ViewSonic Library > Business > Daha Kaliteli Toplantılar > İşbirlikçi Ekran Seçme: İnteraktif Ekranlar ve Kablosuz Sunum Ekranları

İşbirlikçi Ekran Seçme: İnteraktif Ekranlar ve Kablosuz Sunum Ekranları

İşbirlikçi bir ekran seçmek zor olabilir. Sunulan çok sayıda interaktif ekran ve kablosuz sunum ekranı (WPD) ile hedeflerinize ulaşmak ve sahip olabileceğiniz ihtiyaçları karşılamak için en iyi işbirlikçi ekranın hangisi olduğunu söylemek zor olabilir. Bu makale, farklı işbirlikçi görüntüleme çözümlerinden bazılarının neler olduğunu, her biri için kullanım örneklerini ve satın alma kararınızı verirken göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz artı ve eksi unsurları ele almaktadır.

İnteraktif bir ekranın mı yoksa kablosuz sunum ekranının mı sizin için en iyi çözüm olduğunu daha iyi anlamak ve her birinin artılarını ve eksilerini keşfetmek istiyorsanız okumaya devam edin. İşbirliğinin daha etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için ViewSonic’in sunduğu çözümler hakkında bilgi edinmek isterseniz, burayı tıklayın.

Sınıfınız veya toplantı odanız için doğru bir işbirlikçi ekrana karar verirken akılda tutulması gereken birkaç faktör vardır. Daha yaygın çözümlerden bazıları arasında İnteraktif Düz Panel Ekranlar (IFP) ve Kablosuz Sunum Ekranları (WPD) bulunur.

İşbirlikçi ekran dünyası, eğitim, iş veya eğlence için yeni bir çağa girdi; yeni çalışma, öğretme ve öğrenme yöntemlerine yardımcı olmak için çok çeşitli çözümler sunuluyor. İnteraktif ekranlar ile kablosuz sunum ekranları arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz.

Görüntüleme Teknolojisi İşbirliğini Nasıl Geliştirebilir?

İşbirlikçi ekranların en büyük avantajlarından biri, farklı kullanıcı grupları arasında işbirliği için kullanılabilmeleridir. Örneğin, bir toplantı odasındaki bir grup meslektaş, bir sınıfta bir öğretmen ve öğrenciler veya dağıtılmış bir öğrenci veya profesyonel grubu vb. Hepsi, geleneksel çözümlerin sağladığından çok daha ilgi çekici şekillerde etkileşim kurmak, öğrenmek ve birlikte çalışmak için gelişmiş WPDlerini veya İnteraktif Ekranları kullanabilir. Aslında, 2019’da Gartner, çeşitli sunum teknolojilerinin yüksek öğrenimi etkileyen ilk 10 stratejik teknolojiden biri olduğunu tespit eden bir araştırma yaptı.

Etkileşimli ekranlar söz konusu olduğunda, kullanıcılar, ister sınıfta ister toplantı odasında olsun, hızlı ve kolay açıklama ve işbirliğine izin vererek, belgeleri doğrudan ekranın üzerinde ekleyebilir veya düzenleyebilmektedirler.

Dijital ekranlar, interaktif projeksiyon cihazı teknolojisinden daha kolay entegrasyon ve daha yüksek çözünürlüklü, daha canlı sunumlar sağlar ve ayrıca daha az yoğun bir kurulum gerektirir; bu da BT departmanının üzerindeki büyük yükü ortadan kaldırır. Dünya çapındaki BT harcamalarının 2021’de 3,9 trilyon dolara ulaşacağını öngören bazı tahminlerle, bu göz ardı edilecek bir şey değil.

worldwide IT spending to reach 3.9 trillion dollars in 2021

İnteraktif Ekran Nedir?

İnteraktif Ekran, kullanıcıların doğrudan ekrandaki içerikle etkileşim kurmasını sağlayan geniş formatlı bir dokunmatik ekrandır. İnteraktif düz panel ekranlar (IFPler) olarak da bilinen etkileşim ve işbirliği, bu ekranların işlevlerinin ön saflarında yer alır.

İnteraktif ekranlar, iş ve öğrenme alanlarının dönüşümünün ön saflarında yer almakta ve meslektaşlar, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki etkileşimi her zamankinden daha kolay hale getirmektedir. Kullanıcılar, sunumlar veya dersler için içeriği doğrudan ekrana yükleyebilir, erişebilir ve düzenleyebilir. Gerçek zamanlı Etkileşim ve işbirliği, aynı anda 20’ye kadar dokunma noktasını tanıyabilen çoklu dokunmatik giriş sayesinde sorunsuz hale gelirken, yerleşik yazılım, eldeki görev için ihtiyaç duyduğunuz medyayı kolay ve verimli bir şekilde eklemenizi sağlayabilir.

Kısacası ister sınıfta, ister toplantı odasında, ister karma ortamda sunumlarınızı bir üst seviyeye taşımanızı sağlayacak teknolojik çözümlerdir.

Etkileşimli düz panel ekranlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için amiral gemimiz kurumsal ekranımıza göz atın: ViewBoard IFP70.

Etkileşimli Ekranlar için Diğer İsimler

Etkileşimli Ekranlar genellikle aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç adla bilinir.

 • İnteraktif düz panel ekran (IFPD)
 • Geniş formatlı interaktif ekran (LFID)
 • İnteraktif dokunmatik ekran
 • İnteraktif dijital tahta (IWB)

What is an interactive Display?

İnteraktif Ekranların Artıları ve Eksileri

İnteraktif ekranlar, hem yüz yüze hem de uzaktan gelişmiş işbirliği için güçlü bir araç sağlar. Tüm farklı türlerde işbirliğini kolaylaştırmak ve etkinleştirmek için çok çeşitli araçlara sahiptirler. Bir dokunmatik ekran, herkesin aynı anda uygulamada olmasını sağlayan birden fazla girişi destekler. Üçüncü taraf depolama entegrasyonu, dijital tahta ve açıklama, kolay dosya paylaşımına, açıklama eklemeye ve düzenlemeye olanak tanırken, 4k ultra yüksek çözünürlük, ekranda paylaştığınız her şeyin görsel olarak çarpıcı görünmesini sağlar. Tüm bu olumlu faydalar ile birkaç eksikliği gözden kaçırmak kolay olabilir; ancak artan işlevselliğin maliyeti etkilediğini ve bunun da artan bir başlangıç yatırımına yol açtığını belirtmekte fayda var. Yazılım ve donanım entegrasyonlarından en iyi şekilde yararlanmak için öğrenme eğrisini de uzatabilir. İşte İnteraktif Ekranların çeşitli Artıları ve Eksilerinin bir dökümü:

Pros and Cons of Interactive Flat Panel Displaysİnteraktif Ekranların Artıları

 • Yüksek etkileşim potansiyeli
 • Çoklu dokunmatik dijital giriş (20 dokunma noktasına kadar)
 • Çok çeşitli işlevleri destekleyen yazılım paketi entegrasyonları*
 • Dropbox, Google Drive gibi bulut depolamalar ile entegrasyon
 • Daha düşük bakım maliyeti
 • Wi-Fi yayınlama/ekran paylaşımı
 • AI kalem el yazısı
 • 4K Ultra HD çözünürlük
 • Slot-in PC özelliği
 • Sezgisel arayüz
 • Göz yorgunluğu ve rahatsızlığını azaltmak için düşük mavi ışık emisyonu için TUV sertifikalı
 • SmartPort USB ve çoklu HDMI girişleri aracılığıyla çok yönlü bağlantı
 • Dijital tahta ve açıklama ekleme

 

İnteraktif Ekranların Eksileri

 • Daha yüksek ilk yatırım maliyeti
 • Yazılımın tam kullanımı için daha uzun bir öğrenme süresi
 • Teknik destek ihtiyacı

*ViewSonic Viewboard ürünleri çok çeşitli araçlar ve işlevler içeren bir yazılım paketi olan myViewBoard Suite ile kurulur.

Kablosuz Sunum Ekranı (WPD) nedir?

Kablosuz Sunum Ekranı, karmaşık bir donanım ve kablo düzenlemesi olan geleneksel kablosuz sunum sistemine yanıt olarak tasarlanmış, hepsi bir arada kablosuz sunum çözümüdür.

WPDler genellikle basit kablosuz bağlantı, çok kullanıcılı ekran paylaşımı ve entegre bir multimedya ekranı içerir. Kablolarla uğraşmak ve giriş kaynaklarını değiştirmek için harcanan zamanı en aza indirerek, sunumları kolaylaştırırlar.

Kullanım alanları arasında sınıflar, toplantı odaları, eğitim odaları, kurumsal teşhirler ve ofis iletişimleri yer alır. WPDler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Kablosuz Sunum Ekranlarının Artıları ve Eksileri

Kablosuz sunum ekranları, sunumlarınızı bir üst düzeye çıkarmak için inanılmaz bir çözüm sunar. Wifi ve yayın işlevleri, harici donanım veya birçok kablo bağlama zorunluluğu olmadan cihazınızı bağlamanıza ve ekranınızı paylaşmanıza olanak tanır. Yerleşik oynatıcı, isteğe bağlı slot-in PC ile WPD’nizi tamamen işlevsel bir bilgisayara dönüştürme yeteneği ile güçlü ve çoklu görevlere izin verir. Bu ekranlar herhangi bir sunumu gerçekten güçlendirebilirken, dokunmatik ekranın olmaması etkileşimi azaltıp, daha az katılıma yol açabilir. Bu, bazıları için bir vazgeçilmez olabilir, ancak sonuçta ihtiyaçlarınızın gerçekte ne olduğuna bağlıdır. Aşağıda WPDlerin artıları ve eksilerinin kapsamlı bir listesi bulunmaktadır.

Pros and Cons of Wireless Presentation Displays

WPDlerin Artıları

 • Daha düşük başlangıç yatırımı
 • Güçlü yerleşik oynatıcı ve OPS PC yuvası ile çoklu görev
 • Daha hızlı bir öğrenme süresi sağlayan basit işlevsellik
 • Artık kablo yok!
 • Kolay Wifi yayınlama/ekran paylaşımı
 • Fotoğraf, müzik ve video için USB flash disk tak ve çalıştır
 • Companion App kullanarak içeriği birden çok ekrana yansıtma
 • İnce çerçeveli 4K Yüksek parlaklık

 

WPDlerin Eksileri

 • Etkileşimli olmayan ekran nedeniyle daha az etkileşim
 • IFPDlere kıyasla daha düşük işlevsellik ve yazılım entegrasyonları
 • Çok geniş alanlar veya kalabalık izleyici için ideal değil

 

Sınıfta İşbirlikçi Ekranlar

Okullarda ve üniversitelerdeki öğrenme şeklimiz artık sonsuza dek değişti. Dersler artık uzaktan öğrenme, hibrit öğrenme ve karma öğrenme modelleri kullanılarak yürütülmektedir. Bu yeni öğrenme modellerinin her biri, öğrencilerin katılımını sürdürmesini, etkili bir şekilde öğrenmelerini sağlamak ve öğretmenlere bunu başaracakları araçlarla için yeni yöntemler ve teknolojiler gerektirir.

Deloitte tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, öğretmenlerin %74’e kadarının dijital içerik katarak öğrenci katılımı üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna inandığını buldu. IFD’ler ve WPD’ler gibi işbirlikçi ekranlar, bunu başarmak için harika araçlardır. Kablosuz Sunum ekranları, multimedya içeriğinin hızlı ve sorunsuz paylaşımına olanak tanırken, İnteraktif Ekranlar öğrencilerin katılabileceği daha kapsayıcı, ilgi çekici ve interaktif etkinliklere olanak tanır.

Bunun, öğrenciler fiziksel olarak sınıfta olmasalar bile, daha fazla akılda tutabilme gibi olumlu faydaları olabilir.

Öğretmenlerin %74’ü, dijital içeriği katmanın öğrenci katılımı üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna inanıyor.

İşbirlikçi ekranınızla entegre olan ve bu süreci sorunsuz hale getirmek için tasarlanmış çeşitli yazılım çözümleri mevcuttur. Daha fazlasını öğrenmek isterseniz, tam da bu amaç için tasarlanmış myViewBoard Suite ürünlerimize göz atabilirsiniz.

İş Hayatında İşbirlikçi Ekranlar

Toplantılar, ister ofis çalışanı, ister üst düzey yönetici veya BT yöneticisi olsun, meşgul herhangi bir profesyonel için genellikle zaman ve enerji açısından yoğundur. Geleneksel kablosuz sunum sistemleri genellikle çok sayıda donanım cihazı ve kablo içerir ve bağlantı sorunları, sezgisel olmayan arayüzler veya sadece teknik zorluklar nedeniyle arıza ve zaman israfına eğilimlidir.

IFPler ve WPDler, kullanıcıların ekranlarını kurumsal güvenlikli WIFI veya QR kodu etkin tek kullanımlık oturum açma yoluyla, kablosuz olarak paylaşabilecekleri sorunsuz deneyimler oluşturarak bu sorunları çözer. Bunun yanı sıra, multimedya içeriğine kolay erişim ve paylaşıma ve üçüncü taraf bulut veya web uygulamalarının entegrasyonuna izin vererek, ekibin yüz yüze, uzaktan veya ikisi birarada olması fark etmeksizin çok daha ilgi çekici sunumlar yapmalarını ve ortak çalışma oturumları sağlar.

Benefits of WPDs & IFPs in business and education

İşbirlikçi Ekranlar Üzerine Son Söz

Hedefleriniz, ihtiyaçlarınız ve ihtiyaç duyduğunuz etkileşim düzeyi, hangi işbirlikçi ekranın sizin için en iyi olduğunu etkileyecektir. Hem WPDler hem de IFPler, amacınıza hizmet edebilecek bir dizi araç ve özellik sunar.

Örneğin, bir anaokulu sınıfına öğretmenlik yapmak gibi yüksek düzeyde etkileşim ve katılım gerektiren bir durumunuz olduğunda, bir IFP, öğrencilerin odaklanmasını ve öğrenmesini sağlamak için etkinlikler içeren ilgi çekici bir ders paketiyle ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Öte yandan, bazıları ülke dışında olan patronlarınıza üç ayda bir sunum yapmanız gerekiyorsa, WPD ideal bir çözümdür. Toplantı odasında çarpıcı görünen ve fiziksel olarak bulunamayan herkese canlı olarak aktarılabilen bir sunum oluşturabilirsiniz.

Hangi çözümü seçerseniz seçin, toplantı odası veya sınıf için görsel olarak çarpıcı, ilgi çekici ve etkileşimli içerik oluşturmak için artık her zamankinden daha fazla fırsat bulunuyor.

Sizin için doğru görsel çözümü bulmak için – ister interaktif bir ekran, ister WPD veya tamamen başka bir şey olsun – ViewSonic web sitesini buradan ziyaret edin. Veya burada çok çeşitli sunum ekranları hakkında daha fazla bilgi edinin: Toplantı Alanlarınız için Bir Sunum Ekranı Nasıl Seçilir.