ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Grafik Tasarım > Yüksek Çözünürlüklü Bir Grafik Tasarım Monitörü Seçmek

Yüksek Çözünürlüklü Bir Grafik Tasarım Monitörü Seçmek

Bir grafik tasarım monitörü, bir tasarımcının satın alabileceği en önemli donanım parçalarından biridir. Renk doğruluğu, ekran boyutu, panel tipi, çözünürlük ve daha fazlası dahil olmak üzere doğru teknik özellikleri aramak gerekir.

Profesyonel bir grafik tasarım monitörü satın alma sürecini kolaylaştırmak için aşağıdaki rehberimizi kullanın. Veya ViewSonic’in profesyonel monitörler yapmak için hepsini nasıl bir araya getirdiğini görün.

Grafik tasarımda yeni olanlar, bir grafik tasarım monitörünü öncelik listelerinin en başına koymayabilirler, ancak bu, başarı ile başarısızlık arasındaki fark olabilir. Grafik tasarım, kalıcı izlenimler bırakan ve izleyiciye bir mesaj ileten tasarımlar yaratmakla ilgilidir. Özünde, tasarımcı ile izleyici arasında bir köprü oluşturur.

Bir grafik tasarımcıysanız, grafik tasarım dünyasının tüm ayrıntılarını ve sunumun oynadığı önemi bilirsiniz. Herhangi bir grafik tasarım çalışmasında olumlu eleştiriler almak, tamamen tasarımın görsel olarak nasıl sunulduğuyla ilgilidir.

Grafik Tasarım Monitörleri Nedir ve Ne İşe Yararlar?

Perdeler açıkken grafik tasarlar mısınız? Muhtemelen hayır. Ekranda yanlış renkleri göstermek, tam olarak yanlış monitöre sahip olmanın işiniz için tehlikeli olmasının nedenidir. Bu nedenle, yüksek çözünürlüklü bir grafik tasarım monitörü edinmek, çalışmanızın görsel olarak öne çıkmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir. Söylemeye gerek yok, bu kesinlikle bir grafik tasarımcı olarak kariyer yolunuz uğruna yapmak isteyeceğiniz bir yatırım.

Grafik Tasarım Monitörlerinin Dezavantajları

İdeal bir grafik tasarım monitörü satın almadan önce bakmanız gereken alanlara girmeden önce, dezavantajlara bir göz atalım.

Çoğu zaman, iş elektronik araç satın almaya geldiğinde, müşteriler gereksiz özelliklere sahip ürünleri satın almaları için kandırılırlar. Tabii ki bu sorundan kaçınmayı söylemek, yapmaktan daha kolaydır. Yine de anlaşılabilir bir şeydir. Günümüzün iyi pazarlanmış ve materyalist dünyasında, kendinizi yanlış yönlendirilmiş bulmak kolaydır. Yine de, grafik tasarım monitörlerini okursanız, aşağıdaki faktörler karar verme sürecinizi doğru seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır.

  • Tasarım Sırf diğerlerinden daha havalı göründüğü için bir monitör seçmeyin. Çok ince bir monitör çekici görünebilir, ancak olay sadece bu kadar olabilir. Monitörün ne kadar iyi performans göstereceğini belirleyen şey, dışı değil, dahili özellikleridir. “Bir kitabı kapağına göre yargılama” dedikleri gibi, bir monitörü de yalnızca görünümüne göre yargılamayın.
  • Abartılmış nitelikler Yerleşik hoparlörler, çok çeşitli USB bağlantı noktaları ve uygun bir TV alıcısı, sizi bir monitörün dahili kurulumunu düşünmekten alıkoymamalıdır. Bunlar bir monitörün sahip olması gereken harika özellikler olsa da genel olarak yüksek kaliteli bir ürünü garanti etmezler.
  • Tepki Süresi Profesyonel bir oyuncunun aksine, sertifikalı bir grafik tasarımcıysanız, tepki süresinin gerçekten önemli olmaması gerekir. Temel olarak tepki süresi, ekranda hızlı bir eylem gerçekleştiğinde gecikme süresini belirler. Oyuncular için, ekranda kısa süreler içinde pek çok eylem gerçekleştiğinden, iyi bir tepki süresi, oyuncunun ekranda gecikme olmadan uygun hızda oynama becerisini sağlar.
Yüksek Çözünürlüklü Grafik Tasarım Monitörü Seçmek

Potansiyel Grafik Tasarım Monitörlerinde Neler Aranmalı?

Ciddi grafik tasarımcıları, yalnızca optimum düzeyde performans sağlamakla kalmayan, aynı zamanda yüksek çözünürlük içeren bir ekran ister. Günümüzün kablosuz bağlantı dünyasında, iyi bir ekran, bağlantı için en yeni yollarla uygun şekilde kablolanmıştır. Ne de olsa, dünya bağlı ve bağlantıda kalma yeteneğiyle çalışıyor. Doğru monitörü satın alma söz konusu olduğunda, ciddi bir grafik tasarımcı basit rakamlardan daha fazlasının olduğunu bilir. ViewSonic’in VP monitör serisini bu kadar çekici kılan şeylerden biri de budur.

Diğer tüm teknolojilerde olduğu gibi, bir monitör satın almak için biraz ön çalışma yapmanız gerekir. Piyasada pek çok seçenek olmasına rağmen, tam özelliklerini bilmiyorsanız, çalışmanızı adaletle sunmayan bir LCD satın alabilirsiniz.

Aşağıda, herhangi bir monitör satın alımını tamamlamadan önce göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz şeylerin bir listesi bulunmaktadır.

Gri Skalası ve Renk Doğruluğu

Grafik tasarımcılar, ekrandaki görüntüyle çıktısı kadar hassas bir şekilde eşleşen renklere ihtiyaç duyar. Bu, kullanılan renklerin iyi bir doğruluğunu gösterebilen bir monitör gerektirir. Bunun için renk doğruluğu ve tutarlılığı esastır.

En iyi monitörlerden bazıları yerleşik mavi ışık filtreleriyle gelir. Florasan ve LED ışıkların yaydığı mavi ışık, gözlerimiz için en kötü ışık türü olarak kabul edilir, bu nedenle mavi ışık filtresi uzun vadede gözlerimiz için mucizeler yaratır.

AH-IPS paneli gibi birinci sınıf teknolojiyi kullanan bir model arayışınız burada başlıyor. İlk kez duyanlar için Gelişmiş Yüksek Performanslı Düzlem İçi Anahtarlama panelidir. Düzenli kalibrasyonlar yapabilmek için monitörün Adobe RGB renk alanının yüzde 99’undan fazlasını kaplaması gerekir. (Renk gamı terimi de gelebilir.) Düzenli kalibrasyonları kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz için monitörün 10, 12 veya 14 bitlik bir arama tablosuna (LUT) sahip olması en iyisidir.

Renk tutarlılığı söz konusu olduğunda, neyse ki piyasada yazılım ve donanım kalibrasyon araçlarına sahip birçok profesyonel monitör bulunmaktadır. Seçeneklerden memnun değilseniz üçüncü taraf bir kalibrasyon çözümü satın almayı tercih edebilirsiniz. Verimli bir IPS panele sahip bir monitör, koyu ve açık grinin farklı tonlarını görüntüleyebilir, bu, ekranınızda göreceğiniz gölge ve vurgu düzeyini belirlemenize yardımcı olur.

IPS teknolojisini kullanmanın bir başka büyük avantajı da, ister üstten, ister alttan veya diğer açılardan bakıldığında size mükemmel renk parlaklığı ve aslına uygun geniş izleme açıları seçeneği sunmasıdır.

Ekran Boyutu

Bazı grafik tasarımcılar için ekran boyutu bir faktör değildir. Ancak, büyük ayrıntılar içeren yüksek çözünürlüklü görüntü dosyalarıyla çalışanlar için boyut önemlidir.

Ofisin büyüklüğü, özellikle birden çok ekrana ihtiyaç duyuluyorsa, elbette endişe verici bir konudur. Aynı anda birkaç proje üzerinde çalışanlar, aynı ekranda birden fazla projenin görüntülenebilmesi için ekranın maksimum alanını kullanmayı tercih ederler. Ekranınızın kapladığı alanı en aza indirmek istiyor ancak birkaç projeyi bir bakışta görüntüleme lüksünü istiyorsanız, ultra geniş 29 inç WQHD monitörleri tercih etmelisiniz.

Ancak, daha büyük olanın her zaman daha iyi anlamına gelmediğini aklınızda tutmanız önemlidir. Daha büyük bir ekran elde etmek için monitörünüzün görüntü performansından ödün vermeyin. Oyun oynamayı veya film izlemeyi düşünüyorsanız, monitör yerine TV’ye gidin.

Paneller

Birçoğu bunu bilmeyebilir, ancak panel aslında grafik tasarım monitörünüzün gerçekte ne kadar iyi olduğunu belirler. Piyasada birkaç çeşit panel vardır, bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Çarpık Nematik veya TN paneller – Bunlar en ucuz ve uygun fiyatları nedeniyle en çok bulunan panellerdir. Bu tür en hızlı yanıt süresine sahiptir, ancak yanıt süresi bir tasarımcı için çalışırken en yüksek önceliğe sahip olmamalıdır. Bu panelde renkler ve görüş açıları aslında o kadar da iyi değildir; bu, tasarımlarınızın görünümünü bozacaktır.
  2. Dikey Hizalama veya VA panelleri – Diğer seçenekler kadar popüler olmasa da, bu panel tipi orta seviye bir seçimdir. VA paneller, TN panellerden önemli ölçüde daha pahalıdır. Performans açısından, fiyat açısından buna değmezler. TN panellerden daha iyi özelliklere sahip olmalarına rağmen, fiyat aralığı neredeyse bir sonraki panel türü kadardır, bu da onu IPS monitörleri için daha iyi bir seçim haline getirir.
  3. Düzlem İçi Geçiş veya IPS monitörler – Bunlar muhtemelen fiyat ve performans açısından en iyi seçimdir. Genellikle fiyatları VA panellerinden daha yüksektir, ancak performanstaki fark buna değer. IPS monitörlerle harika görüş açıları ve doğru renk sunumu elde edeceksiniz.
  4. Super IPS paneller – Bu panelin amacı, fiyatı düşük tutarken daha iyi renk sunumuyla birlikte daha hızlı yanıt süresi elde etmektir. Pek çok kullanıcı, uygun fiyatı ve iyi teknik özellikleri nedeniyle bu paneli tercih ediyor.

Çözünürlük

Piksel çözünürlüğü, bir grafik tasarımcı için olmazsa olmazdır. Çözünürlük söz konusu olduğunda, ne kadar büyükse, o kadar iyidir. Bu, özellikle kapsamlı veya titiz işler için geçerlidir. Yüksek çözünürlüklü grafik tasarımlı monitörler size Full HD monitörlerden çok daha pahalıya mal olacaktır. Ancak, görsel aslına uygunluk birinci öncelikse, uzun vadede buna değer.

Ultra Yüksek Çözünürlüklü veya UHD monitörler, 3.840 x 2.160 piksel ile mümkün olan en yüksek çözünürlüklerden bazılarını sunar. Sonra 2.560 x 2.160 piksel olan Geniş-Quad HD veya WQHD’ye, ardından 2.560 x 1.440 piksel olan Geniş-Quad HD’ye (WQHD) sahipsiniz.

Mevcut tüm çözünürlük seçenekleri bazen kafa karıştırıcı olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın: Monitör Çözünürlüğü Nedir? Çözünürlükler ve En Boy Oranları Açıklaması

Ayarlanabilirlik

İşinizin en iyisini yapmaya çalışırken zamanınızın önemli bir kısmını grafik tasarım monitörüne yapışık olarak geçirmeniz muhtemeldir. Bu nedenle, ergonomik bir standı olan bir model seçmek en iyisidir. Ergonomik stand, en iyi görüntüleme seçenekleri için yüksekliği değiştirmenize ve paneli döndürmenize olanak tanır. Ekranı 90 derece döndürmenizi sağlayan bir stand, yalnızca yarıya kadar kaydırılan bir ekrandan daha kullanışlıdır. Uzun belgelerle veya kapsamlı web siteleriyle çalıştığınız zamanlar, bir döner ekranın ne kadar kullanışlı olabileceğini gerçekten anlatır.

Parmak sürücüleri takmanıza veya telefonlarınızı şarj etmenize olanak tanıyan bağlantı noktalarına gelince, bu bağlantı noktaları kolay erişim sağlayacak şekilde kabinin yanına yerleştirilmelidir. Özellikle dosya yüklemek zorunda kalırsanız ve bilgisayarınız masanızın altındaysa, bir kart okuyucu yuvası da kullanışlı olabilir.

Giriş/Çıkış Bağlantıları

Tercihen, grafik tasarım monitör ekranınızda DisplayPort 1.2, çift bağlantılı DVI bağlantı noktaları ve HDMI bulunmalıdır. Birden fazla monitör bağlamanız gerekiyorsa Thunderbolt giriş ve çıkış bağlantı noktalarına veya DisplayPort 1.2’ye sahip bir model isteyeceksiniz.

Fiyat

Ürünün doğasına bakılmaksızın, herhangi bir satın alma işleminden önce maliyet birincil faktördür. Piyasadaki üst düzey monitörlerin fiyatlarını karşılaştırdığınızda, işe uygun bir monitör satın almak için yüklü miktarda para yatırmaktan kaçınmak zordur.

27 inçlik bir WQHD ekran için 800 ila 1.200 dolar arasından, 32 inçlik bir UHD monitör için 3.000 dolar veya daha fazlasına ve 24 inçlik bir model için 500 doların üzerinde birkaç bin dolar harcamayı bekleyebilirsiniz. 

Etrafta biraz araştırma yaparsanız, özellikle tatil sezonunda birkaç iyi fırsat bulmanız kaçınılmazdır. Ancak, grafik tasarım çalışmasında işinizin hakkını verecek en iyi renk performansını istediğinizi unutmayın. Bu nedenle, sadece biraz para kazanmak için optimalden daha azına gitmemek en iyisidir. Bu cepheye yapılan yatırım uzun vadede kendini amorti edecektir.

Kafanız karıştıysa veya teknik özellikler konusunda karar veremiyorsanız, bütçenize ve çalışma alanınıza en uygun monitörler hakkında uzmanlarla konuşmaktan çekinmeyin. Ayrıntılar, bir grafik tasarımcının geleceğini ya yapacak ya da bozacak olduğundan, monitörün özelliklerine fiyattan daha fazla şey aradığınızdan emin olun.

Yüksek Çözünürlüklü Grafik Tasarım Monitörü Seçmek

Arızalı Bir Monitörle mi Kaldınız?

Elektronik dünyası öyledir ki her zaman kötü bir elma ile sonuçlanma olasılığı vardır: kusurları olan bir ürün. Araştırmanızı yaptıktan ve mümkün olan en iyi monitörü seçtikten sonra bile, beklentileri karşılamayan bir monitörle karşılaşabilirsiniz. Bazen düzeltilemeyecek bir iç kusur olduğunda garantiler bile işe yaramaz.

Bu gibi durumlarda umudunuzu kaybetmeyin. Bunu bir öğrenme deneyimi olarak kabul edin. Para biriktirin ve başka bir monitör seçin. Elektronik eşyalarınıza uygun şekilde özen gösterirseniz, onu bırakmadan önce size birkaç yıl dayanmaları zorunludur. Bunun olumlu yanı, ViewSonic VP serisinden olsun ya da olmasın, iyi bir grafik tasarım monitörü bulduğunuzda, profilinizin tüm çıktı kalitesini değiştirebilir ve böylece giderek artan rekabetçi bir alanda adınızı duyurmanıza yardımcı olabilir.