ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Video Düzenleme > Monitörlerdeki Tepki Süresi Nedir?

Monitörlerdeki Tepki Süresi Nedir?

Tepki süresi, kare hızı ve yenileme hızı – bunların hepsi ne anlama geliyor? Bir monitörde nelere bakılacağını bilmek zor olabilir. Tepki süresi, monitör satın alma deneyiminizi incelerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok özellikten yalnızca biridir.

Monitör özellikleri kısa bilgi sayfamızın bir parçası olarak ViewSonic, yeni bir monitör aramanızı kolaylaştırmayı ve sizin için mükemmel bir şekilde karşılamayı umuyor. Veya buradan ViewSonic Elite oyun monitörleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Monitörlerin yanıt süresinin, izleme deneyiminizi nasıl değiştirebileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tepki süresi, bir monitörde aranacak en karmaşık özelliklerden biri olabilir. Bunun nedeni, günlük kullanıcı için fazla bir şey sağlamadığı için en çok gözden kaçan özelliklerden biri olmasıdır. Tepki süresi, monitörünüzde gördüğünüz renklerle ve bunların birbirleri arasında geçiş yapmalarının ne kadar sürdüğüyle ilgilidir.

Ancak bir oyun monitörü pazarındaysanız veya büyük ölçüde videoya veya diğer harekete bağlı şeylere dayanan alanlardaysanız, yanıt süresi sizin için çok önemlidir ve büyük bir fark yaratabilir.

Monitörler için Tepki Süresi Nedir?

Monitörler için tepki süresi, bir renkten diğerine geçmek için geçen süredir. Bu genellikle milisaniye (ms) cinsinden ifade edilen siyahtan beyaza tekrar siyaha gitmek için geçen süre olarak ölçülür. Bununla birlikte, griden griye (GtG) ve hatta bazen sadece siyahtan beyaza da vardır.

Genellikle 10ms, siyahtan beyaza ve siyaha ortalama süredir. Ancak size başka bir referans noktası vermek gerekirse, LCD ekranların tepki süreleri 10ms’nin altındadır. Tepki süresi ne kadar az milisaniye sürerse, o kadar iyi görüntü ve hareket üretimi olur. Bazı panel türleri diğerlerinden daha duyarlıdır, ancak TN paneller geleneksel olarak IPS panellerinden çok daha duyarlıdır. Ancak bu, özellikle nano IPS ile değişiyor.

what is response time for monitors - what is response time

Siyahtan Beyaza ve Siyaha

Siyahtan beyaza ve siyaha, standart tepki süresi göstergesidir. Siyahtan beyaza ve siyaha, tamamen aktif (beyaz) ile aktif olmayan (siyah) tekrar aktif hale gelme süresini belirleyerek ölçer. Bu zaman ölçümü ile bir pikselin renk değiştirmesinin ne kadar sürdüğünü belirleyebilirsiniz. Örneğin LCD’de sıvı kristalin ne kadar hızlı yükselip sonra alçaldığı toplam süredir.

Siyahtan beyaza ve siyaha yanıt süreleri genellikle daha yüksektir, yani geçişleri daha yavaştır. Bu tür yanıt süreleri, monitör ergonomisiyle daha fazla ilgilenen günlük bilgisayar kullanıcıları için daha iyi karşılanır.

Griden Griye (GtG)

Griden griye (GtG), orta tonlama adı verilen şekilde çalışır, yani bu pikseller tamamen devre dışı kalmaz. LCD GtG’lerde yaklaşık 256 gri tonlama bulunur. Griden griye yanıt süreleri çok daha hızlıdır ve daha iyi oyun deneyimleri ve videografi ile ilgilenenler için harikadır.

Nasıl ölçüldüklerine dikkat etmek de önemlidir. Siyahtan beyaza ve siyaha gidiş-dönüş toplam süresi iken, griden griye, seçilen birkaç zaman dizisi alınarak ve ardından ortalama alınarak ölçülür. Bu, bir pikselin rengini değiştirmesi için geçen milisaniye cinsinden toplam süredir.

Renk Nasıl Oluşur

Siyah, beyaz ve gri hakkındaki tüm bunlardan sonra, muhtemelen dünyada rengin nasıl oluştuğunu merak ediyorsunuzdur. LCD ekranlarda genellikle piksel başına üç alt piksel bulunur. Ve monitörler tek bir ekranda milyonlarca piksele sahip olabilir (4K ekran yaklaşık 8,3 milyon piksel içerir). Tek bir piksel içinde bulunan bu üç alt pikselin her biri, içinde kırmızı, yeşil ve mavi ışıktan oluşan renk filtrelerine sahiptir. Bu üç alt pikselin aktif ve pasif kısımlarını değiştirerek farklı renkler üretebilirsiniz.

Tepki süresi, bu piksellerin “kapanmasının” veya daha bilimsel bir ifadeyle ışığı engellemesinin ne kadar sürdüğünü ölçer. Griden griye, renk şemasına ve grinin her tonu arasında geçişe dayalı olarak çalışır. Varyasyonlar, orta tonlamalar kullanılarak benzer şekilde üretilir.

what is response time for monitors - types of response measurement

Gecikme nedir?

Gecikme, yanıt süresini araştırırken karşınıza çıkan bir terimdir. Her ikisi de zamanlamayı içerdiğinden ve milisaniye kullandığından bazen iki terim karıştırılabilir; ancak bir fark vardır. Gecikme, renk değiştirme süresini değil, yanıt bekleyen verileri ifade eder. Tepki süresi, monitörün yanıt vermemesinden kaynaklanan bir hata olan giriş gecikmesi gibi terimlerle de karıştırılabilir.

Gecikme, basitçe, bir isteğin gönderildiği süreyi ve bir yanıtın ne kadar süre beklendiğini ifade eder. İşlenip alındığında, gidiş-dönüş gecikmesi ve hizmet süresi özetine sahip olursunuz. Ancak, daha iyi gecikme, yanıt sürenizi tam bir milisaniye artırabilir!

Tepki Süresinin Yenileme Hızından veya Kare Hızından Farkı Nedir?

Görmüş olabileceğiniz diğer bazı terimler, yenileme hızı ve kare hızıdır. Bunların oldukça farklı olduğunu ancak kolayca karıştığını not etmek önemlidir.

Yenileme hızı, monitörünüzün her saniye yeni bir görüntüyle güncellenme sayısıdır. Bu, hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Hertz ne kadar yüksek olursa, resim o kadar pürüzsüz olur. Yenileme hızı, doğrudan monitör veya ekran donanımıyla ilgilidir.

Ancak, hem iyi bir yenileme hızına hem de kare hızına sahip olduğunuzdan emin olmak, optimum performans sağlar.

Kare hızı, bu görüntülerin gösterilme hızıdır. Bu, saniyedeki kare sayısı (fps) cinsinden ölçülür. Gösterilen her resim bir kareyi temsil eder ve aralarındaki hızlı hareket ekranda gördüğünüz şeyi oluşturur. Dolayısıyla, 30 fps görürseniz bu, ekranınızın aralarında geçiş yaptığı 30 farklı durağan görüntü olduğu anlamına gelir.

Kare hızı, monitörünüze bağlı değildir; yazılım, grafik kartı ve merkezi işlemcinin (CPU) kombinasyonuna bağlıdır.

LB0179

Tepki Süresi Testi

Tepki süresi söz konusu olduğunda, bilimi ve anlamı, kuşkusuz, oldukça karmaşıktır. Bazı mühendisler bile bunu zorlayıcı bulabilir. Ancak yanıt süresini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bazı harika kaynaklar mevcut.

Yanıt süresi testleri, monitörünüzün yanıt süresini test edebileceğiniz yararlı ancak karmaşık araçlardır. Bunlar, video ve hareket için daha uygun olduklarından griden griye tepki süreleri kullanan monitörler için özellikle kullanışlıdır. Bu testler size hareketli resim tepki süresi (MPRT) denen şeyi gösterecektir. Hareketli resim tepki süresi, bir pikselin (halihazırda renkleri değişmiş olan) görünür olduğu süre olması bakımından farklıdır.

Videografi alanındaysanız ve GtG ve MPRT hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu açıklamaya göz atın.

Tepki Süresi Neden Önemlidir?

Sıradan bir internet kullanıcısıysanız, yani yalnızca göz atıyor, alışveriş yapıyor veya okuyorsanız, yanıt süresi gerçekten önemli bir faktör değildir. Aslında, bilgisayarınızı düzenli olarak film veya video izlemek gibi şeyler için kullanıyor olsanız bile, yanıt süresi sizin için o kadar da önemli olmayabilir.

Bir kameramansanız veya daha çok bir oyuncuysanız, tepki süresi oldukça önemlidir. Bir ila beş milisaniye gibi daha düşük bir yanıt oranına sahip olmak sizin için büyük fark yaratabilir. Aynı zamanda daha belirgin harekete ve “gölgelenme” denen şeyin daha az olmasını sağlar.

Ancak, göz yorgunluğu ve baş ağrısı çeken biriyseniz, daha düşük yanıt sürelerinin, monitörün artırılmış parlaklık veya gözlerinizi koruyan mavi ışık filtreleri gibi karmaşık görüntü işlemeyi devre dışı bırakabileceği anlamına gelebileceğini unutmayın. Yüksek yanıt hızına sahip bir monitör size göre olmayabilir.

what is response time for monitors quick facts

Daha İyi Tepki Süresi Düşünmeli misiniz?

Bir oyuncu veya kameraman iseniz, kesinlikle evet!

Örneğin, rekabetçi e-spor oyunları oynuyorsanız, zirvede kaldığınızdan emin olmak için daha iyi bir yanıt süresine sahip olmak gerekir. Ancak, profesyonel işletmeler veya yalnızca gündelik gezinme gibi şeyler için günlük bir kullanıcıysanız, yanıt süresi, göz önünde bulundurmanız gereken bir numaralı faktör olmayabilir.

Yanıt süresi gerektiren ihtiyaçlar için harika bir monitör arıyorsanız, 1 ms’lik (GtG) düşük yanıt süresi ve 144 Hz’lik yenileme hızı sayesinde oyun ve hatta videografi için ViewSonic Elite XG2405‘ini inceleyin! Veya ViewSonic Elite’in yüksek performanslı oyun monitörleri serisini keşfetmek için buraya tıklayın.