ViewSonic Library > Teknoloji > Satın Alma Rehberi > LED Projeksiyon Cihazı Satın Alma Rehberi

LED Projeksiyon Cihazı Satın Alma Rehberi

LED projeksiyon cihazları, evde ve hareket halindeyken sinematik görüntüler için satın alma listesinin en üstünde yer alır. Ancak ilk kez alanlarının çoğunun deneyimlediği gibi, LED projeksiyon cihazları hakkında anlaşılması gereken çok şey bulunmaktadır ve bazen teknik jargon bir engel gibi görünebilir. Bu nedenle, jargonu aşmak ve ihtiyaçlarınız için doğru cihazı seçmenize yardımcı olmak için bu anlaşılması kolay LED projeksiyon cihazı satın alma kılavuzunu oluşturduk.

Bir LED projeksiyon cihazı seçerken bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin veya ViewSonic’in LED akıllı projeksiyon cihazlarında yolu nasıl aydınlattığını keşfetmek için buraya tıklayın.

LED Projeksiyon Cihazı Nedir ve Neden Daha İyidir?

LED projeksiyon cihazları, geleneksel lamba projektörlerinde bulunan gazla doldurulmuş lambalar ve ampuller yerine, görüntü öğesinden parlayan ışığı üretmek için bir dizi ışık yayan diyot (LED) kullanır. Bu kulağa önemli gelmese de, LED’lerin dünyayı nasıl değiştirdiğini ve onları istemek için uzun bir neden listesi olan yeni nesil projeksiyon cihazlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu görmek için bunu okuduğunuz cihazdan başka bir yere bakmanıza gerek yok.

 • Daha Yeşil: Cıva dolu ampullere ve lambalara ihtiyaç duymadan, LED projeksiyon cihazları daha fazla enerji tasarrufu sağlar, zamanla kararmaz ve parçaları değiştirmek için para ve zaman harcamak zorunda kalmadan 30.000 saate kadar sürekli görüntüleme kalitesi sağlayabilir.
 • Daha Sessiz: LED projeksiyon cihazları daha soğuk çalıştığından (ampul ve lamba olmadan), aynı zamanda daha sessizdir ve basit termal çözümlerin istenmeyen fan seslerini ortadan kaldırmaya olanak tanır.
 • Daha Küçük: Dayanıklı parçalara sahip daha kompakt bir montajları, çoğu LED projeksiyon cihazını yalnızca odalar arasında değil, hareket halindeyken de daha küçük ve kolayca taşınabilir hale getirir.
 • Daha Hızlı: Önceki nesil projeksiyon cihazlarının ısınması ve soğuması için zamana ihtiyaç duyulurken, LED cihazlar istediğiniz zaman anında açılıp kapanabilir.
 • Daha Güvenli: LED projeksiyon cihazları, lambalı cihazlar kadar ısınmaz; bu da onları çocuklu evler için daha güvenli hale getirir ve projektör lambalarında bulunan cıvayı da içermez.

LED projeksiyon cihazları birçok yönden projektör endüstrisine yeni bir soluk getirmiştir ve büyük ekran eğlencesini deneyimlemenin yeni yollarını açmıştır. Ancak zorluk, hangisini satın alacağınızı bilmektir.

What Is an LED Projector?

LED Projeksiyon Cihazı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

LED projeksiyon cihazları inanılmaz derecede çok yönlüdür ve oturma odalarına, yatak odalarına, arka bahçelere, bodrumlara, toplantı odalarına, sınıflara, kamp alanlarına ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her alana her türlü eğlence, eğitici eğlence ve bilgilendirici eğlenceyi sunabilir. Ancak böyle bir çok yönlülük, belirli ihtiyaçlarınız için bir LED projeksiyon cihazı satın alırken en bilinçli kararı verebilmeniz için ilgili gereksinimlerin, yeteneklerin ve sınırlamaların tam olarak anlaşılmasını gerektirir.

Kullanım Türü Nasıl Anlaşılır?

LED projeksiyon cihazınızı öncelikle nerede ve ne için kullanılacağını bilmek, doğru modeli seçmenin anahtarıdır. Farklı alanlar ve kullanım durumları için dikkate alınması gereken birçok özellik ve faktör vardır. Bunların hepsini açıklayacağız, ancak ihtiyaçlarınıza en uygun LED projeksiyon cihazını seçmek için aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

 • LED projektörünüzü iç mekanlarda mı, dış mekanlarda mı yoksa her ikisini birden mi kullanacaksınız?
 • Bu ortamlarda aydınlatma üzerinde ne kadar kontrole sahip olacaksınız?
 • Ne tür medya ve hangi kaynaktan yansıtacaksınız?
 • Görüntü kalitesi sizin için ne kadar önemli?
 • Projeksiyon cihazınıza hangi cihazları bağlamak istiyorsunuz?

Şu anda bu soruların tüm yanıtlarını bilmiyor olabilirsiniz, ancak bu satın alma kılavuzunun bölümlerinde ilerledikçe, bu faktörlerin seçtiğiniz LED projektörü nasıl etkileyeceğini görmeye başlayacaksınız.

Çözünürlük ve Görüntü Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Bir LED projeksiyon cihazının görüntü kalitesi öncelikle 3 ayrı özelliğin birleşimiyle belirlenir: çözünürlük, maksimum çözünürlük ve en boy oranı.

 • Çözünürlük, bir görüntü oluşturmak için kullanılan tek tek piksellerin sayısı olarak tanımlanır. “Doğal çözünürlük” olarak da anılır, yatay eksendeki piksel sayısı ile dikey eksendeki piksel sayısı olarak ifade edilir ve diğer tüm dijital görüntüleme formatlarında olduğu gibi piksel sayısı ne kadar yüksek olursa görüntü o kadar ayrıntılı olur.
 • Maksimum çözünürlük, bir projeksiyon cihazının işleyebileceği ve görüntüleyebileceği en yüksek sinyal çözünürlüğünü ifade eder. Bu, içeriğin çözünürlüğü projeksiyon cihazının doğal çözünürlüğüyle eşleşmediğinde devreye girer. Böyle bir durumda, cihazın görüntüyü yerel çözünürlüğe uyacak şekilde ayarladığı yerde “ölçeklendirme” gerçekleşir.
 • En-boy oranı, doğrudan görüntü kalitesiyle bağlantılı olmasa da, genellikle projektör çözünürlükleriyle ilişkilendirilir. En boy oranı, belirli ortam türlerinin farklı biçimleri tercih etmesiyle görüntünün genişliği ve yüksekliği arasındaki oranı ifade eder. Örneğin, 4:3 en boy oranı kare benzeri bir görüntü sağlarken 16:9 ve 16:10 oranları çoğu dizüstü bilgisayar ekranında görülen geniş ekranı oluşturur. Bununla birlikte, modern projeksiyon cihazlarının çeşitli en-boy oranlarını görüntüleyebildiğini, doğru şekle ayarlamak için ekranın yanlarında veya üstünde ve altında siyah çubuklarla yalnızca ekran boyutunun küçültüleceğini belirtmekte fayda var.

Tahmin edebileceğiniz gibi, daha fazla piksel genellikle daha yüksek bir fiyat etiketi anlamına gelir. Bu nedenle, hangi çözünürlüğün yeterli olacağını bilmek için projeksiyon cihazınızı nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için, İhtiyaçlarınız İçin Doğru Projektör Çözünürlüğünü Seçme bölümünü okuyun.

What is aspect ratio?

Parlaklık ve Kontrast Oranı Nasıl Anlaşılır?

İlk kez alacak olanlar bile kaliteli bir projeksiyon cihazında parlaklığın önemini anlayacaktır. Ancak ANSI lümenleri ve LED lümenleri arasındaki farkı ve bunların kontrastla nasıl birleştiğini bilmek, bu önemli özellikleri daha eksiksiz anlamanızı sağlayacak ve nihayetinde bir LED projeksiyon cihazı seçerken daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

 • Parlaklık, projektör endüstrisinde, ANSI lümenleriyle ölçülür. ANSI, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü anlamına gelir ve lümen bir ışık ölçümüdür. Ortam ışığı ne kadar parlaksa, net bir görüntü için o kadar fazla lümene ihtiyacınız olacaktır. Ancak parlaklık genellikle ANSI lümen yerine LED lümenle temsil edildiğinden, LED cihazlarda önemli bir uyarı vardır. Genellikle yalnızca 2000 LED lümene dek parlaklık sunarken, LED projeksiyon cihazları aslında çok daha yüksek bir görüntü kalitesi algısı sunar; bu nedenle lambalı projeksiyon cihazlarına kıyasla nispeten daha düşük bir lümen derecesi sizi korkutmasın. Bunun arkasındaki bilimi, ANSI Lümenleri ve LED Lümenleri Arasındaki Farkı Anlamak adlı teknik makalemizde açıklıyoruz.
 • Kontrast oranı, bir projektörün üretebileceği en koyu ve en açık değerleri karşılaştırır ve bir kez daha ne kadar büyükse o kadar iyidir. Yüksek kontrast oranları daha beyaz beyazlar ve daha siyah siyahlar sağlar ancak her zaman projeksiyon cihazının parlaklık derecesi ile karşılaştırılmalıdır. Yüksek miktarda ANSI lümen veya düşük kontrast oranına sahip LED lümen sunan bir cihaz, görüntüler biraz soluk bir görünüme sahip olacağından kaliteli bir izleme deneyimi sağlamayacaktır.

Bu nedenle, lümen kesinlikle önemli olsa da, LED projeksiyon cihazlarının farklı ölçüldüğünü ve yüksek kontrast oranıyla desteklenmesi gerektiğini unutmayın; tıpkı doğal çözünürlüğün maksimum çözünürlükle desteklenmesi gerektiği gibi.

What is contrast ratio?

Renk Performansı Nasıl Anlaşılır?

Çözünürlük ve parlaklık, iyi bir görüntünün temelini oluştursa da, projektörlerde aradığımız parlak, sürükleyici eğlenceyi eninde sonunda sağlayabilecek olan renk performansıdır. İşte bir LED projeksiyon cihazı satın alırken renk hakkında bilmeniz gerekenler:

 • Renk gamı, bir projeksiyon cihazının üretebileceği tam spektrum veya renk aralığıdır; daha geniş bir aralık daha etkileyicidir. Ancak bunlar, Rec. 709 ve DCI-P3 gibi uluslararası bir standart olmadan anlamsız olabilir.
 • Rec.709 ve DCI-P3, Amerikan film ve televizyon endüstrisinde filmlerde ve şovlarda kullanılan renkleri standartlaştırmak için kullanılan iki ayrı renk standardı setidir. %100 Rec. 709 sağlayabilen bir projeksiyon cihazı bu standart dahilinde tüm renk yelpazesini üretebilecekken, %125 Rec. 709 tam spektrumu ve daha fazlasını üretebilir.
 • Delta E, projeksiyon cihazının bir filmin veya şovun orijinalinde yapıldığı renkleri tam olarak üretme yeteneğini ifade eder ve bu nedenle çok daha özgün bir deneyim sunar. Delta E puanı ne kadar düşükse, görüntü orijinale o kadar yakın olacaktır.

Renk eğlence dünyasının kralıdır; bu nedenle çoğu marka projeksiyon cihazlarının renk performansını açıkça tanıtmaktadır. Ancak Delta E, daha gelişmiş bir ölçümdür ve yalnızca son zamanlardaki üst düzey projeksiyon cihazlarında listelenmiştir. Ancak Delta E ve nasıl ölçüldüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Delta E Nedir? Ve Renk Doğruluğu İçin Neden Önemlidir? başlıklı makaleyi okuyun.

What is Rec. 709?

Ekran Boyutu ve Mesafesi Nasıl Anlaşılır?

Uzun bir süre boyunca, ekran boyutu ve mesafe arasındaki ilişki basitti: ekran ne kadar büyükse, projeksiyon cihazı ile ekran arasında olması gereken mesafe o kadar uzundu. Ancak kısa mesafeli ve ultra kısa mesafeli özelliklerin tanıtılmasıyla, bazı projeksiyon cihazları artık 100 inçlik bir ekranı 6 inç kadar kısa bir mesafeden yansıtabiliyorlar. Sahip olduğunuz alanı değerlendirin ve bu önemli özellikleri göz önünde bulundurarak projeksiyon cihazını nereye yerleştirebileceğinizi düşünün.

 • Atış mesafesi olarak da bilinen atış, projeksiyon cihazı ile görüntünün görüleceği ekran yüzeyi arasındaki mesafedir.
 • Görüntü genişliği, ekranın solundan sağına doğru olan ölçümdür.
 • Yansıtma oranı, gerekli yansıtma mesafesi ile görüntü genişliği (feet olarak ölçülür) arasındaki ilişkiyi belirtir ve belirli bir boyuttaki görüntü için gereken mesafeyi veya bunun tersini hesaplamanıza olanak tanır. Örneğin, 2,0’lık bir atış oranı, görüntü genişliğinin her bir foot için projeksiyon cihazının 2 fit uzakta olması gerektiğini belirtir. Bu nedenle, 5 fit genişliğindeki bir ekranın projeksiyon cihazının 10 fit uzağına yerleştirilmesi gerekir.

Çok fazla alanınız yoksa, kısa mesafeli, hatta ultra kısa mesafeli bir projeksiyon cihazı düşünebilirsiniz. Kısa mesafeli cihazlar 100 inçlik bir ekranı 4 fitten daha yakın bir mesafeden yansıtabilirken, ultra kısa mesafeli projektörler 20 inçten daha az mesafeden eşit bir boyut üretebilmektedir. Bu projektör mesafesi hesaplayıcı, optimum projeksiyon kalitesi için mesafenin doğru bir şekilde hesaplanmasını sağlayan harika bir araçtır.

What is throw ratio?

Projeksiyon Cihazı Yerleşimi Nasıl Yapılır?

Projeksiyon cihazını nereye yerleştireceğiniz bazen bir sorun olabilir, çünkü büyük olasılıkla oturma odası, yatak odası, ofis veya kullandığınız başka herhangi bir yerde mevcut mobilya düzenlemenize uymasını isteyeceksiniz. Neyse ki LED projeksiyon cihazları, mükemmel bir şekilde konumlandırılmış bir ekran elde eden bazı yerleşik araçlarla birlikte gelir.

 • Lens kaydırma, projeksiyon cihazını hareket ettirmek zorunda kalmadan ekranın konumunu hem dikey hem de yatay olarak ayarlamanıza olanak tanır, yani projektörün öne ve ortaya yerleştirilmesine gerek kalmaz.
 • Çarpıklık düzeltme olarak da bilinen keystone (trapezoid) düzeltme, projeksiyon cihazının ekran yüzeyine dik yerleştirilmediği durumlarda gereklidir. Keystone düzeltmesi olmadan görüntü yamuk şeklinde görünecektir, ancak bu olmazsa olmaz özellik ile görüntü kolaylıkla (bazen otomatik olarak) bir kare veya dikdörtgene ayarlanabilir.
 • Optik yakınlaştırma, görüntü kalitesinden ödün vermeden ekranı büyütmenize olanak tanır ve böylece size gerektiğinde projektörünüzü daha geriye yerleştirme esnekliği sağlar.

Bu üç temel özelliğin kombinasyonu, özellikle taşınabilir projektörler için kullanışlı olan LED projeksiyon cihazınızı hemen hemen her yere yerleştirmenizi sağlar. Ancak, bazı projektörlerin yalnızca tek yönlü keystone özelliği sunduğunu ve bunun hem dikey hem de yatay keystone özellik sunan projeksiyon cihazlarının tam kolaylığını ve rahatlığını sağlayamayacağını unutmayın.

What is keystone correction?

Neden Akıllı LED Projektör İstemelisiniz?

Akıllı LED projeksiyon cihazları, artık parmaklarımızın ucunda bulunan çok sayıda içeriğe anında büyük ekran erişimi sağlar. Taşınabilir, akıllı ve gittiğiniz her yerde Netflix’ten Switch’e PowerPoint’e kadar her şeyi kolaylıkla yansıtmanıza olanak tanıyan eğlenceli özelliklerle doludur. Akıllı LED projeksiyon cihazlarının her yerde eğlence için mükemmel bir seçim olmasının en önemli 5 nedeni aşağıdadır, ancak onları bu kadar kullanışlı yapan şeyin ne olduğunu gerçekten bilmek için Akıllı Projektör Nedir? (Ve Neden Bir Tane İstemelisiniz) makalesini okumalısınız.

 1. Taşınabilirlik, eğlence ve üretkenliğin artık yatak odaları ve oturma odaları ile sınırlı olmadığı anlamına gelir. Daha küçük, daha dayanıklı LED projeksiyon cihazlarıyla artık büyük ekran eğlencesini gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.
 2. Wi-Fi bağlantısı ve Bluetooth özelliği aracılığıyla kablosuz bağlantı, tek bir kablo bile bağlamanıza gerek kalmadan telefonunuzdan veya dizüstü bilgisayarınızdan doğrudan akış sağlar.
 3. Kısa mesafeli projeksiyon cihazları, yatak odaları, sınıflar ve çadırlar için ideal olan , daha küçük alanlarda daha büyük görüntüler sunar.
 4. Yerleşik hoparlörler, gittiğiniz her yerde sese sahip olmanızı sağlar; filmler, oyunlar ve sunumlar için ses desteği sağlarken müzik ve podcastler için Bluetooth hoparlörü olarak da işlev görür.
 5. Yerleşik uygulama mağazaları, Netflix, Spotify ve YouTube gibi favori medya hizmetlerine daha da kolay erişim için uygulamaları doğrudan indirmenize olanak tanır.

Viewsonic’in tüm akıllı LED projeksiyon cihazlarını ve bunların evde ve dışarıda taşınabilir, büyük ekran eğlencede yolu nasıl aydınlattığını görmek için burayı tıklayın.

5 Reasons to want a smart LED projector

Ev için bir LED Projeksiyon Cihazı Nasıl Seçilir

Çoğu projeksiyon cihazı evde kullanım için satın alınır; ancak bu alanda, eksiksiz bir ev sineması çözümüne yatırım yapanlar ile daha genel kullanım deneyleri yapanlar arasında genellikle net bir ayrım vardır.

Ev Sinemanız İçin En İyi LED Projeksiyon Cihazı Seçmek

Özel bir sinema odası için üst düzey bir LED projektör satın almak istiyorsanız, çok daha yüksek bir fiyat ödemeye ve her kuruşuna değecek bir sinema deneyimine hazır olun! Bütçeniz varsa, ortam ışığını makul bir şekilde kontrol edebileceğiniz özel bir odanız ve hakkını verecek kadar büyük bir ekran veya duvar alanınız varsa, LED projeksiyon cihazınızı aramanız gerekenler aşağıda yer alıyor.

 • Çözünürlük: Full HD’den (1920 x 1080 piksel) daha azıyla yetinmeyin. Gerçek bir sinematik deneyim için 4K UHD (3840 x 2160 piksel), ekranınızda 8,3 milyon ayrı piksel biçiminde benzersiz görüntü ayrıntısı sunar.
 • En boy oranı: 16:9, filmlerde kullanılan en yaygın format olduğu için ev sinemaları için önerilen en boy oranıdır.
 • Kontrast oranı: Genel kullanım için 10.000:1 yeterli olsa da, sinema odalarında kullanılacak yüksek kaliteli LED projeksiyon cihazlarının kontrast oranı 100.000:1 veya üzerinde olmalıdır.
 • Parlaklık: 1500 ANSI lümen, karartılabilen bir odada mükemmel görüntü kalitesi sunar. Ama iyi aydınlatılmış bir odada eşit görüntü kalitesine sahip olmak istiyorsanız 3000 ANSI lümene daha yakın bir şey aramanız gerekir.
 • Lens kaydırma: Projeksiyon cihazınızı monte edip etmeyeceğinizi, odanın içinde nereye yerleştireceğinizi düşünün ve ekranın ekranda/duvarda iyi konumlandırılması için ne kadar lens kaydırma esnekliğine ihtiyacınız olacağını düşünün.
 • İşitilebilir gürültü: Şüpheli anların fan gürültüsü tarafından bastırılmadığından emin olmak için, çalışırken 20 dB veya daha az duyulabilir ses üreten bir projeksiyon cihazı arayın.
 • Bağlantı: Ne kadar çok bağlantı noktası olursa o kadar iyi olur, çünkü diğerlerini değiştirmek zorunda kalmadan daha fazla çevre aygıtı bağlayabilirsiniz. Ancak en azından, HDR/HLG destekli orijinal 4K içerik girişi sağlamak için bağlantı noktalarının HDMI 2.0/HDCP 2.2 olduğundan emin olun.
 • Ses: Çoğu üst düzey projeksiyon cihazı entegre hoparlörlerle gelse de, muhtemelen sinema odanızı profesyonel bir ses sistemi ile tamamlamak isteyeceksiniz. Bu nedenle modelde bulunan bağlantı noktalarını değerlendirirken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Üst düzey bir sinema odası ekranının tüm gereksinimlerini ve beklentilerini aşan mükemmel bir LED projeksiyon cihazı için önerimiz X100-4K‘dır. Bu zarif ve şık LED cihaz, gerçek 4K UHD’de 1,07 milyar renk sunabilen ve 2900 LED lümen ve 3000000:1 kontrast oranıyla desteklenmiş güçlerle doludur. Anında başlatma süresi, yerleşik bir uygulama mağazası, genişletilmiş bağlantı seçenekleri ve Harman Kardon’un entegre özelleştirilmiş hoparlörleri ile bu LED projeksiyon cihazı, sadece eğlence keyfi ve özel bir sinema odasına hoş bir donanım olmak üzere tasarlanmıştır.

 

 

Choosing the Best LED Projector for Your Home Cinema

Evde Genel Kullanım İçin En İyi LED Projeksiyon Cihazını Seçme

Film geceleri, spor oyunları ve oyun oynama gibi genel kullanım için, oturma odasından yatak odasına veya arka bahçeye kolayca taşınabilecek daha portatif bir şey aramanız önerilir.

 • Taşınabilirlik: Hafif, dayanıklı bir yapıya sahip ve odadan odaya taşınması kolay bir şey arayın. Ayrıca, kullanım sırasında küçük bir sehpa veya kitaplık üzerine yerleştirilebilecek kadar küçük ve daha sonra saklanması kolay olmalıdır.
 • Atış mesafesi: Kısa mesafeli projeksiyon cihazı, genel kullanım için daha uygundur, çünkü bu cihazlar, yatak odaları ve bodrum katları gibi küçük alanlarda daha büyük ekranlar sunabilir.
 • Parlaklık: 2500 ANSI lümen aralığında hem iç hem de dış mekan kullanımı için net görüntü kalitesi sunar.
 • Kontrast oranı: 10.000:1 iç ve dış mekan görüntüleme için yeterli olacaktır ve daha yükseği ek görüntü kalitesi sağlar.
 • Keystone: Projeksiyon cihazını tüm kullanım durumlarında öne ve ortaya yerleştiremeyebileceğiniz için ekran yerleşimi iyi orantılı görüntüler sağlamak için olmazsa olmaz bir özelliktir.
 • Ses: Kaliteli entegre hoparlörler, projektör her hareket ettirildiğinde bir dizi harici hoparlör bağlama ihtiyacını ortadan kaldırarak cihazın taşınabilirliğine katkıda bulunur.

Hem içeride hem dışarıda hem hafif taşınabilirlik hem de kristal netliğinde görüntü kalitesi sunabilen genel kullanımlı bir LED projeksiyon cihazı olması durumunda, X10-4K‘yı öneriyoruz. 4K UHD çözünürlüğe sahip kısa mesafeli olan X10-4K, yalnızca 2,12 metre uzaklıktan 120 inçlik bir ekranda çarpıcı görüntü kalitesi üretebilir ve bu da onu sınırlı alanlar için ideal hale getirir. Hem hafif hem de taşıması kolay bir kulpa sahip olan bu cihaz, mekanlar arasında kolaylıkla taşınabilir ve özelleştirilmiş Harman Kardon hoparlörler aracılığıyla nereye olursa olsun güçlü bir ses desteği sunar. 2400 LED lümen ve 3000000:1 kontrast oranı, hem iç hem de dış mekanlarda net görüntü kalitesi için bir araya gelirken, otomatik odaklama ve otomatik V keystone özellikleri, bir düğmeye basar basmaz, anında eğlence sağlar.

How to choose an LED projector for general use

Taşınabilir Bir LED Projeksiyon Cihazı Nasıl Seçilir

LED teknolojisi, eskisinden çok daha küçük ve daha dayanıklı projeksiyon cihazları üretmeyi mümkün kılmıştır. Akıllı teknolojiyle birleştiğinde, arka bahçelerde, kamp alanlarında, ticaret fuarlarında, eğitim salonlarında ve iyi bir projektör yüzeyi olan hemen hemen her yerde büyük ekran izleme, oyun oynama ve medya gösterimi için bir sırt çantasına, çantaya ve hatta bir cebe kolayca atılabilen çok çeşitli LED projeksiyon cihazları bulunuyor. İster iş, ister eğlence için olsun, hareket halindeyken bir LED projeksiyon cihazı satın alırken göz önünde bulundurulması gerekenler:

 • Taşınabilirlik: LED projektörlerin artan popülaritesinden büyük ölçüde sorumlu olan taşınabilirlik, eğlence faktörünü kesinlikle ikiye katlar ve çok fazla kolaylık sağlar. Bazı küçük projeksiyon cihazlarının, daha küçük bir cihaz üretmek adına parlaklık ve çözünürlükten ödün vereceğinden emin olun. Bu nedenle taşınabilirlik ve kaliteyi birleştiren bir projeksiyon cihazı seçtiğinizden emin olmanız gerekir..
 • Kurulum Özellikleri: Anında başlatma, anında otomatik odaklama ve otomatik keystone özelliği, tek bir düğmeye basarak anında ve herhangi bir açıdan iyi orantılı bir görüntü sunarak, kurulum süresini yalnızca birkaç saniyeye indirebilir.
 • Atış oranı: Daha kısa bir atış oranının olması, ne kadar büyük bir alanda çalışmanız gerektiğini asla bilemeyeceğiniz için taşınabilir projeksiyon cihazları için oldukça faydalı olabilir. Küçük toplantı odalarını, çadırların içlerini ve hatta çocuk yatak odalarını düşünün.
 • Parlaklık: Yine küçük projektör almayı düşünüyorsanız cihazın parlaklık derecesini kontrol ettiğinizden emin olun. Olumsuz ortam ışığı koşullarında düşük parlaklık derecesi, kötü bir görüntüleme deneyimine neden olur.
 • Çözünürlük: Bu, küçük ve taşınabilir projeksiyon cihazlarını ayıran başka bir özelliktir ve ilki genellikle boyut için görüntü kalitesinden ödün vermeyi tercih eder. İkincisi de aynı derecede taşınabilirdir ancak yine deFull HD görüntüleri yansıtabilir.
 • Bağlantı: Dahili Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden kablosuz yansıtma, genellikle bir telefondan, tabletten veya dizüstü bilgisayardan içerik yansıtmanın en kolay yolu olsa da her iki cihazın da pilini tüketebilir. Alternatif olarak, USB-C bağlantısı ses, video, veri ve gücü tek bir kablo üzerinden iletebilir. Yeni evrensel bağlantı standardı olarak kabul edilen USB-C, tüm yeni telefonlar, Nintendo Switch ve Apple ürünleriyle uyumludur ve bu nedenle dikkat edilmesi gereken değerli bir özelliktir.
 • Ses: Çoğu taşınabilir LED projeksiyon cihazı, Bluetooth hoparlör olarak iki işlev görür; bu nedenle, yanınızda taşıyabileceğiniz ek bir öğe olarak harici bir hoparlör kullanmak yerine bütçeniz dahilinde en iyi sesi sunabilecek bir projektör arayabilirsiniz.
 • Pil: Daha küçük projektörler yerleşik piller sunabilir veya hatta pilsiz olabilir; Bu durumda bir güç bankası kullanmanız gerekecektir. Bu, güç bankaları bugünlerde küçük ve uygun fiyatlı olduğu için belirleyici bir faktör olmayabilir, ancak bir projeksiyon cihazı seçerken dikkate alınmaya değer.

Taşınabilir LED projeksiyon cihazları için seçebileceğiniz çok sayıda harika seçenekle yalnızca birini önermek zor. Bu nedenle, her yerde yüksek kaliteli görsel-işitsel eğlence sunan cep boyutunda bir eğlence arıyorsanız, M1 mini Plus‘a göz atabilirsiniz. Bu cihaz, küçük boyutuna rağmen Wi-Fi bağlantısı, yerleşik JLB hoparlör, USB-C ve yerleşik pil gibi özelliklerle büyük bir güç sağlarken, anında başlatma ve otomatik dikey keystone özellikleriyle hareket halindeyken anlık eğlence sunar. Değiştirilebilir renkli plakalar, nane yeşili, sarı ve gri de bu cep projeksiyon cihazını mükemmel bir seyahat arkadaşı yaparak, eğlencenize katkıda bulunur.

Projector on the go

Alternatif olarak, M2e taşınabilir akıllı LED projeksiyon cihazı biraz daha büyüktür ve yerleşik bir pil içermez, ancak ses, görseller ve kurulum özellikleriyle bunu telafi eder. Yalnızca 2,7 metre uzaklıktan 100 inçlik bir ekran boyutu yansıtabilen ve özelleştirilmiş Harman Kardon hoparlörlerle donatılmış M2e, yatak odasında Netflix izlemek, oturma odasında oyun oynamak ve hatta yıldızların altında film izlemek için idealdir. Akıllı bağlantı seçenekleri arasında kablosuz ekran yansıtma için Wi-Fi, projeksiyon cihazınızı bir Bluetooth hoparlöre dönüştürmek veya Bluetooth kulaklıklarınızı bağlayıp geceleri sesi yükseltmek için Bluetooth girişi ve çıkışı ve cep telefonlarından ve Switch oyun konsolundan doğrudan medya akışı için USB-C bulunur. Yalnızca 1kg ağırlığındaki M2e, etkileyici derecede küçük bir cihaz için etkileyici büyüklükte eğlence sunar.

M2e-outdoor

LED Projeksiyon Cihazı Ne Zaman Seçilmemelidir

LED projeksiyon cihazı sunduğu uzun avantaj listesine rağmen, en iyi seçim olmayacağı bazı kullanım durumları vardır. Çoğu LED projeksiyon cihazı yaklaşık 3000 ANSI lümene sahip olduğundan, bu tür cihazlar büyük mekanlar ve aşağıdakiler gibi büyük dış mekan etkinlikleri için uygun değildir:

 • Büyük oditoryumlar
 • Büyük konferans salonları
 • Konser salonları
 • Spor stadyumları
 • Müzik festivalleri
 • Büyük dış mekan kurulumları

Yukarıdaki kullanım durumlarından herhangi biri veya benzer bir şey için bir projeksiyon cihazı arıyorsanız, ViewSonic’in 6.000’den fazla ANSI lümene kadar parlaklık, 4K Ultra HD çözünürlükle büyük mekanlarda çarpıcı görüntüler sunan, kolay kurulumuyla olağanüstü montaj esnekliği sunan lazer projeksiyon cihazı serisine göz atın.

LED Projeksiyon Cihazları Üzerine Son Söz

LED projeksiyon cihazları, bir süredir durgun olan bir sektöre yeni bir soluk getirdi. LED teknolojisi, daha küçük, daha taşınabilir ve akıllı özelliklerle dolu yeni nesil projektörleri çalıştırırken, projeksiyon cihazlarını yalnızca büyük ekranlar için en iyi değeri yapan şeyi değil, bir kez daha ne kadar eğlenceli olabileceklerini keşfediyoruz. .

Bu makalede belirtildiği gibi, projeksiyon cihazınızdan tam olarak ne istediğinizi düşünmek için zaman ayırın ve özelliklerinin bu ihtiyaçlara uygun olduğundan emin olun. Yol boyunca dikkatinizi çekebilecek pek çok şey olacaktır, ancak tam olarak neyi arayacağınızın bilgisiyle donanmış olarak, size yıllarca kaliteli eğlence sağlayacak mükemmel bir şekilde uygun bir LED projeksiyon cihazı ile uzaklaşacaksınız.

Ayrıca, Ev Eğlencesi için TV’ler ve Projeksiyon Cihazları karşılaştırmasını okumak ilginizi çekebilir veya ödüllü LED projektör cihazlarımızın tamamına göz atmak için doğrudan ViewSonic LED projeksiyon cihazları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.