ViewSonic Library > Teknoloji > Satın Alma Rehberi > USB-C Monitör Alırken Bilmemiz Gerekenler

USB-C Monitör Alırken Bilmemiz Gerekenler

Bir USB-C monitör, cihazınıza bağlanmak için çok yönlü – ve süper hızlı – USB-C kablosunu kullanır. Cihazlar evrensel bir bağlantı türüne doğru ilerledikçe, ekranınızda bir USB-C bağlantısının geniş işlevselliğine sahip olmak yararlıdır. 2 yönlü veri aktarımı, şarj etme ve birçok başka avantajla, USB-C bağlantıları monitörlerin ve diğer cihazların geleceği olacak gibi görünüyor. Ancak yine de teknolojinin önce bilmeniz gereken bazı dezavantajları var.

Size uygun bir USB-C monitör edinme hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazlasını aşağıda okuyun. Veya ViewSonic’in monitör yelpazesi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

İlk USB 1996’da çıktı. Şimdi, 23 yıl sonra, USB 3.2, USB-C (veya USB Type-C) konektörleri aracılığıyla endüstri tarafından benimseniyor. Bu, özel USB-C monitörler gibi çok çeşitli kullanım durumlarını içermektedir.

USB için 1.0’dan en yeni versiyonlara ulaşmak hızlı bir yolculuk ve muhtemelen düşündüğünüzden biraz daha karmaşık oldu.

Nedenini öğrenelim.

Evrensel Seri Veri Yolu olarak da bilinen, USB’yi geçmişte bir yerde belgeleri aktarmak için bir USB sürücü kullanmış olma ihtimaliniz yüksektir. Farklı varyantlar arasındaki temel farkları bilmelisiniz. Öncelikle, USB sürüm numarası, USB’de bulunan verilerin aktarılabileceği hızı ifade eder. Örneğin, USB 1.0, tam hızda, saniyede 1,5 Megabayt hızında veri aktarabilir. Öte yandan, SuperSpeed USB 3.2, saniyede 2,5 Gigabayt hızında veri aktarabilir. Bu inanılmaz bir gelişmedir!

USB varyantları arasındaki diğer önemli fark, bağlantı fişlerinde yatmaktadır. Tip A ve Tip B ile bunların daha küçük boyutlu varyantları, teknolojinin varlığının çoğu için USB pazarına hakim olmuştur. Ancak özellikle tek kablolu bir çözüm olarak varlığı göz önüne alındığında, USB type-C’nin popülaritesi 2014’ten bu yana hızla artmıştır.

Ticari olarak temin edilebilen bilgisayarlara entegrasyon ile tamamlanan USB-C monitörler veya USB Type-C Monitörler kendi başlarına bir alt bölüm haline gelmiştir. Bundan sonra, kalan kafa karışıklığını gidermeye ve bilinçli bir USB-C monitör satın almanıza yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

USB-C Nedir?

USB-C, resmi olarak USB Type-C olarak bilinir. 2014’te tasarlanmış ve USB 3.1 ile aynı zamanlarda kullanıma sunulmuştur. Her iki tarafta 12 olmak üzere toplam 24 pimli bir konektör olarak USB-C, artan aktarım hızlarına yönelik olarak geliştirilmiştir.

USB-C monitör

Bu iki şeritli olarak adlandırılan tasarım, USB-C’yi veya USB Type-C’yi basit USB flash sürücülerin ötesinde birçok uygulama için çekici hale getirdi. Bugün, tek kablolu bir çözüm olarak, Thunderbolt, HDMI ve DisplayPort’a entegre edilmiş olarak bulabilirsiniz. Uygulama kapsamı göz önüne alındığında, USB-C bağlantı noktaları hem Mac’lerde hem de PC’lerde bulunabilir. Bu bağlamda, bir USB-C monitör satın alırken uyumluluk ne kadar fazlaysa o kadar iyidir.

USB-C Monitör Sahipliğinin Faydaları

Çoğu modern elektronikte olduğu gibi, USB-C monitörler veya USB Type-C monitörler hayatınızı kolaylaştırmak ve daha rahat hale getirmek için buradalar. Cihazlar arası uyumluluk, kullanım esnekliği ve yüksek çözünürlüklü videolara yönelik kapasite arasında, USB-C monitör sahipliğinin ilginizi haklı çıkaracak kadar çok faydası var. Böylece USB-C monitörler, kullanıcılara tek kablolu bir çözüm sunar.

Cihazlararası Uyumluluk

Evrensel olmayan fişler en kötüsü, değil mi? Öncelikle, özellikle seyahat halindeyseniz, tüm farklı kabloları yönetmeniz gerekir. Telefonunuzun şarj aleti, bilgisayar şarj aletiniz, kulaklığınız ve daha birçoğu..

Neyse ki USB-C monitörler ve bir bütün olarak USB-C yardımcı olmak için burada. Artık MacBook ve PC tabletinizi bağlamak istiyorsanız, USB-C kablonuzu ilgili bağlantı noktalarına takmak kadar kolay. Bu gerçekten tek kablolu bir çözümdür. İster inanın ister inanmayın, bu örnek Android telefonunuzdan chrome kitabınıza ve ötesine kadar neredeyse tüm cihazlarınız bağlamında çalışacaktır.

Esneklik

Diğer cihazların kablo ve bağlantı noktalarından farklı olarak, bir UCB-C monitör inanılmaz derecede esnek bir kullanım alanına sahiptir ve böylece bir yerleştirme istasyonu görevi görür. Örneğin, tek kablo çözümü olarak dizüstü bilgisayarınızı monitörünüze bağlayarak daha büyük ekrana aktarım yapabilirsiniz. Aynı zamanda USB-C kablosu monitöre bağlandığında telefonunuzu şarj etmek için kullanılabilir.

Yüksek Çözünürlük

USB-C monitörler, tipik olarak, yüksek çözünürlüklü video görüntüleme yeteneğine sahiptir. Bu genellikle 4K UHD ve saniyede 60 kare olarak ortaya çıkar ve ses art arda iletilir. Sonuç olarak, bu çok iyi ve bir bütün olarak USB-C veya USB Type-C’nin yüksek hızlı aktarım yetenekleri nedeniyle, dizüstü bilgisayarınızdan, akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden bağlanırken bu avantaj geçerliliğini koruyor. En azından, USB-C monitör sahipleri, bu cihazlara bağlandığında görsel bir düşüş yaşanmayacağından emin olabilirler.

USB-C Monitöre Sahip Olmanın Sakıncaları Olabilir mi?

Modern elektronikler hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlasa da birçok ürün yetersiz kalmaktadır. Bunun ürünün kendisiyle hiçbir ilgisi olmayabilir, bunun yerine, endüstrinin bir bütün olarak zaman içinde nasıl değiştiği ile ilgili olabilir. Tasarlanmış eskime, aksesuar ihtiyacı ve eski girişlerle uyumsuzluk, bir USB-C monitör sahibi olarak karşılaşabileceğiniz güçlüklerden birkaçıdır.

Girişleri Tanıyalım

Girişler yavaş yavaş evrensel bir tasarıma yöneldikçe – USB Type-C dahil – belirli klasik bağlantı noktaları en son ürün yinelemelerinden çıkarılıyor. Özellikle Apple dizüstü bilgisayarlar bundan suçludur. Bir zamanlar makineleri HDMI, USB, kulaklık, Thunderbolt, SD, disk, ethernet, firewire ve DisplayPort ile donatılmıştı. Bunu, tüm bu seçeneklerin birkaç USB-C bağlantı noktasına dönüştürüldüğü günümüzle karşılaştırın.

Bir USB Type-C monitör satın alırken, başka hangi bağlantı noktalarının bulunduğunu bildiğinizden emin olun. Eğer sadece USB-C var ise tüm olası girişleri yeniden elde etmek için ayrı adaptörler veya genel bir USB yuvası satın almanız gerekecektir. Kısacası, son kararınızı vermeden önce ne satın aldığınızı bilin.

Tasarlanmış Eskime

Herhangi bir türde teknolojik ürün satın alırken, yeni bir modelin gelip gelmeyeceğini merak etmek anlaşılabilir. Ayrıca, bu sorgulama, potansiyel yeni ürününüzün ne kadar süreceği ile ilgili olabilir. Elimizdeki sorun, toplumumuza bir ürünü korumanın aksine değiştirmenin öğretilmesidir. En son sürümü satın almak için mevcut ürününüzü ne sıklıkla satmayı düşündünüz?

Bu eğilim, üreticilerin ürünlerini belirli bir süre sonra, genellikle ufukta daha yeni bir model olduğunda kırılmak üzere tasarladıkları tasarlanmış eskitme kavramıyla desteklenmektedir. Bu, USB-C monitörler bağlamında geçerlidir. Son 23 yılda USB’ler bir bütün olarak 3 ana yineleme ve 12 farklı bağlantı türü yaşadı. Sonuç olarak, bu, hızlı değişim ve gelişim yaşayan bir teknolojidir. Bu nedenle, bir USB-C veya USB Type-C monitör satın alırken bağlantı noktasının yakın gelecekte modasının geçmeyeceğinden emin olun.

USB-C Alışveriş İpuçları

Tebrikler! Artık USB-C monitörlerin ne olduğu, avantajları ve dezavantajları konusunda tamamen bilgilisiniz. İlki, USB Type-C’nin tek kablolu bir çözüm olarak hareket etme yeteneği olması. Şimdi alışverişe gitme vaktiniz geldi. Kesinlikle herkesin en sevdiği aktivite olduğundan, bu eğlenceli kısım olmalı. Bunu akılda tutarak, USB Type-C monitör seçeneklerini daraltmak isteyenler için üç ipucu derledik. Bunlar bütçe sınırlamaları, bağlantı noktası seçenekleri ve monitörün kendisinin tasarlanan amacına göre değişmektedir.

Hoşçakal Bütçe

Son derece ucuz bir USB-C monitör arıyorsanız, başka bir yere baksanız iyi olur. Bununla birlikte, diğer USB Type-C monitörlere göre ucuz arıyorsanız, seçenekler var. Her iki durumda da, üst düzey modeller binlerce dolara ulaşırken, giriş seviyesi bir model için yaklaşık 300 ila 500 dolar harcayacağınızı varsayalım.

Kuvvetli Taraflarınızı Bilin

Hemen hemen her satın alma için geçerli olduğu gibi, “herkese uyan tek beden” zihniyeti varsaymak yerine, seçiminizin ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun. USB-C monitörlerde durum böyledir, çünkü parayı harcıyorsanız, hedeflerinize en uygun şekilde optimize edilmelidir. Tasarım, ses kalitesi, taşınabilirlik, ofis kullanımı, ev kullanımı, çift monitör kurulumları ve oyun için en iyi USB Type-C monitörler, tercih edebileceğiniz seçeneklerden sadece birkaçıdır.

Girişlerin Dışını Düşünün

Bir USB-C monitörün bağlantı noktası, seçenekleri kesinlikle belirleyici bir faktör olsa da bu konudaki kusurların sizi başka türlü iyi bir üründen korkutmasına izin vermeyin. İşte burada USB-C yuvaları devreye giriyor. Bu bağlamda, bunları, aksi takdirde özel USB-C monitöre kıyasla eksik bağlantı noktası seçeneklerini getiren büyük ölçekli adaptörler olarak düşünün. Bu nedenle, bir USB Type-C monitör satın alırken, bağlantı noktasıyla ilgili sorunlarınıza çözümler bulmak için alışılmışın dışında düşünün. Çözümden uzakta kullanışlı bir aksesuar olabilirsiniz!

Bir USB-C Monitör Tavsiye Etmek

Dürüst olmak gerekirse, piyasada birkaç iyi USB-C monitör var. Ancak tek bir marka önermeniz istendiyse, o marka ViewSonic olmalıdır! Şirketin VG2455 ve VG2755 monitörleri gerçekten son teknoloji ürünü ve ergonomi, tasarım, çok yönlü bağlanabilirlik, tutarlı görseller ve tek kablo çözümünü vurgulayan bir monitör arayanlar için mükemmel.

VG Serisi hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu izleyin. Ayrıca, monitörlerin kendisiyle ilgileniyorsanız ve bunlardan birinin hayallerinizin ürünü olup olmadığını görmek istiyorsanız, hem VG2455 hem de VG2755 için özel web sayfalarını kontrol ettiğinizden emin olun. Veya ViewSonic’in tüm monitör yelpazesine buradan göz atın.

USB-C monitör
Was this article helpful?
YesNo