ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > STEAM Eğitiminde Bilimin Önemi

STEAM Eğitiminde Bilimin Önemi

STEAM eğitiminde bilim, teknik konuları sanatla daha eksiksiz bir eğitim sistemine entegre etme fikrinin temel taşıdır. STEAM eğitimi, bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik konularını bir arada gruplayan girişimleri ifade eder. Bu kısaltmanın ilk kısmı olan bilim, öğrencilere problem çözme becerileri kazandırmak ve onlara bilgi ve anlayış arayışını benimsemelerini öğretmek için çok önemli olabilir.

STEAM çerçevesinde bilimin önemini öğrenmek için okumaya devam edin veya modern sınıfa ilişkin daha değerli bilgiler için eğitim çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

The importance of science in STEAM educationAkademik çevrelerde STEAM eğitimi kavramı popülerlik kazanmaktadır. Kısaltmanın kendisi, bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik gibi ilgili temel konuları kapsarken, “STEAM eğitimi nedir?” sorusunun anlaşılması önemlidir ve sadece bu konuları öğrenmenin ötesine geçer.

Esasen STEAM eğitimi, sadece konuların bireysel önemine değil, aynı zamanda nasıl bir araya geldiklerine de odaklanan bütünleştirici bir eğitim modelidir. Konuların kendileri kısmen bu nedenle, aynı zamanda işgücü içindeki değerleri ve önemli yaşam becerilerini öğretmedeki rolleri nedeniyle seçilmiştir.

Bu makalede, bilimin önemine ve bilimsel bir eğitimin öğrencilere okulda ve sonrasında kazandırabileceği değere odaklanacağız.

Bilim nedir?

Eğitim bağlamında fen, bilimsel bilgi ve süreçleri öğretme eylemini ifade eder. Genellikle aşağıdaki üç alana veya dallara ayrılır:

  • Fizik: Enerji, madde, kuvvet, uzay ve zaman gibi konuların incelenmesi.
  • Biyoloji: Canlı organizmaların incelenmesi, işlevleri, evrimi vb.
  • Kimya: Kimyasalların, elementlerin, madde bileşiminin vb. incelenmesi.

Bununla birlikte, durum böyleyken, modern bilim tanımları üç doğa biliminin yanı sıra sosyal bilimleri de kapsama eğilimindedir. Bu daha sonra psikoloji, sosyoloji ve ekonomi dahil olmak üzere en dikkate değer örneklerden bazıları ile birlikte birçok ek konuyu içerir.

Akademik bir konu olarak bilimin önemli bir kısmı, bir soruyu formüle etmeyi, bir hipotez veya önerilen bir açıklama getirmeyi, bir tahminde bulunmayı, ilk hipotezi test etmeyi ve ardından sonuçları değerlendirmeyi içeren araştırma ve ‘bilimsel yöntem’ üzerine odaklanmıştır. Bu önemlidir, çünkü iddiaları veya varsayımları net kanıtlarla destekleme ihtiyacına güçlü bir vurgu yapar. Ayrıca, konunun mantıksal öğrenenler, doğal öğrenenler, görsel öğrenenler ve sosyal öğrenenler dahil olmak üzere her türlü farklı öğrenme stiline sahip insanlara hitap etmesine olanak tanır.

The importance of science in STEAM education

Bilimin Önemi

Bilimsel ilkelerin öğretilmesinin birçok faydası olsa da, bilimin önemi belki de en iyi şekilde önemli eleştirel düşünme becerilerini, gerçeği aramayı ve son derece aktarılabilir problem çözme becerilerini öğretmesi gerçeğiyle özetlenebilir. Temel bilimsel yöntem, bilimsel olmayan birçok soruyu cevaplamak için de kullanılabilir.

Bilim, aktif öğrenme, yazma, çizelgeler oluşturma, görsel gösteriler, olayların gözlemlenmesi ve çok daha fazlasını içerdiğinden her türden öğrenciye hitap edebilir. Ek olarak, fen dersleri, öğrencilere görevin gerekliliklerine göre farklı durumlara uyum sağlamayı öğreten bireysel ve ortak çalışmayı içerebilir.

İşgücü içinde, bilimsel bilgi ve bilimsel araştırma ve analiz yapma becerileri yüksek talep görmektedir, bu da bilimin STEAM kısaltmasına dahil edilmesinin nedenlerinden biridir. Bazen gündeme gelen zorluklardan biri, küçük çocukların bilimle bir konu olarak ilgilenmeyi zor bulmalarıdır; bu nedenle birçok STEAM girişiminin temel odak noktası, konuyu daha ilginç ve ilgi çekici hale getirmenin yollarını bulmaktır.

STEAM Eğitiminde Bilim

Bilimin bir konu olarak öneminin ötesinde, bilimin STEAM kısaltmasının diğer bileşenlerinden bazılarıyla nasıl bir ilişkisi olduğunu düşünmek için de biraz zaman ayırmaya değer. Sonuçta, STEAM eğitiminin amaçlarından biri, farklı alanlar arasında bir entegrasyon düzeyi sağlamaktır.

Örneğin, kullandığımız ve güvendiğimiz teknolojinin çoğu bilimsel keşiflerin sonucu olduğu için bilim ve teknoloji iyi bir şekilde eşleşir. Mühendislikle olan bağlantı da aynı şekilde açıktır çünkü mühendislik, yapıları, makineleri ve nesneleri tasarlamak ve yaratmak için bilimsel fikirleri ve kavramları kullanır. Benzer şekilde, bilim ve matematik, özellikle sayısal verilerin çok önemli olduğu fizik ile el ele gider.

Sanat ve bilim arasındaki ilişki daha az net görünse de, en azından başlangıçta, doğal dünyanın tasvirleri gibi şeyleri düşünmeye değer. Bu sadece biyoloji ile bağlantı kurmakla kalmaz, aynı zamanda bir görüntü yakalamak için kamera kullanmanın veya iki boyutlu bir resim veya çizim üzerinde perspektifi tasvir etmenin arkasında bir bilim unsuru da vardır.

STEAM education infographic

Son Söz

Bilim, STEAM eğitiminin önemli bir parçasıdır; öğrencilere önemli eleştirel düşünme becerilerinin yanı sıra teorileri test etmek ve kanıtları değerlendirmek için yapılandırılmış bir yöntem öğretir. Hepsinden iyisi, bu becerilerin çoğu aktarılabilir ve sadece diğer STEAM alanlarında değil, aynı zamanda günlük yaşamda da kullanılmalarına izin verir.

Bilime dayalı niteliklere ve yeteneklere sahip bireyler için işgücünde güçlü bir talep vardır ve bu, bilimin öneminin hafife alınmaması için bir başka önemli nedendir.

Bu konuyla ilgili giriş makalemizi kaçırdıysanız, lütfen STEAM Eğitimi: Tüm Öğrencileri Geleceğe Hazırlamak‘ı okumaktan çekinmeyin veya modern sınıflarda eğitim hakkında daha fazla bilgi için ViewSonic Eğitim sayfasına gidin.