ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > COB LED Teknolojisi nedir?

COB LED Teknolojisi nedir?

COB LED teknolojisi nedir? Bu son yenilik, aydınlatma ve ekran endüstrilerini şimdiden önemli ölçüde etkiledi. Yine de, özellikle LED ekranlarda sağlayabileceği iyileştirmelere rağmen, birçok kişi aşina değil.

COB LED teknolojisinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neden ileriye dönük olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in en son COB LED Ekran çözümlerini ziyaret edin.

COB LED veya kart üzerindeki çip ışık yayan diyot, LED teknolojisi alanındaki en son yeniliktir. Çok sayıda iyileştirme sağlar ve aydınlatma ve LED ekran cihazları da dahil olmak üzere birkaç önemli alanda şimdiden dalgalar yaratmıştır. Daha fazla güvenilirlik, enerji verimliliği ve görüntü kalitesi en önemli avantajları tanımlasa da, birçok müşteri COB LED ekran teknolojisine ve gerçekte çalışma şekline hâlâ aşina değil.

Bu makalede, yerleşik LED teknolojisinin ne anlama geldiğini, görüntüleme cihazlarıyla ne kadar ilgili olduğunu ve diğer yerleşik LED paketleme teknolojilerinden nasıl farklı olduğunu keşfedeceğiz. COB yaklaşımının yukarıda belirtilen birincil faydalarını da ayrıntılı olarak tartışacağız.

COB LED Teknolojisi Açıklaması

Chip on board (COB) -çipli kart- teknolojisi, kırmızı, yeşil ve mavi çipleri doğrudan bir baskılı devre kartına (PCB) monte etme yöntemidir. Çıplak yongaların doğrudan PCB üzerine paketlenmesi, düz bir homojen LED yüzeyi oluştururken çok daha yüksek bir çip yoğunluğu sağlar. Üç renk değerlerinin kombinasyonu, çiplerin daha yüksek bir renk gamı elde etmesine ve gerçeğe yakın görüntülerin çoğaltılmasına olanak tanır.

Başka bir deyişle, COB LED teknolojisi ile, bir ekranın herhangi bir alanına yerleştirilebilecek LED’lerin sayısı, Yüzeye Monte Diyot (SMD) ve Çift sıralı Paket (DIP) gibi diğer LED paketleme yaklaşımlarından çok daha yüksektir.

Kartta herhangi bir bağlama teli olmadan daha az yer kaplamak, daha sıkı bir piksel aralığı sağlar. Öte yandan, piksel aralığı ne kadar dar olursa, çözünürlük o kadar yüksek olur. COB’nin LED paketleme dünyasındaki atılımının arkasındaki sebeplerden biri de budur. Bir ekranın görüntü kalitesini, güvenilirliğini ve enerji verimliliğini iyileştirme potansiyeli çok büyüktür ve yalnızca gelecekteki çeşitli uygulamalarda daha fazla keşfedilecektir.

What is the COB technology

SMD ve COB Paketleme Teknolojisi

En yeni COB LED teknolojisinin ortaya çıkmasından önce, LED’leri kullanan görüntüleme cihazları diğer LED paketleme işlemlerine dayanıyordu. En yaygın iki tür SMD ve DIP idi. SMD, üstün yoğunluk ve dizi gücü sunduğundan, LED ekranlar için en popüler seçim haline geldi.

SMD teknolojisi, bileşenleri PCB yüzeyine monte etmek için bağlama telleri kullanarak çalışır. Bu, kalıcı bir bağlantı oluşturmak için eklemlere ısı ve basınç uygulayan bir lehimleme makinesi kullanılarak yapılır. Bu, başlangıçta diğer tekniklere göre büyük bir gelişmeyi temsil etse de, lehimleme doğru bir şekilde düzgün bir şekilde kontrol edilmezse, bu bağlantıda daha büyük bir zayıf nokta riski vardır. Çok zayıf veya çok güçlü olabilirler, bu da başarısızlığa yol açar.

Ayrıca SMD bileşenleri, ısı ve nem veya çarpışma gibi dış etkenlerden kaynaklanan hasarlara karşı daha hassastır. Bileşenler devre kartının yüzeyine monte edildiğinden ortama maruz kalırlar ve dış etkenlerden kolayca zarar görebilirler.

Bunun tersine, COB teknolojisi, daha sağlam ve güvenilir bir bağlantı sağlayabilen bir yapıştırıcı kullanılarak bileşenlerin devre kartına yapıştırılmasını içerir. Bu, COB teknolojisini dış etkenlerden ve lehimleme sorunlarından kaynaklanan arızalara karşı daha az duyarlı hale getirir. Bağlama tellerine ihtiyaç duyulmaması da daha ince bir piksel aralığı sağlar.

Son olarak, SMD teknolojisi genellikle 0,5 mm’den büyük bileşenlerle sınırlıdır, COB teknolojisi ise birkaç mikrometre boyutuna kadar çok daha küçük bileşenlerle kullanılabilir.

Expand Your Vision

All-in-One Direct View
LED Displays

Explore >

COB LED Teknolojisinin Faydaları

Yerleşik çip teknolojisinin ne olduğunu ve COB LED teknolojisinin rakip teknolojilerden nasıl farklı olduğunu anlayarak neler yapabileceğini keşfedelim.

1. Üstün Piksel Aralığı

Temel olarak piksel aralığı, piksel yoğunluğunun bir ölçümüdür ve bir pikselin merkezi ile bitişik bir pikselin merkezi arasındaki mesafeyi ifade eder. Duvar ekranları ve diğer geniş formatlı ekranlar dahil olmak üzere görüntüleme cihazları için COB LED teknolojisiyle ilişkili en büyük avantajlardan biri, tam olarak piksel aralığındaki iyileştirmelerdir. Piksel aralığı ne kadar küçük olursa, piksel yoğunluğu o kadar yüksek olur ve dolayısıyla çözünürlük de o kadar yüksek olur. COB LED ekranlar, 4K’ya kadar çözünürlüğe dönüşen en dar piksel aralığını sunabilir.

COB teknolojisinin piksel aralığında sağladığı övülen iyileştirmeler, en çok bir ekranı yakından kullanırken fark edilir çünkü daha küçük bir piksel aralığı ve daha yüksek piksel yoğunluğu görüntüleme mesafesini azaltır. Bu, izleyicilerin bir ekrana yakın durabilecekleri ve tek tek pikselleri fark etmeden rahatça görüntüleyebilecekleri anlamına gelir.

Case Study

All-in-One LED Display
at Stadwerke Krefeld

Read now >

2. Geliştirilmiş Güvenilirlik

LCD ile karşılaştırıldığında, herhangi bir LED ekran, çevredeki ortam ve çeşitli aydınlatma koşulları gibi sorunlardan daha az etkilenecektir. Ekran ayarlandıktan sonra, ekranı yeniden kalibre etmeye gerek kalmadan farklı aydınlatma koşullarında kullanılabilir.

LED ekranlar arasında, özellikle COB LED teknolojisinin en büyük yararı, su geçirmezlik, toz geçirmezlik ve çarpışma önleme özellikleri dahil olmak üzere gelişmiş güvenilirliğidir. Lehimleme yerlerinde daha önce belirtilen azalma, olası arıza noktalarını en aza indirir. Bu, genel olarak daha iyi termal performans, kolaylaştırılmış bakım ve nihayetinde gönül rahatlığı anlamına gelir. Ek olarak, LEDlerin doğrudan panoya monte edilmesi, yüzey dayanıklı, şeffaf bir epoksi reçine ile korunduğundan nem ve toz direncini de artırır.

COB teknolojisi, katı nesnelerin, tozun ve suyun girişine karşı koruma düzeyini tanımlayan Giriş Koruması (IP) derecesine göre, LED ekranlar için yüksek bir puan olan IP54 puanını alır (karşılaştırıldığında, SMD yalnızca IP20 veya IP30 puanları alır) .

3. Büyük Enerji Verimliliği

Genel olarak, LED teknolojisi, LCD ekranlar da dahil olmak üzere alternatiflerinden daha enerji verimlidir. Aynı şekilde LED teknolojisi, görüntüleme cihazlarının günlük olarak çalıştırılması için çok daha ucuz hale getirilmesine yardımcı olur.

COB LED teknolojisi, SMD’den daha yüksek enerji verimliliği sağlar. Önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca her gün, tüm gün kullanılacak geniş formatlı ekranların toplam işletim maliyeti söz konusu olduğunda bu önemlidir.

4. Gelişmiş Görüntüleme Deneyimi

Son olarak, COB LED teknolojisi, her yönden daha iyi bir görüntüleme deneyimi sağlama potansiyeline sahiptir. LED çiplerini doğrudan baskılı devre kartına bağlama işlemi, bir COB LED ekranının daha yüksek kontrast oranı sunmasını sağlarken, çevirmeli çiplerin benimsenmesi daha geniş görüntüleme açıları (170 derece) sağlar.

COB Teknolojisi ayrıca 4K çözünürlüğü destekler. Bu, araştırma kurumları, mühendislik tesisleri, mimarlık okulları veya güzel sanatlar gibi ayrıntılı ve karmaşık görsellere ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılan geniş formatlı ekranlar için büyük önem taşır.

SMD teknolojisiyle karşılaştırıldığında, COB LED ekranlar daha yüksek kontrast oranı, daha pürüzsüz yüzey ve daha iyi güvenilirlik sunar. COB LED teknolojisi, araba galerileri, mimari stüdyolar, hastaneler ve yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç duyan diğer yerler gibi bol miktarda doğal ışığın mevcut olduğu iç mekanlarda kullanım için harika olan çok daha iyi parlaklık ve daha derin siyahlar sağlayabilir.

ViewSonic LDP163-091 ve LDP216-121 gibi piyasadaki en iyi COB LED ekranlar, en üst düzey izleme deneyimi ve gerçeğe yakın renkler için bu iyileştirmeleri mükemmel bir renk gamı ve daha yüksek kontrast oranıyla birleştiriyor.

Benefits of COB technology

Son Söz

“Chip on board” -veya COB- LED teknolojisi, LED paketleme teknolojisindeki en son atılımdır ve ekranlarda kullanıldığında özellikle harika sonuçlar verir. Piksel aralığını daraltır, parlaklığı artırır ve görüş açılarını ve görüş mesafelerini iyileştirirken daha uzun vadeli güvenilirlik ve çarpışma önleme, enerji verimliliği ve daha iyi toz ve nem direnci sağlar.

Bu makaleyi okumaktan hoşlandıysanız, Doğrudan görünüm LED video duvarı ve LCD video duvarı arasındaki fark veya doğrudan ViewSonic’in LED Ekran çözümlerine gidin.