Eğitim 3.0'da Karma Öğrenme

Eğitim 3.0'da Karma Öğrenme
Karma öğrenme 2000’li yılların başından beri var olan bir kavramdır. Ancak bir pedagoji olarak, özellikle eğitim 2.0’ın eğitim 3.0’a kaymasıyla her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Sürekli geliştirilen yeni Eğitim Teknolojileri (EdTech) biçimleriyle, karma öğrenme ve bu teknolojinin kullanımı, öğrencilerin öğrenme şeklini değiştirmiştir. Eğitim 3.0, öğretmenlerin artık eğitimin ön saflarında yer almadığı paradigmalardaki bir değişikliği ifade eder. Bunun yerine eğitim, bir eğitmenden ziyade bir akıl hocası olarak hareket eden öğretmenlerle öğrenci merkezli öğrenmeye odaklanmaktadır. Bunların hepsi, harmanlanmış öğrenme stratejileri, yüksek işlevli Eğitim Teknolojileri ve öğrencilere fayda sağlayan diğer teknolojik gelişmeler sayesinde mümkün olmaktadır. Fakat bu yeni eğitim çağı, öğrenme ve öğretme şeklimizi tam olarak nasıl değiştiriyor? Karma öğrenmenin bu ayrıntılı dökümü, eğitimdeki bu altın anın bir parçası olmanızdan emin olmak için öğretmen, yönetici, BT yöneticisi veya öğrenci olarak ihtiyacınız olan her şeyi size sağlayacaktır. Karma öğrenme ve bunun yeni bir eğitim çağı için ne anlama geldiği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Veya Eğitim 3.0 için diğer önemli çözümler hakkında bilgi edinmek için ViewSonic’in eğitim çözümlerine bakın.
KARMA ÖĞRENME İSTATİSTİKLERİ - VIEWSONIC LIBRARY

Karma Öğrenme Eğitimi Nasıl Dönüştürür?

Karma öğrenme eğitimdeki değişimin tek cevabı değildir. İster inanın ister inanmayın, eğitim tarih boyunca çok değişti. Bu değişiklikler, okul bölgeniz için yeni hükümet politikalarından veya yerel önerilerden daha fazlasıdır. Eğitimdeki yeni eğilimler genellikle teknolojideki ilerlemelerin ve eğitim teorilerinin daha rafine bir şekilde anlaşılmasının sonucudur. Tıpkı Sanayi Devrimi gibi eğitimin 3. dönemindeyiz. Eğitimsel değişikliğin ne zaman gerçekleştiğine dair kesin bir tarih olmasa da, birçok kaynak Eğitim 3.0’ın, 2000’lerin başlarından ortalarına kadar bir zamanda meydana gelen, öğretmen merkezli öğrenmeden, öğrenci merkezli öğrenmeye tamamen geçişle işaretlendiğini belirtiyor. İster hibrit öğrenme gibi daha yeni bir teori olsun, isterse sadece sınıfta bilgisayarları uzaktan kullanmak olsun, öğrencilere teknolojiyi kullanma fırsatı vermek, öğrenme deneyimlerini büyük ölçüde değiştirdi. Öğrencilere artık kendi kendine çalışma, araştırma yapma, akranları arasında paylaşma ve hatta dünyanın her yerinden insanlarla konuşma fırsatları veriliyor. Şu anda erişebileceğimiz bilgi miktarı gerçekten sınırsız.
Sınıfta Teknoloji

Karma Öğrenme Nedir?

Karma öğrenme, öğrencilerin teknolojiyle desteklenmiş veya güçlendirilmiş geleneksel bire bir sınıflara ek olarak, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı müfredatı kullanarak öğrendikleri bir eğitim yaklaşımıdır. Ne kadar çevrimiçi, çevrimdışı veya teknoloji kullandığınızın tam olarak karışımı, okulunuzun müfredatına göre değişir. Karma öğrenme, birçok farklı okul ve eğitim kurumunda hızla popüler hale geliyor. Bu değişiklikler, ister gerekli değişiklikler olsun, isterse daha öğrenci merkezli öğrenme ile eğitim 2.0’dan eğitim 3.0’a geçişle ilgili olsun, farklı biçimlerde geliyor. Bazı insanlar, teknolojideki büyük sıçramalara rağmen hala eğitim 2.0’da olduğumuzu iddia ediyor. Bunun nedeni, ne yazık ki teknoloji çeşitli nedenlerle dünyadaki tüm insanlar için erişilebilir değildir. Bu engeller tüm insanlar için ortadan kaldırılıncaya kadar, öğretmen merkezli öğrenme pedagojilerini görmeye devam edeceğiz. Yine de karma öğrenme, öğrenciler için daha iyi öğrenme ve gelişme sağlamaya yardımcı olabilecek değerli bir araçtır. Öğrenci merkezli öğrenmeye geçiş yapmak son derece önemlidir ve öğrencilerin öğrenme sürecine birçok büyük faydası vardır. Ancak size karma öğrenmenin tüm harika faydalarını söylemeden önce, bilmeniz gereken birkaç şey olduğunu düşünüyoruz.

Eğitim 3.0 nedir?

Toplumun geri kalanı gibi, eğitim de sürekli değişen kültürel ve teknolojik ortama yanıt olarak her zaman gelişmektedir. Bu yolculuk, artık modası geçmiş gibi görünen öğretmen merkezli, derse dayalı eğitimle başladı. Bizi cesur yeni bir sanal ortamlar dünyasına ve yapay zeka güdümlü kişiselleştirilmiş eğitime yönlendiriyor. Bu yüzden nerede olduğumuzu bilmek için, daha önce nerede olduğumuzu bilmek ve nereye gittiğimiz hakkında bir fikir sahibi olmak önemlidir.

Eğitim 1.0

Bir öğretmen, birçok öğrenciye bilgi montaj hattı gibi ders verir. Bu, öğrencilerin hepsine aynı şekilde davranıldığı öğretmen merkezli derslerdir.

Eğitim 2.0

Öğretmenler, öğrencilerin daha sonra sindirdiği ve tam olarak anlamak için işbirliği yaptığı bilgileri verir. Öğrenciler eşit kabul edilir.

Eğitim 3.0

Öğrenciler, rehber veya mentor olarak hareket eden öğretmenlerle çevrimiçi ve kendi kendine çalışma yoluyla kendi eğitimlerine rehberlik eder. Öğrencilerin yetenekleri ayrıştırılır.

Eğitim 4.0

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojiler, bireysel öğrenciler için kişiselleştirilmiş öğrenme planları. Öğretmenler, öğrenme danışmanları olarak sadece küçük bir rol oynarlar.

Karma Öğrenme Biçimleri

Karma öğrenme farklı şekillerde kullanılabilir. Daha fazla açıklamak gerekirse, karma öğrenme, teknolojiden büyük ölçüde etkilenen eğitim teorilerine dayanmaktadır. Karma öğrenme için tüm yöntemler veya stratejiler, bazı yaklaşımlar gibi öğretmeni veya geleneksel yöntemleri ortadan kaldırmaz. Diğer karma öğrenme biçimleri, örneğin, öğrencinin ilerlemesinin izlenebilmesi için teknolojiyi kullanabilir. Müfredatınızda potansiyel olarak karma öğrenmeyi uygulamanın üç farklı yolu vardır. Uzaktan eğitim, karma öğrenme veya ters yüz sınıf kullanabilirsiniz. Hangisinin sizin için en iyisi olduğu, okulunuzun durumuna bağlıdır.

Uzaktan Öğrenme

Uzaktan eğitim, öğrencinin derste fiziksel olarak bulunmadığı herhangi bir uzaktan eğitim şeklidir. Bu, hem öğretmenin hem de öğrencinin evde, farklı türde eğitim enstitülerinde veya WI-FI ile donatılmış herhangi bir yerde farklı yerlerde olduğu anlamına gelir.
Uzaktan öğrenmenin temel fikri, öğrencilerin öğrenmenin fiziksel alanından uzaklaştırılması ve yalnızca çevrimiçi yöntemlerle öğretilmesidir. Bazen bu, daha geleneksel öğretim yöntemlerinin olduğu yerlerde de yapılabilir. Eğitim 3.0’da, öğretmenlerin, sanki öğrenciler fiziksel olarak sınıftalarmış gibi, öğretmen merkezli bir yaklaşım kullanarak kendilerini canlı yayınladıkları uzaktan öğrenme biçimleri çokça görülmektedir. Uzaktan eğitim, çeşitli öğrenci türlerinin birçok farklı ihtiyacı için mükemmeldir. Uzaktan eğitim aynı zamanda benimsenmesi daha kolay yöntemlerden biridir çünkü tüm öğrenciler yüz yüze değildir, yani çevrimiçi bir üniversite dersi gibi hayal edebilirsiniz. Bu nedenle, öğrencilere programlarında esneklik ve ilerleme hızı beklentisiyle ortaya çıkabilecek sorunları ele alma fırsatları verilir. Kendi yarattıkları zamanlarında incelemeleri gerekebilecek ekstra ödevler, videolar veya diğer materyaller kolayca sağlanabilir. Ayrıca, öğrencileri uzak yerler veya katı bölge yasaları gibi coğrafi sınırlardan kurtarabilir veya ailelerin yaşam alanlarındaki tercihler nedeniyle başka ilçelere taşınmasını önleyebilir.

Hibrit Öğrenme

Hibrit öğrenme, hem yüz yüze hem de çevrimiçi öğrencilere aynı anda öğretim verildiği eşzamanlı öğrenmeyi ifade eder. Bu, sınıftaki öğrencilerin ve diğer konumlardaki öğrencilerin tam olarak aynı anda öğrendikleri ve aktif olarak işbirliği yapabilecekleri anlamına gelir.
Hibrit öğrenme, bazı öğrencilerin evde, bazılarının başka yerlerde ve bazılarının da sınıfta fiziksel olarak bulunduğu durumda öğretmekte olduğunuz anlamına gelir. Karma öğrenme ile kolayca karıştırılabileceği için hibrit öğrenmeyi tanımlamak bazen zordur. Ancak, bunların aynı olmadığını belirtmek önemlidir. Hibrit öğrenme, öğretmen merkezli yaklaşımları kullanabilmeniz açısından, uzaktan öğrenmeye de benzer olabilir, ancak daha kapsayıcı ve ilgi çekici bir sınıf deneyimi yaratmak için hibrit öğrenmenin daha teknoloji odaklı olma eğiliminde olduğunu belirtmek önemlidir. Bu, hibrit öğrenme ile öğretmenlerin, daha kendi kendini düzenleyen ve öğrenci merkezli öğrenme olan eğitim 3.0’ın hedeflerini taklit eden uyumlu ve bağlantılı bir eğitim ekosistemi yaratmayı amaçladığı anlamına gelir. En önemlisi, hibrit öğrenme, eğitim sınırlarını yıkmak için harikadır. Sınıf içi öğrenme seçeneğiyle, yüz yüze etkileşime ihtiyaç duyan öğrencilere daha fazla zaman vermek ve yoksulluk ve konumsal zorluklarla karşı karşıya kalanlar için daha fazla ilgi vermek çok daha kolaydır. Ayrıca, bu model hastalıktan hareket kısıtlılığına kadar çok çeşitli diğer özel ihtiyaçları veya durumları da karşılayabilir.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf

Ters yüz sınıflar, öğrencilerin evde öğrendikleri ve daha sonra konuyu pekiştirmek için sınıfta ev ödevleri veya laboratuarlar yaptıkları, geleneksel öğretim yöntemlerinin tersine çevrilmesi anlamına gelir. Bu, öğrencilerin öğrenmelerinde kendi kendine öğretme becerilerini ve bağımsızlığını uyguladıkları anlamına gelir.
Ters çevrilmiş sınıflar, öğrencilerin tipik olarak çevrimiçi içeriği kullanarak kendi kendine çalışma yoluyla, temel materyalleri öğrenmelerine olanak tanır. Daha sonra derslere katıldıklarında öğretmenler ders vermek yerine rehberlik için orada olurlar. Daha sonra sınıf, problem çözmek ve yaratmak için ortak çalışma yapan yapan öğrenciler tarafından yürütülür ve yönetilir. Ters yüz sınıf, basitçe öğrencilerin ve öğretmenlerin rollerini ve öğrenme sürecinin hangi bölümünde rollerini oynadıklarını tersine çevirir. Ama aynı zamanda ters yüz öğrenme diye bir terim olduğunu da belirtmekte fayda var. Ters yüz öğrenme, sınıfta daha fazla metodolojinin uygulanabilmesi için grup öğrenme alanlarını bireysel öğrenme alanlarına dönüştürmeyi ifade eder. Öğrenci-öğretmen rollerinin tersine çevrilmesine benzer, ancak tersine çevrilmiş öğrenme ve tersine çevrilmiş sınıf birbirinin yerine geçmez. Ters yüz sınıf kullanmak her yaş için mümkün olsa da yaşça daha büyük öğrencilerle en iyi sonucu verebilir. Bunun nedeni, kesinlikle çevrimiçi içerik kullanılarak, öğrenciye oldukça fazla sorumluluk yüklenmesidir. Bazı haneler için zorluk teşkil eden küçük öğrenciler için ters yüz sınıf kullanmayı seçerseniz, ebeveynlerin rehberlikten daha fazla sorumlu olması gerekebilir.

Üstbilişsel Yetenek Nedir?

Üstbilişsel yetenek, kişinin kendi düşüncesi hakkında düşünmesini ifade eder. Üstbilişsel yeteneklerimiz, kendimiz ve çevremizdeki durumlar söz konusu olduğunda, esasen eleştirel düşünme ve eleştirel farkındalık becerilerimizdir. Bu, bu yansımaya dayanarak kendimizi yansıtabileceğimiz ve analiz edebileceğimiz anlamına gelir.
Her Yaştan Öğrenci İçin Öğrenci Katılımı Stratejileri

Karma Öğrenme Üstbilişsel Yeteneği Nasıl Destekler?

Karma öğrenme, etkileşimli ve zorlayıcı olduğu için üstbilişsel yeteneği geliştirmek için harikadır. Doğru yapılırsa, karma öğrenme, uyumlu bir öğrenme alanına yumuşak ve sert becerilerin unsurunu ekleyerek, temel müfredata dayanır. Bu nedenle, bir yazma etkinliği, sözcükleri kağıda dökmekten daha fazlasıdır. Ayrıca, alarmlar veya hatırlatıcılar kurmak, bir kelime işlemci kullanmak ve ödevi göndermek için navigasyon yazılımı kullanmak gibi çok çeşitli başka faaliyetleri de içerebilir. Ve daha da önemlisi, çevrimiçi araçları kullanarak, iletişim ve işbirliği becerileri gibi şeyleri normalden çok daha erken öğrenmelidirler.

Üstbilişsel Yeteneğin Önemi

Karma öğrenme, öğretmenlerin dersleri daha etkili hale getirmesine yardımcı olmak için teknolojiyi kullanmaktan daha fazlasıdır. Teknoloji, öğretmenlerin öğrenci merkezli öğrenmeyi kullanmasını ve üstbilişsel yeteneklerle ilgili faydaları oluşturmaya başlamasını sağlar. Geleneksel öğretmen merkezli öğrenmeyi kullanırken, çoğu zaman öğretmenler veya ebeveynler öğrencinin üstbilişsel sesi olarak hareket eder. Deneyimlerine ve duygularına dayanarak karar vermelerine yardımcı oluruz. Onlara sabahın 2’si yerine akşam 10’da yatmanın ertesi gün yorgun olmamaları için daha iyi olduğu gibi şeyler söyleriz. Pek çok çocuk bunu kendileri deneyimleyebilirler “evet, ailem haklıydı, gece 2’den ziyade akşam 10’da yattığımda daha az yorgun hissediyorum”. Bazen sadece rehberliğe veya önerilere ihtiyaç duyarlar. Bir öğrencinin güçlü üstbilişsel yetenekler geliştirmesine yardımcı olmak, her öğrencinin kendine özgü kişiliklerini ve beceri setlerini güvenle sergilemesine olanak tanır. Üstbilişsel yetenek ayrıca öz düzenleme, öz önem ve kendi kendine öğrenme becerileri gibi üç alt gruba ayrılabilir. Bunlar öğrencilere öğrenme süreçleri üzerinde tam kontrol sağlayan tüm becerilerdir.
KARMA ÖĞRENME - ÜSTBİLİŞSEL YETENEKLER

①Kendi Kendine Öğrenme

Kendi kendine öğrenme, öğrencilerin materyal üzerinde katı bir rehberlik olmadan öğrenebilecekleri anlamına gelir. Öğrenciler becerileri veya bilgileri kendi başlarına toplarken, öğretmenler rehber olarak hareket eder. Öğrenciler fikirleri ve bilgileri ezberleme veya ara ve cevapla gibi katı yapılar olmadan formüle edebilirler. Kendi kendine öğrenme, grup ortamlarında da teşvik edilebilir.
②Öz Önem Öz-önem, öğrencilerin kendilerine güven duymaları anlamına gelir. Bununla birlikte, öz-önem sadece güvenden daha fazlasıdır. Bir öğrencide öz-önemi teşvik etmek, onların yaratıcılığını da teşvik etmek anlamına gelir. Öğrencilerin kolayca paylaşabilecekleri ve işbirliği yapabilecekleri bir ortam yaratmak çok önemlidir. Öz-önem, öğrencilerin öğrenmeyi kendi ellerine almaya istekli olmaları ve kendi görüş ve fikirlerini paylaşacak kadar kendilerine güvenmeleri anlamına gelir.
③Öz Düzenleme Öz düzenleme, öğrencinin öğrenme ortamının unsurlarını kendi başına belirleyebilmesi anlamına gelir. Bu, ihtiyaçlarına uygun ilerleme hızı ve programları oluşturmak gibi şeyler yapabilecekleri anlamına gelir. İyi bir öz-düzenleme, öğrencilere gündüze kıyasla gece daha iyi çalışıp çalışmadıklarını veya hangi konuların daha fazla zamana ihtiyacı olabileceğini gösterir. Ayrıca benzersiz öğrenme stilleri, ortamları veya ideal öğretim stratejileri gibi şeyleri seçebilecekler.

Tüm Öğrenciler için Karma Öğrenme

Bir karma öğrenme müfredatı geliştirirken, kullanılacak yararlı bir kıyas üç ana öğrenci tipidir: işitsel, görsel ve kinetik (dokunsal). Bu fikirlerin biraz modası geçmiş olduğunu ve birçok öğrencinin bu üçünün karışımı veya tamamen farklı bir şey olabileceğini unutmayın. Ancak bu öğrenme stillerini genel yönergeler olarak kullanmak, çeşitli ihtiyaçlara uyacak şekilde müfredatınıza dayalı çok çeşitli ders planları oluşturmanıza yardımcı olabilir.

İşitsel Öğrenenler

İşitsel öğrenenler en iyi dinleyerek ve konuşarak öğrenebilirler. Bu, öğrencinin en iyi konuşulan ve bazen tekrarlanan talimat veya bilgilerle anladığı ve öğrendiği anlamına gelir. Bu öğrencilerin kullanacağı bazı stratejiler ses kaydı ve sesli okuma olabilir. Eşzamanlı olmayan öğrenme için ses kaydı, metinden konuşmaya çeviri ve hibrit öğrenme seçenekleri nedeniyle teknoloji işitsel öğrenenler için son derece faydalıdır.
İkonlar - Karma Öğrenme - İşitsel Öğrenenler (Kulak)

Görsel Öğrenenler

Görsel öğrenenler bilgiyi en iyi görerek öğrenebilirler. Bu, görsel öğrenen öğrencilerin fikirlerine uyacak şekilde kelimeleri kopyalayarak, yeniden yazarak ve yeniden düzenleyerek bilgiyi işlemede harika oldukları anlamına gelir. Görsel öğrenenler, fikirlerin ve görevlerin resimlerle ilişkilendirilmesi ve atanması gibi stratejiler kullanabilir. Teknoloji, ilişkilendirme stratejileri için harika olabilecek hızlı grafik oluşturma, zihin haritalama ve görüntü panoları sağlar.
İkonlar - Karma Öğrenme - Görsel Öğrenenler (Göz)

Kinetik (Dokunsal) Öğrenenler

Bazen dokunsal öğrenenler olarak da adlandırılan kinetik öğrenenler, en iyi yaparak öğrenirler. Bu öğrencilerin “uygulamalı” etkinliklerden hoşlandığını da duyabilirsiniz. Genellikle en iyi şekilde sadece dinleyerek veya yazarak değil, kavramları pratik uygulamalara sokarak öğrenirler. Öğretmen merkezli yaklaşımları bu öğrenciler için kullanmak zordur, ancak neyse ki teknoloji ve yeni pedagoji ile bu kinetik öğrenenler daha fazla uyum sağlayabilirler. Dersler ve ev ödevleri, öğrenme deneyimlerinin ana odak noktası olmadığından, ters yüz edilmiş sınıflar bu tür öğrenciler için ideal olabilir.
İkonlar - Karma Öğrenme -Kinetik/Dokunsal Öğrenenler (Eller)

Örgün, Sargın ve Yaygın Eğitimde Karma Öğrenme

Karma öğrenme, üç eğitim türünün de birbirine bağlanmasına olanak tanır. Örneğin, bir öğrenci düzenli olarak formal derslere katılabilir, evsizler için topluluk yaratmayı amaçlayan bir laboratuvara katılabilir, ardından gitar dersleri alabilir – hepsi ister evinin rahatlığında ister bir öğrenim yerinde ve şahsen! Karma öğrenmenin esas olarak resmi ortamda kullanıldığını görecek olsak da, öğrencilerin kendi içlerinde daha düzenli olmalarına ve daha fazla eğitim biçimine erişebilmelerine nasıl yardımcı olabileceği açıktır.
Örgün eğitim, devlet okulları, özel okullar ve üniversiteler gibi geleneksel eğitim kurumlarından oluşur. Örgün eğitim, yapıya göre belirlenir, yani her öğrenci yaşlandıkça veya sınıf düzeyinde ilerledikçe, bir sonraki kavramı öğrenirler.
Sargın eğitim, genellikle standart örgün eğitimin bir tamamlayıcısı veya devamıdır. Gönüllülük ve staj ile ergen öğrenimi alanında birçok sargın eğitim biçimi bulunur. Sargın eğitim, hiyerarşik bir yapının yükü olmadan yöntem ve içerik anlamında çeşitlilik sağlar. Gayri resmi ortamlarda öğrenme, genellikle kendiliğinden öğrenme biçimleriyle olur.
Yaygın eğitim, yaşam deneyiminden aldığımız eğitimdir. Spor programları, müzik grubu veya diğer topluluk temelli gruplar gibi ders dışı etkinlikler yaygın eğitimdir. Yaygın eğitim, genellikle doğada kendiliğinden olmaz ancak mutlaka yapısız da demek değildir. Bunun yerine, eğitim daha açık uçludur ve bir öğrencinin yaşam yolculuğuna göre kişiselleştirilmiştir.

ViewSonic Eğitim Çözümleri ViewSonic, bütünsel görsel çözümlerle eğitimin durumunu iyileştirmeye kendini adamıştır.

Donanım

Uygulandığı şekliyle karma öğrenme, çok sayıda farklı donanım türünü veya yalnızca birkaç temel bilgiyi kullanabilir. Bunlar projeksiyon cihazları ve tabletler gibi kişisel cihazlar, sahne önü interaktif dijital tahtalarına ve hatta sanal gerçekliğe kadar uzanabilmektedir. Yeni yüksek teknolojili cihazların çoğu eğitim ortamında kullanılabilse de bu sizin için en kolay seçenek olduğu anlamına gelmez. Teknolojinin işlevlerinin yanı sıra sınırlamalarının neler olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Karma öğrenmede görebileceğiniz yaygın donanımlardan bazıları şunlardır:
Bilgisayarlar çoğu geleneksel sınıfta yaygındır. Bilgisayarlar not alma, yazma ve bağımsız araştırma için mükemmeldir. Ayrıca, diğer sınıf arkadaşlarıyla oyunlaştırma ve bağlantı kurma veya öğretmenlerle veya diğer tür eğitmenlerle iletişim kurma açısından da yararlıdırlar. Dezavantajları, özellikle küçük öğrenciler için normalde taşımanın daha zor olması, bilgisayarları kullandıkça el yazısı yeteneğinin kaybolması ve düzgün kullanılmadığında bilgiyi unutma gibi bazı eğitimsel sakıncaları olabilir.
Tabletler, kişiselleştirilmiş öğrenme ihtiyaçları için mükemmeldir. Bir bilgisayar gibi çalışabilseler de belirli karmaşık yazılımları çalıştırmanız gerekiyorsa, çok yönlü veya güçlü değildirler. Tabletler, karma öğrenmede öğrenciler için harika bir seçenektir, ancak daha güçlü cihazlara ihtiyaç duyabilecekler için başka taşınabilir seçenekler de vardır. Taşınabilir monitörler, bilgisayar gibi güçlü bir çözüme ihtiyaç duyan ancak tamamen dizüstü bilgisayarda çalışmayı zor bulabilen öğrenciler için harika bir çözümdür.
İnteraktif Dijital Tahtalar, yüzeylerindeki gerçek zamanlı eylemlere yanıt vererek, beyaz yazı tahtası, çoklu ortam ekranları ve dokunmatik ekranlı cihazlar olarak hareket etmelerine olanak tanıyan geniş formatlı ekranlar için her şeyi kapsayan bir terimdir. Çok yönlülükleri nedeniyle, dünyanın her yerindeki okullar sınıfta interaktif dijital tahtaya geçiş yapıyor. İnteraktif tahtalar eğitimde iki ana amaca hizmet edebilir. Öğretmen merkezli öğrenme için bir araç olabileceği gibi öğrenci merkezli öğrenme için de bir araç olabilirler.
Projeksiyon cihazları, veri, bilgi ve öğrenci projelerinin yanı sıra işbirliği ve oyunlaştırma için mükemmeldir. Nispeten küçük cihazlar olmalarına rağmen projeksiyon cihazları, doğru koşullar altında büyük resimler üretebilir. Daha da iyisi, bu cihazlar etraftaki en ucuz EdTech ürünlerindendir. Projeksiyon cihazları, sınıf içinde daha fazla işbirliğine dayalı işlevler uygulamak için uygun maliyetli bir seçenektir.
Destekleyici Teknoloji (AT), yaşamları iyileştirmeye ve belirli ihtiyaçları olan insanlara yardımcı olan herhangi bir cihaz, ekipman veya sistemdir. AT öncelikle özel eğitimde kullanılır ancak genel eğitimde de kullanılabilir. Doğru kullanıldığında çoğu cihaz yardımcı teknoloji olarak kullanılabilir. Ortak EdTech’in başka şekillerde nasıl kullanılacağını öğrenmek, karma öğrenmenin eşit bir öğrenme fırsatı olmasını sağlayan erişilebilir bir sınıf oluşturmak için önemlidir. Uygulamaları ve buna göre uyum sağlamanın yaratıcı yollarını bulmak için her zaman öğrenci, terapistler, doktorlar veya diğer uzmanlarla birlikte çalışın.
Akıllı telefonlar, karma öğrenmede EdTech çözümleri için değerli bir seçenektir. Ancak, sınıf içinde dikkat dağınıklığı söz konusu olduğunda da en riskli olanlardır. Ancak teknolojiyi öğrenmeyle bütünleştirme söz konusu olduğunda akıllı telefonlar göz ardı edilmemelidir. Akıllı telefonlar, doğru kullanıldığında, öğrencilerin paylaşmaları, yaratıcı olmaları, bir dil öğrenmeleri veya arzu ettikleri herhangi bir şeyi öğrenmeleri için erişilebilir bir seçenek olabilir. Bunun nedeni, yaratıcı ve ücretsiz eğitim uygulamalarının geniş yelpazesidir. Google Suite veya Microsoft Office gibi çoğu program da mobil sürümler sunar.
Artırılmış ve Sanal Gerçeklik, eğitim 3.0’ın önemli bir parçasıdır. Artırılmış gerçeklik (AR), fiziksel deneyime konumu, zamanlamayı değiştirme ve ek öğrenme yöntemleri ekleme potansiyelini ifade eder. Sanal gerçeklik (VR), gerçek dünya deneyimlerini yansıtabilen simülasyonlara izin veren donanım ve yazılımı ifade eder. AR ve VR kullanmanın yararı, öğretmenlerin daha ilgi çekici öğrenme biçimlerini kolayca oluşturmalarına izin vermeleridir. Ayrıca, artırılmış gerçekliğin belirli biçimleri kolayca paylaşılabilir, yani sınıf dışındaki öğrenciler de sınıfta bulunmaya gerek kalmadan aynı eğitim deneyimlerine sahip olabilir.

ViewBoards İleri interaktif dijital tahtalar

ViewSonic monitors icon

Monitörler Eğitime yönelik çok yönlü monitörler

ViewSonic projeksiyon cihazı ikonu

Projeksiyon Cihazları Büyük resmi öğretmek

ViewSonic geniş-format ekran ikonu

Ekranlar İşe yarayan, çok amaçlı monitörler

ViewBoards İleri interaktif dijital tahtalar

Monitörler Eğitime yönelik çok yönlü monitörler

Projeksiyon Cihazları Büyük resmi öğretmek

Ekranlar İşe yarayan, çok amaçlı monitörler

Yazılım

Karma öğrenme, çok sayıda farklı yazılım kullanabilir. Çoğu zaman, öğretmenler muhtemelen kendilerini bir yazılım karışımı kullanırken bulacaklardır. Bunlar, öğretim amaçlı kullanım için kullanılan yazma sistemleri, eğitici oyunlar, ev ödevi veya tasarım için kullanılan yazılımlar, özel ihtiyaç yazılımları ve hatta öğrenme yönetim sistemi (kısaca ÖYS) olarak adlandırılan şeyler olabilir.
Dijital tahta, interaktif bir tahta oluşturmak için kullanılan ancak dijital formatta olan yazılımı ifade eder. Bu, dijital tahtaya yazmak, not eklemek, oluşturmak ve öğrencileri fiziksel bir tahta kullanmaya benzer şekilde derslere dahil etmek için kullanabileceğimiz anlamına gelir. Dijital tahta, tümü tek bir cihazdan bağlanan, daha fazla yaratıcılık ve işbirliğine olanak tanır.
Sanal Sınıflar, canlı bir sınıfı simüle eden çevrimiçi alanlardır. Genellikle, bu dersler eğitimci ve öğrencilerin hepsi çevrimiçi alan için aynı anda görünen öğrencilerle senkronizedir. Ancak bazı durumlarda, sanal sınıflar önceden kaydedilmiş dersler ve öğrenci esnekliğine izin veren diğer özellikler de olabilir.
Öğrenme Yönetim Sistemleri (ÖYS), yönetim, dokümantasyon, izleme, derslerin veya kursların teslimi ve çok daha fazlası için kullanılan yazılımları ifade eder. Bu sistemler ayrıca geliştirme programları veya eğitim kursları gibi şeylere de sahip olabilir. İş dünyasında da oldukça yaygındırlar.
İçerik Küratörlüğü, bir öğrencinin ihtiyaçları veya belirli konularla ilgili farklı medya biçimlerine sahip olmak anlamına gelir. Bunun güzel bir örneği eğitici video platformlarıdır. Videolar birçok öğretmen için harika bir kaynaktır. Bu içerik ister diğer öğretmenler ister yazılım yaratıcısı tarafından küratörlüğünü yapıyor olsun, başarılı öğrenme deneyimleri için anahtardır.

myViewBoard Öğretmenlere yönelik eksiksiz bir yazılım ekosistemi

Sınıfınızda Karma Öğrenime Geçişi Uygulamak

Karma öğrenme, sınıfa bir dizüstü bilgisayar koymak kadar basit veya canlı dersleri tamamen çevrimiçi içerikle değiştirmek kadar karmaşık olabilir. Ancak, uygun planlama ve faydalı stratejiler olmadan harmanlanmış öğrenme, öğrenci gelişimi ve akademik performans üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Müfredatınızın karma öğrenmeye hazır olduğundan emin olmak, Eğitim 3.0’ın tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlamak için gerekli bir adımdır. Genel eğitim ve gelişim becerileri için kilometre taşları ve beklentiler belirlemek önemlidir, ancak teknik kullanım için de kilometre taşları belirlemeniz gerekir. Karma öğrenime geçiş yapmaya hazırsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, karma öğrenim deneyiminizi başarılı hale getirmenize yardımcı olabilecek bilgiler almak için aşağıdaki karma öğrenim müfredatı kılavuzlarına göz atın!

ViewSonic Eğitim ViewSonic’in eğitim çözümleri, tüm karma öğrenme uygulamaları için eksiksiz öğrenme ortamları sağlar.

Öğretmen SSS

Karma öğrenmeyi aniden uygulamamalısınız, bunun yerine sosyal, ekonomik ve eğitimsel sınırlarınıza en iyi şekilde uyum sağlayabilecek yavaş bir yapı oluşturmalısınız.
Teknolojinin kötüye kullanımını okulunuz veya kurumunuz için standart disiplin cezası olarak ele alın. Karma öğrenmenin bazı bölümleri teknolojiye bağlı olduğundan, geleneksel sınıf kurallarında olduğu gibi teknolojiyi tamamen ortadan kaldıramazsınız.
Kullanılacak en iyi karma öğrenme türü, öğrencilerinize ve okulunuza bağlıdır. Bir tür karma öğrenme kullanabilir veya bir karışım oluşturabilirsiniz.
Sorunu, öğrencilerin karşılaşabileceği diğer akademik zorluklar gibi ele almalısınız. Endişelerini ifade etmeleri için güvenli bir alan bırakın, ancak bir sorun fark ederseniz öğrenciyi bombardmana tutmamaya çalışın. Mümkün olduğunca destekleyici olun ve karma öğrenme veya ev hayatı veya ekonomik koşullar gibi diğer alanlarla ilgili sorunları çözmek için size yaklaşabileceklerini hissetmelerine izin verin.
Okulunuzun karma öğrenmeden büyük ölçüde yararlanabileceğini düşünüyorsanız, yöneticilerinizle iletişime geçin ve onlara net bir sorun-çözüm taslağı sunun. Ayrıca tavsiye ve potansiyel sponsorluklar için daha fazla kaynağı olan okullara ulaşmayı düşünün.

İdare SSS

Öğretmenlerinizin EdTech çözümlerini tam olarak kullanmalarına yardımcı olmak için öğretmenlerinize sertifika kursları veya yaz seminerleri vermeyi düşünün. Ayrıca, tüm öğretmenlerin yapabileceği ilerici öğrenmeyi gösteren net müfredatlar sağladığınızdan emin olun.
Ortalama olarak, okullar, okul müfredatlarının %50-70’inde karma öğrenmeyi uygular.
Karma öğrenmeyi kullanmaya başlamak için güvenilir donanım ve yazılıma ihtiyacınız olacak. Ne tür bir EdTech kullanmak istediğiniz, müfredatınıza ve okul bütçenize bağlıdır.
Tek bir interaktif dijital tahta, 2.000 ABD Doları ve üzerindedir. Yazılım ücretleri, kurulum, lisanslı programlar, bakım veya ilgili diğer ücretler gibi gizli maliyetler de olduğunu unutmayın.
Mevcut müfredatı uyarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için, harmanlanmış öğrenim müfredat kılavuzlarına göz atın.

BT Yöneticisi SSS

Mümkün olan en etkili ancak en basit kurulumun ne olacağını düşünün. Çok sayıda tekli aygıt yerine birçok işlevi olan donanımı seçin. Bu şekilde sorun gidermeniz daha kolay olur.
Öğretmenlere yardımcı olacak çevrimiçi eğitim kursları veya yaz seminerleri sağlamak için yöneticilerinizle birlikte çalışın. Ayrıca hem öğretmenler, öğrenciler hem de ebeveynler için ortak teknik sorunların giderilmesine yardımcı olacak yazdırılabilir belgeler sağlamaya çalışın.
Siber güvenliği korumak zordur ve bilgisayar korsanları ve veri kazaları nedeniyle asla kesin değildir. Yöneticinize yalnızca lisanslı ve tanınmış şirketlere yatırım yapmasını önerin.
Sorun gidermeyi saptamak zor olabilir. Kendi üzerinizdeki stresi azaltmak için öğretmenlerden ve yöneticilerden kendilerinin de eğitim almalarını isteyin ki basit problemler sizin yardımınız olmadan çözülebilsin.

[vsei_footer]