ViewSonic Library > Eğitim > eSpor > Bir E-Spor Bilgisayarı Seçmek: Oyun Bilgisayarında Ne Aranmalı

Bir E-Spor Bilgisayarı Seçmek: Oyun Bilgisayarında Ne Aranmalı

E-spor bilgisayarı seçiminizin, hem keyif hem de başarı üzerinde önemli bir etkisi olabilir, bu nedenle doğru kararı vermek önemlidir. Özellikle, bir dizüstü veya masaüstü oyun bilgisayarı arasında karar vermeniz gerekecek; ancak yeterli RAM’e sahip olduğunuzdan emin olmak ve bilgisayarınız için ihtiyaçlarınıza yönelik doğru işletim sistemini seçtiğinizden emin olmak gibi birçok başka konuyu da hesaba katmanız gerekecek.

Bir oyun bilgisayarı satın alırken aranacak çeşitli şeylerin bir dökümü için okumaya devam edin ve piyasadaki en iyi oyun monitörlerinden bazılarını öğrenmek için ViewSonic Elite‘e göz atmayı unutmayın.

E-spor yalnızca bir eğlence biçimi olarak değil, aynı zamanda değerli bir eğitim aracı ve hatta potansiyel olarak uygun bir kariyer olarak hizmet edebilir, ancak oyunlardan en iyi şekilde yararlanmak için doğru e-spor PC’sine ihtiyacınız vardır. Bu, elbette, gereksinimlerinizi, kişisel tercihlerinizi ve bütçenizi hesaba katarken biraz araştırma yapmanızı gerektirir.

Bu yazıda, oyun bilgisayarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken farklı şeyleri keşfedeceğiz.

E-spor için Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarları

Bir e-spor bilgisayarı bulma konusunda verilecek ilk karar, masaüstü veya dizüstü bilgisayar arasındaki seçimdir. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları olduğundan, oyun bilgisayarı seçiminiz büyük ölçüde kişisel tercihinize bağlı olacaktır.

Choosing an esports PC - PC setup

Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü bilgisayarlar, genellikle ciddi oyuncular için varsayılan seçim haline getiren bir dizi önemli avantaj sağlar. Örneğin, zaman içinde yükseltmeleri bir dizüstü bilgisayara göre daha kolay olma eğilimindedir ve aynı zamanda serin tutulmaları da daha kolaydır; bu, özellikle yüksek sistem gereksinimleri olan daha zorlu oyunlarda performans söz konusu olduğunda büyük bir avantajdır.

Bir masaüstü bilgisayarına, her ikisi de e-spor hedeflerinize yardımcı olabilecek bir oyun monitörünü ve klavyeyi kolayca ekleme seçeneğine sahipsiniz. Bununla birlikte, ana dezavantajlar, bir masaüstünün her zaman prize takılı olması ve genellikle tek bir yerde kalması gerekmesidir, bu da bilgisayarınızı e-spor etkinliklerine götürmenizi engeller.

Dizüstü Bilgisayar

Öte yandan, bazı oyuncular üst düzey bir oyun dizüstü bilgisayarı almayı tercih ederler ve bunun da önemli avantajları vardır. Buradaki en büyük fayda taşınabilirliktir ki bu da tek bir yerde sıkışıp kalmayacağınız anlamına gelir. Bunun yerine, evinizde veya okulunuzda hareket etme özgürlüğüne sahip olursunuz ve hatta bilgisayarınızı e-spor etkinliklerine veya takım buluşmalarına götürebilirsiniz.

Bununla birlikte, üst düzey bir dizüstü bilgisayar ile üst düzey bir masaüstü bilgisayarı karşılaştırırsanız, dizüstü bilgisayar seçeneği daha pahalı olabilir. Kullanılabilir sınırlı alan nedeniyle bir dizüstü bilgisayarı yeterince soğutmak da daha zor olabilir; bu, sadece performans açısından bir dizüstü bilgisayarın aynı özelliklere sahip bir masaüstü bilgisayarla karşılaştırıldığında gerçekten sorun yaşayabileceği anlamına gelir.

Diğer Önemli Hususlar

Bir masaüstü bilgisayarı mı yoksa dizüstü bilgisayarı mı tercih edeceğiniz sorusunun yanı sıra, ideal e-spor bilgisayarınızı bulmaya çalışırken dikkate alınması gereken başka şeyler de vardır.

RAM

Bir oyun bilgisayarı ile ilgili diğer hususlardan biri, ne kadar RAM’e sahip olduğudur. GamingScan’deki bir makalenin bahsettiği gibi, modern bilgisayarlar genellikle 4 GB, 8 GB, 16 GB veya 32 GB RAM sunar, ancak daha yüksek kaliteli modeller 64 GB ve hatta 128 GB sunabilir.

Modern bir e-spor bilgisayarının standartlarına göre, yalnızca eski oyunları oynamayı düşünmüyorsanız, 4GB genellikle çok az gelebilir. 8GB seçeneği genellikle oyun oynama amaçları için minimum olarak görülür. Ancak artık birçok popüler oyun 16GB önermektedir ki bu da performansı bütçeyle dengelerken ideal seçenek olabileceği anlamına gelir. Geleceğe yönelik bir bilgisayar satın almak istiyorsanız, 32GB RAM’e sahip bir bilgisayar en iyi seçim olabilir.

RAM’in daha sonra yükseltilmesinin nispeten basit olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu nedenle, mümkün olan en geleceğe dayanıklı bilgisayarı almaya kararlı değilseniz, 64GB veya 128GB ile üst düzey seçenekler muhtemelen fazla gelecektir.

Choosing an esports PC - Ram terminology

İşletim Sistemi

E-spor oyuncularının büyük çoğunluğu için bir oyun bilgisayarı için en iyi işletim sistemi Microsoft Windows‘un en son sürümü olacaktır. Açık farkla en çok kullanılan işletim sistemi olmanın yanı sıra uyumluluk açısından en az sorunu yaratan seçenektir; bu da daha geniş bir oyun yelpazesi anlamına gelir.

macOS veya Chrome OS gibi diğer işletim sistemlerinde bulunan oyunların seçimi nispeten küçüktür ve Linux, Steam aracılığıyla işletim sisteminde bulunan çeşitli başlıklar sayesinde büyüyen bir oyuncu topluluğuna sahip olsa da hala çok seçenekler açısından Microsoft’un çok gerisinde kalmaktadır. Bununla birlikte, Linux’un en büyük avantajlarından biri ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemi olması, Windows’un ise ticari olmasıdır.

Choosing the best esports PC - operating systems

Son Söz

Bir e-spor bilgisayarı ararken, bir dizüstü bilgisayardan sunulan taşınabilirliği mi yoksa bir masaüstü bilgisayarla ilişkilendirilen güvenilirlik ve performansı mı istediğinize karar vermeniz gerekecektir. Bunun da ötesinde, oynamak istediğiniz oyunlarla başa çıkmak için yeterli RAM’e sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir; büyük olasılıkla Microsoft Windows çalıştıran bir PC’yi tercih etmek isteyeceksiniz.

Ayrıca, mükemmel e-spor kurulumu için ihtiyacınız olan her şeye sahip olup olmadığınızı bir kez daha kontrol etmek için En İyi E-spor Kurulumu: Tam Kılavuz ve ViewSonic Elite‘e göz atmayı unutmayın.