ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > USB-C, USB-B ve USB-A: Fark Nedir?

USB-C, USB-B ve USB-A: Fark Nedir?

USB-C, USB-B ve USB-A farklılıkları en çok fiziksel formlarında belirgin olsa da ayrımlar aslında çok daha derindir. USB-C, daha çok yönlü ve güçlü bir standarttır ve gelecek yıllar için ana bağlantı türü olarak belirlenmiştir. Ancak, USB bağlantılarının çeşitliliği olası kafa karışıklığına yol açmaktadır.

Tüm bunların USB-C ile nasıl değiştiğini keşfetmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic USB-C monitörlerinin size nasıl birçok avantaj sağlayabileceğini öğrenin.

USB, kablolar ve konektörler için bir endüstri standardıdır. Herhangi bir teknoloji gibi, zaman içinde ilerlemiş ve önemli hız ve güç iyileştirmeleri ile çeşitli yinelemelere sahip olmuştur. İlk sürüm 1996’da piyasaya sürülmüştür ve en son hız yükseltmesi, henüz yaygın olarak uygulanmamasına rağmen 2019’da piyasaya sürülen USB4 olmuştur. Hızlar arttıkça, konektörlerin fiziksel tasarımı da artmış ve en son form faktörü olan USB-C, USB-A ve USB-B üzerinde önemli bir gelişmeye işaret etmektedir.

USB: Temel Bilgiler

USB veya evrensel seri veri yolu, dijital iletişim için bir protokol ve donanım standardıdır. Bu, USB standardının hem gerçek kablolama ve konektör biçimini hem de bunlardan geçen verilerin yapısını belirttiği anlamına gelir. Orijinal standart 1996’da yayınlanmıştır.

USB’nin birincil amacı, başlığındaki evrenselliği ile belirtilir. Yani, başlangıçta, bilgisayar çevre birimleri için iletişim ve güç kaynaklarını standartlaştırma umulmaktaydı. Bu evrensellik, USB-C ile ancak son zamanlarda gerçeğe yaklaştı, ancak ilk yinelemeler bile daha önceki bağlantı teknolojilerini büyük ölçüde geliştirdi. USB’den önce, kullanıcılar paralel, seri ve VGA gibi bir dizi farklı, hantal kablo ve konektörle ve klavyeler ve fareler için PS / 2 bağlantı noktalarıyla uğraşmak zorunda kaldılar.

USB’nin bu önceki bağlantılara göre özel bir avantajı, veri ve gücü birleştirmesi ve harici aygıtlar için bağımsız güç kaynaklarına olan ihtiyacı büyük ölçüde ortadan kaldırmasıdır. USB arabirimleri ayrıca tipik olarak veri hızı, giriş/çıkış adresleri ve bellek erişim kanalları için ek yapılandırma gerektirmez. Böylece, USB aygıtları çok daha fazla birbirleriyle değiştirilebilir ve ayrıca çalışırken de değiştirilebilir. Bu esneklik, USB standardında ve mevcut USB-C modelinde iyileştirmeler sağlamaya devam etmektedir.

USB-C, USB-B, and USB-A: What's the Difference

USB-C, USB-B ve USB-A Farkları Hakkında Bilmem Gerekenler?

Hız iyileştirmelerinin yanı sıra, USB’nin konektörleri için birkaç farklı form özelliği vardır. USB-A ve USB-B, simetrik olmayan bir USB kablosunun iki ucu için orijinal tanımlamalardır. Ayrıca, her konektör döner şekilde simetrik değildir.

Ayrıca, hem USB-A hem de USB-B’nin mini ve mikro versiyonları bulunmaktadır; bu da kullanıcıların temel kullanım durumları için çeşitli farklı kablolara ihtiyaç duymaları ve cihazları ilk kez takmayı zor bulmaları nedeniyle kafa karışıklığına neden olmaktadır. Öte yandan, USB-C, tamamen tersine çevrilebilir, çift yönlü güç yetenekleri ve daha iyi veri hızları ile işleri önemli ölçüde basitleştirmektedir.

USB Ne İçin Kullanılır?

USB orijinal olarak bilgisayar çevre birimleri için tasarlanmıştır: klavyeler, fareler, harici diskler, yazıcılar, tarayıcılar, kameralar vb. Bununla birlikte, cep telefonları ve tabletler, ilk sürümlerinden bu yana USB ve flash sürücü kullanan en yaygın bağlanan cihazlar arasındadır. Ek olarak, daha yakın zamanda USB, hoparlörler, mikrofonlar, monitörler ve web kameraları gibi ses ve video cihazları için çok yönlü bir konektör haline gelmiştir.

USB’nin ikili şarj ve veri aktarım yetenekleri, yalnızca şarj için de kullanılabileceği anlamına gelir. Ana prizler, adaptörler ve uzatma kablolarındaki USB bağlantı noktaları artık mobil cihazların hızlı şarj edilmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır.

USB-C, USB-B, and USB-A: What's the Difference

USB Yıllar İçinde Nasıl İlerledi?

USB’nin şu anda dört ana versiyonu ve üç türü vardır. USB 1.0’dan USB4’e kadar olan versiyon artışları, öncelikle hız artışlarını işaret eder. Örneğin, orijinal USB 1.0, yavaş tempoda, saniyede 1,5 megabit veri hızına sahipti ve tam tempoda saniyede 12 megabit’e yükseldi. Saniyede 20 gigabit sunan USB 3.2 ile veri hızı yıllar içinde önemli ölçüde iyileşti. 2019’da piyasaya sürülen en yeni USB4 özelliği, USB-C kabloları aracılığıyla tam olarak uygulandığında saniyede etkileyici bir 40 gigabit sağlayacaktır.

USB-C’nin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelen USB 3.1’den bu yana, kablonun yönlülüğü iyileştirmeler içermektedir. Önceki yinelemeler, ana bilgisayar ve çevre birimi için belirli uçlar gerektiriyordu, oysa USB 3.1, USB-C’nin çift yönlü konektör biçimine uyması için çift yönlülüğü getirdi.

Orijinal USB özelliğinin iki türü vardı, USB-A ve USB-B. USB-A, ince, dikdörtgen bir kesite sahiptir ve genellikle bağlantının ana bilgisayar ucu için kullanılır. Bu nedenle, USB-A bağlantı noktaları dizüstü bilgisayarlarda, masaüstü bilgisayarlarda, medya oynatıcılarda veya oyun konsollarında bulunabilir. Orijinal USB-B’nin eğimli üst köşeleri olan kare bir kesiti vardır ve yazıcılar veya harici sabit diskler gibi çevre birimlerine bağlanır.

USB-A ve USB-B’nin farklı biçimleri, USB’nin bu önceki yinelemelerinin tek yönlü yönünü zorlamaya yardımcı olur. Veri akışı iki yönlüdür, ancak güç yalnızca ana bilgisayardan çevre birimine veya alıcı ucuna akabilir ve bu nedenle kablo yalnızca tek bir şekilde bağlanabilir.

USB-A ve USB-B’nin minyatürleştirilmiş versiyonları, USB 2.0 ile birlikte ortaya çıktı. Bunların mini ve mikro versiyonları vardır ve cep telefonları ve tabletler gibi küçük cihazları bağlamak için daha uygundur. Bununla birlikte, USB-A ve B’nin hem orijinal, hem mini hem de mikro sürümleriyle ilgili bir sorun, konektörlerin döner şekilde simetrik olmamasıdır. Bu, plastik muhafazadan hangi tarafın olduğu her zaman belli olmayabileceğinden, bağlantı zorluğuna yol açabilir.

USB-C Hangi İyileştirmeleri Getiriyor?

USB-C standardının atalarına göre avantajlarından biri, USB 3.2 ve üzerinin çok daha yüksek veri hızlarına verdiği destektir, ancak daha fazla özellik vardır. İlk olarak, USB-C tamamen çift yönlüdür. En basit düzeyde, bu, kablonun her iki ucunun fiziksel olarak aynı olduğu anlamına gelir, bu nedenle ana bilgisayar ve alıcı arasında bir ayrım yoktur.

USB-C ayrıca hem USB-A hem de USB-C için bulunan önceki boyutların çeşitliliğini ortadan kaldırır. Önceki micro-B konektöründen yalnızca biraz daha büyüktür; yani küçük cep telefonlarından ve tabletlerden daha büyük görsel ekranlara kadar çeşitli cihazlar için uygundur. Bu basitlik, USB-C kablolarının yüksek oranda değiştirilebilir olduğu anlamına gelir, böylece kullanıcılar daha az kablo kullanırlar. Tabii dizüstü bilgisayar ve masaüstü bağlantı noktaları da basitleştirilebilir.

USB-C’nin tersine çevrilebilirliği çift yönlü şarj gerektirir, yani en azından prensipte herhangi bir cihazı diğerinden şarj etmek mümkündür. Yönlülük eski USB kabloları için sadece bir sorun olmakla kalmaz, aynı zamanda aynı şarj seviyesini de desteklemezler. Ancak, USB-C artık bir dizüstü bilgisayar ve diğer daha büyük cihazlar için yeterli gücü desteklemektedir. USB-A yalnızca 2,5 watt ve 5 volta kadar destekleyebilirken, USB-C artık daha büyük cihazlar için kolayca 100 watt ve 20 volt’u destekler.

Bunun pratik faydaları arasında doğrudan şarj, dizüstü bilgisayarlara güç sağlayan etkin bir USB hub ve aynı anda diğer cihazları şarj etme yer alır. Ek olarak, dizüstü bilgisayarlar taşınabilir USB-C şarj cihazlarıyla çalıştırılabilir ve bu da hareket halindeyken daha fazla esneklik sağlar.

USB-A’nın hatalarından biri olan konektörün dönme simetrisinin olmayışı, USB-C’de tamamen çözülmüştür. Yani, üst veya alt taraf yoktur – fişi her iki yönde de takabilirsiniz. Bu, her iki şekilde de çalıştığından, konektörü doğru şekilde almaya çalışırken uğraşmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bir USB cihazını takmaya çalışırken sorun yaşayan herkes bunun değerini kolayca anlayacaktır.

USB-C, çeşitli diğer konektörlerin yerine geçmek için kullanılabilir. Daha eski USB-A, mini-USB ve mikro-B konektörleri buna bariz adaylardır. Yine de USB-C’nin veri aktarım hızları ve güç kapasiteleri nedeniyle, yüksek çözünürlüklü interaktif görsel ekranlar gibi daha önemli cihazları da bağlayabilir. Örneğin, USB-C, 10-bit renkli 8K çözünürlükleri destekler ve HDMI için iyi bir alternatiftir.

The benefits of USB-C

USB-C’nin Dezavantajları Var mı?

USB-C nispeten yeni olduğundan, bazı sorunlar olmuştur. Bazı ilk kullanıcılar, standardın tüm cihazlar için çok fazla şey yapmaya çalıştığından şikayet etti; karmaşık bir ekosisteme evrensel bir çözüm getirmenin kaçınılmaz bir riski. USB-C bir standart olduğundan, gerçek uygulamalar değişebilir ve tüm çalışma modlarını desteklemeyebilir.

Bununla birlikte, bu ilk sorunlar artık yaygın değildir. Teknoloji topluluğu her zaman geleceği kucaklamaya heveslidir ve başlangıçtaki sorunları çözmek için çalışmalar yapılmıştır. Yaygınlığı, USB-C’ye olan güveni gösterir. Artık Microsoft ve Intel gibi büyük üreticilerin birçok cihazında standart hale gelmiştir. Aslında, Avrupa Birliği, elektronik atığı azaltmak ve rahatlığı artırmak için tüm elektronik cihazların yalnızca USB-C’ye uymasını önerdi. USB-C’nin standart hale gelmesi an meselesidir.

Son Söz

USB-C ileriye dönük bir teknolojidir. Henüz var olmayan iletişim protokolleri geliştirme desteği içermektedir ve bu nedenle ilerlemeye yer vardır. USB-C, USB-B ve USB-A farklılıkları kafa karıştırıcı görünse de USB-C, yirmi yıllık karışıklıkta büyük bir gelişme olup, gelecek için bazı şeyleri netleştirmeye hazır görünüyor.

İş, okul veya eğlence için hayatımızda giderek daha fazla cihaz kullandığımızdan, USB-C’nin büyük olasılıkla geleceğin bağlantı noktası olacağını bilmek hayati önem taşıyor. USB-C monitörler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu makale nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size rehberlik edecektir. ViewSonic’in USB-C monitörleri de masa kurulumunuzu geleceğe hazırlamanın etkili bir yoludur.

 

Was this article helpful?
YesNo