ViewSonic Library > Business > Çalışma Ortamı Tasarımı > İş için Doğru Projektör Cihazı Nasıl Seçilir?

İş için Doğru Projektör Cihazı Nasıl Seçilir?

Bir iş projektörü, toplantıların daha sorunsuz ilerlemesini, sunumların ekrandan fırlamasını ve hatta sıkıcı istatistiklerin bile canlı ve ilgi çekici olmasını sağlayabilir. Ancak sizin için doğru projektörü seçmek, hem ihtiyaçlarınıza hem de bu ihtiyaçlara uyacak doğru teknik özelliklere bakmayı gerektirir. Aşağıdaki ayrıntılı kılavuzumuzda projektör ihtiyaçlarınızı nasıl değerlendireceğinizi ele alıyoruz ve ardından işletmeniz için mükemmel cihazı seçmenin en iyi yollarını belirliyoruz.

İş projektörleri hakkında bilmek istediğiniz her şey için okumaya devam edin. Veya iş projektörü çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Doğru iş projektörünü seçmek, harika bir toplantı yapmak veya tam bir felaket yaşamak arasındaki fark olabilir. Projektörlerin iş toplantılarını geliştirmek için uygun maliyetli bir yol sunduğunu hepimiz biliyoruz ve ekran gereksinimlerini bilmek, iyi bir uyum sağlamanın en yararlı yoludur. Kalıcı performans sağlayan kaliteli bir ışık kaynağı, gelecek yıllar için iş sunumlarını etkili bir şekilde sunma yeteneğinizi geliştirecektir.

Dayanıklılık, yerden tasarruf ve geniş açılı görüntüleme gibi çok sayıda avantaj sunan projektörlerin çoğu, ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Filtresiz tasarımlar ve uzatılmış lamba ömrü, daha da iyi bir toplam sahip olma maliyeti (TCO) sağlayarak işletmenizin teknoloji bütçesini daha da genişletmesine olanak tanır.

En İyi Projektör Çözümü

Görüntü kalitesi her zamankinden daha iyi ve her türlü iş ihtiyacını karşılayacak projeksiyon seçenekleri mevcut. Ancak birçok seçenek arasından seçim yapmak göz korkutucu olabilir. Bir işletmenin ihtiyaçlarına en uygun teknolojilerin yanı sıra görüntü kalitesini etkileyen temel özellikleri anlamak yararlı bir başlangıç ​​noktasıdır.

Ekipmanın kendisini değerlendirmeden önce, ihtiyaçlarınızı ve kurulum koşullarınızı değerlendirmek için bir adım geriye gitmelisiniz. Bu, herhangi bir iş uygulaması için en uygun projektör çözümünün sağlanmasına yardımcı olur. Oda büyüklüğünü, katılımcı sayısını, aydınlatma koşullarını, birden fazla projektörü, sunum yapan kişinin ihtiyaçlarını vb. göz önünde bulundurun.

İş-Projektörü

Ayrıca görüntülenecek içeriğin türünü, etkileşim hedeflerini ve dikkat dağıtıcı gölgelerden kaçınma isteğini de düşünmeniz gerekir. Bu ihtiyaçların her biri belirli bir projeksiyon özelliğiyle karşılanır. İhtiyaçlarınızı karşılayan bir projektör satın almak en iyi projektör çözümünü sunar.

Ultra kısa mesafeli projektörler gölgeleri en aza indirir. Ağa bağlanabilen projektörler zaman kazandıran merkezi kontrol sağlar. İnteraktif projeksiyon teknolojisi, öğrenme sonuçlarını iyileştirmek için gösterilen ek işbirliğini sağlar.

İş Projektöründe Dikkat Edilecek Hususlar

Tabii ki, bu kategoriler arasında büyük bir örtüşme var. Örneğin, çoğu interaktif projektör ağ özellikleri içerir ve kısa veya ultra kısa yansıtma açısına sahiptir. Ek olarak, bu geniş kategorilerden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna bakılmaksızın, aşağıdakiler de dahil olmak üzere projeksiyon kalitesini etkileyen bazı önemli özellikleri de göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz:

 • Projeksiyon Teknolojisi
 • Renk İşleme Teknolojisi
 • Çözünürlük
 • Kontrast Oranı
 • Parlaklık
 • En Boy Oranı
 • Ses

Son olarak bağlantı özelliklerini ve kullanım kolaylığını da değerlendirmelisiniz. Yukarıdaki kategorilerin ve teknik özelliklerinin her birine girmeden önce, projeksiyonun neden ideal bir iş ekranı çözümü sunmaya devam ettiğine bir göz atacağız.

Projeksiyonun Avantajları

Büyük ekran LED ekranların iş ortamında kullanımı nispeten yeni bir trend olup, büyük ölçüde interaktif ekran sistemlerinin artan kullanılabilirliği ve azalan maliyetinden kaynaklanmaktadır. Hem projektörler hem de geniş ekran LED ekranlar etkili bir ofis görüntüleme deneyimi sunabilir ve her biri farklı özellikler ve avantajlar sunar.

LED ekranların birincil avantajı, projektörlerle ilgili ampul ve filtrelerin bulunmamasından kaynaklanan bakım ve maliyetin azalmasıdır. Projektörler ise dijital ekranlarla karşılaştırılamayacak birçok avantaj sunuyor. Projektörlerin işletmelere sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Daha düşük toplam maliyet – Projektörler, yedek lambaların ve projeksiyon ekranının maliyeti hesaba katıldığında bile ekran inç başına maliyet açısından en iyi değeri sunar. Büyük ekran LED ekranlar önemli ölçüde daha pahalıdır.
 • Görüntü boyutu – Projektörler, düz ekranla mümkün olandan çok daha büyük görüntüler sunar. Oda boyutuna ve aydınlatmaya bağlı olarak birçok projektör çapraz olarak 300 inçe kadar HD görüntü yansıtma kapasitesine sahipken, LED ekranlar sabit ekran boyutuna sahiptir. Ve yukarıda belirtildiği gibi, çoğu ofiste bulunan standart 60 ila 80 inç ekran boyutunu yansıtmanın maliyeti, karşılaştırılabilir boyutta bir ekran satın almaktan çok daha azdır.
 • Görüntüleme açısı – LED ekranlar, doğrudan önlerinde oturan katılımcılar için harika görünür, ancak açılı olarak oturanlar için görüntü olumsuz etkilenebilir. Yansıtılan görüntüler, izleme açısından bağımsız olarak gerçek kalır.
 • Yerden tasarruf – Kağıt inceliğinde projektör ekranları ve tavana monte projektör, geniş ekrandan daha az yer kaplar. Ayrıca projektör ekranları kolayca geri çekilebilir, sarılabilir ve gözden kaybolmalarını istediğinizde saklanabilir.
 • Gözü yormaz – Düz ekranlar genellikle yansıtılan görüntüden daha küçük ve daha parlak olduğundan gözleri daha çok yorar. Yansıtılan görüntüler, daha düşük parlaklıkları ve görsel alanın daha büyük bir yüzdesini dolduran daha büyük görüntü boyutlarıyla, göz yorgunluğunun azaltılmasına yardımcı olabilir.

İş Ortamları için Projektörler

Sunabileceği bu kadar çok fayda varken, projeksiyon teknolojisinin çeşitli meslekler, endüstriler ve ev kullanımı kategorilerinde yaygınlaşması şaşırtıcı değil. Günümüzün projektörleri arasında küçük, ultra hafif taşınabilir modeller, ticari sinema salonlarında kullanıma yönelik ileri teknoloji cihazlar ve bunların arasında kalan her şey yer alıyor. İşletmeler için bu alan, bu ortamın ihtiyaçlarını karşılamak üzere en yaygın olarak kullanılan üç projektör kategorisine daraltılabilir:

 • Ağa bağlanabilir
 • Kısa ve Ultra Kısa Mesafeli Atım
 • İnteraktif

Ağa Bağlanabilir Projeksiyon Çözümleri

Neyse ki ağ bağlantılı projeksiyon çözümlerinin ortaya çıkışı, birden fazla konumdaki birden fazla projektörü yönetmenin zaman ve maliyet yükünü azalttı. Ağa bağlanabilen iş projektörleri, projeksiyon varlıklarının daha verimli ve uygun maliyetli yönetimini sağlar. Sonuç olarak, genel projektör TCO’su iyileştirilir ve projektör kullanılabilirliği artar.

Kablosuz veya kablolu bir yerel alan ağına (LAN) bağlanan ağ oluşturma özelliklerine sahip projektörler, her büyüklükteki ofise veya şirkete kurulabilir, ardından uzaktan çalıştırılabilir ve izlenebilir. Bu genişletilmiş işletim özellikleri, sunum yapan kişilerin içeriklerini ağ erişimi olan herhangi bir yerden bir veya daha fazla projektöre iletmesine olanak tanır.

Büyük bir kuruluş veya eğitim ortamında bu, tek bir sunum yapan kişinin aynı sunumu aynı anda birden fazla ofise veya toplantı odasına iletmesine olanak tanır. Sunum veya eğitim fırsatlarını uygun maliyetli bir şekilde genişletme olanakları sınırsızdır.

Uzaktan yönetim yetenekleri, BT personelinin tüm projektörlerin işlevlerini tek bir bilgisayardan izlemesine ve kontrol etmesine olanak tanıyarak, rutin bakım görevlerini gerçekleştirmek için her projektörle gerçek fiziksel temas ihtiyacını ortadan kaldırır. Gerçek zamanlı e-posta uyarıları, güç durumu, lamba ömrü ve ünitenin varlığı gibi her konuda güncellemeler sağlar.

Kısa-Mesafeli ve Ultra-Kısa-Mesafeli Projektör Çözümleri

Yansıtılan görüntünün istenen boyutunun yanı sıra, diğer alan kısıtlamalarıyla birlikte oda boyutu da dikkate alınmalıdır. Tüm projektörler ekrandan ne kadar uzaktaysa, yansıtılan görüntü de o kadar büyük olur ve gereken projeksiyon ekranı da o kadar büyük olur.

Ancak projektörler, aynı boyuttaki görüntüyü yansıtmak için ekrandan olmaları gereken mesafe açısından farklılık gösterir. Projektörler normal, kısa ve ultra kısa mesafeli olarak sınıflandırılır. Örneğin, bir odada 80 inçlik bir projeksiyon ekranı varsa, standart yansıtmalı projektörün ekrandan en az 7-8 fit uzakta olması gerekecektir. Kısa mesafeli bir projektörün 3-3,5 fit olması gerekecektir. Ultra kısa mesafeli bir projektör, ekrana 2-2,5 fit kadar yakın olabilir.

Projector throw ranges

Genel olarak, normal yansıtma açısı oranı 1,1 ve üzeridir, kısa mesafeli projektör oranları 0,6 ile 0,8 arasındadır ve ultra kısa mesafe oranları 0,5’ten azdır. Birçok odada, makul boyutlu bir görüntüyü standart yansıtmalı projektörle düzgün şekilde yansıtmak zor olabilir.

Daha küçük odalarda projektörün ekrana yakın yerleştirilmesi gerekecektir; bu da yansıtılan görüntünün boyutunun tüm oda tarafından daha az görülmesine neden olur. Daha büyük odalarda bile katılımcıların arkasına yerleştirilen standart yansıtmalı projektörler, dikkat dağıtıcı ışıklar ve gölgeler oluşturarak sorun yaratabilir.

Bu kısıtlamalar ve endişeler nedeniyle yansıtma mesafesi daha kısa olan projektörler, projeksiyon mesafesinin yarıdan fazla azaltılmasını sağlayarak işletmeler için ideal bir çözüm sunuyor. Yüksek kaliteli kısa mesafeli lensle donatılmış projektörler çarpıcı, büyük ekranda sonuçlar sağlar. Kısa mesafeli lensler ayrıca gölgelenmeyi azaltır ve katılımcıları kör edici ışıkların dikkatini dağıtmaktan kurtarır.

Ultra kısa mesafeli projektörler, önceki kısa mesafeli projektörlerin sunduğu avantajlara dayanarak gölgeleri, parlamayı, sıcak noktaları ve yansımayı ortadan kaldıran ultra yakın kurulum yoluyla konferans odası ortamını daha da geliştiriyor.

İnteraktif Projektör Çözümleri

İnteraktif teknoloji, en hızlı büyüyen projektör kategorilerinden biridir ve çok sayıda çalışma, kullanıldığında katılım ve toplantı sonuçlarının iyileştiğini göstermiştir. İnteraktif dijital tahta (IWB) bu teknolojilerin en bilineni olsa da, interaktif projektörler 2009 yılında piyasaya sunulduğundan bu yana daha uygun maliyetli bir seçenek sunuyor.

İnteraktif projektörler, bir zamanlar yalnızca interaktif tahtada mevcut olan teknolojiyi entegre ediyor. Bu projektörlerle neredeyse her düz yüzey interaktif hale gelebilir ve kullanıcıların interaktif kalemlerle yansıtılan görüntünün üzerine doğrudan yazmasına, çizim yapmasına ve açıklama eklemesine olanak tanır.

ps750w

Üreticiye göre değişen interaktif yazılım, birden fazla kullanıcının içerikle etkileşimde bulunmak ve fikir paylaşmak için yansıtılan görüntüye aynı anda açıklama eklemesine, yazmasına veya çizim yapmasına olanak tanıyabilir. Diğer özellikler arasında arka plan şablonları, kopya kaydetme özellikleri ve içeriği vurgulamak için bir gösteri perdesi veya spot ışığı bulunabilir. Tipik olarak interaktif kalemler, dosyaları rahatlıkla sürüklemek veya açmak için kablosuz fare olarak da kullanılabilir.

İnteraktif projektör çözümleri, geleneksel interaktif dijital tahtalara göre çeşitli avantajlar sunar; bunlardan en önemlisi, ilk uygulama maliyetinin daha düşük olmasıdır. Ayrıca, daha gelişmiş projeksiyon yeteneklerine yükseltmenin uygun maliyetli bir yolu için mevcut birçok akıllı tahta sistemiyle kolayca entegre edilebilirler.

İş Amaçlı Bir Projektör Seçmek

İster interaktif, kısa mesafeli veya ağa bağlanabilir bir projektör ister bu popüler işlevlerin üçünü de birleştiren bir projektör arıyor olun, birkaç ek temel özellik projektörün genel görüntü kalitesini etkiler ve bu da paralel maliyete neden olur.

Projeksiyon Teknolojisi

Çoğu projektör, şu iki teknolojiden birine dayanmaktadır: DLP projektörler (dijital ışık işleme) veya LCD (sıvı kristal ekran). DLP, temelden en gelişmişe kadar her türlü uygulama için en yaygın kullanılan projektör teknolojisidir. Filtreleri temizleme ve değiştirme ihtiyacını ortadan kaldıran filtresiz tasarımları sayesinde olağanüstü uzun vadeli TCO sunan DLP aynı zamanda genel olarak en iyi değerdir. Ayrıca, nadir görülen hafif motor arızaları diğer teknolojilerde daha yaygındır.

Ayrıca burada farklı projektör türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Lambalı mı yoksa Lambasız Projektörler mi? Dikkate Alınması Gereken 7 Faktör

Renk İşleme Teknolojili İş Amaçlı Projektörler

Çoğu projektör, renk performansını artırmak için tasarlanmış bir tür teknoloji içerir. En iyi bilinenlerden biri olan Texas Instruments’ın BrlliantColor™ ürünü birçok projektör markasına entegre edilmiştir. Bazı bireysel projeksiyon cihazı üreticileri, ViewSonic’in her türlü aydınlatma koşulunda sürükleyici bir görüntüleme deneyimi için daha yüksek parlaklık seviyeleri ve daha geniş bir gerçekçi renk yelpazesi sunan benzersiz SuperColor renk tekerleği tasarımı da dahil olmak üzere BrilliantColor’ın™ tanıdık avantajlarını genişletmek için tasarlanmış tescilli teknoloji sunar.

Gelişmiş bir renk işleme teknolojisinin aranacak faydaları arasında şunlar yer alır:

Hem aydınlık hem de karanlık ortamlarda tutarlı renk performansı

 • İleri renk çarkı tasarımı
 • Genişletilmiş renk skalası
 • Dinamik lamba kontrol özellikleri
 • Otomatik veya tek dokunuşla renk/parlaklık ayarları
 • Gelişmiş gri tonlama doğruluğu
 • Minimum parlaklık dalgalanmaları

Çözünürlük

“Doğal çözünürlük” terimi (genellikle “çözünürlük” olarak kısaltılır), projektörün bir görüntü oluşturmak için kullanabileceği piksel sayısını ifade eder. İlk sayı, her yatay satırdaki piksel sayısını temsil eder; ikincisi, her dikey sütundaki piksel sayısıdır. Bu ikisinin çarpılması projektörün görüntüleyebileceği toplam piksel sayısını verir; bu nedenle çözünürlük ne kadar yüksek olursa piksel sayısı da o kadar fazla olur.

Daha yüksek çözünürlüklü projektörler daha yüksek düzeyde ayrıntı görüntüleyebilir ve görünür pikselleşmeyi azaltıp ortadan kaldırabilir; bu da daha yakın mesafeden daha net görüntüleme sağlar; ayrıca yüksek tanımlı kaynak içerikle daha iyi uyumluluk sunarlar. Çoğunlukla çözünürlük arttıkça maliyet de artar. Genel olarak toplantı odası kullanımında, görüntülenen materyalin türüne göre süper yüksek çözünürlük gerekli değildir; İstisnalar, medyaya veya son derece ayrıntılı içeriğe yoğun bir şekilde odaklanan özel iş uygulamalarını veya endüstrileri içerebilir.

Maksimum Çözünürlük

İlgili bir özellik, projektörün “maksimum çözünürlüğüdür”. Doğal çözünürlük, belirli bir çözünürlük tarafından görüntülenen toplam fiziksel piksel sayısını ifade eder. Maksimum çözünürlük, projektörün hangi içerik sinyali çözünürlüklerini görüntüleyebildiğini ifade eder. İçerik birçok farklı sinyalde mevcut olduğundan, her projektör bu sinyallerin bir kısmını tanıyacak ve işleyecek şekilde programlanmıştır. Maksimum çözünürlük, projektörün işlemek ve görüntülemek üzere programlandığı en yüksek sinyal çözünürlüğüdür.

Projektörün doğal çözünürlüğünden farklı olan sinyal çözünürlüklerini dönüştürme işlemine “ölçekleme” adı verilir. Bir projektör, doğal çözünürlüğünden daha yüksek çözünürlüğe sahip bir sinyal aldığında görüntü daha az piksele sıkıştırılacaktır. Daha düşük çözünürlüğe sahip bir sinyal alındığında, projektörün tam çerçeve bir görüntü gösterebilmesi için sinyali genişletmesi gerekir.

Kaynak malzeme ölçeklendiğinde her zaman sinyal kalitesinde bir kayıp olacaktır, bu da doğal çözünürlüğünde görüntülenen aynı malzemeyle karşılaştırıldığında biraz daha yumuşak bir görüntüyle sonuçlanacaktır. Bu özellikle ölçeklenmeden en çok zarar gören metin, İnternet içeriği veya elektronik tablolar gibi veri projeksiyonuyla ilgili bir sorundur.

Kaynak İçerik

Herhangi bir projektörün çözünürlük kapasitesinin, kaynak materyalinizin doğal çözünürlüğüyle sınırlanacağının farkında olmanız önemlidir. Düşük kaliteli sinyaller, projektörün doğal çözünürlüğüne bakılmaksızın daha düşük kaliteli görüntülerle sonuçlanacaktır. Ekran ne kadar büyük olursa bu durum o kadar belirgin olacaktır. Projektörün doğal çözünürlüğü kaynak materyalinizin doğal çözünürlüğüyle eşleştirildiğinde mümkün olan en iyi görüntü kalitesi her zaman elde edilecektir.

Video görüntülerinin ölçeklendirilmesi söz konusu olduğunda günümüz teknolojisi, neredeyse yerel formatta görüntülenebilecek kadar canlı ve net görüntüler üretebilmektedir. Veri içeriğinin görüntülenmesi için projektörün doğal çözünürlüğünü kaynak içeriğin çözünürlüğüyle eşleştirmek daha önemlidir.

Kontrast Oranı

Kontrast oranı, görüntünün beyaz ve siyah bileşenleri arasındaki farkın bir ölçüsüdür. Örneğin 1000:1 kontrast oranı, siyah düzeylerinin beyazdan 1000 kat daha koyu olacağını gösterir. Bu nedenle projektörün kontrast oranı ne kadar büyük olursa, görüntüleyebileceği en parlak beyazlar ile en koyu siyahlar arasındaki fark da o kadar büyük olur. Genel olarak kontrast oranları arttıkça projektörün daha fazla görüntü derinliği oluşturma yeteneği de artar.

Ev sineması projektörleri ve diğer üst düzey kullanım için önemli bir özellik olan yüksek kontrast oranı, tipik bir konferans salonunun ihtiyaçları için daha az kritiktir, çünkü yüksek kontrast oranlarının faydaları yalnızca yüksek ışık kontrollü, zifiri siyah odalarda fark edilir. Projektörün tipik olarak bir dereceye kadar ortam ışığıyla kullanılacağı tipik çok kullanımlı ofis ortamlarında, 4.000:1 – 10.000:1 aralığındaki kontrast oranları, tatmin edici bir görsel deneyim sunmak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Parlaklık

Projektör parlaklığı ANSI lümen (veya kısaca lümen) cinsinden ölçülür ve parlaklık 500 – 10.000 lümen çıkışı arasında değişir. Mantık dışı görünse de, daha parlak her zaman daha iyi değildir. Öncelikle, daha parlak aynı zamanda daha fazla maliyet anlamına da gelir. Ayrıca çoğu ortamda tatmin edici sonuçlar elde etmek için ultra parlak bir projektöre gerek yoktur. Parlaklık ihtiyaçlarınızı belirlerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler şunlardır:

Ortam Işığı

Bu, ihtiyaçlarınız için uygun projektör parlaklık seviyesini belirlerken göz önünde bulundurulması gereken en kritik faktördür. Görüntüleme sırasında ne kadar çok ışığa sahip olursanız (veya ne kadar çok ışık istiyorsanız), keskin ve net bir görüntü sunmak için ihtiyacınız olan parlaklık o kadar yüksek olur.

Çoğu konferans odasında sunum yapan kişiler, projeksiyon sırasında göz temasına, etkileşime ve oda içinde harekete olanak sağlayacak orta düzeyde bir aydınlatma isteyeceklerdir. Bu durumlarda, 2.000-3.000 lümenlik orta parlaklık düzeyine sahip bir projektör, projektörü çeşitli aydınlatma koşullarında kullanma esnekliği sunacaktır.

Ancak oda her zaman karanlıksa veya her zaman aydınlıksa, parlaklık spektrumunun her iki ucundaki bir projektörü seçmek isteyeceksinizdir. Çok fazla ortam ışığını yansıtacak kadar parlak bir projektörün, karanlık bir odada gözleri yoracağını, düşük parlaklık seviyesinin ise çok fazla ortam ışığına sahip bir odada solgun görüneceğini unutmayın.

Seyirci sayısı/Ekran Boyutu

Yansıtılan görüntü ne kadar büyük olursa, ışığın daha geniş bir alana dağıtılması nedeniyle herhangi bir projektörün algılanan parlaklığı o kadar düşük olur. Bir odadaki kişi sayısı, rahat izleme için en uygun yansıtılan görüntü boyutunun belirlenmesinde yararlı bir kılavuzdur. Genel bir kural olarak odada ne kadar çok kişi varsa ideal ekran boyutu da o kadar büyük olur. Tipik konferans odası projeksiyon boyutu yaklaşık 60 ila 80 inç (çapraz olarak ölçülür) arasında değişir ve ortalama izleyici boyutu 20-30 katılımcıdır. Bu koşullar yine 2.000-3.000 lümen arası ışık sağlayan projektörler için idealdir. Projektörler ANSI lümen çıkışına göre aşağıdaki şekilde gruplandırılabilir:

En-Boy Oranı

Projektörün en boy oranı yansıtılan görüntünün kalitesini doğrudan etkilemese de görüntünün şeklini ve ekranda kapladığı alanı belirleyen önemli bir özelliktir. Bir görüntünün genişlik ve yükseklik arasındaki ilişkiyi tanımlayan en boy oranı, projektörlerin yanı sıra projeksiyon ekranlarını ve içerik kaynaklarını da tanımlamak için kullanılır.

Örneğin, 16:9’luk bir projektör, projeksiyon ekranı veya içerik kaynağı, her 9 birim yükseklik için 16 birim genişliğe sahip olacak ve bu da dikdörtgen bir şekil elde edilmesini sağlayacaktır. 4:3 en boy oranına sahip projektörler, ekranlar ve içerik kaynakları, kareye daha çok benzeyen bir görüntü için her 3 birim yükseklik için 4 birim genişliğe sahip olacaktır.

Çözünürlükte olduğu gibi, projektörün en boy oranı kaynak içeriğin en boy oranıyla eşleşmediğinde zorluklar ortaya çıkar. Projektörün, projeksiyon yüzeyinin ve içerik kaynağının en boy oranı hizalandığında, görüntü ekranı tamamen kaplar. İzleme malzemesi projektörün yerel çözünürlüğüyle eşleşmediğinde, örneğin 16:9 ekranda 4:3 içerik izlerken, ekranın bir kısmı kullanılmadan kalır ve ekranın üst ve alt kısımlarında veya yanlarında siyah çubuklar oluşur.

En-Boy-Oranı

Günümüzde çoğu iş yeri projektörü, tanıdık HDTV standardına ve bilgi işlem için Full HD 1080p masaüstü ekranlara karşılık gelen popüler 16:9 en boy oranını sunmaktadır. Ancak, bulut tabanlı içerik, filmler ve diğer video içerikleri birçok farklı en boy oranı biçiminde gelir. Örneğin, standart (HD olmayan) TV’ye yönelik TV programları ve videolar eski 4:3 biçiminde geliştirilirken, DVD’de sunulan içerik çok çeşitli biçimlerde sunulur.

Video içeriği için evrensel bir standardın olmadığı göz önüne alındığında, projektörünüzün en-boy oranının sunum yapan kişilerin görüntülemek isteyeceği tüm içerikle eşleşmesi pek olası değildir. Neyse ki çoğu projektör, ekranın tamamını veya çoğunu dolduracak şekilde görüntüleri (yukarıda çözünürlükle tartışıldığı gibi) ölçeklendirme yeteneğine sahiptir. Ölçeklendirme kaçınılmaz bir ayrıntı kaybına neden olsa da bu genellikle oldukça azdır ve video ve görseller görüntülenirken nadiren fark edilir. Belirli bir sunum ağırlıklı olarak metin tabanlı içeriğe dayanıyorsa, projektörün en boy oranının en sık kullanılan kaynak materyalle eşleştirilmesi daha büyük önem taşıyacaktır.

İş Projektörlerinin Ek Özellikleri

Bu temel özelliklerin ötesinde, projektörün kurulumunu ve çalıştırılmasını daha kolay ve verimli hale getiren ek özellikler de bulunmaktadır. Aranacak şeyler arasında şunlar yer alır:

Ses

Tüm projektörler ses içermez ve çoğu zaman bir konferans odasında duyulması zor olan optimumun altında bir kalite sunanlar da vardır. Projektör üreticileri genellikle yüksek watt seviyelerini ses kalitesinin bir göstergesi olarak gösterirler. Ancak bu oldukça yanıltıcı olabilir, çünkü watt değeri tek başına hoparlör performansının güvenilir bir ölçüsü değildir. Yüksek kaliteli görüntülerin yanı sıra mükemmel ses kalitesi de sunan İş Projektörleri, bu özelliklerin her ikisi de göz önünde bulundurularak tasarlanacak ve üretilecektir.

Bağlantı Seçenekleri

Kaynak içerik bağlantısını sağlamak için bir HDMI bağlantı noktası şart olsa da, çift HDMI girişi, daha az kablolama sorunuyla kolay kurulum ve kurulum için ek esneklik sunar. Dijital kameralar, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, uydu kutuları ve Blu-ray/DVD oynatıcılar gibi HDMI özellikli iki video kaynağının eşzamanlı bağlantısını sağlayan çift HDMI girişli projektörler, girişler arasında geçiş yapmak için harcanan zamanı en aza indirir.

Çoğu projektör, bilgisayar için en azından bir VGA (analog) konektörü ve video ekipmanı için bir kompozit video konektörü sunar. Bilgisayarınızda bir dijital çıkış (tipik olarak bir HDMI konektörü) varsa, projektörde de dijital bir bağlantı isteyebilirsiniz; çünkü bu, zayıf sinyal senkronizasyonunun neden olduğu piksel titremesi gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. Video kaynakları için tercih edilen bağlantı seçeneği HDMI’dır (video ekipmanınızda HDMI konektörleri olduğu varsayılarak), bileşen video da hemen hemen ikinci sıradadır. Bazı projektörler artık Android cihazlardan projeksiyon yapmanıza olanak tanıyan Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı (MHL) özellikli HDMI bağlantı noktaları ekliyor.

USB Güç Bağlantı Noktası

USB güç bağlantı noktasının dahil edilmesi, sunum yapan kişilerin sunumlarını desteklemek amacıyla multimedya içeriğini kolayca yayınlamak için Google Chromecast gibi kablosuz HDMI donanım kilitlerini kullanmalarına olanak tanır. Yeni bir paylaşım ve etkileşim düzeyi sunan multimedya akışı, sunum yapan kişilerin daha fazla katılım ve katılımcılarla etkileşim için odanın içinde kolayca hareket ederken mobil cihazlarından sonsuz sayıda malzeme görüntülemesine olanak tanır. Entegre donanım kilidi bölmesi gibi ek özellikler, medya donanım kilitlerini güvenli bir şekilde gözden uzak tutarak kablosuz multimedya akışının kolaylığına katkıda bulunur.

3D Blu-ray Ready

Çoğu ofis ortamında hala yaygın olmayan bir durum olsa da, 3D özel sunum içeriğini geliştirmek için kullanılabilir. En yeni HDMI teknolojisine sahip projektörler, bozulma olmadan en yüksek görüntü ve ses kalitesini sunar ve 3D görüntüleri doğrudan 3D Blu-ray oynatıcılardan görüntüleyebilir.

Uzaktan Kumanda Özellikleri

Parlaklık ve diğer ayarlar için önceden ayarlanmış tercihleri etkinleştiren tek düğmeli denetimler gibi seçenekleri arayın. İçeriğiniz duraklatıldığında ekran parlaklığını azaltan tek düğmeyle yapılan kontroller (projektör boştayken otomatik karartma ile birlikte), güç tüketimini azaltır ve hem çevre hem de bütçeniz için iyi olan enerji ve maliyet tasarrufu sağlayan iyileştirmeler için projektörün lambasının ömrünü uzatır.

Kullanım Kolaylığı Ekstralar

Akıllı tasarım özellikleri projektörün kullanımını ve bakımını daha kolay ve daha keyifli hale getirebilir. Kablo dağınıklığını (ve takılma tehlikesini) azaltan kablo yönetim başlıkları ve kolay erişilebilen lamba kapakları gibi özellikler zamandan tasarruf sağlayabilir, sıkıntıları azaltabilir ve bakım verimliliğini artırabilir.

Uzun Lamba Ömrü

Lamba ömrü ne kadar uzun olursa projektörün TCO’su o kadar düşük olur; bu da konferans salonu gibi yoğun kullanımlı ortamlarda önemli bir faktör olabilir.

Final Thoughts on Choosing the Right Business Projector

İşletmenizin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için geniş bir çözüm yelpazesi sunulmaktadır. Aklınızda tutmak istediğiniz bazı hususları daha iyi anlamak istiyorsanız ihtiyaçlarınıza uygun doğru projektör çözünürlüğünü seçmeye ilişkin yazımızı okuyun. Bir sonraki adımı atmaya hazırsanız ViewSonic’in profesyonel iş projektörleri serisine buradan göz atın.