ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Uzaktan Çalışmak İçin Gereken Temel Araçlar

Uzaktan Çalışmak İçin Gereken Temel Araçlar

Evden çalışma, modern istihdamın giderek daha yaygın ve gerekli bir parçası haline geliyor. Ne var ki bu yöntemde kalıcı bir başarı elde etmek, uzaktan çalışma için doğru araçlara sahip olmayı gerektiriyor. Kullandığınız belirli sistemler ve uygulamalar, görevinizin niteliğine bağlı olarak değişiklik gösterse de bazı temel ekipman, cihaz ve hizmetler, evden çalışma senaryolarının büyük bir kısmında kullanılabiliyor.

Evden çalışırken kullanmanız gereken temel araçlar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Modern teknolojinin evden çalışmayı, çok sayıda görevi üstlenmiş insanlar için bile gerçekçi bir olasılık haline getirmeye yardımcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak, uzaktan çalışma için doğru araçları kullanmanız çok önemlidir. Araştırmalar, doğru araçlar kullanıldığında evden çalışmanın mümkün olmakla kalmadığını, hem işçiler hem de işverenler için bir dizi önemli avantaj sağladığını da göstermiştir.

Evden çalışma fırsatlarındaki artış, internet hızlarının artması, internet özellikli cihazların yaygın kullanılmaya başlanması, küreselleşme ve çevreyle ilgili artan endişeler gibi bir dizi farklı faktöre bağlanabilir.

Fakat gerekli temel araçları kullanmadan günlük görevlerinizi etkili şekilde tamamlamak, uzaktan iş birliği yapmak, meslektaşlarınız, müşterileriniz veya diğer işletmeler ve kuruluşlarla iletişim kurmak mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı, doğru yazılımlara ve hizmetlere erişimin yanı sıra gerekli cihaz ve ekipmanlara sahip olmak da önem taşır.

Uzaktan Çalışmak İçin Gerekli Temel Cihazlar

Uzaktan çalışmanın mümkün olabilmesi için, temel olarak işiniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm yazılım uygulamalarını ve diğer hizmetleri çalıştırabilen internet bağlantılı bir cihaza sahip olmanız gerekir ya da böyle bir cihaza sürekli erişiminiz olmalıdır. Kullanabileceğiniz farklı seçenekler olsa da temel seçenekler şunları içerir:

  • Masaüstü bilgisayar
  • Dizüstü bilgisayar
  • Akıllı telefon
  • Tablet

Gerçekçi olmak gerekirse masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar çoğu kişi için uzaktan çalışırken kullanılacak en önemli araçlardır. Bu cihazların uzun süre boyunca rahatça çalışabilmeniz için yeterince büyük bir ekranı vardır ve gerekli yazılımları çalıştırabilecek işlem gücüne sahiptirler. Büyük miktarda yazı yazmanızı gerektiren herhangi bir iş için bir klavyeye ihtiyacınız olacaktır. Tablet cihazların klavyeleri küçüktür ve her gün saatler boyunca yazman için ideal olmayabilirler.

Bir tabletin veya akıllı telefonun tek başına yeterli olacağı durumlar olabilir; ama bunları tamamlayıcı cihazlar olarak kullanmak daha iyi bir seçenektir. Bu, özellikle işle ilgili görevleri gerçekleştirmek için ikinci bir ekrana ihtiyaç duyan herkes için geçerlidir.

 

İletişim Araçları Ve Hizmetleri

Gerekli insanlarla etkili şekilde iletişim kurabilmek için ihtiyaç duyacağınız çeşitli iletişim araçlarını ve hizmetlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu iletişim, duruma göre metin tabanlı, ses tabanlı veya video tabanlı olabilir. Yani e-posta, anlık mesajlaşma ve metin mesajlaşma araçlarının yanı sıra, telefon ve/veya video görüşmelerini kullanmanız da gerekebilir.

Modern akıllı telefonlar sesli arama, kısa mesaj ve e-posta desteği sunarken uygulamaları ve kameraları ile video görüşmelerini de mümkün kılarlar. Diğer bir deyişle, uzaktan çalışmak için akıllı telefonlar büyük ihtimalle en önemli iletişim cihazı olacaktır. Yine de, video görüşmelerini dizüstü bilgisayarlar veya tablet cihazların geniş ekranlarında yapmak daha kolay olabilir.

Bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız varsa ama bunların yerleşik bir kamerası yoksa bir web kamerası satın almanız gerekecektir. İletişimi net ve verimli hale getirmek için, dâhili mikrofonlu bir kulaklığa da erişiminizin olması gerekir. Ayrıca, bulut tabanlı bir depolama çözümü, belgeleri ve diğer dosyaları paylaşmak için ideal olabilir.

Evden Çalışmak İçin Yazılımlar

Uzaktan çalışmak için gerekli olan araçlar arasında en zor olanı, doğru yazılım çözümlerini bulabilmektir. Zira belirli bir iş için evden çalışma imkânı tanıyan uygulamalar, başka bir iş için ihtiyaç duyulandan tamamen farklı olabilir. Bununla birlikte, uzaktan çalışan kişilerin büyük çoğunluğu tarafından kullanılabilecek bir dizi temel yazılım çözümü mevcuttur.

Örneğin, Microsoft Word veya Google Docs gibi bir kelime işlemciye ve PDF dosyalarını okuyabilen bir uygulamaya ihtiyacınız olacağından kesinlikle emin olabilirsiniz. Ek olarak, elektronik tablo veya veri tabanı yazılımlarına ihtiyacınız olabilir. İşle ilgili iletişim kurmak için, bir e-posta hesabı hayati önem taşır. Bu bağlamda WhatsApp, Skype ve Microsoft Teams gibi uygulamalar da video görüşmeleri ve telekonferans gerçekleştirmenize olanak tanıdıkları için avantajlı olabilir.

Sunumlar görevinizin önemli bir parçasıysa slayt gösterisi ve/veya ekran paylaşım yazılımlarına, hatta (dokunmatik bir ekrana erişiminiz olduğunu varsayarak) bir dijital beyaz tahta çözümüne ihtiyacınız vardır. Bazı görevler ayrıca Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarının sıklıkla kullanılmasını gerektirir, bu nedenle sosyal medya yönetimi araçları da hayati önem taşıyabilir.

Evinizdeki Çalışma Merkeziniz

Evden çalışmanın paylaşılan bir iş alanında çalışmaktan tamamen farklı olduğunu anlamak çok önemlidir. Pek çok kişi için evden nasıl çalışılacağını öğrenmenin en büyük zorluklarından biri, kendilerine ait bir çalışma alanları olmamasıdır. Bu, kendiniz için bir tane yaratmanız gerekebileceği anlamına gelir.

Bazı kişilerin koltuklarından, hatta yataklarından rahat ve etkili çalışmaları mümkündür. Yine de, böyle çalışmak üretkenliği maksimum düzeye çıkarmak için her zaman en iyi seçenek değildir. Üstelik bir masaüstü bilgisayar, birden çok ekran ve başka bir ekipman kullanacaksanız bu şekilde çalışmanız hiç mümkün olmayabilir. Bir masa ve sandalyeye ihtiyacınız varsa rahatlığa öncelik verin ve sandalyenizin masa ve ekranlara göre uygun yükseklikte olduğundan emin olun.

Çalışma alanınızın konumu, evinizdeki alan, Wi-Fi sinyalinin gücü ve etrafta dikkat dağıtıcı unsurların olup olmadığı gibi birçok faktöre bağlı olarak belirlenmelidir.

Sonuç Olarak

Evden çalışmaya başarılı şekilde uyum sağlamak bir süreçtir ve işlerinize eskisi kadar hızlı devam etmeniz biraz zaman alabilir. Yine de, uzaktan çalışma için doğru araçlara sahipseniz evden çalışmak yalnızca ofiste çalışmanın bir alternatifi olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlar ve işverenler için somut faydalar sağlayabilir.

Uzaktan gerçekleştirilebilecek iş türlerinin çeşitleri giderek artıyor; fakat çalışanların büyük bir çoğunluğu gibi, siz de iletişimi, iş birliğini ve iş sunumlarını mümkün kılmak için internete bağlanabilen doğru cihazları kullandığınızdan, doğru yazılım uygulamaları kullanarak dijital hizmetlere eriştiğinizde ve gerekli ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Evden çalışmanıza rağmen ofisteki kadar verimli olmadığınızı düşünüyorsanız Evden Çalışmak: Üretkenliğinizi Artıracak 7 İpucu makalemizi okuyabilirsiniz. Ya da evden çalışmak hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Evden Nasıl Çalışılır: 2020 Yılında Uzaktan Çalışma Rehberi isimli makalemize göz atabilirsiniz.