ViewSonic Library > Teknoloji > Karşılaştırma > Lambalı veya Lambasız Projeksiyon Cihazlarından Hangisi? – Dikkate Alınması Gereken 7 Faktör

Lambalı veya Lambasız Projeksiyon Cihazlarından Hangisi? – Dikkate Alınması Gereken 7 Faktör

When considering a lamp-free projector, it’s important to have all the facts. Comparing lamp projectors with LED projectors or laser projectors reveals each has its own strengths in terms of certain key factors like cost, image quality, and size. And each will have certain situations in which it will work better. Which one wins in the end? You’ll have to see for yourself. Keep reading to compare projector types or click here to learn more about ViewSonic’s projectors. 

Farklı projektör türleri vardır: LED, Lazer ve Lamba tabanlı. Lamba ve lambasız projektörler arasındaki farkın ötesinde, bu üç varyant arasındaki farkı merak ediyor musunuz?

Eğer öyleyse, o zaman iyi haberlerimiz var. Bu yazı LED, lazer ve lambalı projektörler arasında eksiksiz bir karşılaştırma görevi görür ve lambalı mı yoksa lambasız projektöre mi yatırım yapacağınız konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olur.

LED, Lazer ve Lambalı Projektörler Nedir?

Projektörlerin yansıtma yapabilmesi için bir ışık kaynağına ihtiyacı vardır. Bazıları LED, bazıları lazer, bazıları ise lambaları kullanır. Lambalı projektörler, cıva içeren ampulleri ve nispeten kısa kullanım ömrüyle en eski ama en ucuz modeldir. LED ve Lazer projektörler ise daha çevre dostu olmaları ve daha uzun ömürleri dikkate alındığında çok daha moderndir.

Lambalı veya Lambasız Projektörler

 

Lambalı ve Lambasız Projektörleri Birbirinden Ayıran 7 Faktör 

Bu kısa karşılaştırmalar bu kadar kısa. Konu söz konusu olduğunda, lambalı ve lambasız projektörleri (LED’ler, lazerler ve lambalar) içeren üç ışık kaynağını birbirinden ayıran 7 temel faktör vardır. Her ne kadar lamba ömrü, maliyet ve parlaklık dikkate alınması gereken veri noktaları olsa da, gerçekten seçici olan müşteriler bilinçli satın alma arayışlarında daha derinlere ineceklerdir. Renk kalitesi, açılma süresi, gökkuşağı efektinin varlığı ve makine gürültüsü gibi ek faktörlerin devreye girdiği yer burasıdır.

1. Kullanım Ömrü

İnsanlar ürünlerin en yeni sürümlerini satın almak isteyebilirler ancak günün sonunda, halihazırda sahip oldukları ürünlerin çalışmaya devam etmesini de isterler. Projektörün ışık kaynağının belirtilen kullanım ömrünün bu kadar önemli olmasının nedeni budur; kısa sürede ömrü bitecek bir şeye paranızı yatırmak istemezsiniz. Şans eseri, projektörler dünyasında, farklı ışık kaynaklarının belirtilen kullanım ömründen en kısa olanı bile bir yıldan fazla sürekli kullanımda size netlik kazandıracaktır.

Ayrıntılara girersek lamba, lazer ve LED projektörler sırasıyla 10K, 20K ve 30K saatlik kullanım ömrüne sahip olduklarını iddia ediyor. Bu, yaklaşık olarak sırasıyla 14, 28 ve 42 aylık sürekli kullanıma eşittir. Açıklık getirmek adına, bu kullanım ömürlerinin sahip olma süresini değil, kullanım süresini gösterdiğini unutmayın. Örneğin 42 ay boyunca bir LED projektöre sahipseniz, aniden ölmeyecektir. Bunun yerine, LED Projektörünüzü günde yalnızca 6 saat kullanırsanız, ışık kaynağı yaklaşık 7000 gün, yani 19,2 yıl boyunca işlevsel kalabilir.

2. Maliyet

Para dünyanın dönmesini sağlar ve hepsi tek bir yere harcanmamalıdır. Bu nedenle öğelerin maliyeti, özellikle kişinin geliriyle ilişkili olarak çok önemlidir. Açıkça söylemek gerekirse, çoğu zaman insanlar, hepsini bir anda harcamak yerine, zorlukla kazandıkları paranın karşılığını en iyi şekilde almak isterler. Bu konsept, ister LED projektörler, ister lazer projektörler, ister lambalı projektörler olsun, projeksiyon ürünleri için kesinlikle geçerlidir. Burada tüketicilerin bir ürünün toplam sahip olma maliyeti ile ilgilenmesi gerekir. Bu, ilk satış sayısının ötesine geçer ve ürünün kullanım ömrü boyunca gerekebilecek potansiyel onarımları ve değiştirmeleri dikkate alır.

Tamamen nakit söz konusu olduğunda, lambalı projektörlerin çok uygun fiyatlı olduğu düşünülürken, LED ve lazer projektörler sırasıyla genel olarak uygun fiyatlı ve nispeten pahalı olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte, lamba projektörleri değiştirme ve onarım açısından en yüksek potansiyele sahip olduğundan, toplam sahip olma maliyeti bu durumda en iyi dengeleyici unsurdur. Bu nedenle, bir lazer projektörün yüksek maliyeti, lambalı projektörün zayıf toplam sahip olma maliyetiyle karşılaştırıldığında daha iyi görünmeye başlar. Bu düşünülmesi gereken bir şeydir.

3. Gökkuşağı Etkisi

Hemen hemen her üründe aksaklıklar meydana gelebilir. Bazen eğlenceli, bazen sinir bozucu veya zayıflatıcı olabilirler. Projektörler ne yazık ki sorunlardan muaf değil ve gökkuşağı efekti şeklinde geliyorlar. Bu etkiyi anlamak için her projeksiyon türünün nasıl renk ürettiğini düşünün. Lamba projektörleri ve lazer projektörler, yansıtılan ışığı gerektiği gibi değiştirmek için renkli filtreler veya renk tekerlekleri kullanır. Bu durumda bazen renk tekerleğinin çok yavaş olduğu ve yansıtılan görüntünün istenmeyen renklerle lekelendiği anlar olabilir. Bu gökkuşağı etkisidir.

Lamba ve lazer projektörler gökkuşağı efekti olasılığına takılıp kalsa da LED projektörler öyle değiller. Bunun nedeni, gökkuşağı efektinin dışarıya yansıtılmadan önce filtrelenebildiği iki renk tekerleğinin isteğe bağlı varlığıdır. Öte yandan LED projektörler renkleri doğal olarak ürettikleri için renk tekerleğine ihtiyaç duymadıkları için gökkuşağı efekti yaşama riski taşımazlar.

4. Parlaklık

Göremiyorsanız görsel bir ürüne sahip olmanın ne anlamı var? Bunu sık sık düşünmüyor olabilirsiniz, ancak bir ekranın parlaklığı kritik öneme sahiptir ve nihai satın alma kararlarının dayanabileceği çok büyük bir faktördür. Düşünün, ekranını zar zor seçebildiğiniz bir monitöre ya da ekrana baksanız onu satın alır mıydınız? Cevap muhtemelen yankılanan bir “hayır”dır.

Projektörler söz konusu olduğunda parlaklık, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) lümenleri aracılığıyla ifade edilir. Burada sayı ne kadar yüksek olursa parlaklık da o kadar büyük olur. Lambalı projektörler 2000’den fazla ANSI lümeni sunarken, lazer projektörler takılabilir modüller aracılığıyla daha fazla ölçeklendirme seçeneğiyle 3500’den fazlasını sunar. Öte yandan LED projektörler, maksimum 2000’e kadar çıkan lümen sayısıyla bu konuda sıkıntı yaşıyor. Ancak LED projektörler söz konusu olduğunda bu sayı yalnızca göründüğü gibi alınmamalıdır. Aslında LED, bu sayısal verimliliği daha kaliteli görüntü algısıyla kapatıyor. Bu, LED projektörlerin gerçekte sahip olduklarından daha yüksek görüntü kalitesine sahip gibi görünmesini sağlayan gelişmiş renk doygunluğu ve ışık verimliliği sayesinde gerçekleşir.

Lümenler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: Lümen Nedir? Ve Projektör Seçmek İçin Bunların Nasıl Kullanılır? Lumen Counts for Specific Settings

5. Renk Performansı

4K! 8K! OLED! Bu ileri teknoloji moda sözcükler, tüketici düzeyindeki görsel ürünler endüstrisinde oldukça yaygındır. Mesele şu ki, 4K bir çözünürlük düzeyidir ve OLED de bir ışık yayma aracıdır; ancak ortalama tüketici bunların aynı olduğunu ve hepsinin yüksek performansa işaret ettiğini düşünebilir. Bu karışıklık, aslında çözünürlük ve ışık yayılımından ayrılan ve aslında renk gamı ​​​​ve doygunluk tarafından belirlenen renk kalitesine de yansıyor.

Renk gamı, insan gözü tarafından tanımlanabilen renk spektrumunu ifade eder ve bu spektrumun standardı herhangi bir görsel ürün tarafından görüntülenir. Ayrıca görsel bir ekranın renk doygunluğu, gamda mevcut olan renklerin yoğunluğunu gösterir. Projektörler söz konusu olduğunda, her bir varyant (LED, lazer ve lamba) aynı renk standardını (Rec. 709) kullanır. Ancak LED projektörler, normun %125’ine kadar renk doygunluğu sunma yeteneğiyle bir adım daha ileri gider.

6. Açılış süreleri

Anlıyoruz, cihazınızın çalışmasını istiyorsunuz ve şimdi çalışmasını istiyorsunuz. Anında tatmin, arzu edilen doğal bir şeydir ve son yıllarda popüler hale gelen flash belleğin ve diğer ‘anında açılma’ ilerlemelerinin ardındaki sebep de budur. Projektörün düzgün bir şekilde başlatılmasının bir veya iki dakika sürdüğü okul günlerinizi düşünün. Bu zaman kaybıydı ve daha önce bahsedilen ilerlemeler sayesinde bu bir daha olmayacak.

Farklı projektör türleri mümkün olduğu kadar hızlı açılma yetenekleri açısından farklılık gösterir. Bir yandan LED ve lazer ya da lambasız projektörler anında açma/kapama özellikleri sunabiliyor. Öte yandan lamba projektörleri bunu yapamaz. Bunun yerine, tam olarak okuldan hatırladığınız şeyleri sunuyorlar: kullanımdan önce ve sonra iki dakikaya kadar sürebilen ısınma ve soğuma süreleri.

7. Ebat ve Ses

Günümüzde en popüler teknolojik ürünler, “ne kadar küçük olursa o kadar iyi” mantrasına uyan ürünlerdir. Telefonlarımız küçücük, televizyonlarımız düz ve arabalarımız kesinlikle geçmiş onyıllara göre daha küçük. Ancak bu örnekler ne burada ne de oradadır, çünkü önemli olan içerisidir. Bir düşünün: Küçük, iyi tasarlanmış bir ürününüz olabilir, ancak iç bileşenleri yeterli değilse paranız yine de boşa gitmiş demektir. Bazı ürünlerinizin kullanım sırasında çıkardığı yüksek makine seslerini biliyor musunuz? Kaçınmak isteyeceğiniz şeyler bunlardır.

Bu nedenle projektör satın alırken boyut ve makine sesi dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. Lambasız projektörler özellikle bu alanda öne çıkıyor. Örneğin LED projektörler, kompakt tasarımları ve düşük seviyeli makine sesleriyle bu açıdan en üst seviyededir. Lazer projektörler ise lazer projeksiyon sistemlerinin termal elemanları nedeniyle hem biraz daha büyük hem de daha gürültülüdür. Lambalı projektörler boyut açısından ortada kalıyor.

Cihazınızdan ne kadar büyük bir resim çıkarabileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: İhtiyaçlarınız İçin Doğru Projektör Çözünürlüğünü Seçme

Lambalı ve Lambasız Projektörler Arasında Karar Verme

Lambalı projektörlerle lambasız projektörler arasında karar vermek söz konusu olduğunda, sonuçta son seçim sizin ellerinize kalır. Ancak, mümkün olan en eğitimli seçimi yapmanız için gerekli gerçekleri size sunmak için elimizden geleni yaptık. Parlaklık ana odak noktanızsa lazer projektörler işletmeniz için en iyisi olabilir. Durum buysa LS800HD, LS800WU veya LS830 projektörlerini öneririz.

Son olarak, en ucuz veya en parlak olmasa da kullanım ömrü, renk performansı, boyut, mekanik gürültü ve gökkuşağı efekti etkisi de dahil olmak üzere diğer tüm yönlerden üstün olan bir projektör satın almakla ilgileniyorsanız, o zaman lambasız bir LED kullanın. projektör kesinlikle sizin ve eviniz için. Bunun için X10-4K projektörü veya M1 taşınabilir projektörü öneriyoruz. ViewSonic’in ev projektörleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.