ViewSonic Library > Eğitim > Sosyal-Duygusal Öğrenmeyi Kolayca Uygulamak için 3 İpucu – John Gamba

Sosyal-Duygusal Öğrenmeyi Kolayca Uygulamak için 3 İpucu – John Gamba

Sosyal-duygusal öğrenme, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullar için artan bir ihtiyaçtır. Bununla birlikte, öğretmenler her zaman öğrencilerin sürdürülebilir başa çıkma becerileri geliştirmelerine gerçekten yardımcı olmak için gereken zamana, kaynaklara ve uygun eğitime sahip değildir.

Hedeflere ulaşan ve öğrencilerin dikkatini gerçekten çeken bir öğrenci sağlık programı oluşturacak herhangi bir sosyal-duygusal öğrenme çözümü için sahip olunması gereken 3 şey hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bu pek de bir sır değil: Öğrenciler -zihinsel, fiziksel ve sosyal-duygusal olarak- sağlıklı ve desteklenmiş hissettiklerinde, okulda ve sıklıkla hayatta başarılı olurlar.

Ama pürüz şurada:

Okulların sosyal-duygusal öğrenme (SDÖ) gibi kritik başa çıkma becerilerini öğretmek için güvendiği programların çoğu, çeşitli ihtiyaçlarla mücadele eden öğrenciler için olumlu sonuçlar üretmez. Dürüst olursak – ve verilere bir saniye içinde bakacağız – çoğu öğrenciler için anlamlı bir değişiklikten üzücü bir şekilde yoksundur.

Değişime umutsuzca ihtiyaç bulunmaktadır.

Sadece bu ay, ABD’nin standartlaştırılmış test sonuçlarının merakla beklenen bir incelemesi, COVID-19 pandemisinin K-12 öğrencileri için matematik ve okumada yaklaşık yirmi yıllık ilerlemeyi tersine çevirdiğini öne sürdü.

Zihinsel olarak, çocuklar sadece zorlanmıyorlar; bir çoğu krizde. Pew Charitable Trusts’ın haber kolu Stateline, 2021’de ruh sağlığı mücadeleleri, davranışsal patlamalar ve hafif ila aşırı kendine zarar verme vakalarının sayısının arttığını ve bazı sayıların yüzde 31’in üzerine çıktığını bildirdi.

“Ülkedeki hemen hemen her çocuk pandeminin psikolojik etkilerinden bir dereceye kadar acı çekiyor. Birdenbire herkes akıl sağlığından bahsediyor oldu. Veliler, öğretmenler ve öğrenciler bunu açıkça tartışıyorlar.”

Sharon Hoover, Maryland Üniversitesi merkezli Ulusal Okul Ruh Sağlığı Merkezi’nin eş direktörü

Amerikan hükümeti, ülke çapındaki okullar için öğrenme boşlukları, özel ders ve diğer ihtiyaçlara para yatırmış olsa da, zihinsel ve fiziksel esenlik söz konusu olduğunda hala tutarsızlıklar bulunuyor.

Öğrenci ruh sağlığı ve refahı, bazı okulların sosyal-duygusal öğrenme müfredatlarını bile benimsediği hemen hemen her eyalette bir önceliktir. Para, tüm hesaplara göre, oradadır – ki bu nadirdir. Yine de, eyaletler ve daha da ileri gidersek, yerel okullar bunu harcamak için üzerine atlamıyor.  

Bu tereddütün türlü nedenleri var. Öğrenciler gibi, birçok yönetici de aylar sonra ilk kez okullara şahsen dönüyor. Personel sıkıntısı, matematik ve okuma gibi temel öğrenme programlarının verilmesini eskisinden daha zor hale getiriyor. Bazı durumlarda yöneticiler, yeni çözümler getirdikleri için eleştirilmekten veya personel için yeterli eğitimi tamamlayamayacaklarından korkmaktan korkuyorlar.

Ancak, öğrencilerin ruh sağlığı ve esenliğinde kazanımlar vaat eden yeni ve gelişmekte olan sınıf çözümlerinin acelesi arasında, tüm K-12 SDÖ çözümlerinin eşit yaratılmadığı giderek daha açık hale geliyor.

Saygın eğitim yayıncısı McGraw-Hill tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, öğretmenlerin yüzde 93’ü sosyal-duygusal öğrenmeyi genel önem açısından akademik öğrenme ile eşitledi. Ancak sadece yüzde 22’si sınıflarda SDÖ’yi öğretmeye “çok hazır” hissettiklerini söyledi.

Bir SDÖ Çözümü Seçmek

Gününün büyük bir bölümünü EdTech girişimcilerinin Amerika’nın K-12 okullarındaki boşlukları kapatmak için tasarlanmış çözümler oluşturmasına ve pazarlamasına yardımcı olmaya adayan biri olarak, bunu her zaman görüyor ve duyuyoruz: İlk bakışta iyi görünen çok fazla çözüm, öğrenciler için sürdürülebilir gerçek dünya etkisi vaadini yerine getiremiyor. 

Kötü haber bu. İyi haber? Deneyimler bize, birlikte ele alındığında, ilkokul ve ortaokulda başarılı SDÖ ve tüm çocuk sonuçlarına katkıda bulunan üç temel özellik olduğunu söylüyor. Bu okul yılında SDÖ bütçenizi nereye ve nasıl yatıracağınızı düşünürken, düşündüğünüz her çözüm en azından bu üç kriteri karşılamalıdır.

# 1 Sosyal-Duygusal Öğrenme Öğrenciler için İlişkilendirilebilir Olmalıdır

Araştırma açıktır. Öğrenciler sınıf içinde veya dışında yaptıkları işle meşgul olmadıklarında, öğrenmek için gereken bilgileri akıllarında tutmazlar. Bu olduğunda, öğrenciler kritik becerileri ve/veya davranışları uygulamakta ve modellemekte zorlanırlar.  

Sosyal-duygusal öğrenme söz konusu olduğunda, katılımda başarısızlık, öğrencilerin teneffüste hararetli bir tartışma sırasında duygularını kontrol etmeyi öğrenmek veya okul koridorlarında reddedilme duygularıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmek gibi yararlı gerçek dünya uygulamalarını muhtemelen kaçıracakları anlamına gelir.

Doğru SDÖ çözümünü seçerken sormanız gereken ilk soru, “Bu içerik, öğrencilerimin öğrencilerin etkileşim kurmak istediklerini bildiğimiz şekillerde meşgul olmayı vaat ediyor mu?” değil, “Bu ürün beni bir eğitimci olarak heyecanlandırıyor mu?” olmalıdır. Temel video kliplerle veya ilgi çekici grafiklere sahip bir PowerPoint ile öğrencilerin ilgi alanlarını ve hayal güçlerini yakalayabileceğiniz günler geride kaldı.

Açık olmak gerekirse, diğer yöntemlerle birleştiğinde video, K-12 sınıflarında güçlü bir araç olmaya devam ediyor. Eğitimcilere yönelik bir ankette, ViewSonic şirketi öğretmenlerin dörtte üçünün (yüzde 75) karma öğrenme modellerini artan öğrenci katılımıyla ilişkilendirdiğini buldu. Yüzde altmış üçü, video kullanımının öğretim materyallerinin ilgi düzeyini ve kalitesini artırmaya yardımcı olduğunu söyledi. Fark, videonun derse nasıl entegre edildiği ve öğrenci için ne anlama geldiğidir. Öğrencilerden sadece izlemeleri istenen bir şey mi yoksa öğrencilerin kendi öğrenmelerinde aktif katılımcılar olmaya ve belirli davranışları modellemeye zorlandığı daha büyük ve daha sürükleyici bir eğitim deneyiminin parçası mı?

#2 SDÖ Müfredatının Endüstri Tarafından Tanınan Akademik Standartlara Dayandığından Emin Olun

Pedagojik uyum eşit derecede önemlidir. Okullar için yüzlerce değilse bile düzinelerce SDÖ çözümü mevcuttur. Çoğu, bunun bir tür pedagojik veya akademik uyum olduğunu iddia ediyor. SDÖ durumunda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki altın standart, Akademik, Sosyal ve Duygusal Öğrenme için İşbirliği olan CASEL’dir. Bunlar, beş temel alanda bilgi edinme ve beceri geliştirmeyi içerir: öz farkındalık, öz yönetim, sosyal farkındalık, ilişki becerileri ve sorumlu karar verme. Dolayısıyla, CASEL yeterliliklerine ve SDÖ programına bakarsak, şu soruları sorabiliriz: “Programı, hizmeti, platformu, her neyse deneyimledikten sonra, o öğrencinin bilgi edinmesini ve beceri geliştirmesini sağlayan ölçülebilir bir sonuç var mı? Bu nasıl temsil ediliyor? Bu, veri analizi ve panolar aracılığıyla nasıl izlenir ve raporlanır?”

Bir öğretmen, örneğin bir üçüncü sınıf öğrencisi, alıştırmaları, ders planlarını ve ünite kılavuzlarını gözden geçirirse, CASEL ile uyumlu veya başka birçok kabul edilebilir standartla uyumlu beceriler geliştireceğini bilmelidir. Amerikan Okul Danışmanları Derneği (ASCA), Pozitif Davranış Müdahaleleri ve Destekleri veya PBIS dahil.

PBIS sadece “Hey, bu hizalandı” demekle kalmaz, “Bu uyumun sonuçlara yansıdığını görebilir miyim?” der. Bu uyumun yansıtıldığını görmek için, öğrencinin ilerlemesini anlayabileceğim bir şekilde bana gösterecek bir tür mekanizmaya ihtiyacım var.

Bu standartların özellikle eyaletlerde kendini gösterdiğine dikkat etmek önemlidir. Örneğin Ohio’nun, CASEL çerçevesine oldukça benzeyen kendi SDÖ standartları vardır, ancak bunlar, o topluluğa özel pedagoji ve çerçeveler araştıran ve geliştirenlerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir. Yeni çözümleri değerlendirirken her zaman özel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun ve ihtiyaçlarınızı karşılamak ve ölçülebilir sonuçlar sağlamak için teknolojinin nasıl uygulanabileceğini sorduğunuzdan emin olun.

#3 SDÖ’nün Entegrasyonu ve Talimatla Kullanımı Kolay Olmalı

K-12 SDÖ için sahip olunması gereken üçüncü şey, benimseme kolaylığıdır. Öğretmen tükenmişliği gerçektir ve onların ihtiyaçlarına uygun çözümler için gereklidir. Bu, kalmayı seçen eğitimcilerin yapacak daha çok işi olduğu anlamına geliyor. Yaz sonu ve sonbahar başında öğretmenler yeni ürün ve hizmetlerle dolup taşar. Öğrenciler gibi, onlardan da yapmaları ve öğrenmeleri beklenen çok şey var. Genellikle öğretmenlerin önceden deneyim sahibi olmadığı bir şey olan SDÖ ile başlarken kendinize şunu sormalısınız: “Bunun uygulanması ne kadar kolay olacak?” “Öğretmenlerimden burada yapmalarını istediğim şey, önlerindeki diğer her şey göz önüne alındığında mantıklı mı?” Doğru teknoloji yardımcı olabilir. Gerçek içerikle ilgisi olmayan temel şeyler bile büyük bir fark yaratabilir. Tek Oturum Açma veya SSO gibi şeyler zamandan tasarruf sağlar ve öğretmenlerin ve öğrencilerin çok fazla ek sistem eğitimi veya mesleki gelişim olmadan oturum açmasını ve devam etmesini kolaylaştırır.

Benimseme kolaylığı da dikkate alınması gereken önemli bir unsurdur. SDÖ müfredatının veya programının esnekliğini veya genel esnekliğini düşünün. Öğretmenlerin, öğrenme sonuçlarını yükseltmeye yardımcı olmak için mesleki yargılarını ve öğrenci deneyimlerini güvenle kullanmalarına izin veren programlar aramalısınız. Genel olarak, öğrenme etkisinden veya sonuçlarından ödün vermeden başarıyı oluşturmaya yardımcı olmak için gereklidir. Her yeni çözümü uyguladığınızda, bir öğrenme eğrisi olacaktır. Soru, bu eğrinin ne kadar uzun olduğu ve uygulama sürecinin hangi noktasında, onu optimize etmek yerine değerli öğretim zamanını boşa harcıyorsunuz? Çözüm, öğretmenlerin öğrencilerle öğretilebilir anlar için fırsatları normalde olduğundan daha hızlı veya daha iyi belirlemelerine yardımcı oluyorsa ve/veya bu anları daha üretken ve etkili eğitim deneyimlerine dönüştürmelerine olanak tanıyorsa, büyük olasılıkla bir şeyler yapmak üzeresiniz. SDÖ söz konusu olduğunda, katılım, etkinlik ve kullanım kolaylığı birlikte gitmelidir. Kullanımının kolay olması işe yarayacağı anlamına gelmez. Standartlara uygun olması onu çekici kılmaz.

İyi bir SDÖ Programı

Son Söz

Daha önce söyledik, ancak tekrar etmekte fayda var: öğrenciler kendilerini -zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak- güvende ve desteklenmediklerinde öğrenmiyorlar. Okulunuz veya bölgeniz için SDÖ çözümlerini düşünürken, olası sağlayıcılarla iletişim kurarken, bu üç kriteri karşılamayı hedefleyin. Daima çok soru sorun ve kanıtların retoriğe uygun olduğundan emin olun.

Şu anda piyasada birkaç SDÖ çözümü var. Üç kriteri birbirine bağlayan ve birbirinin üzerine inşa edilen bir sosyal-duygusal öğrenme çözümüne başlamaya hazırsanız, moozoom, öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olacak video modelleme senaryoları arayan öğretmenler için sinematik bir video çözümüdür. Bunun yanı sıra, tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan kapsamlı bir ekosistem oluşturduğunuzdan emin olmak için ViewSonic’in Eğitim Çözümlerine göz atabilirsiniz.


Gamba Vesikalık Resmi

John Gamba, 25 yıllık kariyeri boyunca çeşitli eğitim girişimlerini kuran, finanse eden ve yöneten bir seri girişimcidir. Halen, Catalyst @ Penn GSE‘de Yurtta Girişimci ve Yenilikçi Programlar Direktörü olarak görev yapmaktadır ve burada eğitim girişimcilerine danışmanlık yapmakta ve şu anda 13. yılında olan Milken-Penn GSE Eğitim İş Planı Yarışmasını desteklemektedir.