ViewSonic Library > Business > Hibrit Çalışma > Hibrit ve Esnek Çalışma Programlarının Yararları

Hibrit ve Esnek Çalışma Programlarının Yararları

Artan sayıda şirket, hibrit çalışmanın hem fayda hem de esneklik açısından, esnek çalışma programlarının faydalarını anlamaya başlıyor. Bu avantajlar hem çalışanlar hem işverenler için geçerlidir; maliyet tasarrufu, daha yüksek moralden, azalan devamsızlık günlerine ve şirketlerin daha sürdürülebilir hale gelme becerisine kadar geniş kapsamlıdır.

Hibrit çalışma ve iş yeri esnekliğiyle ilişkili avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya modern iş yeri hakkında daha fazla bilgi için ViewSonic iş yeri çözümleri sayfasına geçin.

Hibrit çalışma yaklaşımıyla, çalışanlara çok daha esnek çalışma programları sağlanarak, bir ofiste fiziksel olarak bulunmanın önemi büyük ölçüde azalmaktadır. Çoğu durumda bu, bazı çalışanların ofiste çalıştığı, bazı çalışanların görevleri, süre sınırlamaları ve kişisel ihtiyaçlarına göre evden veya istedikleri başka bir konumdan uzaktan çalıştığı ve ofis ile uzaktan çalışma arasında geçiş yapma esnekliğine sahip olduğu anlamına gelir.

Çalışanlar için hibrit model, çalışmak için ‘her iki dünyanın da en iyisi’ yaklaşımı olarak görülmektedir Gerektiğinde evden çalışmanın birçok önemli avantajını, gerektiğinde de merkez ofise erişimle şirket yapısını, istikrarı ve sosyal avantajları sunmaya devam eder. Aynı zamanda, hibrit yaklaşım, şirketlerin geleneksel ofis yapısının birçok kısıtlamasından kurtulmasını da sağlar.

Bunu yapmanın avantajları, operasyonel faydaları, işe alım avantajlarını ve finansal tasarrufları içerir. Bu makalede, hibrit çalışma modelini benimsemenin ve daha esnek çalışma programlarına geçmenin en önemli faydalarından bazılarını inceliyoruz.

Hybrid Work and the Benefits of Flexible Work Schedules

Esnek Çalışma Programlarının Konum Avantajları

Şirketler ağırlıklı olarak “uzaktan öncelikli” yaklaşıma dayanan hibrit çalışma modelini benimsedikçe, tüm konum kavramı ortadan kalkar. Bulut çözümleri, video konferans teknolojisi ve benzeri araçları kullanarak işyerine bağlanan çalışanların, işlerini yapmak için fiziksel olarak işyerinde bulunmaları gerekmez- yine de istedikleri zaman veya yüz-yüze iletişimin daha doğru olacağı toplantılarda ofiste bulunabilirler. Daha da ötesi, ofise yakın olmalarına bile gerek kalmamaktadır.

Bu, hem çalışanlar hem de işverenler için bir dizi fayda sağlayabilir. Örneğin, kötü havanın insanların ofise girmesini engelleyebileceği günlerde, evden çalışabilirler. Benzer şekilde, büyük olaylar işyerinden uzak durmayı gerektiriyorsa – COVID-19 pandemisinde olduğu gibi – iş operasyonlarında minimum kayıp olacaktır.

Ayrıca, bir Forbes makalesinin açıkladığı gibi, coğrafi engellerin kaldırılması işe alım açısından son derece avantajlı olabilir; işverenlerin daha geniş bir yetenek havuzuna erişmesini sağlayıp, nitelikli adaylar bulmasını ve daha çeşitli ve kapsayıcı bir iş gücü oluşturmasını kolaylaştırır. İş arayanlar tarafından aranan en önemli faydalar arasında yer alan esnek çalışma düzenlemeleri ile hibrit modeli kullanan şirketler, en iyi adaylar için rekabet etmek için daha iyi bir konumda olurlar.

Moral ve Zihin Sağlığına Faydaları

Çalışanlara nerede çalışacaklarına karar verme özerkliği sağlamak, iş tatminini, morali ve zihinsel sağlığı büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Ev ve ofis arasında seçim yapma serbestliği ile çalışanlar, kişisel sorumluluklarını iş hedefleriyle daha iyi dengeleyebilmektedirler. Örneğin çalışan ebeveynler, çocuk bakımına ihtiyaç duyulduğunda evde olabilir, ancak gerektiğinde ofis ortamında çalışma fırsatına sahip olabilir. Diğerleri, bazı günlerde sabah işe gidip gelmede harcadıkları zamanı sporla ve ardından ofisteki dikkat dağıtıcı şeylerin yokluğunda son derece odaklı bir çalışma günü ile değiştirmeyi tercih edebilir.

ZenBusiness tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, evden çalışabilen çalışanların yüzde 64,4’ü, çalışma düzeninin bir sonucu olarak zihin sağlıklarının düzeldiğini söylemiştir. Yine de tam zamanlı uzaktan çalışanların yalnızca yüzde 56,2’si aynı etkiyi bildirmiştir; bu da esnekliğin zihin sağlığını iyileştirmede önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.

Hybrid Work and the Benefits of Flexible Work Schedules

Devamsızlık ve Personel Devir Hızı Faydaları

Şirketler için uzaktan çalışmanın en önemli faydalarından biri, personel devamsızlığını büyük ölçüde azaltmasıdır ve bu, insanların uygun olduğunda evden çalışabildiği hibrit işyerleri için de geçerlidir. Temel düzeyde, bu, kendini iyi hissetmeyen kişilerin işyerine gidip diğer insanlarla yüz yüze etkileşime girmektense, evde kalıp bilgisayar açmayı çok daha kolay bulmasından kaynaklanır.

Bunun da ötesinde, hastalık günlerinin azalması, soğuk algınlığı ve grip gibi kolay bulaşan hastalıkları olan kişilerin işyerinden uzak tutulmasına ve bulaşmanın sınırlanmasına da bağlanabilir. Ek olarak, yukarıda bahsedilen zihinsel sağlık yararları, stres, yorgunluk ve depresyona bağlı olarak daha az izin günü ile ilişkilendirilebilir.

Bu arada, Indeed’in araştırmaları, insanların yüzde 47’sinin bir işe başvurmadan önce bir şirketin uzaktan çalışma politikası olup olmadığını araştırdığını ve yüzde 40’ının evden çalışma serbestisi olduğunda maaşlarında kesinti yapılmasına sıcak baktığını göstermektedir. Findstack ayrıca, çalışanların %74’ünün uzaktan çalışma seçeneğine sahip olmanın onları şirketten ayrılma olasılıklarını azaltacağını söylediğini, bu da işyeri esnekliğine yönelik artan talebi ve iyi çalışan personelini elde tutmayı uman şirketlerin bu seçeneği keşfetmeleri için baskı yaptığını belirtmektedir.

Maliyet ve Tasarruf Faydaları

Birçok kuruluşta, en büyük giderlerden biri ofis alanının kendisidir; bu, klima, elektrik ve sarf malzemeleri gibi ek günlük işletme maliyetleriyle birleşen bir giderdir. Hibrit çalışma modeli, altyapısı olan tüm işletmeler, özellikle kısıtlı bütçeli küçük işletmeler için bu maliyetleri düşürme olasılığı sunar.

Temel olarak, her gün ofiste daha az insan, daha az elektrik faturası, daha az sarf malzemesi ve daha az kullanım sayesinde daha uzun ofis malzemesi ömrü anlamına gelir. Bununla birlikte, maliyet tasarrufu stratejileriyle daha ileri gitmek isteyen işverenler için hibrit model, bina kiralamada önemli tasarruflar için ofis alanını küçültme fırsatı da sunar. Global Workplace Analytics‘e göre, tipik bir işveren, yarı zamanlı bir tele-iletişimci başına yılda ortalama 11.000 USD tasarruf edebilir.

Hibrit model, her gün önemli sayıda çalışan tarafından kullanılacak olan bir merkez ofise hala biraz bağımlıdır. Bununla birlikte, bazı düzenlemelerde bu, yalnızca gerçek bir ihtiyaç olduğunda, çok daha küçük tesislere taşınma, insanların ortak bir çalışma alanında çalışmasını sağlama veya çok kısa süreli olarak ofis alanı kiralama olasılığını ile çok az bir sayıda tutulabilir.

Hybrid Work and the Benefits of Flexible Work Schedules

Çevre Dostu ve Sürdürülebilirlik Faydaları

Esnek çalışma programları ve hibrit çalışma modeliyle ilişkili bir diğer önemli fayda, bir işi daha sürdürülebilir hale getirme becerisidir. Bu önemlidir, çünkü araştırmalar, çalışanların güçlü bir çevre gündemi olan şirketlerde bir işe girme ve böyle işte kalma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ek olarak, Y kuşağının yüzde 64′ü, sosyal sorumluluğa güçlü bir bağlılığı olmayan bir şirkette işe girmeyeceklerini söylemektedir.

Hibrit çalışma modelinin yarattığı en önemli çevresel etki, çalışanlar arasında büyük ölçüde azaltılmış seyahat miktarıdır. Bunun etkileri, çalışanların kendi arabalarını kullanmalarını gerektiren uzun yolculukları olduğunda özellikle önemlidir. Aslında Green Child Magazine’e göre, çalışanlar haftanın yarısında ofis dışında çalışırsa, sera gazı emisyonları her yıl 54 milyon ton azaltılabilmektedir.

Hibrit işyerleri, daha fazla sanal konferans teknolojisiyle toplantı yapma eğilimindedir ve bu da yine seyahatleri ve aynı zamanda kağıt tüketimi gibi diğer şeyleri azaltır. Ofise daha az kişinin gelmesi, ofisin kendisiyle ilişkili karbon ayak izini de azaltacaktır. Tüm bunlar, bir şirketin çevreci sicilini yükseltmeye ve şirketi iş arayanların ve müşterilerin gözünde ileriye dönük bir şirket olarak konumlandırmaya yardımcı olmak için bir araya gelebilir.

Son Söz

Son yıllarda, hibrit çalışma modelinin popülaritesi arttı ve bu, modern işyerinde esnek çalışmaya yönelik yüksek talep nedeniyle hiç de azımsanacak miktarda değil. Hibrit çalışmayı desteklemek için gerekli teknoloji artık kolayca ve ucuza elde edilebildiğinden, birçok işletme artık hibrit çalışma ve esnek çalışma programlarından faydalanabileceklerini keşfediyor. Daha sağlıklı, daha mutlu, daha yetenekli ve çeşitli bir işgücünden daha düşük maliyetlere ve daha fazla sürdürülebilirliğe kadar, hibrit çalışma modeli, geçişi başarıyla gerçekleştirebilen kuruluşlarda çalışan ve işveren için bir kazan-kazan sistemi olarak hızla ortaya çıkıyor.

Şu anda kuruluşlar tarafından başka hangi esnek çalışma düzenlemelerinin kullanıldığıyla ilgileniyorsanız, 8 Tür Esnek Çalışma Düzenlemesi Açıklaması‘na göz atın. Modern iş yeri hakkında daha fazla yararlı bilgi için ViewSonic iş yeri çözümleri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.