ViewSonic Library > Eğitim > eSpor > E-spor için Fare Nasıl Seçilir

E-spor için Fare Nasıl Seçilir

Bir e-spor faresinin nasıl seçileceğini anlamak, ideal e-spor kurulumunu bir araya getirmenin en önemli adımlarından biridir. Ne de olsa fare, birçok oyunu kontrol etmenin birincil yöntemlerinden biridir ve performansınız, farenin tasarımından ve çok yönlü güvenilirliğinden önemli ölçüde etkilenebilir. Bunun da ötesinde, bazı bilgisayar fareleri, atış oyunları veya MMO oyunları gibi belirli amaçlar için tasarlanmıştır.

Ancak unutmayın, fare oyun kurulumunuzun yalnızca bir parçasıdır. Bir e-spor faresi seçmeyle ilgili okumaya başlamadan önce, piyasadaki en iyi oyun monitörlerinden bazıları hakkında bilgi edinmek için ViewSonic Elite‘e göz atın.

E-spor konusunda ciddiyseniz ve ideal kurulumu oluşturmaya çalışıyorsanız, nasıl bir e-spor faresi seçeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Gerçekte, oynamayı düşündüğünüz oyun türlerinden, kendi kişisel tercihlerinize, ellerinizin boyutundan ve hatta hangi eli kullandığınıza kadar, burada tartmanız gereken bir dizi farklı şey vardır.

Bu makalede, özel ihtiyaçlarınız için mümkün olan en iyi e-spor faresini seçmenize yardımcı olmak amacıyla, göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörleri daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Kablolu veya Kablosuz Fare Seçenekleri

Vermeniz gereken en büyük kararlardan biri, kablolu veya kablosuz fare kullanmak isteyip istemediğinizle ilgilidir. Her iki seçeneğin de kendine göre avantajları olduğunu ve seçiminizin muhtemelen neye öncelik vermek istediğinize, oynadığınız oyun türlerine ve özel oyun gereksinimlerinizin gerçekte ne olduğuna bağlı olduğunu belirtmek önemlidir.

Lifewire’da yayınlanan bir makalenin işaret ettiği gibi, kablolu farelerin temel faydaları, daha hızlı yanıt süreleri üretmeleri ve sinyal paraziti gibi sorunlara duyarlı olmamalarıdır. Sonuç olarak, genellikle güvenirliğe her şeyden önce öncelik veren veya ek hız ve gecikme olmamasından yararlanabilen oyuncuların tercihi olurlar.

Kablosuz farelerle, ana fayda oldukça açıklayıcıdır. Bir kablonun olmaması, çok daha düzgün bir kurulumla sonuçlanabilir ve bir kablo karmaşası yaşadığınız durumları önler. Aynı zamanda potansiyel olarak daha geniş bir hareket aralığı sunar. Bununla birlikte, kablosuz fareler de daha pahalıdır, bu nedenle bu avantajlara ne kadar değer verdiğinizi düşünmeniz gerekecektir.

How to Choose an esports mouse - mouse

Ergonomi ve Tasarım Hususları

Bir oyun kurulumu oluştururken, monitör ergonomisi ve masa ergonomisi genellikle dikkate alınır, ancak farenizle ilgili olarak da ergonomiyi düşünmek aynı derecede önemlidir. Bu, diğer tasarım özellikleri ve öğeleriyle birleştiğinde nihai satın alımınızı etkileyen en büyük faktörlerden biri olacaktır.

Solak veya Sağlak

Genel olarak, solak insanlar diğer oyuncularla aynı fareleri kullanır ve bu genellikle fareyi kontrol etmek için sağ elinizi kullanmayı içerir. Bununla birlikte, e-sporun en üst seviyesi söz konusu olduğunda, en güçlü eliniz muhtemelen üstün kontrol sağlayacaktır, bu nedenle kullandığınız ele uyan bir fare bulmak için zaman ayırmaya değer olabilir.

Solaklar için olan veya çok yönlü farelerin popülaritesi son zamanlarda arttı. Solak bir fare, sol elinize daha rahat oturacak şekilde şekillendirilirken, çok yönlü bir fare her iki elinize de eşit derecede iyi oturur. Tabii ki, sağ elini kullanıyorsanız, bu hala standart olarak kabul edildiğinden, seçenek yelpazeniz önemli ölçüde daha büyük olacaktır.

Piyasadaki en dikkate değer özel solak fare, Solaklar için Razer Deathadder’dır.

Boyut, Şekil ve Renk

Boyut ve şekil diğer önemli hususlardır ve bu büyük ölçüde elinizin boyutuna bağlı olacaktır. Razer web sitesinde, elinizin tabanından orta parmağınızın ucuna kadar olan uzunluk 17 cm’den kısaysa, küçük bir fare seçmeniz gerektiğini belirten kullanışlı bir boyut kılavuzu bulunur. 20 cm’den büyükse, büyük bir fare seçmelisiniz ve bu sayıların arasındaki herhangi bir şey, sizi orta boy bir fare için ideal bir aday yapar.

Bazı fareler, belirli tutuş türlerine uyacak şekilde dikkatlice tasarlanırken, diğerleri şekil olarak daha basittir.Ayrıca, masanızda fare için sınırlı miktarda alanınız varsa veya oyunlarınızın çoğu için birincil kontrol yöntemi olarak kullanmayacaksanız, el boyutunuza bakılmaksızın daha küçük bir fare tercih etmeyi tercih edebilirsiniz.

Renk hakkında da düşünmeye değer. Aynı şekilde, RGB monitörlerin ve RGB klavyelerin, görsel bir ipucu olarak hizmet edebilecek kontrast sağlama açısından bazı faydalar sağladığı gösterilmiştir, renkli fareler ve hatta RGB aydınlatmalı fareler aynı tür faydalar sağlayabilir.

how to choose an esports mouse

Farenizin Kullanım Amacı

Kişisel tercih ve rahatlık konularının ötesinde, farenin gerçekte nasıl kullanılacağına da biraz dikkat etmeniz gerekir. Sadece oyun için mi kullanacaksınız yoksa başka işler için de mi kullanacaksınız? Her seferinde aynı yerde mi kullanmayı düşünüyorsunuz yoksa taşınabilirlik önemli bir özellik mi?

Taşınabilirlik önemliyse, bu sizi daha küçük bir fareye yönlendirebilir, ancak bunu, daha iyi düşünülmüş bir tasarıma sahip daha büyük bir seçeneğin sunabileceği üstün konfor ve hassasiyetle karşılaştırmak önemlidir. Bu arada, aslında oynayacağınız oyun türlerini de düşünmeniz gerekiyor.

Örneğin, sıra tabanlı strateji oyunlarındaki performansınızın farenizden çok fazla etkilenmesi pek olası değildir. Ancak, birinci şahıs atış oyunları oynuyorsanız, hassasiyet önemlidir. Buna karşılık, çok oyunculu çevrimiçi (MMO) oyunlar iletişim kısayollarını kullanma eğilimindedir ve bazı farelerde bunun için özel olarak oluşturulmuş düğmeler bulunur. Bunun iyi bir örneği, yan tarafında 11 adet programlanabilir düğme bulunan HyperX Pulsefire Raid‘dir.

How to choose an esports mouse - game types

Son Söz

Bir e-spor istasyonu oluştururken farenizin önemi bazen göz ardı edilir, ancak bir e-spor faresinin nasıl seçileceğini bilmek ve doğru olanı seçmek bazı oyunlarda önemli bir fark yaratabilir.

Ayrıca, mükemmel e-spor kurulumu için ihtiyacınız olan her şeye sahip olup olmadığınızı bir kez daha kontrol etmek için En İyi E-spor Kurulumu: Tam Kılavuz ve ViewSonic Elite‘e göz atmayı unutmayın.