ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Fotoğraf > Fotoğraf Düzenleme İçin En İyi Monitör Nasıl Seçilir?

Fotoğraf Düzenleme İçin En İyi Monitör Nasıl Seçilir?

.

Güzel fotoğraflar sadece kameralara bağlı değildir. En iyi çekimler, fotoğraf düzenlemede en iyi monitöre sahip olmaya da bağlıdır. Fotoğraf düzenleme için kalibre edilmiş bir monitör seçerken, renk başta gelir. Optimum renk doğruluğu, yüksek kontrast ve maksimum netlik sunar.

Fotoğraf düzenleme için doğru monitöre karar vermek göz korkutucu olabilir, ancak yatırım yapmadan önce akılda tutulması gereken bazı önemli faktörler vardır. Veya ViewSonic’in profesyonel ColorPro™ monitör serisini burada keşfedebilirsiniz.

Fotoğraf ve düzenleme çalışmaları, yüksek kaliteli resimler için ekranda gerçeğe yakın renk reprodüksiyonu gerektirir. Daha az doğruluğa sahip bir monitör, tüm renk yelpazesini gerçek doğrulukta gösteremez. Bu nedenle, fotoğraflarınız yazdırıldığında aşırı doygun veya dengesiz görünebilir.

Tüketici sınıfı monitörlerin aksine, profesyonel fotoğraf düzenleme ekranları genellikle en son panel teknolojisi ve önceden kalibre edilmiş daha geniş bir renk tayfı ile donatılmıştır. Fotoğraf düzenleme göz önünde bulundurularak oluşturulmuş, tek tip parlaklık, daha geniş görüş açıları ve titiz renk hassasiyeti sağlarlar. Hem profesyoneller hem de meraklılar olmak üzere, fotoğrafçıların işlerini mümkün olan en iyi şekilde görmeleri için doğru renkte bir monitör hayati önem taşır.

Fotoğraf Düzenleme için En İyi Monitörlerin Özellikleri

Monitörler baş döndürücü bir dizi özellik sunar. Fotoğraf düzenleme için profesyonel düzeyde bir monitörü değerlendirirken amacınız ekranda gördüklerinizin doğruluğunu en üst düzeye çıkarmaktır. Birkaç temel özellik, rengi, performansı ve görüntü kalitesini etkiler.

  • Peak color accuracy means seeing your photo picture perfect on the screen.
  • Optimized color calibration makes your colors look their best.
  • Unparalleled panel technology is the base of a high-quality modern display.

İyi tasarlanmış bir cihaz ve bağlantı kolaylığı gibi diğer faktörlerin yanı sıra, tutkunuzun veya mesleğinizin bir parçası olarak fotoğraflarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için ideal monitörü oluşturmak üzere birçok özellik bir araya gelir.

Peak Color Accuracy

Ekranlarda renk doğruluğu söz konusu olduğunda, gerçekçi görüntüler üretmek büyük ölçüde birkaç farklı özelliğe bağlıdır.

Best monitor for photo editing color

Color Space and Color Model

Renk alanını tanımlamadan önce, renk modelinin ne olduğunu anlamalısınız. Soyut bir matematiksel modelden türetilen bir renk modeli, renkleri sayı demetlerine atar (RGB ve CMYK’yi düşünün). Renk spektrumunun görselleştirmesini sağlarlar, ancak renklerin ekranınızda nasıl yorumlanması veya gösterilmesi gerektiğini belirtmezler.

Renk alanı, bir renk modeli içinde tanımlanmış bir renk kombinasyonudur. Bir ekranda rengi yeniden oluşturmak için renk, parlaklık, doygunluk ve renk tonu özelliklerini alır. En yaygın üç renk alanı sRGB, Adobe RGB ve ProPhoto RGB’dir. Adobe RGB, sRGB’ye kıyasla daha geniş bir renk gamına sahiptir; bu da öncekinden seçim yapabileceğiniz daha fazla renk olduğu anlamına gelir.

İşte size bir örnek: Adobe RGB kullanan bir kamerayla bir görüntü yakaladınız ve ardından aynı görüntüyü bir sRGB ekranında görüntülediniz. Görüntülenen şey, renk modelinin dışında kalan eksik renklere sahip olacaktır. Dolayısıyla, fotoğrafları dar renk alanına sahip bir monitörde görüntülerseniz, daha çamurlu ve daha az canlı renklere sahip olursunuz.

Profesyonel düzeydeki monitörler, daha canlı ve ayrıntılı fotoğraflar için geniş renk alanlarına sahiptir. Alışveriş yaparken en az %90 sRGB (çalışmalarınızı web’de görüntülemek için en iyisi) ve %70 Adobe RGB kapsamı (basılı görüntüler için ideal) olan ekranları arayın.

Low Delta E Value

Delta E, insan gözünün renk farkını ne kadar iyi algıladığını ölçer. Fotoğraf düzenleme için, bir monitörün gerçek rengi ne kadar iyi elde ettiğini bilmek için yetenekli bir araçtır. Delta E (ΔE veya dE), verilen iki rengin görsel algısındaki değişikliktir. Değer 0 ile 100 arasındadır. Sıfırdan küçük sayılar insan gözüyle algılanamaz. 100 değeri, tam ters olan renkleri gösterir.

Delta E sayıları, fotoğraf düzenleme için tasarlanmış monitörlerde bulunur. Renk açısından kritik ihtiyaçları karşılamak için bu sayı, bir monitör tarafından görüntülenen rengin “mükemmel” renk değeriyle ne kadar iyi ilişkili olduğunu gösterir. Sayı ne kadar düşükse, performans o kadar iyi olur. Birinci sınıf ekranlar, Delta E’nin 1 veya biraz daha azına sahiptir. Ancak birçok profesyonel, fotoğraf düzenleme ihtiyaçları için Delta E<2’yi mükemmel bulmaktadır.

Best monitor for photo editing tech

Optimized Color Calibration

Ekrandaki renkler yazdırıldıkları zaman mükemmel şekilde görünmelidir. Gelişmiş renk yönetimi özelliklerine izin veren, fabrikada kalibre edilmiş bir monitör, gerçekçi renklere sahip fotoğraflar üretecektir.

Gamma Adjustment and Correction

Gama, canlı görüntülerin monitörde nasıl göründüğüne ilişkin karmaşık bir terimdir. Gama ayarı, fotoğrafçılık çabalarınızda en iyi sonuçları almanızda kritik bir rol oynar. Dijital cihazlar söz konusu olduğunda, gama, parlaklığın (“lüminans” olarak da bilinir) her piksel için bir değere matematiksel olarak kodlanması olarak tanımlanır. Gama’nın amacı, dijital bir görüntünün mümkün olduğunca canlı görünmesini sağlamaktır.

Gama düzeltme veya monitör gama kalibrasyonu, bir görüntünün genel parlaklığını kontrol eder. Düzgün bir şekilde düzeltilmeyen görüntüler ağartılmış olarak veya çok koyu görünebilir. Fotoğraflarınızdaki görünürlüğü ve ayrıntıları kontrol etmek ve geliştirmek için monitör ayarlarında ince ayar yapabilmek çok önemlidir.

Powerful LUT (Look Up Table)

Fotoğraf düzenleme için profesyonel düzeydeki en iyi monitörlerde, renk becerisinde büyük bir artış sağlamak için donanıma gömülü bir LUT bulunur. LUT görüntülenen görüntüye göre gerektiğinde renk geçişleri ekleyen anında uyarlanabilirlik sunar. Optimum renk eşleme için gamayı ayarlamak için karmaşık renk düzeltme hesaplamaları uygulayan otomatik bir işlevdir.

Bit cinsinden ölçülen daha yüksek LUT seviyeleri, daha güçlü renk ayarlama yeteneklerini ve daha geniş bir renk paletini gösterir. Çoğu tüketici monitörü, 16,7 milyon renkten oluşan kullanılabilir bir paletle tipik olarak 8 bit’tedir. Profesyonel monitörler, yaklaşık 4,39 trilyon renk sunan 14-bit LUT gücüyle donatılmıştır; bu, ortalama bir tüketici monitöründen 260.000 kat daha fazla renk hassasiyeti demektir!

Color Calibration Tools

Önceden kalibre edilmiş bir monitöre sahip olmak, canlı fotoğraflar elde etmek için harika bir ilk adımdır, ancak monitörler zamanla renk doğruluğunu kaybederler. Monitörünüzün gelecekte hassas gölgeler göstermesini sağlamak için bir monitör kalibratörü veya bir “kolorimetre” (renk ölçer) gereklidir. Ekran rengini ölçmek ve ayarlamak için monitör ekranına yerleştirilen kolorimetre, daha fazla doğruluk ve sürekli güvenilirlik sunar.

Unparalleled Panel Technology

IPS ekranlar, renkli düşünen kullanıcılar için tercih edilen monitördür. Renk alanı izleme teknolojileri için en iyi desteği, daha yüksek renk derinlikleri ve kontrast oranları sunarlar ve görüntü bozulmasını ve renk kaymasını ortadan kaldırırlar.

Best monitor for photo editing specs

Screen Size and Resolution

Amaç, araç çubukları için hala yer varken işinizi tam olarak görebilmektir. Minimum 24 inçlik bir ekran boyutu önerilir, ancak daha büyük bir ekran, görüntülerinizi manipüle etmek için size daha fazla alan sağlayacaktır.

Çözünürlük söz konusu olduğunda, pikseller ne kadar yüksek olursa, görüntüler o kadar keskin olur. Bir ekranın çözünürlüğünün, ekranın boyutuyla ilişkili olmadığına dikkat etmek önemlidir. Aynı boyuttaki ekranlar farklı çözünürlüklere sahip olabilir. Çoğu profesyonel, keskin netlik için 4K çözünürlüğe sahip 27 inç veya daha büyük bir ekranı tercih etme eğilimindedir.

Viewing Angle and Screen Surface

Monitör ekranı yüzeyleri mat veya parlak kaplamalıdır. İkincisi, oyun oynamak ve film izlemek için harika olan net, canlı görüntüler sunar. Ancak yansıtıcı yüzeyler fotoğraf düzenleme için ideal değildir. Özellikle parlak ışıklı alanlarda düşük performans gösterirler ve fotoğraflarınıza dikkati dağıtacak ayna benzeri yansımalar üretirler. Parlamayı azaltan özelliklere sahip mat yüzeyler, daha doğru ve gerçekçi görüntü kalitesi üretir.

Monitörün görüş açısı, renk tekdüzeliğini etkiler. Görüntüler, bir ekranın belirtilen görüş açısı dışından bakıldığında kontrastı kaybeder. Bu görüntü bozulması, görüntüleri doğru şekilde görüntülemeyi, değerlendirmeyi ve düzenlemeyi zorlaştırır. Görüntüleme açısı ne kadar geniş olursa, görüşünüz ekranın merkezinden uzaklaştıkça görüntü bozulması o kadar az olur. İdeal bir maksimum görüş açısı yatay ve dikey olarak en az 178º’dir.

Other Features to Look out for

Diyelim ki tüm renk ve panel ihtiyaçlarınızı karşılayan belirli bir monitörde gözünüz var; ancak göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç husus daha bulunuyor.

Best monitor for photo editing extras

Good Design

İyi tasarlanmış bir monitör yalnızca estetik ihtiyacı gidermekle kalmaz, aynı zamanda verimliliği ve üretkenliği de artırır. Şık, çerçevesiz çerçeve tasarımına sahip monitörler, daha büyük, daha sürükleyici bir görsel deneyim için ekran yüzey alanını en üst düzeye çıkarır.

Bazı monitörler, daha rahat bir kuruluma uyum sağlamak için eğilen, dönen ve kendi ekseni etrafında dönen ergonomik bir montaj parçası ile donatılmıştır. Gelişmiş değiştirme ve otomatik döndürme özellikleri, ekranı 180 derece döndürmenize ve görüntünüzün yatay bir görünümünü elde etmenize olanak tanır.

Flexible Connectivity

USB, DisplayPort ve HDMI gibi çeşitli çıkış bağlantı noktalarını destekleyen profesyonel bir monitör, sahip olduğunuz diğer aygıtlar ve çevre birimleriyle daha kolay bağlantı kurmanıza olanak tanır. USB 3.0 bağlantı noktaları cihaz şarjı sağlarken, USB 3.1 Tip C bağlantı noktaları, basitleştirilmiş kurulumlar için şarj ve ses sağlar. DisplayPort aracılığıyla iki veya daha fazla monitörü “papatya zinciri” olarak bağlama özelliği ek esneklik sağlar.

Making the Final Decision on the Best Monitor for Photo Editing

Gelişmiş panel teknolojisine ve çok sayıda renk kontrol özelliğine sahip yüksek özellikli profesyonel monitör, görüntülerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Fotoğraflarınızı gerçek ihtişamıyla görüntüleyebilmeniz ve değiştirebilmeniz için renk doğruluğunu ve görüntü netliğini artırırlar. İşiniz veya tutkunuz fotoğraf düzenlemeyi içeriyorsa, belirtmiş olduğumuz faktörleri içeren bir monitöre yatırım yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Profesyonel ve gelişmekte olan fotoğrafçılar ve editörler için ideal olan ViewSonic’in ColorPro™ profesyonel monitörleri, çarpıcı resim kalitesi ve üstün renk parlaklığı gösterecek şekilde kalibre edilmiştir. ColorPro™ monitörün fotoğraflarınızdan nasıl en iyi sonucu çıkarabileceğini buradan keşfedin.