ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Grafik Tasarım > Grafikerlerin ICC Profillerini Neden Senkronize Etmesi Gerekir?

Grafikerlerin ICC Profillerini Neden Senkronize Etmesi Gerekir?

ICC profilleri nelerdir? Ne olduklarını anlamak için önce renkleri nasıl algıladığımızı kavramamız gerekir. Ortalama bir insan gözünün üç tip koni hücresi vardır ve bir araya geldiklerinde bir milyona kadar farklı rengi algılayabilirler. Teknik olarak, gözlerimizin “gördüğü”, koni hücrelerinin ne kadar ışık aldığına bağlıdır. Üç tür koni vardır: kırmızı, yeşil ve mavi. Düzenli olarak renklerle çalışıyorsanız, RGB renk modeline aşinasınızdır. Monitörler, kameralar ve yazıcılar gibi cihazlar, insan gözüne en yakın renkleri yeniden üretmek için icat edilmiştir.

Fotoğraf, illüstrasyon veya baskı işi olsun, ICC profillerinin yaratıcı çalışma için neden önemli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Veya en yüksek doğruluk ve tutarlılık için renk kalibrasyonu yapılmış ViewSonic ColorPro monitörlerini keşfedin.

Bununla birlikte, bir kişinin diğerinden daha fazla renk görmesi gibi, renk üretimi de farklı cihazlar arasında farklılık gösterir. Bu noktayı açıklamak için, aynı görüntüye iki farklı ekranda, örneğin monitörünüzde ve cep telefonunuzda bakın; renklerde hafif veya ciddi farklılıklar göreceksiniz. İşte burada ICC profilleri devreye girmektedir.

ICC Profili Nedir?

1993 yılında Apple, Adobe, Microsoft ve Kodak gibi çeşitli üreticiler tarafından kurulan Uluslararası Renk Konsorsiyumu (ICC), tüm işletim sistemlerinde ve yazılım paketlerinde rengin yeniden üretilmesini kolaylaştıran bir renk yönetim sistemidir. Bir ICC profili (genellikle bir .icc veya .icm uzantısıyla tanımlanır), belirli bir cihazın renk özelliklerini tanımlamak için kullanılan bir sistemdir.

Fotoğraf, videografi, grafik ve illüstrasyon alanlarında çalışan profesyonellerin endişelerinden biri renk yönetimi ve reprodüksiyondur. Özellikle her bir ekipman parçası rengi farklı şekilde kalibre ettiğinde, cihazlar, uygulamalar ve işletim sistemleri arasında hareket ettirildiğinde rengin eşleşmesi için bir standardizasyona sahip olmak çok önemlidir.

ICC Profili ne yapar?

ICC profillerini anlamak için renk uzayı hakkında bazı temel bilgilere sahip olmamız gerekir. Renk uzayı, sayısal değerlere dayalı olarak tanımlanmış bir renk aralığıdır. Renk uzaylarına örnek olarak CMYK, Adobe RGB ve sRGB verilebilir. Son ikisiyle ilgilenmeniz yerinde olur. Adobe RGB genellikle kameralarda ve yazıcılarda tercih edilir ve sRGB en iyi web içeriği için kullanılır.

Giriş Profilleri

Giriş profillerini renk yönetiminin başlangıç ​​noktası olarak düşünün; bunlar dijital kameralar ve tarayıcılar gibi giriş cihazlarından gelen renk uzaylarıdır. Hiçbir iki tarayıcı veya kamera, görüntüyü aynı RGB değerlerinde yakalayamaz. İki farklı kamera ile fotoğraf çekmeyi deneyebilir ve renk tanımını karşılaştırabilirsiniz. Fotoğrafları monitör veya dizüstü bilgisayar gibi bir ekrana taşıdığınızda renkler bir kez daha değişecektir.

ICC profillemeyi kullanarak, RGB değerlerini yorumlanacak ve doğru bağlamlarına yerleştirilecektir. Bu, kalibre edilmiş ve profili oluşturulmuş cihazla yapılan herhangi bir kare veya taramanın tutarlı bir renge sahip olacağı anlamına gelir. İyi bir renk yönetimi sağlayarak, bir monitöre aktarıldığında görüntüyü düzeltmek ve düzenlemek için zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar.

Çoğu kamerada profiller, varsayılan şekilde otomatik olarak sRGB’ye ayarlanır. Yeterince iyi renkler elde edersiniz, ancak en iyisini değil. Daha gerçekçi renkleri kontrol etmek ve elde etmek için Adobe RGB kullanmayı veya RAW formatında çekim yapmayı deneyin. Tarayıcılar genellikle tüm dosyaları sRGB’ye dönüştürür; doğru kalibrasyonu elde etmek için ilgili tarayıcı üreticisinin web sitelerinden belirli ICC profillerini indirebilir, yükleyebilir ve atayabilirsiniz.

Ekran Profilleri

Ekran profilleri, rengin monitörlerde ve projeksiyon cihazlarında nasıl görüneceğini bildirir. Burası, illüstrasyonlarınızı ve fotoğraflarınızı değiştireceğiniz ve düzenleyeceğiniz yerdir. Ancak, tüm monitörler rengi farklı şekilde görüntüler. Ayrıca tüm monitörlerin renkleri farklı şekilde yeniden ürettiğini ve zamanla renk yeniden üretim kalitesinin bozulduğunu bilmek de önemlidir.

Ekranda en doğru renkleri elde etmek için en azından tam sRGB kapsamı, %99 Adobe RBB ve %98 DCI-P3 sunan bir monitöre bakmak isteyebilirsiniz. Ayrıca ekranınızı donanım ve yazılım seviyelerinde kalibre etmeniz gerekecektir. Donanım için parlaklık, kontrast, gama ve renk sıcaklığını içeren OSD ayarlarının önerilen seviyelere yerleştirilmesi gerekecektir. Bundan sonra, ekranın bir grafik kartı düzeyinde profillenmesi gerekecektir. Düzeltilmiş OSD ayarlarıyla birleştirildiğinde, ekstra düzeltmeler için ek ICC profilleri kullanabilirsiniz.

Kolorimetreler gibi monitör kalibrasyon cihazları, uzun vadeli renk tutarlılığı ve doğruluğu sağlamak için grafik kartı ile donanım arasındaki iletişimi hizalar. Monitörünüzde görüntülenen gerçek rengi ölçebilir, kalibre edebilir ve tutarlılığı korumak için yeniden profil oluşturabilirler. Renk Çarkı gibi bazı kalibrasyon cihazları, renk kalibrasyon özelliklerinin yanı sıra OSD ayarlarının kontrolünü sunar.

Çıktı Profilleri

Kameralar ve tarayıcılar giriş aygıtları olarak bilinir, bu nedenle yazıcılar çıktı aygıtları olarak kabul edilir. Kullanılan kağıt türüne (yüzey, beyazlık ve doku) ve kullanılan mürekkep kartuşuna bağlı olarak, yazıcının birçok farklı çıktı profili olabilir. Bazen yazıcı profilleri olarak da bilinirler; daha sonra renk uzayının baskı ortamında nasıl yeniden üretildiğini tanımlarlar.

Baskıda tutarsızlığı önlemenin bir yolu, elektronik provadır. Ekrandaki çıktı profilini taklit eden bir işlemdir. Kullanıcıya, baskıya gitmeden önce monitördeki görüntünün veya dosyanın doğru bir renk temsilini sağlar. Yazılım provasını simüle etmek için, tamamen kalibre edilmiş bir monitöre, yazıcı, mürekkep, kağıt ve sürücü ayarları için ölçülen özel bir çıktı profiline ve Photoshop veya Lightroom gibi renk yönetimli yazılımlara ihtiyacınız olacaktır.

Yaratıcı Kişiler ve Tasarımcılar Neden ICC Profillerine İhtiyaç Duyarlar?

ICC profilleri olmadan illüstrasyonlarınızdaki, grafiklerinizdeki ve fotoğraflarınızdaki renkler ve görüntüler, dijital cihazlar ve yazıcılar arasında değişecektir. Baskı ortamının özelliklerinden (kağıdın yüzeyi ve beyazlığı gibi) yazıcının mürekkep kartuşlarına kadar ilgilenilmesi gereken birçok faktör vardır. Her bileşen, en üst düzeyde renk tutarlılığı sağlamak için kendi profilini gerektirir.

Doğru ICC profilleri, renkleri korur ve farklı aygıtlar arasında hareket ettiğinde bile nihai baskı sonucunu optimize eder. Örneğin, belirli bir renk tonuna sahip güzel marka bileşenlerinden oluşan eksiksiz bir koleksiyon oluşturduğunuzu ve tasarladığınızı hayal edin. Basılı broşürdeki rengin kartvizitlerden çok farklı olmasını istemezsiniz. Tutarsız renk, müşterilere marka hakkında kötü bir izlenim verecektir.

Fotoğraf tarafında da, fotoğraftan baskıya iş akışı, kamera ve monitörden yazıcıya farklı aygıtlar arasında renk seyahatine sahip olacaktır. Bu, rengin değişmesi için birçok fırsat bırakır. Bu nedenle, uygun şekilde kalibre edilmezse ve profillendirilmezse, tutarsız renk, kötü düzenleme kararlarına ve pahalı baskı işlerine neden olabilir. ICC profilleri, tüm renk hatalarını en baştan kaldırmaya yardımcı olur ve basılan son fotoğrafta canlı renkler sağlar.

ICC Profillerini Monitörünüze Nasıl Yükler ve Eşitlersiniz?

Tüm bunlarla birlikte, tüm cihazlarınızda doğru ICC profillerini kurmak ve senkronize etmek, renk tutarlılığını sağlamak için hayati bir işlemdir. Bununla birlikte, monitörünüz ICC senkronizasyon yazılımı içermiyorsa, bu sıkıcı ve karmaşık bir süreçtir.

Örneğin, bir Windows masaüstünde veya MacBook’ta renk profillerini eşitlemeye çalışıyorsanız, atılması gereken yaklaşık 8 veya daha fazla adım olacaktır. Öncelikle, diskinizde veya disk sürücünüzde doğru renk profillerine sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Değilse, üreticinin web sitesinden modele özel profilleri indirmeniz gerekir. Ardından, .icm dosyalarını çıkarmanız ve bulmanız ve ardından yüklemeniz gerekir. Yükleme işlemi, her bir cihazı seçmeyi ve indirilen profili buna göre senkronize etmeyi içerir. Hafif bir renk değişikliği ancak tüm işlem doğru yapılırsa gerçekleşir.

ViewSonic ColorPro profesyonel monitörler gibi bazı ekranlar halihazırda ICC Profile Automatic Installer ve ICCSync gibi yazılımlarla donatılmıştır. İlki, ekrana karşılık gelen ICC profillerini otomatik olarak yükler ve ikincisi, monitör ve grafik kartı arasındaki renk ayarını sezgisel olarak senkronize eder. Bu, her bir profili manuel olarak yükleme ve senkronize etme ihtiyacını ortadan kaldırarak, bunun yerine yaratıcı fikirlerinize odaklanmak için zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar. ICCSync ile tüm farklı renk profillerini cihazlarınız arasında senkronize etmek için tek bir tıklama yeterli olacaktır.

Son Söz

Renklerin, vasattan harika işlere kadar önemli bir fark yarattığı bir meslekte, her ton ve renk derecesinin tutarlı olması gerekir. ICC profilleri ile renk yönetimi, dosyalar birden fazla cihazda gidip gelirken bile yaratıcıların, tasarımcıların, illüstratörlerin ve fotoğrafçıların hassas renk uzaylarını korumalarına yardımcı olacaktır. Cihazlarınızın zaman zaman bir kolorimetre ile kalibre edilmesini sağlamak da önemlidir.

Tüm cihaz üreticilerinin farklı giriş, ekran ve çıkış cihazları için özel ICC profilleri vardır. ICC profillerinizi güncellemek için web sitelerini düzenli olarak kontrol etmek her zaman yararlıdır. Veya renk senkronizasyon sürecini basitleştirmek için ICCSync gibi yerleşik yazılıma sahip bir monitöre yatırım yapabilirsiniz. Toplamda, ICC profillerinin bir markanın bileşenlerinin en iyi arkadaşı olduğunu unutmayın.

Renk doğruluğu ve tutarlılığı sağlayan bir monitör arıyorsanız, konuyla ilgili rehberimizi okuyun. Veya yaratıcı çalışma için yapılmış yerleşik ICCSync yazılımına sahip ViewSonic ColorPro profesyonel monitörleri buradan keşfedin.