ViewSonic Library > Eğitim > eSpor > Bir e-Spor Klavyesi Nasıl Seçilir

Bir e-Spor Klavyesi Nasıl Seçilir

Doğru e-spor klavyesini seçmek, optimum kuruluma sahip olmanızı sağlamanın önemli bir parçasıdır; ancak bazen gözden kaçan bir husustur. Bununla birlikte, rekabet oyunları söz konusu olduğunda, harika bir oyun klavyesine sahip olmak, başarı ve başarısızlık arasındaki fark olabilir ve daha az güvenilir bir klavyeye sahip olmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek birçok hayal kırıklığını ortadan kaldırabilir.

Doğru spor klavyesini nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve ViewSonic Elite‘e ve piyasadaki en iyi oyun monitörlerinden bazılarına göz atmayı unutmayın.

Rekabetçi e-sporlara katılan birçok kişi, doğru grafik kartını veya bilgisayar monitörünü bulmak gibi faktörlere odaklanarak doğru e-spor klavyesini seçmenin önemini gözden kaçırıyorlar. Yine de klavye, birçok oyunda birincil kontrol yöntemi olarak kullanılan temel bir bileşendir; bu amaç için tasarlanmış bir oyun klavyesi, genel performansınızda önemli bir fark yaratabilir.

Bununla birlikte, farklı seçenekler arasında gerçekten seçim yapmak söz konusu olduğunda, boyut, özellikler ve fiyatlandırma dahil olmak üzere dikkate alınması gereken bir dizi önemli faktör vardır. Seçiminiz, tek kullanıcı olup olmayacağınıza veya klavyeyi bir e-spor takımının parçası olarak mı yoksa başka amaçlar için mi satın alacağınıza da bağlı olabilir. Bu yazıda, kararınızı etkileyecek bazı önemli faktörlere daha derinlemesine bakacağız.

Esports keyboard - Keyboard

Mekanik veya Membran Klavyeler

İdeal e-spor klavyesini bulmak için vermeniz gereken en büyük kararlardan biri mekanik klavye mi yoksa membran klavye mi seçeceğinizdir. Basit bir ifadeyle, bir membran klavye, plastik zarlardan geçen bir elektrik akımına dayanırken, mekanik klavyelerde her tuşun altında mekanik anahtarlar bulunur ve tuşlara basılmasını kaydetmeye yardımcı olur. Genel bir kural olarak, mekanik klavyeler, ikisinin daha pahalı seçeneği olma eğilimindedir.

Performans açısından, mekanik bir anahtar kelime, dayanıklılık ve tuş vuruşlarını kaydetme söz konusu olduğunda membran klavyeden daha iyi performans gösterecek ve genellikle bir tuş vuruşunun kaydedildiğini belirtmek için bir “tık” sesi sağlayacaktır. Membran klavyeler ise daha çok giriş seviyesi için bir seçenektir. Giriş gecikmesi gibi sorunlara neden olma olasılıkları biraz daha yüksektir ve performans gölgelenme açısından da düşebilir, ancak daha sıkı bir bütçeniz varsa yine de mükemmel şekilde uygulanabilirler.

Razer, hem mekanik hem de membran seçenekleri de dahil olmak üzere birçok oyun klavyesi üretir ve bunların hepsi farklı fiyat seviyelerinde mevcuttur. Bu seçenekleri keşfetmek için zaman ayırmak, yalnızca işlev açısından değil, aynı zamanda farklı klavyelerin fiyatları açısından da farklılıkları anlamanıza yardımcı olabilir.

Eports keyboard - mechanical vs. membrane

Oyun Klavyesindeki Tuş Sayısı

Bir oyun klavyesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli konu, boyuttur ve bu büyük ölçüde klavyedeki tuşların sayısına göre belirlenir. Tam boyutlu bir klavye, bölgeye bağlı olarak 104 ile 108 arasında tuşa sahiptir. Bu, standart QWERTY tuşlarını, yön tuşlarını ve özel bir sayısal tuş takımını içerecek ve çoğu e-spor oyuncusu için en popüler seçenek standart bir tam boyutlu klavyedir.

Bununla birlikte, bazı oyuncular daha küçük bir klavyeyi tercih eder ve buradaki en popüler seçenek, özel sayısal tuş takımındaki 10 tuş dışında tüm standart tuşlara sahip olacak olan “numpad’i olmayan” klavyedir. Bu, bazı kişilerin faydalı bulduğu ana QWERTY tuşları ile fareniz arasındaki mesafeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Öte yandan, bazı oyuncular aslında standart tam boyutlu klavyeden daha büyük olan ve ek tuşlar içeren klavyeleri tercih ederler. Buradaki örnekler, çapraz yön düğmelerine sahip klavyeleri veya oyunlarda belirli eylemleri başka bir tuştan ödün vermeden gerçekleştirmek üzere yapılandırılabilen “yedek” tuşlara sahip klavyeleri içerir.

Diğer E-spor Klavye Özellikleri

E-spor klavyenizi seçerken de göz atmaya değer birçok ek özellik vardır. Örneğin, arkadan aydınlatma tamamen isteğe bağlı bir ekstra gibi görünebilir, ancak özellikle gece geç saatlerde veya sabahın erken saatlerinde görünürlük sağlamaya gelince, bazı somut faydalar sağlar. Bazı klavyeler, klavyenin farklı alanlarının farklı şekilde aydınlatılmasına da izin verir, bu da kullanışlı bir görsel ipucu olabilir.

Bununla birlikte, tam RGB arkadan aydınlatma, e-spor klavyenizin maliyetini önemli ölçüde artırabilir ve faydaları, membrandan mekanik tuşlara geçmek gibi bir şey kadar önemli değildir, bu nedenle, eğer bütçe dostu bir seçenek arıyorsanız, öncelik vermeniz gereken en iyi şey olmayabilir.

Ayrıca, gölgelenme önleme özelliğine sahip e-spor klavyelerine odaklanmak önemlidir. Klavye gölgelenmesi, klavye bir tuşa basıldığını veya basılı tutulduğunu kaydetmediğinde oluşur ve bu, özellikle aynı anda dört veya beş tuşa basıldığında yaygın olarak meydana gelir. Bazı klavyeler W, A, S ve D tuşları ve yön ok tuşları gibi önemli alanları korurken, diğerleri daha ileri giderek tüm tuşları gölgelenmenin etkilerinden korur.

Esports keyboard - Features your keyboard needs

Son Söz

Birçok insan ideal e-spor kurulumunu oluştururken, klavyelerinin önemini gözden kaçırıyor. Yine de, yalnızca işlev açısından değil, aynı zamanda boyut açısından da ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uyan birine yatırım yapmak, oyununuzu bir üst düzeye taşımanıza yardımcı olabilir ve oyun hayal kırıklığının genel nedenlerinden bazılarını önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, mükemmel e-spor kurulumu için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzu tekrar kontrol etmek için En İyi E-spor Kurulumu: Eksiksiz Bir Kılavuz ve ViewSonic Elite‘e göz atmayı unutmayın.