun en önemli parçası, yüksek puan listesiydi. Örneğin, Pac-Man’de yeterince nokta, hayalet ve meyve yediyseniz ve ölümlerinizi minimumda tuttuysanız, imrenilen listesine yerleştirmek için yeterli puan toplama şansınız yüksekti.

Eğitimde oyunlaştırmaya geri dönersek, stratejilerini uygulayan öğretmenler, derecelendirme yapılarını tasarlarken Pac-Man’i düşünmelidir. Orada, puan kaybına odaklanmak yerine, birikime odaklanın. Bu bağlamda, bir öğrenci bir sınavda 10 üzerinden 8 alırsa, ona -2 yerine +8 vermeyi düşünün. Konuya gelince, bu yöntem öğrencilerin yavaş yavaş düşüşünü izlemek yerine, dönem ilerledikçe final notlarının büyümesini izlemelerini sağlar.

4. Evde Çalışma

Anlıyoruz, hiçbir öğrenci ödev yapmaktan hoşlanmaz. Sonuçta, okul ödevleri okul içindir ve video oyunları ev içindir. Ancak eğitimde oyunlaştırmanın her şeyi bir video oyunu gibi gösterdiği düşünüldüğünde, öğrencilerin ödevlere karşı direncini azaltması gerekmez mi? Eğitim Teknolojisi sayesinde yanıt kocaman bir “evet”!

İyi ya da kötü, öğretmenlerin sınıfta istedikleri her şeyi anlatabilmeleri için yeterli zaman yok. Ayrıca, öğretmenler genellikle öğrencilerini ödevlerini tamamlamaları için motive etmekte zorlanırlar. İş buna geldiğinde, ödevlerini yapmak istemeleri gerekir, yoksa bu arayış sonuçsuz kalabilir. Oyunlaştırma ve interaktif teknoloji ile öğrenciler, evde deneyimlemek ve devam etmek isteyebilecekleri yeni, eğlenceli bir öğrenme stiliyle karşılaşırlar.

5. Katılım için Yarışın

Arkadaşlarınızı, ailenizi veya bir arkadaş grubunu geride bıraktığınızda hissettiğiniz heyecanı hayal edin. Rekabetten ve ardından gelen zaferden gelen heyecan inanılmaz olabilir. Bu nedenle, Tekken’den Super Smash Bros’a kadar, oyun yarışmaları endüstrinin başlangıcından beri popüler olmuştur.

Analog bir sınıfta, motivasyonu düşük olan bazı öğrenciler kendilerine “ne anlamı var?” diye sorabilirler. Eğitimde oyunlaştırmanın devreye girdiği yer burasıdır. Tıpkı teşvik gibi, rekabet ve zafer beklentisinin, öğrenci katılımını artırmak için mükemmel katalizörler olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, bir sınıfın yaklaşan bir sınav için inceleme yapması gerekiyorsa, Jeopardy’nin ekip tabanlı bir sürümü istenen sonuçları verebilir.

6. Oyun Oynayın

Özünde, eğitimde veya başka herhangi bir ortamda oyunlaştırma, onu oluşturan oyunlar olmadan hiçbir şeydir. Rekabet için Jeopardy olsun, ev ödevi için bir göster ve tıkla macerası ya da her neyse olsun, mesele şu ki oyunlaştırma, sınıfı daha eğlenceli bir yer haline getirmelidir.

Bu nedenle oyunlar, oyunlaştırma sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kazanma özelliğinin sınıf yönetimine entegre edilmesi, bunun otomatik olarak eğlenceli olacağı anlamına gelmez. Ne olursa olsun, her bir faaliyetin ve sürecin uygulanmasına yine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, oyunlaştırmayı eğitimde uygulamanın yollarını keşfetmek böyle bir fayda sağlayabilir.

Dersleri Oyunlara Çevirmeye Başlarken

Öğrencilerinizin konuyla ilgili konularda motive olmalarına yardımcı olmak için yukarıda gösterilen birkaç fikri deneyebilirsiniz. Onları hazırlayın ve derse katılmalarını sağlayın. Küçük bir rekabetle zihinlerine meydan okuyun. Eğitimde oyunlaştırmanın anlamı budur.

ViewSonic’te eğitim ve Eğitim Teknolojisi hakkında daha fazla bilgiye buradan göz atın.