ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > Hibrit Öğrenme: Temel Kaynakların Tam Listesi

Hibrit Öğrenme: Temel Kaynakların Tam Listesi

Hibrit öğrenme hızla dünyaki tüm öğretmenler için değerli bir öğretim stratejisi haline geliyor. Bununla birlikte, birçok tartışma konularından biri de öğrenciler için teknolojinin erişilebilirliği ve bu engellerin nasıl aşılacağıdır. Bazı yenilikler ve doğru bilgilerle, hibrit öğrenmeyi daha yüksek bir öğrenci kitlesi için erişilebilir hale getirebilirsiniz.

Temel kaynakların yer aldığı bu tam listeyle, bir öğretmen veya ebeveyn olarak siz, neyin gerekli olduğunu ve neyin ikincil olabileceğini bilebilirsiniz. Ödeyebileceğiniz tek şey bir dizüstü bilgisayar olsa bile, öğrenciniz yine de hibrit öğrenmenin sağladığı avantajları ve eğitimi deneyimleme hakkını hak ediyor.

Hibrit öğrenmeye mümkün olan en uygun şekilde başlamak için hangi teknolojiye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic’in hibrit öğrenme çözümlerine bakın.

Pek çok okul, uzaktan eğitim sırasında bile öğrenci merkezli öğrenmeye odaklandığından, hibrit öğrenme, benimsenmesi gereken harika bir çözümdür. Hibrit öğrenme, öğrenci esnekliği, kapsayıcılığı ve işbirliği ile ilgili temel faydalarından birçoğuna öncelik verir. Tabii ki bazı öğrencilerin eğitimleri için ihtiyaç duyabilecekleri yüz yüze unsurunu tamamen ortadan kaldırmaz.

Hibrit öğrenmenin en büyük dezavantajı, teknoloji gerektirmesidir. Ve genellikle teknoloji, öğrenciler için erişilebilir eğitimde bir boşluk oluşmasına neden olur. Neyin gerekli neyin ekstra olduğunu bilmek çok iyidir çünkü tüm öğrencilerin erişebileceği bir öğrenme ortamını biçimlendirmenize izin verir. Neyse ki myViewBoard Classroom, boşluğu kapatmaya yardımcı oluyor. Çünkü ister yalnızca dizüstü bilgisayarınız olsun, ister interaktif dijital tahtalara erişiminiz olsun, hibrit öğrenme herkes içindir.

Hibrit Öğrenme Nedir?

Hibrit öğrenme, aynı anda yüz yüze ve çevrimiçi olarak öğretilen eşzamanlı derslerin uygulanmasını ifade eden bir karma öğrenme türüdür.

Hibrit öğrenme harikadır, çünkü yüz yüze eğitime ihtiyaç duyan çocukların bunu almasına izin verirken, daha esnek bir yaklaşım isteyenler de bunu alabilir. Hibrit öğrenme ayrıca, zorluğun yalnızca bir kısmıyla kullanılacak çeşitli öğretim stratejilerine izin verir.

Eşzamanlı ve eşzamansız öğrenme hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Eşzamansız ve Eşzamanlı Öğrenme” Uzaktan Eğitim İçin En İyisi Nedir?

Gerekli Teknolojiler

Hibrit öğrenme için gerekli teknolojiler, sahip olmanız gerekenlerin temelleri anlamına gelir. Bu ister fiziksel sınıfta, ister öğrencinin evinde olsun, başarılı hibrit öğrenim için sahip olmanız gereken teknolojiler bunlardır. Ayrıca, en az bir veya daha fazlasına sahip olmanız gerekirken, sizin için erişilebilir değilse her bir teknolojiye sahip olmanız gerekmediğini unutmayın.

Bilgisayar

Hibrit öğrenme için bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar gereklidir. Birçok modern sınıf, hibrit öğrenimi yalnızca dizüstü bilgisayarlarla uygulayabilir. İdeal olmasa da mümkündür. Bilgisayarlar çok yönlü ve güçlüldürler.

Bilgisayarlar genellikle not alma, yazma ve bağımsız araştırma için kullanılır. Ayrıca birçok dizüstü bilgisayarın yerleşik mikrofonlara ve video teknolojisine sahip olması da harikadır. Hatta bazılarında öğrencilerin çalışması için Microsoft 365 veya diğer yazılımları içeren öğrenci paketleri vardır. Bilgisayarlar, sınıf arkadaşları ve eğitmenler arasındaki bağlantı için de harikadır.

Did you know?

Video Teknolojisi

Birçok modern öğretim stratejisi öğrenci merkezli öğrenmeye odaklandığından, video teknolojisi hibrit öğrenme için önemlidir. Öğrenci merkezli öğrenmenin dışında öğrenci işbirliği ve aktif öğrenme vardır. Öğrenciler birbirlerini göremezlerse etkileşimde zorlanırlar. Ayrıca, hibrit öğrenmenin sadece bir video kaydetmekten daha fazlası olduğunu, aktif ve senkronize olduğunu unutmayın.

Birçok teknolojinin yerleşik video teknolojisi vardır, ancak hibrit öğrenim için ayrı bir web kamerası satın almayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde net bir kaliteye sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz, böylece ortak çalışma ve paylaşım yazılımı mevcut değilse tüm öğrenciler birbirlerini kolayca görebilir ve çalışmalarını sunabilir.

Mikrofon

Mikrofonlar, hibrit öğrenme için bir diğer önemli unsurdur. Birçok teknoloji, donanımlarında bir mikrofon seçeneği içerir, ancak bazen yüksek kalitede olmayabilirler veya çok fazla gürültü alabilirler. Bunu çözmek için bir seçenek, harici bir mikrofon satın almaktır.

Neyse ki, kaliteli bir harici mikrofon oldukça ucuz veya çok pahalı olabilir. Bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve eğitim alanınıza bağlıdır. Örneğin, uzaktan eğitim gören bir öğrenci için, fiziksel sınıfta bir mikrofona sahip olmaktansa, gürültü engelleme özelliğine sahip bir mikrofon almak daha faydalı olabilir.

İşbirlikçi Yazılım

İşbirlikçi yazılım fiziksel bir donanım değildir. Ancak bu, hibrit bir öğrenme alanı oluştururken çok dikkate almanız gereken bir şeydir. Bunlar, okul bölgeniz tarafından satın alınan gelişmiş sistemlere kadar Google Classroom gibi ücretsiz şeyler olabilir.

Dahası, bir sonraki bölümde öğreneceğiniz gibi birçok interaktif dijital tahtada, sınıfınızda kullanabileceğiniz önceden yüklenmiş yazılımlar bulunur. Bunun harika bir örneği, mükemmel hibrit öğrenme çözümü için myViewBoard Classroom yazılımıyla tamamlanan Viewboard‘dur.

Ancak, uzakta bulunan öğrenciler sınıf dışında yazılıma erişemeyebilir; bu nedenle farkında olun ve öğrencileriniz için en iyi yazılım kurulumunu seçin.

Sınıf İçi Ekranlar

Ekranlar fiziksel sınıf için daha önemlidir. Bunun nedeni, genellikle daha pahalı olmaları ve işlevlerin çoğunun sınıf içinde kullanılacak olmasıdır. Göz önünde bulundurabileceğiniz üç ana ekran türü vardır.

İnteraktif Dijital Tahtalar, yüzeyindeki gerçek zamanlı eylemlere de yanıt veren herhangi bir geniş formatlı ekran için her şeyi kapsayan bir terimdir. Tipik olarak, bu not alma gibi dijital tahta işlevlerini taklit eder, ancak aynı zamanda interaktif bir ekran sağlar. Fiziksel sınıfta en az bir interaktif dijital tahtaya sahip olmak, sınıftaki öğrencilerin uzaktakilerle notlarını paylaşması veya beyin fırtınası yapması için harika bir yoldur. Daha da iyisi, uzaktan eğitim alan öğrenciler dokunmatik özellikli bir dizüstü bilgisayar gibi doğru teknolojiye sahipse onlar da tahtaya yazabilir ve paylaşabilir.

4 Tips for digital whiteboarding

Projeksiyon cihazları, eski veya yeni birçok sınıfta olağandır. Harika bir işlevselliğe sahiptirler ve genellikle birçok okul bölgesi için uygun fiyatlıdırlar. En akıllı projektörler bile dizüstü bilgisayar gibi harici bir cihaz gerektirdiğinden, projektörler normalde basit ekranlar olarak kullanılır. Ancak, sınıftaki öğrencileri uzaktan görüntülemeye yardımcı olacak ucuz bir yola ihtiyacınız varsa, projektörler harika bir seçenektir ve olmazsa olmazlardandır.

Kablosuz Sunum Ekranları, genellikle ticari ekranlar olarak veya sınıflarda, toplantı odalarında ve ihtiyaç duyulan diğer her yerde odanın önü ekranı olarak kullanılan büyük ölçekli ekranlardır. Kablosuz sunum ekranları veya kısaca WPD’ler dokunmatik özellikli değildir, bu nedenle, özellikle ortam projektörler için ideal değilse, yüz yüze veya uzaktan ders verme tarzı dersler için idealdirler.

Ve birçok hibrit öğrenme düzeneğinde, büyük ekranlar öğretmene belirgin bir şekilde gösterilir, böylece hem yüz yüze hem de uzaktan öğrencilere aynı anda hitap ederler. Bu ekran, dokunmatik ekran işlevlerine ihtiyaç duymadığından – ancak herhangi bir aydınlatmada açıkça görülebilmesi gerektiğinden – iyi yerleştirilmiş WPD’ler, hibrit sınıfa mükemmel bir donanımdır.

Tamamlayıcı Teknolojiler

Tamamlayıcı teknolojiler mutlaka gerekli değildir, ancak öğrencilerinizin rahatını ve üretkenliğini artırabilir. Bu teknolojiler ayrıca öğrencileri barındırmak veya onlara ekstra bir yardımcı EdTech seçeneği sunmak için mükemmel oldukları için tamamlayıcı olabilirler.

Harici Fare

Birçok dizüstü bilgisayar yerleşik yazma yüzeyine sahip olduğundan, harici fareler o kadar önemli görünmeyebilir. Bununla birlikte, bu yazma yüzeyleri genellikle harici muadillerinden çok daha hızlı aşınır. Kendinizin veya öğrencinizin hayal kırıklığından ve el kramplarından kurtulmasına yardımcı olması için harici bir fare satın almayı düşünebilirsiniz. Dahası, fiziksel engelli bir öğrenciniz varsa, ekstra rahatlık için el şekline daha iyi uyan farklı türde bilgisayar fareleri bile vardır.

Dokunmatik Monitörler

Dokunmatik monitörler, daha interaktif olan karma sınıflara katılan öğrenciler için harika bir seçenektir. Öğrencinizin fiziksel sınıfında interaktif bir dijital tahta varsa, onlar için harici bir dokunmatik monitör satın almaya değer olabilir. Bunun nedeni, daha fazla işbirliği için dokunmatik özelliğin dışında, birçok dokunmatik monitörün, öğrencinizi sağlıklı ve daha üretken tutmak için daha iyi ergonomi ile üretilmiş olmasıdır.

Tabletler

Tabletler ayrıca taşınabilir ve son derece işlevsel oldukları için iyi çalışır. Ancak, bir bilgisayardan çok daha sınırlıdırlar, bu nedenle hibrit öğrenme için büyük ölçüde tabletlere güvenmek ideal olmayabilir. Ancak, sizin için erişilebilir olan en iyi seçenek buysa, video ve mikrofon seçeneklerine sahiptirler. Yine de tabletler, düzenlemeye ihtiyaç duyan öğrenciler için fazladan materyal veya faydalı notlar eklemenin harika bir yoludur. Ders kitaplarını okumak veya harici bir tablet uyumlu klavyeyle not almak için harikadırlar.

Best Apps for learning

Akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar, çoğu öğretmenin onları bir araçtan çok dikkat dağıtıcı olarak görmesinden dolayı genellikle göz ardı edilir. Ancak, akıllı telefonlar ekstra materyaller ve eğitici uygulamalar için mükemmeldir. Örneğin, hibrit bir dil öğrenme sınıfı yapıyorsanız, ev ödevi vermek yerine kendi kendine çalışma için öğrencilerden Duolingo gibi uygulamaları indirmelerini isteyebilirsiniz. Akıllı telefonların yaratıcı videografi ve fotoğrafçılık için harika olduğundan bahsetmiyorum bile. Ve birkaç öğrenci aslında teknoloji konusunda o kadar bilgili ki akıllı telefonlarını ev ödevlerini yapmak için kullanıyorlar!

İleri teknolojiler

Özel okullar veya çok fazla kaynağa sahip okullar için ileri teknolojiler önerilir. Ne yazık ki, birçok okul fazla fon almıyor veya devlet yardımı almakta zorluk çekiyor, bu nedenle bunlar sınıfınızı yükseltebilir, ancak hibrit öğrenmenin özünde diğer öğretim biçimleriyle aynı olduğunu unutmayın. Öğrencilerinize eğlenceli ve ilgi çekici etkinlikler sunulursa, aynı şekilde öğreneceklerdir. Ancak yükseltme seçeneğiniz varsa, işte size bazı öneriler:

Çoklu Ekran Kurulumu

Daha gelişmiş iş birliğine dayalı stratejiler kullanmak isteyen hibrit öğretmenler için ideal çoklu ekran kurulumları. Bu, sınıfın karşıt uçlarına iki interaktif dijital tahta yerleştirmeyi veya iki veya daha fazla projektör bulundurmayı içerebilir. Bu tür bir kurulumla, öğrencilerin beyin fırtınası yapması ve yaratması için yapboz gibi grup işbirliği stratejilerini dahil etmek çok daha kolaydır. Ancak çoklu ekran kurulumları, istenen sonuca bağlı olarak birden fazla monitör veya hatta akıllı telefon ve tabletlerle yapılabilir.

Arttırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), dünya çapında birçok okulda giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, katılımı ve etkileşimi artırmanın kolay bir yöntemi olmasıdır. Akılda tutulmasına rağmen, hala nispeten yeni bir teknolojidir. Bununla birlikte, eğitim amaçları için mükemmel olan hem ücretsiz hem de ücretli basit artırılmış gerçeklik UYGULAMALARI vardır. Doğru “tetikleyiciler” veya “işaretleyiciler” ile, örneğin etiketleme konusunda genç öğrencilere yardımcı olmak için hayvanlar ve dinozorlar gibi şeyleri görüntüleyebilirsiniz. Hepsinden iyisi, çoğu AR uygulaması, genç olmasına rağmen kolayca paylaşılabilir ve erişilebilir.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, işte size eğitimde artırılmış gerçekliğin 6 faydası ve 5 örneği!

Child and AR

Öğrenme Yönetim Sistemleri

Öğrenme yönetim sistemleri (LMS’ler), okulun organizasyonel ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı şekilde tanımlanır. Tipik olarak, uzaktan öğrenme hedeflerini vermek ve izlemek için bir LMS kullanılır. Ancak daha gelişmiş LMS’ler yerleşik e-Öğrenim geliştirme araçlarına, gelişmiş depolama ve izlemeye sahiptir ve temel olarak okulla ilgili tüm bilgileri dağıtabilir. LMS’nizin kapsamı, okulunuzun ihtiyaçlarına ve kaynaklarına bağlıdır. Kendinizi zor durumda bulursanız, yenilikçi ve yaratıcı öğretmen olarak, genellikle iyi biçimlendirilmiş bir Google Drive ve sağlam e-posta organizasyonu ile zorluğu aşabilirsiniz.

Temel Hibrit Öğrenme Kaynakları Üzerine Son Sözler

Hibrit öğrenme kaynakları büyük ölçüde okulunuza ve durumunuza bağlıdır. Pek çok öğrenci için, gerekli temel bilgilere bile onlar için erişilemeyebileceğini kabul etmek önemlidir. Durum buysa, okul bütçenizin ne kadar olduğunu öğrenmek için yöneticilerle konuşmayı deneyin.

Hibrit öğrenmenin öğrencilerinize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz veya erişilebilir EdTech çözümlerine nasıl ulaşacağınız hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmek isterseniz, tüm bunları ve daha fazlasını elde etmek için hibrit öğrenme eğitim çözümleri sayfamızı ziyaret edin. Veya burada hibrit öğrenmenin uzaktan eğitim bileşeni hakkında daha fazla bilgi edinin.