ViewSonic Library > Business > Hibrit Çalışma > Hibrit Çalışma Modeli Çalışanların Moralini Nasıl Artırır?

Hibrit Çalışma Modeli Çalışanların Moralini Nasıl Artırır?

İşletmeler için çalışanların morali, üretkenliği optimize etmede, olumlu bir şirket kültürü yaratmada ve en iyi personelin elde tutulmasını sağlamada önemli bir rol oynar. Esnek çalışma programlarının doğrudan çalışanların moralini artırdığı bilinmektedir; öyle ki çalışanların moral artışı, en çok hibrit çalışma sisteminde kendini göstermektedir. Hibrit yaklaşım ve çalışanların moral ve genel iş memnuniyetini nasıl iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya modern iş yeri hakkında daha değerli bilgiler için ViewSonic iş yeri çözümleri sayfasını ziyaret edin.

Mutsuz çalışanların üretken olma olasılıkları daha düşük, işten ayrılmak istemeleri ve işe gelmeme olasılıkları daha yüksek olduğundan, çalışanların moralinin önemini abartmak zordur. Bu nedenle, işverenlerin, çok sayıda kuruluş ve sektörde halihazırda olumlu sonuçlar veren hibrit çalışma modeli ile çalışanların moralini artırmanın yollarını keşfetmeleri mantıklıdır.

Hibrit Çalışma Nedir?

Hibrit iş yerleri, çalışılan fiziksel konumun önemini ortadan kaldırmak için bulut tabanlı platformların kullanımı ile öncelikli olarak uzaktan iletişim yaklaşımı birleştiren ve çalışanlara çalıştıkları yerde daha fazla özerklik sağlayan işyerleridir. Bu, bir şirkette çalışanların bazlarının uzak çalışmasına, bazılarının ofiste çalışmasına ve bazılarının da hedef ve tercihlerine bağlı olarak bazen ofiste, bazen uzaktan çalışma esnekliğine sahip oldukları anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, hibrit çalışma, merkezi bir ofisin yapısını, istikrarını ve sosyal avantajlarını sağlamaya devam ederken, uzaktan çalışmanın tüm avantajlarını sunan iki sistemin en iyisini birleştirir.

Hibrit çalışmanın ve esnek çalışma programlarının faydalarını daha önce ele almıştık; bu nedenle bu makale için bu faydaların çalışanların moralini ve iş memnuniyetini nasıl artırabileceğine odaklanacağız.

Çalışan Morali ve İş/Yaşam Dengesi

İyi bir iş/yaşam dengesi ile çalışan morali arasındaki bağlantının biraz açıklamaya ihtiyacı var. CompareCamp tarafından yayınlanan bir makale’ye göre, daha iyi iş-yaşam dengesi sunan şirketler, %25 daha düşük çalışan devir hızına sahiptir ve en az ayda bir kez evden çalışmak gibi bir tür iş-yaşam dengesi programından hoşlanan çalışanların %24’ü, önemli ölçüde daha mutlu ve üretkendir.

İşletmeler için dikkat edilmesi gereken nokta, hibrit çalışmanın bu iyileştirmeleri ek maliyetler olmadan veya çalışanların toplam çalışma saatlerini azaltmadan sunmasıdır; bu sadece çalışanlara kişisel sorumluluklarını mesleki yükümlülüklerle dengelemek için daha fazla esneklik sağlar. Ofiste çalışma ile uzaktan çalışma arasında seçim yapma seçeneği, çalışanların sevdikleriyle ilgilenmek, çocukları okuldan almak veya akşam derslerine katılmak gibi diğer sorumlulukları alabilecekleri gerekli esnekliği sağlar. İşe gidip gelmek için harcanan zamanı azaltmak aynı zamanda stresi azaltır ve boş zaman aktiviteleri ve kendileriyle ilgilenebilmeleri için gün içinde daha fazla zaman sağlar.

Her zaman yüz yüze iletişimi tercih eden Apple, geçtiğimiz günlerde, çalışanların Çarşamba ve Cuma günleri uzaktan çalışabilecekleri ve aynı zamanda iki hafta boyunca uzaktan çalışabilecekleri bir yıllık bir hibrit çalışma deneyi gerçekleştireceklerini duyurdu. “Aile ve sevdiklerinize daha yakın olabilmeniz, ortam değişikliği yaratabilmeniz, beklenmedik seyahatleri idare edebilmeniz veya tamamen kendinize ait farklı bir neden için.”

How the Hybrid Work Model Boosts Employee Morale

Çalışan Morali ve Kontrolün Değeri

Sağlıklı bir iş/yaşam dengesi ile yakından bağlantılı olan, çalışanların ne zaman ve nasıl çalıştıkları üzerinde daha fazla kontrole sahip olanlar daha meşgul, daha üretken ve daha tatmin edici olma eğiliminde olduklarından, profesyonel yaşamları üzerinde sahip oldukları kontrol düzeyidir.

Saint Mary’s Üniversitesi’nde bir psikoloji profesörü tarafından yürütülen bir araştırma, kontrolün daha mutlu işyerleri için temel bir bileşen olduğunu vurguladı. Çalışma ayrıca personele çalışma saatleri üzerinde bir miktar kontrol verildiğinde, çalışan tükenmişlik sendromunun büyük ölçüde azaltılabileceğini buldu.

Hibrit çalışma, çalışanlara eğitimler için merkez ofis, yüz-yüze toplantılar ve sunumlar ve bireysel görevleri için uzaktan çalışma olanağı sağlayarak, en iyi işlerini ne zaman ve nerede yapabileceklerini kendilerinin belirleme kontrolünü verir. Personnel Today tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılan 1000 çalışanın %40’ı işyerindeki meydana gelen gürültünün kendilerini stresli hissettirdiğini, %65’i ise işi doğru ve zamanında tamamlama yeteneklerini etkilediğini söyledi.

Yöneticilerin uzaktan çalışan ekipleri yönetmek için en iyi uygulamaları öğrenmeleri için muhtemelen bir uyum dönemi olacak olsa da, hibrit çalışma modelinin başarılı bir şekilde uygulanması ve çalışanlara profesyonel yaşamları üzerinde sağladığı kontrol, potansiyel olarak liderlik edebilecek çok daha mutlu bir iş gücü yaratılmasına, daha fazla üretkenliğe, gelişmiş bir şirket kültürü yaratmaya ve daha iyi personeli elde tutmaya yardımcı olabilir.

How the Hybrid Work Model Boosts Employee Morale

Hibrit Çalışma ve Ruh Sağlığı

İngiltere’deki tüm hastalık günlerinin %12,7’sinin zihinsel sağlık koşulları yüzünden olabileceğini tahmin eden bazı raporlara rağmen, işyerinde ruh sağlığı nadiren ele alınmaktadır ve bu da İngiltere’deki işletmelere yılda 8 milyar sterline mal olmaktadır.

Bununla birlikte, hibrit çalışma gibi esnek çalışma programlarının, etkilenenlerin hafiflemesine yardımcı olabileceği ve işgücü içinde çalışanların moralini iyileştirmeye yönelik çalıştığını gösteren artan kanıtlar bulunmaktadır. Durham Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın raporuna göre, “çalışan kontrolünü ve seçimini artıran” esnek çalışma düzenlemelerinin uyku kalitesini, yorgunluğu, tetikte olma durumunu, tansiyonu ve zihinsel sağlığı iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu ve aynı zamanda daha iyi bir toplum duygusu ve işyerinde sosyal destek yaratma potansiyeline sahip olduğunu buldu. Aynı rapor, Kingston Üniversitesi tarafından yapılan ayrı bir araştırmaya da atıfta bulunarak, esnek sözleşmeli çalışanların duygusal olarak daha bağlı olduklarını, işlerinden daha memnun olduklarını, şirketleri hakkında daha olumlu konuştuklarını ve işten ayrılma olasılıklarının daha düşük olduğunu tespit etmiştir.

Ruh sağlığı, işverenlerin üstesinden gelmesi inanılmaz derecede zor bir konu olsa da çalışanlara daha fazla esneklik sağlamak şüphesiz doğru yönde atılmış bir adımdır. Durham Üniversitesi araştırmasının önerdiği gibi, hibrit çalışma modeli, çalışanlara evde mi yoksa ortak bir işyerinde mi çalışacaklarına karar verme seçeneği vererek, bazı tam zamanlı uzaktan çalışanların yaşadığı sosyal yalnızlığı önlemelerini, isteyenlere evden çalışma özgürlüğü vererek daha yüksek düzeyde kontrol ve seçim sağlar. Bu, özellikle yoğun bir ofise girme düşüncesini zor bulabilen, depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayanlar için özellikle yararlı olabilir.

How the Hybrid Work Model Boosts Employee Morale

Çalışan Morali Üzerine Son Düşünceler

Çalışanların morali, verimlilik ve çıktıdan şirket kültürüne ve personelin elde tutulmasına kadar bir organizasyonun her yönünü etkileme potansiyeline sahiptir. Hibrit çalışmanın ve diğer esnek çalışma düzenlemelerinin seçim, kontrol, daha iyi bir iş/yaşam dengesi ve iyileştirilmiş ruh sağlığı yoluyla çalışanların moralini artırabileceğini destekleyen artan miktarda kanıt olmasıyla, hibrit bir iş modeline uyum sağlayabilen işletmelere, daha mutlu, daha üretken, bağlı ve kararlı bir işgücünden yararlanmak için geçişi bir an önce başlatmaları tavsiye edilir.

Diğer esnek çalışma düzenlemelerini keşfetmekle ilgileniyorsanız, 8 Tip Esnek Çalışma Düzenlemesi Açıklaması‘na bakın veya çalışma şeklinizi iyileştirmenin daha fazla yolu için ViewSonic işyeri çözümleri sayfasını ziyaret edin.