ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Eğitimde Akıllı Telefonlar: Mobil Öğrenme ile Dikkat Dağınıklığını Yönlendirme

Eğitimde Akıllı Telefonlar: Mobil Öğrenme ile Dikkat Dağınıklığını Yönlendirme

Ortalama bir akıllı telefonun gücü arttıkça ve daha yetenekli hale geldikçe, sınıfta dikkat dağılma potansiyeli de artıyor. Bu kadar çok güçlü uygulama ve oyunla öğrencilerin telefonlarını ellerinden almakta nasıl zorlanıldığını görmek çok kolay. Telefonlara el koymak veya sınıftan telefonları çıkarmak bir yaklaşım olsa da, her zaman en etkili çözüm olmayabilir. Bu nedenle, giderek daha fazla öğretmen, ders planlarında cep telefonlarını ve güçlü uygulamaları kullanmanın yollarını deniyor. Bazı öğretmenlerin nasıl başarılı olduğunu keşfetmek ve öğrenmek için okumaya devam edin.

İşte dikkat dağıtıcı bir akıllı telefonu bir öğrenme aracına dönüştürmenin yaratıcı yollarının bir listesi. Teknolojinin gelecekte sınıfları nasıl etkileyeceği ile ilgileniyorsanız Sanal Sınıf: Uzaktan Eğitimin Geleceği makalemize göz atın.

Teknolojinin sınıfa faydaları iyi yerleşmiş olsa da, akıllı telefonlar başka bir konudur. Akıllı telefonlar, eğitimden çok boş zaman ve eğlence ile ilişkilidir ve öğretmenler sınıfta genel yasaklara eğilimlidir. Bununla birlikte, bu yasaklar, akıllı telefonların sınıfa getirdiği gücü ve faydaları görmezden geliyor. Bu güçlü avuç içi bilgisayarlar yalnızca internete ve birçok eğitim uygulamasına erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yüksek hızları ve geniş işlem gücü, onları özellikle mühendislik ve fen öğrencileri için gerekli araçlar haline getirir. Ayrıca, her öğrencinin bir dizüstü veya tablet bilgisayara erişimi olmasa da, Pew Araştırma Merkezi tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, Amerikalı gençlerin %95’inin bir akıllı telefona sahip olduğunu gösteriyor. Aslında bu anket, Amerikalı gençlerin neredeyse yarısının okul saatlerinde bile “neredeyse sürekli” çevrimiçi olduğunu gösteriyor. Bu çoğu zaman YouTube, Instagram ve Snapchat’te (Pew’e göre en iyi üç uygulama) gezinmek anlamına gelse de, bu aynı zamanda bu cihazların sınıfta kullanıma hazır olduğu anlamına gelir. Aslında, akıllı telefon sahiplerinin %30’u hareket halindeyken öğrenim için zaten mobil cihazlarını kullanıyor ve diğer cihazlarla karşılaştırıldığında mobil öğrencilerin %43 daha üretken olduğu kanıtlanmış durumda.

Bu nedenle, bu noktada gençler için oksijen kadar gerekli hale gelen bir şeyi yasaklamaya çalışmak yerine, yenilikçi öğretmenler ve teknoloji girişimleri, bu potansiyel dikkat dağıtıcı kaynakları güçlü eğitim araçlarına nasıl dönüştüreceklerini bulmaya çalışıyorlar.

Mobile devices In Education for Redirecting Distraction

Düzenli Kalın ve Öğrenmeyi Değerlendirin

22 yıllık kıdemli bir lise tarih öğretmeni olan Ken Halla, mobil teknolojileri sınıfa dahil etme konusunda ön saflarda yer alıyor. Öğrencilerin daha iyi organize olmalarına yardımcı olmak için Halla, öğrencilere yaklaşan ödevleri hatırlatmak için Remind101‘in kullanılmasını öneriyor. Ulusal Eğitim Derneği’nin yakın tarihli bir makalesinde, “Kaç çocuğun ödev yapmaya başladığına şaşırdım” dedi. Hatırlatma ayrıca öğretmenlerin ve öğrencilerin fotoğrafları, notları ve el ilanlarını paylaşmasına ve anında mesajlaşmaya olanak tanıyor, böylece öğretmenler ortaya çıkan sorunları çözebiliyor. Halla ayrıca öğrenmeyi değerlendirmek için polleverywhere.com‘u kullanıyor. Öğrenciler, uygulama aracılığıyla çoktan seçmeli sorular içeren metinler alıyorlar ve Halla, bu sorulardaki performanslarının, kendisine öğrencilerin nerelerde iyi olduklarını ve nelerin daha fazla gözden geçirilmesi gerektiğini gösterdiğini söylüyor. Google Classroom, eğitim deneyimini kolaylaştıran, öğretmenlerin sorunsuz bir şekilde duyuru göndermesine, tartışmalara başlamasına, kaynakları paylaşmasına ve ödevleri gönderip not vermesine olanak tanıyan başka bir kaynaktır. Öğrencilerin yalnızca paylaşılan bir kod girmeleri yeterlidir ve öğrenme süreci başlar.

Sınıfta Eğitim Uygulamalarını Kullanma

Elbette akıllı telefonlar çoğu öğrenci için sosyalleşme ve eğlence kaynaklarıdır, ancak aynı zamanda çok çeşitli eğitim uygulamalarına erişim sağlarlar. Eğitim uygulamalarının, etkileşimli ve ilgi çekici öğrenme deneyimleri sunarak, sınıf performansını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu uygulamalar, eğitim içeriğine neredeyse sınırsız erişim sağlayabilir ve yeni öğrenme teknikleri geliştirerek, öğrenciler, öğretmenler ve ebeveynler arasında işbirliğini teşvik edebilir. Örneğin Quiz oluşturucu Quizlet, öğretmenlerin telefonlarında her zaman mevcut olan bilgi kartları, oyunlar ve testler oluşturmasını sağlar. Öğrenciler işbirliği yapabilir ve birbirlerine meydan okuyabilir, böylece sosyalleşirken ve eğlenirken öğrenmelerine olanak tanınır. Ayrıca, matematik birçok öğrenci için zor olsa da, eğitici uygulama Photomath matematiği açık, anlaşılır ve hatta eğlenceli hale getirir. Photomath uygulaması, öğrencilerin matematik problemlerini anında okumak ve çözmek için akıllı telefonun kamerasını kullanır ve basılı veya elle yazılmış problemleri kontrol eder. Bu uygulama, öğrencilere net adımlar ve ayrıntılı talimatlar aracılığıyla matematik problemlerine nasıl yaklaşılacağını öğretir ve hatta problemleri çözmek için birden fazla yöntem sunar. Hem öğretmenler hem de öğrenciler, bu uygulamanın oldukça etkili olduğunu söylüyor.

Educational apps for students outside the classroom

Sınıf Dışı Eğitim Uygulamaları

Öğrenciler, kendileri için en uygun olan bir dizi öğrenme stiline sahiptir. Neyse ki artık öğrenme stilleri ne olursa olsun öğrencilere ulaşabilecek birçok eğitim uygulaması var. Sosyal bir ortamdan ziyade, kendi kendine daha iyi öğrenen veya sınıf dışında ekstra desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için çok sayıda uygulama mevcuttur.

Örneğin EdX, dünyanın en iyi üniversitelerinden 2.000’den fazla dersi öğrencilerin akıllı telefonlarına getiriyor. Video eğitimleri, çalışma materyali notları ve etkileşimli testler içeren EdX, bireyin kendi hızında gelişmiş tamamlayıcı öğrenime erişimini sağlar.

Khan Academy, evde sınıf çalışmalarını yönlendirmek için eğitim videoları içeren oldukça popüler bir başka öğrenme uygulamasıdır. Khan Academy videoları, öğretmenlerin derslerini sanal karatahtalardaki çizimlerle anlatmasını, maksimum sonuçlar için öğrencilerin ve görsel öğrenme merkezlerini kullanmasını sağlar.

Udemy aynı şekilde son derece popüler bir öğrenme kaynağıdır ve en iyi eğitmenlerden 100.000’den fazla sınıfın yanı sıra etkileşimli testler ve öğrencilerin ilerlemesini takip eder.

Modern dünyada bilgisayar programlama giderek daha önemli hale geliyor ve SoloLearn, öğrencilerin Python, HTML ve Java dahil dünyanın en çok talep gören programlama dillerini akıllı telefonlarında ve kendi hızlarında öğrenmelerini sağlıyor.

ViewSonic Education

Learning Solutions
For the Future

Learn more >

 

Eğlenmeyi Unutmayın!

Yenilikçi öğretmen Ken Halla, sınıfta akıllı telefonların belki de en devrimsel kullanımına izin veriyor: yalnız çalışma yaparken müzik dinlemek. Halla, elbette sadece kulaklık kullanmalarını ve başkalarının dikkatini dağıtmamak için çok yüksek sesle dinlememelerini söylüyor. Ayrıca, birkaç dakikada bir bir şarkı seçmek için dikkatlerinin dağılmaması amacıyla yalnızca müzik akışı yapan bir uygulamayı dinlemelerini istiyor. Bu şekilde sınıftaki gürültü seviyesinin düştüğünü ve verimliliğin arttığını söylüyor.

Sınıftaki akıllı telefonlar, öğretmenler için bir zorluk olmaya devam edeceğinden, rollerinin öncelikli olarak eğitime odaklanmasını sağlamak dikkatli olmayı gerektiriyor. Sınıfın başında tahtadan ders anlatan öğretmenin geleneksel rolü giderek eskimektedir ve akıllı telefonların yaygınlaşması, öğretmenlerin öğrencilerini sürekli olarak motive etmelerini, bireyleri ve küçük grupları teşvik etmelerini ve yönlendirmelerini gerektirmektedir.

E-sporun öğrenci performansını artırmak için nasıl kullanılacağı veya okullarda dijital erişilebilirliğin neden çok önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir öğretmenseniz bu bağlantıları izleyin.