ViewSonic Library > Eğitim > Profesyonel Gelişim > Dokunmatik Ekranlarla İnteraktif Öğrenmenin Faydaları

Dokunmatik Ekranlarla İnteraktif Öğrenmenin Faydaları

İnteraktif öğrenme, güçlü bir eğitim tekniği olarak yerleşmiştir ve modern teknolojiler, öğrencileri her zamankinden daha fazla derse dahil etme konusunda çok başarılıdır. İnteraktif dijital tahtalar, çeşitli ortamlar, yerleşik etkinlikler ve hatta oyunlaştırılmış ders içeriği aracılığıyla derslere katılımı davet etmede özellikle etkilidir. İnteraktif öğrenmenin nasıl uygulanacağına dair yararlı bir kılavuz da ekledik – faydaları ve zorluklarıyla birlikte. İnteraktif öğrenme ile öğrencilerinizi katılıma teşvik etmek ister misiniz? Aşağıdaki kılavuzun tamamını okuyun. ViewSonic’in sunduğu tüm eğitim çözümlerini görmek için buraya tıklayın.

Dokunmatik ekranlar, interaktif öğrenmeden en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. Genel olarak konuşursak, üç ana öğrenme türü vardır – görsel, kinestetik ve işitsel. Görsel öğrenme, görerek öğrenmeyi ifade eder. Kinestetik öğrenmeye genellikle dokunsal öğrenme denir; dokunma ve eylem yoluyla gerçekleşir. Ve işitsel öğrenme, işitme merkezli öğrenmeyi ifade eder.

Dünyanın dört bir yanındaki sınıflarda, öğretmenler bazen her üç öğrenme stiline de hitap eden dersler hazırlamakta zorlanırlar. Ve hayatın diğer yönlerinde olduğu gibi, teknoloji imdada yetişiyor.

İnteraktif öğrenme olarak bilinen şeyi kolaylaştıran, teknoloji ile aşılanmış sınıflar, özellikle dijital tahtaları kullananlar, giderek daha fazla norm haline gelmiştir. Sonuç olarak, dersler şimdi her zamankinden daha ilgi çekici ve bu yeni pedagojinin faydaları kolayca görülebiliyor.  

İnteraktif Öğrenme Nedir?

İnteraktif öğrenme, eğitime her şeyi kapsayan bir yaklaşımdır. Öğrencilerin yeni materyallerle katılımını vurgulayarak, etkileşimli sınıf yapıları çok daha bütüncüldür. Bu yeni metodolojiyi benimseyen sınıflar, bilgiyi yeniden canlandırmakla ilgili daha az ve tartışmalar, eleştirel düşünme ve açık uçlu sorgulama hakkında daha fazladır. Bu nedenle, her türlü öğrenme gereksinimine sahip öğrencilere uygundur.

İnteraktif öğrenme

İnteraktif öğrenme yaygın olarak nasıl uygulanır?

İnteraktif öğrenme, sınıfların bir gecede adapte olabileceği bir şey değildir, çünkü hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin değişiklik yapmasını gerektirir. Bu girişimin bir parçası olarak, katılan herkes, işbirliği, seçim özgürlüğü ve uyarlanabilir ders düzeltmesi ile tamamlanan daha esnek ve açık uçlu bir sınıf sürecine alışmalıdır. 

İşbirliği

Öğrenciden öğrenciye işbirliği, öğrenmeyi kolaylaştırmanın en iyi yoludur. Konu ne olursa olsun, öğrencilerin işbirlikçi bir ortamda bunu yaparken daha verimli öğrendikleri kanıtlanmıştır. Bu mutlaka grup çalışması veya sunumlar anlamına gelmez, aynı zamanda bir soruyu cevaplamadan önce hızlı bir danışma veya dersten sonra çevrimiçi araçların kullanımı anlamına gelir. 

Seçim Özgürlüğü

İnteraktif öğrenme bağlamında, bir ödevi/projeyi tamamlamanın tek bir doğru yolu yoktur. Burada, öğrenciler öğrenme tarzlarına en uygun yöntemi seçmeye teşvik edilir. Bazıları için, kompozisyon yazmak gidilecek yol olabilirken, diğerleri video yapmayı veya sunum yapmayı tercih edebilir. 

Rota Düzeltme

Öğrenci-öğretmen dinamiği ve çok övülen ders planı, bir zamanlar tartışılmaz ve katılığında kararlıydı. Uygulamalı bir yaklaşıma yapılan yeni vurgu, öğretmenleri süreçlerini öğrencilerine açmaya zorladı. Bu nedenle, ortaya çıkan doğal geri bildirim, her iki tarafta da sürekli rota düzeltmesi ve iyileştirmesi sağlar.

İnteraktif öğrenme

İnteraktif Öğrenme Neden Önemlidir?

İnteraktif öğrenmenin önemi, sınıf büyüklüğü, yaş grubu, konu veya stil olsun, tek bir yönün çok ötesine geçer. Aslında, nokta olduğu gibi, etkileşimle ilişkili bir engel yoktur. Bu yeni metodolojinin bu evrensel doğası göz önüne alındığında, önemli ilkeleri her durum için geçerlidir. 

Katılım

Öğretmenlerin kaykıldığını ve öğrencilerin uyuduğunu hayal edin. Bunu yapmamalısınız, çünkü eğitimle ilgili hiçbir şey bu kadar pasif olmamalıdır. Öğrenciden öğrenciye etkileşimler ve uygulamalı derslerle tamamlanan interaktif öğrenme, öğrenci katılımında %60’lık bir artışa neden olabilir. Bu süreç genellikle, saf gerçek tekrarının aksine, yorumlama gibi alternatif bir bilgi gösterimi olarak kendini gösterir.

Hayata Hazırlık

Öğrencilerin kendilerine “Bunu gerçekten ne zaman kullanacağım?” diye sorduklarını hatırlayın. İndirgeyici olmasına rağmen, bu deyiş, müfredatların odağı yaşam becerilerinden üniversite hazırlığına kaydırdığını gören bir eğilime işaret etmektedir. Bununla birlikte, interaktif öğrenme ile öğretmenler, konunun gerçek hayattaki uygulamalarını çevrimiçi araçlar ve ekler yoluyla entegre edebilirler.

Çeşitlilik Hayatın Tuzu Biberidir

Uzun bir süre boyunca, öğretmenler bir okulun kaynakları ve ders kitabının içeriği ile sınırlıydı. Artık durum böyle değil! Daha ilgi çekici öğretim teknikleri ve ilgili teknolojinin mevcudiyeti ile öğretmenler artık farklı öğrenme stillerine hitap eden ve öğrenci katılımına dayalı olasılıklar sunan çeşitli ders planları oluşturabilirler. 

İnteraktif Öğrenmenin Zorlukları Nelerdir?

Tüm önemi ve olumlu nitelikleri için, interaktif öğrenme de kendi doğal zorluklarına sahiptir. Kötü bir şeyden uzak, bu zorluklar büyük ölçüde yaklaşımın teknolojik yönüyle ilişkilidir. Bu, özellikle öğrencilerin aksine, öğretmen tarafında geçerlidir. 

Teknik Güvenilirlik

Teknolojik ürünlerle etkileşime giren herkes muhtemelen teknik arızalar ve aksaklıklar yaşamıştır. Olması gerektiği gibi çalışmayan bir şeyden daha sinir bozucu bir şey yoktur ve dijital tahtalar gibi interaktif öğrenme teknolojisi istisna değildir. Bu, özellikle BT bekleme süreleri nedeniyle sınıfların kesintiye uğradığı durumlarda geçerlidir.

Süre

İnteraktif ders planları, özellikle de dijital tahta kullananlar birden ortaya çıkmaz. Öğretmenler, her şeyin yeterince hazırlandığından emin olmak için genellikle ayrılan planlama süresini aşacaktır. Planlamanın ötesinde, interaktif öğrenme ve ilgili teknoloji, alışmak için eğitim ve zaman gerektirir ki bu genellikle optimal değildir.

Görünürlük

Sınıf boyutları genellikle optimal olandan daha büyüktür. Beyaz tahtaların gerekenden daha küçük olma eğilimi ile birleştiğinde, görünürlük bir sorun haline gelebilir. Bu her durumda mümkün olsa da, interaktif öğrenme ve dijital tahtaları içeren sınıflarda, özellikle de ikincisi dersin odak noktası olduğunda, daha kritik hale gelir. 

Araçlar, Zaman, Dikkat

İnteraktif Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin zorlukları bir yana, interaktif öğrenmenin faydaları diğer her şeyden daha ağır basar. Gerçeklerin yetersizliğinin yanı sıra pasif öğrenmenin diğer varyantlarının, interaktif öğrenmeye tercih edildiği veya daha faydalı olduğu bir durum yoktur. Özüne kadar damıtılmış, bu şekilde öğretmenin faydaları uyarlanabilirlik, maliyet tasarrufu ve eğlenceyi içerir. 

Uyum Sağlama

Herhangi bir iyi dersin işareti, uyum sağlama yeteneğidir. Bir aktivite iyi gitmiyorsa, öğretmen bir hevesle rotayı değiştirebilmelidir. İnteraktif öğrenme söz konusu olduğunda, öğretmenlerin yetenekleri, özellikle daha önce mümkün olmayan video ve ses çıkışlarını içerecek şekilde genişletilir.

Maliyet Tasarrufu

Kaynak yönetimi, dünya çapında çok fazla öğretmene yüklenen talihsiz bir yüktür. Doğru ders planlaması, tedarik sıkıntısı ile ilgili endişeler nedeniyle bozulabilir. İnteraktif öğrenme teknolojisinde olduğu gibi, özellikle dijital tahtalar uygulandığında, eğitim süreçleri büyük ölçüde dijitalleşebilir. Bu nedenle, arz endişeleri ortadan kaldırılabilir. 

Eğlence

Katılımı, işbirliğini ve motivasyonu destekleme yeteneği ile birleştiğinde, interaktif öğrenmenin sınıfa girmesi eğlenceden başka bir şey olmamalıdır! Sıkıcı derslerin ortadan kaldırılmasıyla, öğretmenler her şeyi bir oyuna dönüştürme ve eğlenceli ve keyifli bir sınıf ortamını teşvik etme fırsatına sahip olurlar. Oyunlar başlasın!

İnteraktif öğrenme

İnteraktif Öğrenmeyi Kullanan Araçlar Nelerdir?

İnteraktif öğrenmenin tamamen teorik olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, endişelenmeyin! Neredeyse her büyük teknoloji şirketi, “EdTech” veya eğitim teknolojisi olarak bilinen şeye yatırım yaptı. ViewSonic’in ViewBoard‘ları her yerdeki sınıflar için harika olsa da, entegre yazılımı MyViewBoard, şirketi gerçekten farklı kılan şeydir.

Bağlantı