ViewSonic Library > Eğitim > eSpor > Bir Lise E-spor Takımı Nasıl Kurulur ve Okulunuza Fayda Sağlar

Bir Lise E-spor Takımı Nasıl Kurulur ve Okulunuza Fayda Sağlar

.

Lise e-sporları, yepyeni bir öğrenci grubuna kişisel ve profesyonel gelişim için harika fırsatlar sunan, büyümekte olan bir fenomendir. Grup etkinliklerinin iyi belgelenmiş sosyal ve fiziksel faydalarına ek olarak, e-spor öğrencilere gelişmiş akademik profesyonel fırsatlar sunabilmektedir. Özünde, bir lise e-spor takımı, öğrencilerin potansiyellerine ulaşmaları için eğlenceli bir yoldur. Okulunuzda bir e-spor takımı mı kurmak istiyorsunuz? Aşağıdaki bu kolay adım adım kılavuzunu izleyin veya daha fazla bilgi edinmek için ViewSonic’in eğitimde e-spor çözümü sayfasına göz atın.

Rekabetçi video oyunları, birçok yönden hızla “gerçek spor” saflarına yükseldi. Bunlar arasında büyük isim sponsorları, rekabetçi profesyonel ligler, üniversite yarışmaları ve 2017’de 2016 NFL normal sezonundan daha fazla küresel izleyici yer alıyor.

E-spor ayrıca yatırımlardan, markalaşma, reklamcılık ve medya anlaşmalarından para kazanan büyük bir iştir. E-sporla ilgili üniversite bursları ve kariyer sayısı da hızla artıyor. Bu nedenle, birçok lise öğretmeni, öğrencisi ve yöneticisi, okullarında bir e-spor takımının nasıl kurulacağını düşünüyor. İşlem oldukça kolay olabilir. Ayrıca, bir e-spor kulübü başlatmak bazı önemli faydalar sağlayabilir.

Bu makale size bir lise e-spor takımı kurma konusunda adım adım bir rehber olarak, bir takıma sahip olmanın okulunuza ve öğrencilerine nasıl fayda sağlayacağına bir göz atacak. Ayrıca turnuva bulmak, kulübünüzü desteklemek ve üniversite bursları hakkında ileriyi düşünmek için kaynaklar sağlayacağız.

Lise E-spor Takımı Nasıl Kurulur?

Henüz hiçbir devlet, oyun oynamayı resmi bir spor olarak onaylamadı. Bu nedenle, tüm organize lise e-spor takımları, “okul sponsorlu” sporlardan ziyade kulüpler olarak yönetilmektedir. Ancak, Lise E-Spor Ligi (HSEL), Lise Yıldızlig (HSL) ve Amerika’nın Genç E-Sporu (YEA) gibi kuruluşlar, e-sporları futbol ve basketbol takımları düzeyine yükseltmek için okul bölgelerinde aktif olarak lobi yapmaya devam ettikçe, bu durum yakında değişebilir.

Bu gerçekleşene kadar, e-spor hayranlarının yeni bir kulüp oluşturmak için okullarında tipik yollardan geçmeleri gerekecek. Çoğu lisede bu, kulübe sponsor olacak bir öğretmen veya başka bir öğretim üyesi bulmak anlamına gelir. Yeni bir lise e-spor kulübü oluşturmak için izlenmesi gereken bazı temel adımlar şunlardır:

Nasıl-E-spor-Yapılır
 1. Kulübünüze akıl hocalığı yapacak bir öğretmen bulun. Çoğu zaman, lisenizin e-spor takımı kulübüne kişisel olarak sponsor olacak bir öğretmen bulmak kolay olacaktır – oyun oynamaya veya diğer okul kulüplerine yardım etme deneyimine kişisel ilgi duyabilir. Sizin veya bir arkadaşınızın geçmiş projeler üzerinde çalıştığından veya benzer ilgi alanları hakkında konuştuğundan iyi tanıdığınız bir öğretmen olabilir. İpucu: Bir sponsor bulmakta zorlanıyorsanız, bir sonraki bölümde listelenen lise e-sporunun birçok avantajını doldurun.
 2. Haberi yayın. Posterler, el ilanları, sabah duyuruları, okul gazeteniz ve diğer faydalı okul kaynaklarını kullanarak, yeni e-spor kulübünüz için ilgi uyandırmaya başlayın. Ofis personeline, öğrenci konseyi başkanına, antrenörlere ve ilgili öğretmenlere fikir sorun. Ayrıca, karşılaştığınız herkesle – arkadaşlar, sınıf arkadaşları, ebeveynler ve öğretmenler – konuştuğunuzdan emin olun. İpucu: E-spor yeni bir trend olduğu için, insanların anlaması, örneğin bir müzik veya çizgi roman kulübünden daha zor olabilir. Bu nedenle, okul topluluğunda ne kadar çok insanı ikna ederseniz, uzun vadede o kadar başarılı olursunuz. Yine, aşağıda bahsettiğimiz e-sporun büyük faydalarını öğretmenlere, velilere ve okul personeline mutlaka anlatın.
 3. Ayrıntılara karar verin. Toplantı zamanı ve yapısı gibi detayları planlayarak resmileştirin. Oyununuzu geliştirmek için oyun oynamaya hazır iş istasyonlarına ihtiyacınız olacağından, toplantı yeri kritik olacaktır. Bazılarınız High School Esports League veya Youth Esports of America gibi bir e-spor derneği ile çalışmaya karar verecek ve ilgili evrakları tamamlamanız gerekecek. İpucu: Bu, öğretmen sponsorunuzun size yardım etmesini sağlamak için iyi bir zamandır; Aslında, lig gruplarının çoğu kayıt formlarınızı imzalamalarını şart koşuyor. Sponsorunuz ayrıca bir medya laboratuvarını kullanma izni almak veya gerekli aksesuarları satın almak gibi teknik ihtiyaçlarda da yardımcı olabilir.
 4. İletişim kurun ve aranıza katın. Etkili iletişim için zemini erkenden hazırlarsanız, üyeleri bulmak ve tutmak daha kolay olacaktır. Buna mesaj grupları, e-posta listeleri ve sosyal medya siteleri gibi araçlar oluşturma dahildir. Ayrıntıları üyeler ve ilgilenen öğrencilerle paylaşmak için Facebook, Twitter ve okulunuzda en popüler olan tüm medyaları kullanın. İpucu: Farklı türde mesajlar göndermek için iki araç setine sahip olmak faydalı olabilir – biri üyeler için, diğeri ise ilgi duyan ancak henüz katılmaya hazır olmayan öğrencilerle iletişim halinde olmak için.

E-spor kulübünüz kurulduktan ve düzenli olarak toplanmaya başladıktan sonra, nerede ve ne zaman yarışacağınızı düşünmeye başlayacaksınız. Oyuna nasıl katılacağınız hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bölüme bakın. Ama önce, kulübünüzü tanıtmaya başlamanıza yardımcı olacak lise e-sporunun faydaları hakkında biraz bilgi!

Lisede E-sporun Faydaları

e-sporun-faydaları

Lisede bir e-spor takımında olmak, bir dizi kısa ve uzun vadeli fayda sağlar. Bazıları, diğer lise sporlarına ve kulüplerine katılarak elde edilen faydalara benzer; diğerleri, genişleyen e-spor dünyasına özgüdür. Bu faydalar şunları içerir:

 • Kariyer ve üniversite için beceriler kazanmak. Birçok lise kulübü ve spor gibi, e-spor da öğrencilerin yaşamları boyunca onlara iyi hizmet edecek değerli becerileri öğrenmelerine yardımcı olur. E-spor yoluyla geliştirilen beceriler arasında stratejik düşünme, takım çalışması, işbirliği, hedef belirleme, hazırlık ve başarı ve başarısızlığı yönetme – hızlı reflekslerden bahsetmiyoruz bile. Ek beceriler, yarışmalara seyahat etme ve okul çalışmalarını yönetme ile ilgili becerileri içerir. HSEL tarafından belirtildiği gibi, “E-spor, sporcular arasında büyük miktarda iletişim ve koordinasyon gerektirir. Daha derin bir etkileşim düzeyine izin verir ve verimli iletişimi eğitir. Oyunda kazanılan bu beceriler, öğrencileri hayata hazırlar.”
 • Daha geniş kariyer fırsatları. Öğrencilerin yaptıkları hemen hemen her şeyde başarılı olmalarına yardımcı olabilecek önemli beceriler geliştirmenin yanı sıra, e-spor, profesyonel bir oyuncu olmanın ötesinde birçok iş fırsatı sunan, hızla büyüyen bir endüstridir. Bunlar; prodüksiyon, programlama, yayın, e-spor ekiplerinin yönetimi, oyun geliştirme, grafik tasarım, pazarlama, video prodüksiyonu ve hatta STEM alanlarıyla ilgili kariyerleri içerir.
 • Üniversiteye giden yol. Artık 60’tan fazla üniversite ve ufukta görünen çok daha fazlası e-spor programları sunuyor. HSEL gibi gruplar, öğrencilerin bir üniversite için ödeme yapmalarına yardımcı olmak için burs şeklinde turnuva ödülleri sunuyor. Bu nedenle, lise düzeyindeki e-sporlar, önceden ilgisiz olan öğrencileri yüksek öğrenime devam etmeye motive edebilir.
 • Sosyal katılım ve sosyal beceri geliştirme. Oyun oynamak genellikle tek başına yapılan bir aktivitedir ve oyun oynamaktan hoşlanan öğrenciler genellikle okul aktivitelerine daha az katılanlardır. Rekabetçi e-sporlar, benzer düşüncelere sahip öğrencilerin, ortak hedefler peşinde koşarak, düzenli olarak bir araya gelmeleri için bir yol sağlar – aksi takdirde okul etkinliklerine katılmayacak olanlar için de bir aidiyet duygusu sağlar. Planlanmış bir okul etkinliği olarak, e-spor kulüpleri, arkadaşlıklar kurma, diğer öğrencilerden saygı görme ve artan özgüven kazanma fırsatı sunar.
 • Gelişmiş performans ve akılda tutma. Ulusal Devlet Lise Dernekleri Federasyonu, lise etkinliklerinde yarışan öğrencilerin okulda daha başarılı olduğunu gösteren bir dizi araştırmadan alıntı yapıyor. Bu, daha yüksek notları, daha yüksek başarı testi puanlarını ve lisenin ötesindeki yüksek öğrenim beklentilerini içeriyor.
 • Daha iyi seçimler, daha sağlıklı davranışlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, geleneksel sporlara katılan öğrenciler, daha az sigara içmeye ve daha sağlıklı bir şekilde yemek yemeye ve ayrıca ödev yapmaya daha fazla zaman ayırmaya eğilimlidirler. Okul öncesi veya sonrası herhangi bir aktiviteye katılan öğrenciler, sağlıklı davranışlar ve sosyal bağlantı ölçümlerinde çok daha yüksek puan alma eğilimindedir ve sağlıksız davranışlar için daha düşük puan alma eğilimindedir – bu, e-spor ekibinizin üyelerinin muhtemelen daha fazla ödev yapacağı, daha az içki içeceği, daha az uyuşturucu kullanacağı ve diğer zararlı davranışlarda daha az bulunacağı anlamına gelir.
 • Okul için faydaları. Öğrenciler başarılı olduğunda, okullar da başarılı olur. Yukarıda sıralanan faydaların tümü aynı zamanda lisenin kendisi için de harika bir şeydir. Ek olarak, ilk günlerinde e-sporu destekleyen liselerin, topluluktan ve hatta ulusal düzeyde olumlu medya görüşü alma olasılığı yüksektir. Bir e-spor takımı, bir okul için sponsorlardan ve reklamlardan yeni gelir kaynakları da sağlayabilir.

E-spor için Burs

E-spor bursları sunan kolejlerin sayısı hızla artıyor. 2014 yılında, Robert Morris Üniversitesi bir e-spor bursu sunan ilk üniversite oldu. Bugün, Utah Üniversitesi ve California-Irvine Üniversitesi gibi büyük okullar burs veriyor ve geleneksel kolej spor takımlarıyla şekillenmiş olan yüksek profilli e-spor programlarına sahipler – oyun sonrası yemekler, takım formaları ve diğer avantajlar vb.

Bir e-spor kulübü, daha fazla öğrencinin interaktif ve beceri geliştirici okul içi etkinliklere katılmasını sağlamanın harika bir yoludur.

scholarships.com adlı web sitesi, avantajlar ve son başvuru tarihleriyle ilgili ayrıntılarla birlikte e-spor bursları sunan kolejlerin güncel bir listesini sunuyor.

Lisenizde bir e-spor kulübü kurmak, daha fazla öğrenciyi interaktif, beceri geliştirici, okul içi bir aktiviteye dahil etmenin harika bir yoludur. Katılımcılar güven kazanır, arkadaşlıklar kurar ve lise ve sonrasında kendilerine yardımcı olacak beceriler geliştirir. Bir kulüp kurmak kolaydır. Destekleyici bir öğretmen veya başka bir öğretim üyesi bularak ve bunu tüm okulunuza yayarak başlayın. Düzenli toplantılarla yoldaşlık kurun ve rekabet avantajınızı geliştirin – ardından yukarıda bahsedilen kaynaklarla iletişime geçerek rekabetçi oyuna katılın. Daha fazla fikir için aşağıdaki Ek’e bakın: Lisede E-sports Takımı Başlatmak için Ek Kaynaklar.

Lise E-spor Ligi’nde yarışmak

Kulüp üyelerinizle antrenman yapmak için bir araya gelmek eğlenceli olsa da rekabet etmek e-sporun kalbi ve ruhudur. Rekabete başlamanın en kolay yolu, High School Esports League (HSEL), High School Starleague (HSL) veya Youth Esports of America (YEA) gibi en büyük ve en çok sözü edilen ülke çapında kurulmuş bir lige katılmaktır. Bunların hepsi turnuva düzenler ve lise takımları için birçok başka destek sağlar.

kızların-yarıştığı-lise-espor-ligi

The High School Esports Ligi şu anda ABD’deki en büyük lise espor ligidir. HSEL, en popüler lise e-sporları Overwatch ve League of Legends dahil olmak üzere on üç farklı oyunda lise düzeyinde rekabet sunuyor. HSEL ayrıca, ülke çapındaki liselerde e-sporu her öğrenciye yasal bir üniversite düzeyinde spor olarak sunmak için güçlü bir savunucudur.

High School Starleague, lig maçlarını, çevrimiçi turnuvaları, okullar arası yarışmaları ve canlı yardım etkinliklerini içeren etkinlikler düzenlemektedir. HSL, okulların atletizm veya müfredat dışı programlarının bir parçası olarak e-sporları meşru kılmak için okullarla yakın işbirliği içinde çalışır. Turnuvalar normal okul yılı boyunca düzenlenir ve diğerlerinin yanı sıra Overwatch, League of Legends ve Smite’ı içerir.

Youth Esports of America, tutkulu oyunculardan oluşan bir topluluk oluşturmak için lise e-spor kulüplerini birleştiriyor. YEA, lise Overwatch ve League of Legends yarışması için dönemlik serisi de dahil olmak üzere rekabetçi oyun için birçok fırsat sunuyor. Ayrıca onaylanmış şut aktiviteleri sağlar. YEA, lise öğrencilerine e-spor endüstrisinde başarılı olmak için ihtiyaç duydukları arka planı sağlamaya yardımcı olmaya kararlıdır.

Bu ulusal liglere ek olarak, bazı eyaletler organize lise e-sporları aktiviteleri sunar. Orange County, Kaliforniya, Connecticut, Ohio veya Michigan‘da yaşıyorsanız, halihazırda kurulmuş bir e-spor ligi vardır. Turnuvaları bulmak ve katılmak kolaydır – sadece eyaletinizi, ilçenizi veya şehrinizi ve “lise e-sporları” ifadesini google’da aratın.

Eyaletinizde veya ülkenizde bir e-spor ligi olsa bile, kulübünüz yine de başka rekabetçi etkinlikler bulmak isteyebilir. Bunu yapmanın bir yolu, e-spor rekabetini izleyen ve listeleyen web siteleridir. Odak noktası genellikle üniversite ve profesyonel seviye turnuvaları olsa da, bazen lise etkinlikleri de listelenir. Bunlar şunları içerir:

İyi geliştirilmiş e-spor programlarına sahip üniversiteler, genellikle lise e-spor takımları için davetlere ev sahipliği yapar. Yakın zamanda etkinliklere ev sahipliği yapanlar şunlardır:

Özet

Lisenizde bir e-spor kulübü kurmak, daha fazla öğrenciyi interaktif ve beceri geliştirici olan okul içi bir aktiviteye dahil etmenin harika bir yoludur. Katılımcılar güven kazanır, arkadaşlıklar kurar, lise ve sonrasında kendilerine yardımcı olacak beceriler geliştirir. Bir kulüp kurmak kolaydır. Destekleyici bir öğretmen veya başka bir öğretim üyesi bularak ve bunu tüm okulunuza yayarak başlayabilirsiniz. Düzenli toplantılarla yoldaşlık kurun ve rekabet avantajınızı geliştirin – ardından yukarıda bahsedilen kaynaklarla iletişime geçerek rekabetçi oyuna katılın.

Daha fazla fikir için aşağıdaki Ek’e bakın: Bir Lise E-spor Takımı Kurmak için Ek Kaynaklar ve yeni e-spor takımınız için en iyi monitörleri alabilmek için ViewSonic Elite‘i ziyaret ettiğinizden emin olun!

Lise E-spor Takımı Kurmak için Ek Kaynaklar

HSL – The High School Star League, bir e-spor kulübü kurmak için kendi ligleriyle çalışmayı ve mevcut kulüpleri nasıl koruyup büyüteceğinizi kapsayan bir rehber sunuyor.

HSEL – Lise E-spor Ligi, HSEL’e Nasıl Başvurulur; Oyun Bağlantıları Nasıl Kurulur; Bir Turnuvaya Nasıl Kayıt Olunur; ve diğer faydalı konuları içeren çeşitli videolar yayınlıyor.

YEA – Youth Esports of America ana sayfası, lise e-spor oyuncularını üniversite programlarına bağlamak için araçlar sağlayan E-spor İstihdam Ortaklığı de dahil olmak üzere çeşitli faydalı bilgilere bağlantılar sunar.

Referanslar

 1. Molina, Brett. Neden diğer insanların video oyunları oynamasını izleyesiniz? E-spor hakkında bilmeniz gerekenler. USA Today. 12 Ocak 2018 ET 10:22 tarihinde yayınlandı | Güncellendi 11:02 ET 12 Ocak 2018. Accessed 4.17.18: https://www.usatoday.com/story/tech/news/2018/01/12/more-people-watch-esports-than- x-dont-buraya-temelleri/1017054001/
 2. Chicago Tribune Makale:http://www.chicagotribune.com/sports/highschool/ct-esports-high-school-met-20170511-story.html
 3. Keilman, John. Video oyunları: bir sonraki lise sporu mu? Rekabetçi e-sporlar hız kazanıyor. Chicago Tribune. 12 Mayıs 2017 tarihinde yayınlandı. Erişim tarihi 4.17.18 https://www.highschoolesportsleague.com/why-esports-in-high-school/
 4. Lise Etkinlikleri Örneği. Devlet Lise Dernekleri Ulusal Federasyonu. www.nfhs.org. 4.17.18 erişim:https://www.nfhs.org/articles/the-case-for-high-school-activities/#chapter1
 5. NACE, Lise E-spor Ligi ile Ortaktır. Ulusal Üniversite E-spor Birliği. nacesports.org, 27 Şubat 2018. Erişim 4.17.18https://nacesports.org/nace-partners-high-school-esports-league/