ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > Eğitimsel Dijital DNA’nız – Eğitim Teknolojisi İnovasyonuna Hazır Olun

Eğitimsel Dijital DNA’nız – Eğitim Teknolojisi İnovasyonuna Hazır Olun

Eğitimsel dijital DNA, bir okulun veya kurumun kendisini geliştirmek için verileri, araçları ve teknolojiyi ne kadar iyi kullandığına dair bir genel bakıştır. Adım adım kılavuzumuzun yardımıyla, kendi dijital DNA’nızı anladığınızda, sürekli hızlanan dijital dünyaya ayak uydurmanın zorluklarının üstesinden gelebileceksiniz. Eğitimsel dijital DNA’nız ve dijital eğitim ortamının zorluklarının nasıl üstesinden gelineceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Okulunuz Eğitim Teknolojisi devrimine hazır mı? Eğitim Teknolojisi, öğrenmeyi, kara tahtalardan, kaygan bilgisayar ekranlarına ve daha fazlasına getirmeyi vaat ediyor. Birçok dönüştürücü teknoloji, sanal gerçeklik, çevrimiçi sınıflar, E-kitaplar ve interaktif görüntüleme teknolojileri gibi eğitim inovasyonuna odaklanıyor. Sadece ABD’de, okullara daha yenilikçi teknolojiler enjekte etmeye devam edecek olan Eğitim Teknolojisi girişimleri tarafından 2018’de 1,45 milyar dolar toplandı. Bugüne gelirsek, 2021’in başlarında Millet Meclisi’nin eğitim sektörüne 126 milyar dolar enjekte etmek için bir yasa tasarısını kabul etti; bunun ortadan kalkacak bir şey olmadığını görmek bariz. Peki okulunuz nasıl uyum sağlayacak? Okulunuz ne kadar hazır? Okulunuz bunu görmezden mi gelecek? Okulunuzun mevcut teknolojisini ve gelecekteki ihtiyaçlarını anlamak çok önemlidir. Bugün okulunuzun dijital DNA’sını, bileşenlerini ve okulunuzun geleceği üzerindeki etkisini anlamanızı sağlayacağız.

Dijital DNA Nedir?

Dijital DNA’yı tanımlamakla başlayalım. Dijital DNA bir kuruluşun, üyelerinin iyileştirilmesi ve ilerlemesi için dijital bilgi, araç ve teknolojileri özümseme ve kullanma yeteneğidir. Bu nedenle, o kuruluşa ait, insan ve teknolojik faktörler arasında güçlü bir sinerji yaratır.

Bir kuruluşun dijital DNA’sını anlamak, şu anda nerede olduğunuzu anlamanın ve gelecek için bir plan oluşturmanın anahtarıdır. Eğitim kurumlarının dijital DNA’larını anlamaları daha da hayatidir çünkü eğitim, gelecekteki işlerinde büyük teknoloji kesintilerine hazır öğrencileri yetiştirmede büyük bir itici güçtür. McKinsey & Company, otomasyon teknolojilerinin tek başına yakın gelecekte 1,2 milyar çalışanı etkileyeceğini tahmin ediyor. Okulların teknolojik eğilimleri kabul etmeye ve bunlara uyum sağlamaya hazır olması gerekir.

Eğitimsel Dijital DNA’yı Anlamak

Dijital DNA, diğer kuruluşlara benzer şekilde eğitim kurumları için de geçerlidir. Eğitimsel Dijital DNA, bir eğitim kurumundaki örgütsel, insani ve teknolojik unsurlar arasında güçlü bir sinerji için eğitimcilerinin ve öğrencilerinin iyileştirilmesi için dijital bilgi, araç ve teknolojileri özümseme ve kullanma yeteneği olarak tanımlanır.

Dijital DNA Profilinin Yapı Taşları

Bir okulun dijital DNA profilini kavrayabilmesi için eğitimdeki birçok faktörün anlaşılması gerekir. Her bir dijital DNA bileşeni, bütün bir dizi oluşturmak için birbirine bağlı diğer birçok faktörün bağlantısıyla yaratılır. Üç ana bileşen vardır: yönetim teknolojileri, sınıf teknolojileri ve bireysel öğretmen/öğrenci teknolojileri. Bunlar ayrıca aşağıdakileri içeren daha küçük bileşenlere ayrılır:

● Öğrenci cihazları ● Öğretmen cihazları ● Sınıf yazılımı ● Sınıf donanımı ● Ders yönetimi programları ● Kampüs internet bağlantısı ● Kampüs güvenliği (siber ve konum) ● Çevrimiçi/dijital öğrenme platformları ● Değerlendirme çözümleri ● Dijital ders içeriği ● Yönetim teknolojisi

Okulunuzun mevcut eğitimsel dijital DNA’sını anlamak için, her bir bileşenin şu anda nerede olduğunu ve eğitimsel dijital DNA’nızı oluşturmak için birlikte nasıl çalıştıklarını değerlendirmeniz gerekir. Ancak bundan sonra gelecekteki değişiklikler için stratejinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Dijital_DNA

Eğitimsel Dijital DNA Düzenlemesinin Uygulanması

Okulunuzda değişim yaratmaya hazır olmak için öncelikle okulunuzun mevcut eğitimsel dijital DNA’sı hakkında net bir anlayış oluşturmalısınız. Bu, okulunuzun dijital DNA yapı taşlarının iç değerlendirmesiyle başlar. Bu analiz tamamlandıktan sonra, dijital DNA kurgusunu düzenlemek ve dönüştürmek için adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Önerdiğimiz Eğitimsel Dijital DNA Düzenleme Dizisi:

Adım 1: Eğitimsel dijital DNA yapı taşı iç analizi yapın. Adım 2: Eğitim Teknolojisindeki mevcut ve gelecekteki eğilimler ile bunların okul üzerindeki olası etkilerini gözden geçirin. Adım 3: Mevcut zayıf noktaları, eksik bileşenleri ve diğer gerekli değişiklikleri tanımlayın. Adım 4: Toplam bir eğitimsel dijital DNA stratejisi oluşturun ve yönetim, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve dış ortaklar dahil tüm paydaşlardan destek alın. Adım 5: Eğitimsel dijital DNA değişikliklerinizin uygulama planını tanımlamaya başlayın. Bu, insan kaynakları, bütçeler, beklenen sonuçlar ve zaman çizelgeleri için gereken ekleri içerebilir. Adım 6: Çözüm sağlayıcıları ve ortaklıkları seçerek bir eylem planı oluşturun.

Eğitimsel Dijital DNA Düzenleme Zorlukları

Bir okulun nasıl yönetildiği, öğretmenlerin nasıl eğittiği ve öğrencilerin nasıl öğrendiği konusunda değişimi uygulamak, küçük bir başarı değildir. Birçok aksilikler ve tartışmalar olabilir.

Okulların karşılaşacağı bazı zorluklar:

  • Developing Budgets: Implementing new technologies requires a hefty investment of human resources, time, and funding. The Learning Counsel estimates that schools in the US spent over 16 billion on hardware, networks, and major systems software in 2018. Preparing for heavy investment in technological upgrades will be vital to driving change.
  • Implementing Training: New technologies require training, practice, and acceptance into general use before they can be considered successfully implemented. Many of these resources need to be provided by solution providers who have expertise in individual EdTech fields. ViewSonic offers education solutions in digital whiteboards and software. Find out more here
  • Developing High Technology IQ: Many new technologies are complicated and will need much explaining and convincing before people can fully understand their need, use, and application.
  • The Readiness of Acceptance: To create change is not a one-person game. To instill lasting change you will need the help of the school, the administration, teachers, students, and parents. Schools must ensure that the EdTech they implement actually gets used.
  • Eğitimsel Dijital DNA’nızı Anlamaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

    Herhangi bir büyük Eğitim Teknolojisi projesine başlamadan önce, okulunuz, mevcut eğitimsel dijital DNA’sını net bir şekilde anlayarak başlamalıdır. ViewSonic, yolculuğunuza başlamanız için 5 dakikalık ücretsiz bir çevrimiçi test sunuyor. Şimdi yapın!

    Teknik İncelememizi indirerek Dijital DNA hakkında daha fazla bilgi edinin.