ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > İdeal Sınıf Önü İnteraktif Ekranı Bulma

İdeal Sınıf Önü İnteraktif Ekranı Bulma

Eğitimciler, sınıfın önünde interaktif bir ekranın 21. yüzyıl sınıfının önemli bir parçası olduğu konusunda hemfikirler. Ancak, her biri kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip olan, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç tür bulunuyor. ViewBoard gibi interaktif düz panel ekranlarda net bir kazanan ortaya çıkıyor ve inanın nedenini öğrenmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, diğer görüntüleme türlerinin, sınıfınıza nasıl fayda sağlayabileceklerini anlamak için hala yeterince yaygın olduğunu da göreceksiniz. Farklı sınıf önü interaktif görüntüleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Sınıfta interaktif görüntüleme ve işbirlikçi teknolojinin kullanımı, 21. yüzyılda öğrencinin katılımını ve eğitim başarısını artırmak için temel bir gereklilik haline geldi. Chromebooklar, iPadler, toplaşma alanları ve daha fazlası gibi birçok teknoloji rol oynasa da, odanın önündeki interaktif ekran kritik bir bileşen olmaya devam ediyor. İnteraktif ekranlar, dijital içeriği tüm odaya sunma ve bu içeriği doğrudan ekranın yüzeyinde değiştirme yeteneği sağlar. Bu, öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirleriyle olduğu kadar, bilgiyle de etkileşim kurma biçiminde dönüştürücü bir değişimi temsil eder. Bugün, IWB’ye (İnteraktif Dijital Tahta), öğretmenleri güçlendirme, öğrencilerin katılımını sağlama ve işbirliğini teşvik etme yeteneği sunan çeşitli interaktif görüntüleme teknolojileri de katılıyor.

İnteraktivite Bugün Ne Kadar Önemli?

Uygulamalı öğrenme çalışmaları ve aktif öğrenme için ders ve müfredat tasarlamak, K-12 ve yüksek öğretim ortamlarında büyük bir itici güç haline geldi. Proje tabanlı öğretim, işbirliği ve interaktif teknolojinin hepsi, uygulamalı, kendi kendine öğrenmenin kanıtlanmış faydalarına katkıda bulunur.

Günümüzün işverenleri, çalışanların ekip halinde çalışmasını ve etkin bir şekilde işbirliği yapmasını bekliyor. Geleneksel bir kişinin çok kişiye ders anlattığı format, bu becerileri geliştirmede başarısız oluyor ve eğitim, öğrencilerle bağlantı kurmak ve bilgi geliştirmek için birlikte çalışarak yapılandırmacı yaklaşımları benimsemeye hızla ilerliyor. Bu değişim, geleneksel olarak tasarlanmış (ders formatı) sınıfın olduğunu doğrulayan önemli araştırma ve eğitimci deneyimi ile desteklenmektedir. Mevcut sınıflarda temsil edilen aktarım modeli, bağlı 21. yüzyıl vatandaşlarını hazırlamak için gerekenlerden yoksundur.

Eğitmenler ve yöneticiler, aktif katılımı ve anlamlı öğrenmeyi teşvik eden alanlar yaratmak için esnek mobilyalar ve işbirlikçi teknolojiden yararlanarak, bu bilgiyi yeni sınıf tasarım uygulamalarına uygulamak için çalışıyorlar. K-12 öncesi öğretmenlerle yapılan yakın tarihli bir ulusal ankette, %94’ü, sınıf ve öğretim teknolojilerinin son derece önemli veya çok önemli olduğunu söyledi. Bu teknolojiler arasında sınıf önü interaktif ekran kritik bir rol oynamaktadır. İnteraktif ekranlar, statik siyah veya beyaz tahtanın sadece yüksek teknolojili karşılığı olmakla kalmaz, ayrıca bir dizi gelişmiş fayda sağlar. Öğretmenler, interaktif odanın önü teknolojisiyle öğretimin bir numaralı faydasının artan öğrenci dikkati ve katılımı olduğunu bildiriyor. Eğitimcilerin çoğu (bir ankette yaklaşık %77), sınıfta interaktif bir ekranın çok önemli veya mutlak bir zorunluluk olduğuna inanıyor.

170 sınıfta 85 öğretmenle yapılan önemli bir çalışmada, IWBler kullanıldığında yüzde 16’lık bir öğrenci başarı kazanımı bulundu. Bilgileri pekiştirmek için iyi tasarlanmış grafikler, çizelgeler, videolar ve diğer görseller kullanıldığında bu 26 puana sıçradı; ve “interaktif pekiştiriciler” ve izleyici yanıt anketi eklendiğinde, başarı yüzde 31 gibi büyük bir artış gösterdi.

Sınıfta İnteraktif Ekran

Her tür sınıf, konferans salonu veya uzaktan eğitim ortamı için çok uygun olan interaktif ekranların olası kullanımları neredeyse sınırsızdır.

 • Herhangi bir web sitesi, uygulama veya videonun öğretmen tarafından yönlendirildiği görüntüleme ve gezinme
 • Ekranda vurgulama ve açıklama
 • Kaydetme ve yazdırma özelliği
 • Grup projelerinin ve bireysel sunumların kolaylaştırılması
 • İşbirliğine dayalı bir çalışma ortamı
 • Video konferans bağlantısı
 • Kayan ekran klavyesi aracılığıyla metin/veri girişi
 • Ekranda düzenleme ve kayıt
 • Etkili özel ihtiyaç eğitimi ve sınıf farklılaşması için destek
 • İsteğe bağlı izleyici yanıt aksesuarlarıyla öğrenci geri bildirimi ve değerlendirmesi

Etkileşimli Ekran Panolarının Türleri

Kısa bir süre önce, IWB sınıf standardı olarak hüküm sürüyordu. Bugün, geniş formatlı interaktif düz panel (IFP’ler) ekranlar ve interaktif projeksiyon (IPJ) teknolojisi, interaktif bir ekranı sınıfa getirmenin alternatif yollarını sunuyor. Her biri, önemli ölçüde farklı yöntemlerle etkileşimli işlevsellik sunuyor.

Projektör Tabanlı İnteraktif Dijital Tahtalar 1991’de tanıtılan orijinal interaktif dijital tahta sistemi, birçok sistem yaşam döngüsünün sonuna yaklaşıyor olsa da hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistem, bir bilgisayara ve projeksiyon cihazına bağlı büyük bir ekran panosundan oluşur. Bilgisayarın masaüstü, projeksiyon cihazı aracılığıyla, kullanıcıların bilgisayarı, kalem, parmak veya diğer cihazlarla kontrol edebilecekleri tahta yüzeyine iletilir. Bu sistemde, interaktif olanaklar ekran kartının içine yerleştirilmiştir, ancak içeriğin panoya projektör aracılığıyla iletilmesi gerekir.

İnteraktif Düz Panel Ekranlar Nispeten yakın zamana kadar, projektör tabanlı sistemler, tedarikçiler arasında uygulamada bazı farklılıklar olmakla birlikte, mevcut tek IWB teknolojisiydi. 2012’de tanıtılan geniş formatlı dokunmatik LED ekranlar, geliştirilmiş faydaları, azaltılmış bakım gereksinimleri ve daha iyi toplam sahip olma maliyeti (TCO) ile yeni bir alternatif sundular. Bu seçenekle, tam işlevsellik için gereken tek bileşen LED ekranın kendisidir, ancak özel kalemler de kullanılabilir.

İnteraktif Projeksiyon Cihazı Daha önce yalnızca IWB’lerde bulunan interaktif teknolojiyle gömülü olan interaktif projeksiyon cihazları, neredeyse tüm düz yüzeyleri ortak bir tuvale dönüştürürler. Kullanıcılar, içeriği değiştirmek için genellikle inetarktif bir kalem veya “çubuk” kullanarak doğrudan yansıtılan görüntü üzerine yazabilir, çizebilir ve açıklama ekleyebilir. Daha yakın zamanlarda, parmakla dokunma yeteneklerini etkinleştiren sistemler kullanıma sunuldu. Bu interaktif görüntüleme yöntemi, yalnızca projeksiyon cihazı ve mevcut herhangi bir kuru silme tahtası, açılır ekran, boş duvar veya diğer düz ekran yüzeyleri kullanan özel gereç gerektirir.

İnteraktif Yazılım Tüm interaktif görüntüleme teknolojileri, açıklama (veya “kaleme alma”) yetenekleri ve diğer işbirliği özellikleri sağlamak için yerleşik interaktif yazılıma dayanır. SMART, Promethean ve Mimio gibi IWB üreticileri, eskiden beri yıllık lisans ücretleri ve belirli ürünleriyle sınırlı yazılım kullanımı talep ettiler. İnteraktif ekran pazarı yeni teknolojileri içerecek şekilde geliştikçe, birçok IWB üreticisi, lisanslama ve kullanım gereksinimlerini periyodik olarak değiştirmeye başladı, ancak çoğu lisanslama ve kullanım kısıtlamalarını içermeye devam ediyorlar. Rakip teknolojiler ise genellikle bu tür ücretlerden ve kısıtlamalardan muaftır. Bu nedenle, günümüz pazarında, tescilli yazılımın sunduğu özel yetenekler, teknolojiler ve üreticiler arasında önemli bir farklılaştırıcı haline geldi. ViewSonic, bulut teknolojisini kullanarak kendi dijital tahta tabanını sunuyor: myViewBoard.

Hangi Tür İnteraktif Ekran En İyisidir? bütçe, görüntülenecek içerik, oda boyutu, izleyici, ortam ışığı ve diğer çevresel faktörler

Peki Hangi Tür İnteraktif Ekran En İyisidir?

Yöneticiler ve BT ekipleri artık interaktif ekran panolarının okullarının sınıflarında bir yeri olup olmadığını değil, bunları en iyi nasıl uygulayacaklarını sorguluyor. Mevcut teknolojilerin her biri göreceli avantajlar ve sınırlamalar sunar. Belirli bir kurulum için en uygun olanı seçmenin anahtarı, bütçe, görüntülenecek içerik, oda boyutu, izleyici, ortam ışığı ve diğer çevresel faktörler dahil olmak üzere belirli koşulları dikkatlice değerlendirmektir.

İnteraktif Dijital Tahtalar

İnteraktif tahtanın başlıca avantajlarından biri aşinalıktır. Birçok eğitmen geçmişte bir akıllı tahta kullanmış, şu anda bir tane kullanmakta, bunları kullanan veya kendi öğretmenlik eğitimleri sırasında bunlara maruz kalan başkalarını tanıyor. Bu aşinalık, öğrenme eğrisini küçültmeye ve teknoloji ile eğitmen konforunu artırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, interaktif ekran pazarında öncü olarak, IWB zayıflıklarını gidermek ve ek faydalar sunmak için daha yeni teknolojiler geliştirilmiştir.

Bir zamanlar interaktif eğitim teknolojisine geçiş yapan birçok okul, artık yaşam döngülerinin sonuna yaklaşan IWBleri değiştirme ihtiyacıyla karşı karşıya kalıyorlar. Daha yeni seçenekler yalnızca ek avantajlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güncelliğini yitirmiş interaktif tahtalar da genellikle sürekli ve ek bakım, yedek parça ve teknisyen zamanı gerektiren önemli bir maliyet yüküdür. Bakım ve yeniden kalibrasyon nedeniyle öğretim süresi kaybı, bir başka önemli olumsuz etkidir.

İnteraktif Düz Paneller

2012’de piyasaya sürüldüklerinden bu yana, geniş formatlı dokunmatik ekranlı LED ekranlar (interaktif düz paneller olarak da bilinir), sınıfın önünde interaktif ders gösterimi sağlamak için popüler bir seçenek haline geldi. Hepsi bir arada bir çözüm olan bu teknoloji (ViewSonic tarafından ViewBoard olarak pazarlanmaktadır), interaktif projeksiyon cihazlarının yanı sıra geleneksel, projektör tabanlı interaktif dijital tahtaya göre çok sayıda avantaj sunar.

Bakımı gereken bir projeksiyon cihazı olmadığından, IFPler kalibrasyon, ampullerin değiştirilmesi ve filtrelerin temizlenmesi ile ilgili hem maliyetleri hem de personel süresini azaltır. Beklenmedik ampul yanmaları veya ampullerin değiştirilmesini bekleyen arıza süreleri olmadan, sınıfta arıza süresi de en aza indirilir. IFPler genellikle daha az enerji tüketir ve neredeyse hiç bakım gerektirmeden kurulumu ve servisi önemli ölçüde daha kolaydır. Son olarak, IFPler taşıma arabasına monte edilebilir, bu da verimli kaynak paylaşımını mümkün kılar ve onları maliyet bilincine sahip bir çözüm haline getirir. IWBler ve interaktif projektörler ise genellikle statik, tavana monte bir kaynaktır. Lisans ücretlerinden muaf olmak, çoğu IFP işlevselliğinin herhangi bir lisans ücreti olmadan sunulmasıyla TCO denklemine bir başka önemli katkıdır.

İnteraktif düz panel ekranlar, sınıfa hem daha fazla görüntü netliği hem de daha fazla coşku getiriyorlar. Tanıdık bir tablet kadar kolay işlev gören iPad benzeri devasa cihazın çekiciliği, heyecan ve ilgi uyandırıyor. Görünürlük, görüntü kalitesi ve parlaklık, çoğu IWB ve projektörünkinden daha üstündür ve fansız çalışma daha sessiz ve daha az rahatsız edicidir. Projektör içermeyen bir çözüm olarak, IFPler ayrıca birisi projektör tabanlı bir panoya yaklaştığında oluşan gölgeleri ortadan kaldırır ve odanın önünde olanları projektör ışıklarını kör etmekten kurtarır. Kısa ve ultra kısa mesafeli projektörler, gölgeleri ve parlamayı azaltmada uzun bir yol kat etmiş olsa da, bazı sınıf ortamları için bu dikkat dağıtıcı unsurlar önemli bir zorluk teşkil edebilir ve bir IFP ideal interaktif çözüm olabilir.

Herhangi bir dizüstü bilgisayar veya tablet ile uyumlu olan IFPlerin kurulumu kolaydır – çoğu durumda eğitmenler sadece tahtayı bağlar ve kullanıma hazır hale getirirler. Birçok IFPde özel kalemler bulunurken, çoğu, bir iPad veya Akıllı Telefon gibi parmak ucuyla kolayca ve sezgisel olarak çalışarak bunlara ihtiyaç duymaz.

Bu faydaların yanı sıra, IFPlerin tipik bir IWB veya projeksiyon cihazından en az 2-3 kat daha uzun süre güvenilir bir şekilde çalışması beklenebilir. Örneğin, ViewSonic ViewBoard’lardaki LED arka ışığı, on yıldan fazla aktif kullanıma denk gelen, ortalama 30.000 saatin üzerinde sınıf kullanımına dayanacak şekilde derecelendirilmiştir. Bir IWBnin ömrü, projektör ve tahta olmak üzere iki bileşeninin kullanım ömrüne bağlıdır. Eğitmenler ve eğitim BT yöneticileri, genellikle 3 yıl civarında interaktif tahtalarla ilgili sorunlar yaşamaya başladığını bildirir ve birçok plan, 3-5 yıllık bir kullanım ömrüne karşılık gelir. Bazıları ara sıra IWBlerinden 7 veya 8 yıla kadar faydalı ömür rapor etmektedirler. Bununla birlikte, yaklaşık 3 yıl sonra yeni ampullerin maliyetinin bir projeksiyon cihazını değiştirme maliyetinden daha ağır bastığı konusunda genel bir fikir birliği vardır.

LED ekranların uzun ömürlü olmasında önemli bir faktör, hareketli parçalarının olmamasıdır. Buna karşılık, projeksiyon cihazları, özellikle uzun süreli kullanımdan sonra arızalanması muhtemel olan ve birçok sınıf gibi tozlu ortamlarda ömrü daha da kısa olan fanlarla soğutmaya güvenir. Bir eğitim BT şirketinin mühendis ekibi, tipik IWB kullanım ömrünü farklı yaşlarda (o zamanki tahmini kümülatif değiştirme gereksinimleriyle birlikte) şu şekilde sınıflandırır.

 • 3 yıl – projektörün ve panonun hala kullanıcının gereksinimleri dahilinde çalışıyor olma olasılığı yüksektir. (3x ampul ek değiştirme maliyeti)
 • 4 yıl – projektörün arızalanması muhtemeldir. (toplamda 3 adet ampul + yeni projektör değiştirme maliyeti)
 • 5 yıl – IWB şebekesi veya ana kartın, sık sık yeniden kalibrasyon gerektiren bozulmalara başlaması muhtemeldir. (toplamda 4x ampul + yeni projektör değiştirme maliyeti)
 • 6 yıl – IWB günlük yeniden kalibrasyon gerektirir. (toplamda 5 adet ampul + yeni projektör değiştirme maliyeti)
 • 7 yıl – IWB anakartı veya ızgarası muhtemelen bozulacaktır. (6x ampul + yeni projektör değiştirme maliyeti)
 • 8 yıl – projektör, IWB anakartı, ızgarası veya her ikisi birden yeniden arızalanır. (7x ampul + 2x yeni projektör + yeni IWB değiştirme maliyetleri)
 • 9 Yıl – genellikle oluşmaz

Sınıf Önü İnteraktif Ekranınız Hakkında Daha Sonra Yapılması Gerekenler

İnteraktif Ekranların kalıcı olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Teknoloji gelişiyor ve yatırım büyük. Doğru IWByi seçmek, bir okulun Eğitim Teknolojisi yatırım döngüsünün çok önemli bir parçası olacaktır. Elektronik dijital tahtalar, daha interaktif öğrenme ortamları oluşturma konusunda hem öğretmenlere hem de öğrencilere birçok fayda sağlar. ViewSonic Eğitim Çözümlerinde etkileşimli bir öğrenme ortamının nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.