ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Eşzamanlı Uzaktan Eğitimin Artıları ve Eksileri

Eşzamanlı Uzaktan Eğitimin Artıları ve Eksileri

Eşzamanlı uzaktan öğrenim, -öğrencilerin farklı konumlardan aynı anda etkileşime girmesi- uzaktan eğitimin başlıca biçimlerinden biridir ve hem eğitimciler hem de öğrenciler için birçok önemli avantaj sunar. Bununla beraber, bu öğrenme biçimiyle ilişkili bazı sınırlamaları ve zorlukları anlamak da gereklidir.

Eşzamanlı uzaktan öğrenimin hem artıları hem de eksileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Uzaktan öğrenim, genel olarak öğretmen(ler) ve öğrenci(ler)in coğrafi olarak ayrıldığı ve telekomünikasyon yoluyla bağlandığı bir eğitim biçimi olarak tanımlanabilir. Yine de, uzaktan öğrenim şemsiyesi altında, eşzamanlı uzaktan öğrenim de bunlardan biri olmak üzere, birçok farklı sunum türü veya yaklaşımı vardır.

Basitçe söylemek gerekirse, bu, öğreten ve öğrenen kişilerin bir tür canlı etkileşime sahip olduğu bir modeldir. Yani fiziksel olarak ayrı olmalarına rağmen eğitimle ilgili faaliyetlerde aynı anda yer alırlar. Bununla birlikte, bu yaklaşımın hem araştırılması hem de anlaşılması gereken hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

What is Distance Learning?

Eşzamanlı Uzaktan Öğrenim Nedir?

Eşzamanlı uzaktan öğrenmeyi tanımlamaya çalışmadan önce uzaktan öğrenmenin ne olduğu ve neden yararlı olduğu konusunda net bir fikre sahip olmak faydalı olabilir. Bu bilgi ışığında yararlı bir tanım aşağıdaki gibidir:

EŞZAMANLI ÖĞRENİM: AYNI ZAMANDA OLUP AYNI YERDE OLMAYAN EĞİTİM, ÖĞRETİM VE ÖĞRENME ŞEKİLLERİNİ TANIMLAMAK İÇİN KULLANILAN GENEL BİR TERİM. ÖĞRENCİLERİN, ÖĞRETMENLERDEN, İŞ ARKADAŞLARINDAN VEYA ARKADAŞLARINDAN YÜZYÜZE OLMADAN, GERÇEK ZAMANLI OLARAK ÖĞRENEREK, ÇEŞİTLİ TELEVİZYON, DİJİTAL VE ÇEVRİMİÇİ ÖĞRENİM FORMLARINA UYGULANMAKTADIR.

Eğitim Reformu Sözlüğü tarafından sağlanan yukarıdaki tanım, eşzamanlı öğrenmenin, onu eşzamansız uzaktan eğitimden ayıran “canlı” doğasını özetlemektedir. Bununla birlikte, en önemlisi, aynı zamanda, eşzamanlı öğrenme ile insanların aynı yerde olduğu yüz yüze eğitim arasında net bir ayrım çizer.

Diğer taraftan, eşzamansız öğrenme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

ADVANTAGES OF SYNCHRONOUS DISTANCE LEARNING

Eşzamanlı Uzaktan Öğrenimin Avantajları

Eşzamanlı öğrenme, diğer uzaktan eğitim sunum modelleriyle karşılaştırıldığında bir dizi önemli avantaja veya artı puana sahiptir. Bu önemli avantajlardan bazıları aşağıda özetlenmiştir:

1. Yapılandırılmış Öğrenme

Eşzamanlı uzaktan eğitim modelleriyle ilgili temel artı noktalardan biri, süreçte sağlanan yapı düzeyidir. Öğrenme grubunun aynı anda katılması gerektiğinden, bu oturumlar işin ne kadar hızlı yapılması gerektiği konusunda açık bir rehberlik sağlar ve öğrenme hızını kontrol etmeye yardımcı olur.

Bu yapı, öğrenme grubunu toplu olarak rotada tutmak için mükemmel olabilir ve ayrıca grubun belirli üyelerinin geride kaldığı veya kendilerini uygun şekilde ilerletmek için mücadele ettiği durumlardan kaçınmaya yardımcı olabilir.

2. Artan Etkileşim

Eşzamanlı öğrenme, tüm öğrenme grubunun gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak tanır ve bu da bir dizi avantaj sunar. İlk olarak, bu tür bir etkileşim sunmayan uzaktan eğitim modellerinden gelebilecek izolasyon hissini hafifletmeye yardımcı olabilir ve bu, öğrenci katılımını geliştirmek ve ilgi düzeylerini korumak için faydalı olabilir.

Ayrıca, eşzamanlı öğrenme, grup etkinlikleri ve gerçek zamanlı işbirliği gibi şeylerin gerçekleşmesine olanak tanır. Bu, öğretmenlere dersleri çeşitlendirmek için bazı yararlı yollar sunar ve farklı öğrenme stillerine sahip kişilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

3. Doğrudan Talimatlar

Son olarak, eşzamanlı uzaktan öğrenmenin önemli bir artı noktası, öğretmenin öğrenme grubuna bir dereceye kadar doğrudan talimat verme yeteneğidir. Bu, öğretmenlerin kavramları gruba kolayca açıklayabilecekleri ve daha sonra insanlar herhangi bir şeyi anlamakta zorlanırlarsa daha fazla ayrıntıya girebilecekleri anlamına gelir.

Bazı öğrenci etkileşimlerini gözlemleyerek, öğretmen potansiyel olarak hataları düzeltebilirken, öğrencilerin herhangi bir sorusu varsa, onları orada ve ardından gerçek zamanlı olarak takip soruları seçeneği ile yanıtlatabilir.

PROBLEMS WITH SYNCHRONOUS DISTANCE LEARNING

Eşzamanlı Uzaktan Öğrenim ile İlgili Sorunlar

Eşzamanlı öğrenimin açık artı noktaları olmasına rağmen, kapsamlı bir anlayışa sahip olmak esas olacağından, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı olumsuzluklar, dezavantajlar veya olası sorunlarla başa çıkmak anlamına gelir:

1. Esneklik Eksikliği

Eşzamanlı uzaktan eğitimle ilgili belki de en büyük zorluk, sağladığı esneklik eksikliğidir. Üzerinde anlaşmaya varılan herhangi bir telekomünikasyon teknolojisini kullanarak öğrenme grubunun hepsinin mevcut olması gerekir ve canlı oturumlardaki bu ısrar, tüm öğrenme grubunun belirli zamanlarda katılması gerektiği anlamına gelir.

Bu öğrenme yöntemi, kendi hızlarında veya boş zaman kendini gösterdiğinde öğrenmeyi tercih edenler için ideal olmayabilir. Aynı zamanda, bir derste farklı zaman dilimlerinde bulunan öğrencilerin olması söz konusu olduğunda gerçek zorluklar meydana gelir.

2. Geri Tutulan Öğrenciler

Eşzamanlı uzaktan öğrenim ile ilgili bir diğer olası problem, öğrenme hızının öğrenciden ziyade öğretmen tarafından belirlenmesidir. Bu, yapı sağlasa da, canlı derslerin anlamlı olması için tüm öğrenme grubunun aşağı yukarı aynı hızda ilerlemesi gerektiğinden, belirli öğrencileri geride tutma potansiyeline de sahiptir.

Bu, öğrenimlerine yatırım yapmak için çok fazla boş zamanı olan ve bu nedenle öğretmenin karar verdiğinden daha hızlı ilerlemeye devam etmek isteyebilecek öğrenciler için ideal olmayabilir.

3. Teknolojiye Dayalı Olması

Şunu da belirtmekte fayda var ki, modern dijital teknoloji eşzamanlı uzaktan öğrenimi kolaylaştırmaya yardımcı olurken, bu teknolojiye aşırı güvenmenin de potansiyel olarak bir dezavantaj olabileceğini belirtmekte fayda bulunmaktadır. Ne de olsa, eşzamanlı oturumlar genellikle video konferans gibi şeylere dayanır ve bu da onu desteklemek için yeterli internet bant genişliğine büyük ölçüde bağımlıdır.

Bu, öğrenme grubunun bir üyesinin bağlantısıyla ilgili sorunlar yaşaması veya bir süre yüksek hızlı internete erişimi olmaması durumunda önemli bilgileri kaçırabileceği anlamına gelir.

PROS AND CONS OF SYNCHRONOUS DISTANCE LEARNING

Son Söz

Eşzamanlı öğrenme, uzaktan eğitim için anahtar yöntemlerden biridir ve tüm öğrenme grubunu gerçek zamanlı eğitim faaliyetlerine dahil etmeye odaklanır. Bu, katılımı artırabilir ve derslere daha yüksek düzeyde bir yapı sunabilirken, öğrencileri geri tutma potansiyeli gibi bazı potansiyel dezavantajların önlenmesi veya en aza indirilmesi için bazı temel adımların atılması önemlidir.

ViewSonic’in eksiksiz donanım ve yazılım uzaktan eğitim çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Veya ViewSonic’in kurumunuz için neler yapabileceğini buradan öğrenin.