ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Cihaz Hijyeni: 2020 Yılında Cihazlarınızı Nasıl Temiz Tutarsınız?

Cihaz Hijyeni: 2020 Yılında Cihazlarınızı Nasıl Temiz Tutarsınız?

COVID-19 günlerinde, cihaz hijyeni ve temizliği giderek daha fazla önem kazanır. Cihazlarınızı hem ne zaman ve nasıl temizleyeceğinizi hem de onların kirlenmesini en başta nasıl engelleyeceğinizi bilmeniz önem taşır. Mikrofiber bezlerle yapılan basit temizlikten UV ışıklı temizleyiciler gibi pahalı seçeneklere kadar, cihazınızı temizlerken neyin işe yaradığını ve ne yapmamanız gerektiğini öğrenin.

Peki, cihazlarınızı dezenfekte etmek hakkında zaten her şeyi biliyorsanız neden Evden Nasıl Çalışılır: 2020 Yılında Uzaktan Çalışma Rehberi isimli makalemize göz atmıyorsunuz?

İşin aslı şu ki, telefonlarımız çok kirli cihazlar. Onlara neredeyse sürekli olarak dokunuruz ve ellerimizle dokunduğumuz her şey de telefonlarımıza geçer. Telefonlar hayatımızın bir parçası olmalarına rağmen, iş temizliğe gelince onları genellikle unuturuz. Önce cihaz hijyeninin ne olduğunu izah edelim.

Cihaz Hijyeni Nedir?

Cihaz hijyeni, cihazlarımızın hem yüzeylerini hem de ekranlarını temiz ve bakterisiz tutmak anlamına gelir. Giderek daha çok sayıda insan kişisel cihaz temizliği konusunda endişe etmeye başlar ve mikropların bir numaralı düşmanımız olduğu bu dönemde, böyle düşünmeleri şaşırtıcı değil. Bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi cihazlar mikroplara karşı endişe verecek kadar hassastır çünkü onlara sürekli ve büyük ihtimalle sandığımızdan çok daha fazla dokunuruz. Bununla birlikte, elektronik cihazları temiz tutmanın bazı yolları var. Bunlardan bazıları herkes tarafından kullanılabilecek kadar basit, bazıları ise sıra dışı çözümler sunar. Ancak, bu yöntemlerden bazılarının telefonunuza hasar verme riski de bulunur.

Bu bağlamda, “cihaz hijyeni” ile “siber hijyeni” birbirine karıştırmamak önem taşır.

Siber Hijyen Nedir?

Cihaz hijyeni fiziki cihazların temizliğiyle ilgiliyken siber hijyen kullanıcıların bilgisayarlarının veya cihazlarının sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak için uyguladıkları bir dizi rutin işlem anlamına gelir.

Device Hygiene: How to Keep Your Devices Clean in 2020

Temizliğin Farklı Yöntemleri

Cihazlarınızı temizlemek için neye ihtiyacınız var? Aslında çok fazla şeye ihtiyacınız yok; ama cihazlarınızı temiz tutmanın farklı yolları var ve bunlar basit olanlardan abartılı olanlara kadar çeşitlilik gösterir.

Unutulmaması gereken önemli bir husus, bir cihaz için işe yarayan bir yöntemin diğer cihazlar için uygun bir yöntem olmayabileceği. Klavyeler, fareler, monitörler veya kulaklıklar gibi cihazların temiz kalmaları için farklı gereksinimleri ve standartları olabilir. Temizlik için kesin bilgiler almanın en iyi yolu, cihazınızı üreten şirketi bulmaktır. Apple veya Samsung gibi büyük şirketler, cihazlarının zarar görmeden nasıl temizlenebileceklerine dair yönergeler sunmaya başladı. Ancak, hemen şimdi deneyebileceğiniz bazı genel çözümler de var!

  • Mikrofiber bez
  • UV ışıklı temizleyici
  • Alkol solüsyonları
  • Elleri yıkama

Mikrofiber Bez

Mikrofiber bez kullanmak, cihaz temizliği için belki de en yaygın kullanılan yöntem. Muhtemelen her evde mikrofiber bir bez vardır; bu nedenle kolay ve hızlı bir çözüm olduklarını söyleyebiliriz. Mikrofiber, yağları iyi emdiği ve bakterileri cihazınızdan uzaklaştırdığı için etkilidir. Cihazınızı silmeden önce bezinize biraz su veya temizlik ürünü eklemeniz önerilir.

Cihazınıza doğrudan herhangi bir şey püskürtmemenizi şiddetle tavsiye ederiz: Bunun yerine temizlik ürününü (veya suyu) ekranı nazikçe temizlemeden önce mikrofiber bezinize uygulamalısınız.

Ultraviyole Işık

Telefonunuzu mikroplardan temizlemenin diğer bir popüler yöntemi de bakterileri öldürmek için UV ışığı kullanmaktır. Bu ürünlerin çoğu, telefonunuzu içine koyabileceğiniz kutudan oluşur. Telefonunuzu UV kutusuna koyup 10 dakika beklerseniz temizlik işlemini tamamlamış olursunuz.

Bu ürünlerin dezavantajı fiyatlarının yüksek olmasıdır. Buna ek olarak, UV ışığının etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da telefonunuzun önceki ve sonraki durumu arasında gözle görülür bir fark olmayacaktır.

Temizleme Solüsyonları

Çoğu kişi, telefon gibi cihazları temizlemek için üretilmiş mendil ve solüsyonları kullanmayı tercih eder. Bu mendillerin büyük bir kısmı alkolsüzdür veya alkol oranları cihazınıza zarar vermeyecek kadar düşüktür. Bazı kullanıcılar tasarruf etmek için alkol bazlı solüsyonları kendileri hazırlamayı dener; fakat gereğinden fazla izopropil alkol kullanmamaya dikkat edin.

Paylaşılan Cihazlar Nasıl Temizlenir?

Cihaz hijyeni söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken en önemli hususlardan biri de paylaşılan cihazlarımızın temizliği olacaktır. Klavye ve fare gibi cihazlar bazen kişiseldir; ama genellikle aile üyeleri veya iş arkadaşları arasında paylaşılır. Bu durum yönetim kurulu, sınıf veya toplantı alanlarındaki dijital yazı tahtaları gibi cihazlar için de geçerlidir. Bu nedenle, bu tür cihazları temiz tutmak, her gün onlarla kaç kişinin temas ettiği düşünüldüğünde, özellikle önemlidir.

Klavye

Klavyenizi temiz ve mikropsuz tutmak, yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin bazılarıyla mümkündür. Ancak, kesinlikle herhangi bir kimyasal maddeyi doğrudan klavyenize püskürtmeyin: Bunu yapmak hasara neden olabilir. Öncelikle mikrofiber bezinizi suyla ıslatın. Tuşlar arasındaki parçaları çıkarmakta zorlanıyorsanız basınçlı hava kullanmayı deneyin. Biraz daha güçlü bir şeye ihtiyacınız varsa elektronik cihazlar için tasarlanmış Lysol veya Clorox mendilleri gibi özel temizleme bezlerini deneyebilirsiniz. Klavyenizi ayda bir iki kez temizlemenizi öneririz.

Fare

Aynı klavyeler gibi, fare temizliği için de bir mikrofiber bezi suyla ıslatıp cihazınıza nazikçe sürün. Ne var ki klavyelerden farklı olarak, erişmesi zor yerleri temizlemek için kürdan veya pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.

Dokunmatik Ekranlar

Büyük dokunmatik ekranların temizliği, bu ekranlar iş arkadaşları ve meslektaşlar ile birlikte kullanıldığı için özellikle önemlidir. Örneğin, okullarda tüm öğrenciler aynı ekrana dokunur. Her gün sayısız toplantının yapıldığı bir salondaki ekranda dokunmatik ekranların neden temiz tutulması gerektiğini gösterir. Büyük dokunmatik ekranları temiz ve mikropsuz tutmanın yollarını aşağıda görebilirsiniz!

  • Toz ve diğer partikülleri temizlemek için ekranı kuru, yumuşak ve toz bırakmayan bir bez ile silin.
  • Nem gerekiyorsa temiz ve tüy bırakmayan bir beze (veya bir mikrofiber beze) su püskürtün.

Ekran halen temizlenmemişse temiz bir mikrofiber bez üzerine az miktarda alkolsüz cam temizleyici püskürtün ve ekranı çok hafif bastırarak silin. Çok fazla bastırmak ekrana zarar verebilir.

Cihaz Temizliğinde Bunları Yapmayın!

Cihazınızı nasıl temizleyeceğinizi artık öğrendiğinize göre, onu nasıl temizlememeniz gerektiğini de öğrenmelisiniz. İlk kural, cihazınızı asla sıvıya veya suya tutmayın ve ev tipi kimyasal temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Bu kimyasal temizleyiciler bazen cihazlarınızdaki ekranlara zarar verebilecek alkol bazlı solüsyonlar içerir.

Cihazlarınızı temizlemek iyidir ama onları temiz tutmanın en etkili yollarından birinin aslında ellerinizi yıkamak olduğunu unutmamak daha önemlidir! Günün sonunda mikropları ve bakterileri sizden telefonunuza ya da telefonunuzdan size taşıyacak olan ellerinizdir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, ellerinizi mümkün olduğunca temiz tutun!

Sonuç Olarak

Cihazlarınızı ister otuz saniyede bir ister günde birkaç kez kullanıyor olun, onları nasıl temiz tutacağınızı ve bakteri ile mikroplardan uzak tutacağınızı bilmek önemlidir. Yeni UV ışıklı temizleyicilerden güvenilir mikrofiber bezlere kadar, cihazlarınızı (özellikle sizin ve iş arkadaşlarınızın her gün kullandığı paylaşılan cihazları) nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz önem taşır.

Eğer evden çalışmaya yeni başladıysanız Evden Nasıl Çalışılır: 2020 Yılında Uzaktan Çalışma Rehberi isimli makalemize göz atmayı unutmayın. Öte yandan, monitörlerin sağlığınızı etkileyen yönlerini merak ediyorsanız ofis ergonomisi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.