ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Grafik Tasarım > Yüksek Çözünürlüklü Bir Grafik Tasarım Monitörü Seçmek

Yüksek Çözünürlüklü Bir Grafik Tasarım Monitörü Seçmek

Grafik tasarım monitörü, bir tasarımcının satın alabileceği en önemli donanım parçalarından biridir. Renk tutarlılığı, ekran boyutu, panel türü ve çözünürlük gibi pek çok teknik özellik açısından doğru seçimler yapılmasını gerektirir.

Profesyonel bir grafik tasarım monitörü satın alma sürecinde size yol göstermesi için aşağıdaki rehberimizi kullanabilirsiniz. İsterseniz doğrudan ViewSonic’in profesyonel monitörlerine de göz atabilirsiniz. 

Grafik tasarımına yeni başlayanlar, grafik tasarım monitörü seçmeyi bir öncelik olarak görmeyebilir ama bu seçim, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı oluşturabilecek kadar önemlidir. Grafik tasarım, kalıcı izlenimler bırakan ve izleyiciye bir mesaj ileten tasarımlar yaratmakla ilgilidir. Diğer bir deyişle, tasarımcı ile izleyici arasında bir köprü oluşturur.

Bir grafik tasarımcıysanız grafik tasarım dünyasının her yönünü ve bu dünyada sunumların sahip olduğu önemi bilirsiniz. Herhangi bir grafik tasarım çalışması hakkında olumlu eleştiriler almak istiyorsanız tasarımın görsel olarak nasıl sunulduğuna dikkat etmeniz gereklidir.

Grafik Tasarım Monitörleri Nedir ve Ne İşe Yarar?

Grafik tasarımı güneş gözlükleriniz takılıyken yapabilir misiniz? Muhtemelen hayır. Ekranda yanlış renkleri görmek, yanlış monitör kullanmanın işiniz için neden tehlikeli olabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Bu nedenle, yüksek çözünürlüklü bir grafik tasarım monitörü kullanmak, çalışmanızın görsel olarak öne çıkmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir. Bu nedenle, bir grafik tasarım monitörü satın almak, bir grafik tasarımcı olarak kariyeriniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Grafik Tasarım Monitörlerinin Dezavantajları

Grafik tasarım monitörü satın alırken dikkat etmeniz gereken şeylere geçmeden önce, bu monitörlerin dezavantajlarına da göz atalım.

Müşteriler elektronik bir ürün satın alırlarken çoğu zaman, gereksiz özelliklere sahip ürünleri satın almaya teşvik edilirler. Elbette söylemesi yapmaktan daha kolaydır: Günümüzün pazarlama üzerine kurulmuş materyalist dünyasında, kendinizi kolayca yanlış yönlendirilmiş halde bulabilirsiniz. Grafik tasarım monitörleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bağlamda aşağıdaki hususlara dikkat etmek, karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

 • Tasarım
  Bir monitörü sırf diğerlerinden daha etkileyici göründüğü için seçmeyin. İnce bir monitör çok çarpıcı görünebilir ama başka hiçbir şey sunmuyor da olabilir. Monitörün ne kadar iyi bir iş çıkaracağı dış görünümüne değil dâhilî özelliklerine bağlıdır. “Kitabı kapağına göre yargılama” deyişi burada da geçerlidir; dolayısıyla bir monitörü dış görünüşüne göre değerlendirmeyin.
 • Abartılı özellikler
  Dâhilî hoparlörler, çok sayıda USB portu ve TV alıcısı gibi özelliklerin gözünüzü kamaştırmasına izin vermeyin ve bunların monitörün dâhilî özelliklerinin yerine geçmeyeceğini unutmayın. Bunlar bir monitörde görmekten hoşlanacağınız özellikleri olsa da yüksek kalitede bir ürün elde edeceğinizi garanti etmez.
 • Tepki süresi
  Profesyonel bir oyuncu değil sertifikalı bir grafik tasarımcıysanız tepki süresinin önemi yoktur. Basitçe izah etmek gerekirse tepki süresi, hızlı bir eylem ekranda görüntülenene kadar geçen süreyi ifade eder. Oyunlar sırasında ekranda kısa süre içinde pek çok şey olup bittiğinden oyuncular gecikme olmayan tatmin edici bir deneyim için tepki süresi düşük monitörleri tercih eder.

Choosing a High-Resolution Graphic Design Monitor

Grafik Tasarım Monitörlerinde Bakılması Gerekenler

Ciddi grafik tasarımcılar, sadece ideal düzeyde performans sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yüksek çözünürlük de sunan bir ekran kullanmak ister. Neredeyse her bağlantının kablosuz olduğu günümüz dünyasında, iyi bir ekran bağlantı için en yeni yollarla düzgün kablolanmalıdır. Ne de olsa, dünya artık bağlanma ve bağlı kalma becerisi gerektirecek şekilde çalışmaktadır. Ciddi bir grafik tasarımcı, iş doğru monitörü satın almaya geldiğinde basit rakamlardan daha fazlasına dikkat etmesi gerektiğini bilir. ViewSonic’in VP monitör serisini bu kadar çekici kılan şeylerden biri de budur.

Diğer tüm teknolojilerde olduğu gibi, bir monitör satın almak için biraz araştırma yapmanız gerekir. Piyasada pek çok seçenek olsa da teknik özellikleri tam olarak bilmiyorsanız çalışmanızı hak ettiği şekilde sunmayacak bir LCD satın alma hatasını yapabilirsiniz.

Aşağıda, türü ne olursa olsun monitör satın almadan önce dikkate almanız gereken şeylerin listesini veriyoruz.

Gri Tonlama ve Renk Tutarlılığı

Grafik tasarımcılar, ekrandaki görünümleriyle çıktıları arasında bir fark olmayan renklere ihtiyaç duyar. Yani, kullanılan renkleri doğru ve tutarlı şekilde gösterebilen bir monitör gereklidir. Bunun için renk doğruluğu ve tutarlılığı büyük önem taşır.

En iyi monitörlerden bazıları yerleşik mavi ışık filtrelerine sahiptir. Floresan ve LED ışıklardan yayılan mavi ışık, gözlerimiz için en kötü ışık türü olarak kabul edilir; bu nedenle bir mavi ışık filtresi uzun vadede göz sağlığımız için mucizeler yaratır.

AH-IPS paneli gibi üst düzey teknolojiyi kullanan bir monitör modeli bakmaya tam da buradan başlamanız gerekir. AH-IPS terimini ilk kez duyuyorsanız açıklayalım; Gelişmiş Yüksek Performanslı Düzlem İçi Geçiş (Advanced High-Performance In-Plane Switching) paneli sözcüğünün kısaltmasıdır. Düzenli kalibrasyonlar yapabilmek için bir monitörün Adobe RGB renk alanının yüzde 99’undan fazlasını kapsaması gerekir. (Renk gamı terimi de kullanılabilir.) Düzenli kalibrasyonları kolayca gerçekleştirebilmeniz için monitörün 10, 12 veya 14 bitlik bir arama tablosuna (lookout table – LUT) sahip olması en iyisidir.

İş renk tutarlılığına geldiğinde neyse ki piyasada yazılım ve donanım kalibrasyon araçlarına sahip birçok profesyonel monitör bulunmaktadır. Mevcut seçeneklerden memnun kalmazsanız üçüncü tarafların geliştirdiği bir kalibrasyon çözümü satın almayı da tercih edebilirsiniz. Etkili bir IPS paneline sahip bir monitör, grinin koyu ve açık tonlarını görüntüleyebilir. Bu da, ekranda gördüğünüz gölgelerin ve vurguların düzeyini belirlemenize yardımcı olur.

IPS teknolojisini kullanmanın diğer bir önemli avantajı, ister üstten ister alttan ister başka bir yönden bakılsın, mükemmel renk parlaklığına sahip ve aslına uygun geniş görüntüleme açıları sunmasıdır.

Ekran Boyutu

Bazı grafik tasarımcılar için ekran boyutu önemli bir husus değildir. Ancak, çok sayıda ayrıntı içeren yüksek çözünürlüklü görüntü dosyalarıyla çalışanlar için boyut önemlidir.

Ofisin boyutu da özellikle birden çok ekran kullanmak gerekiyorsa dikkate alınmalıdır. Aynı anda birden çok proje üzerinde çalışanlar, bu projelerin hepsini aynı ekranda görüntüleyebilmek için maksimum düzeyde ekran alanı kullanmayı tercih ederler. Ekranınızın kapladığı alanı küçültmek ve buna rağmen tek bakışta birkaç projeyi görebilmek istiyorsanız ultra geniş olan 29 inç WQHD monitörleri tercih edin.

Ne var ki daha büyük olanın daima daha iyi olmayacağını unutmamak gerekir. Yalnızca daha büyük bir ekran elde etmek için monitörünüzün görüntü performansından ödün vermeyin. Oyun oynamak veya film izlemek istiyorsanız monitör yerine TV kullanmayı tercih edin.

Panel Türü

Çoğu kişi bunu bilmez ama grafik tasarım monitörlerinin aslında ne kadar iyi olduğunu belirleyen şey panel türüdür. Piyasada birkaç çeşit panel mevcuttur ve bunları aşağıdaki gibi listelemek mümkündür:

 1. Twisted Nematic veya TN paneller – Bunlar en uygun fiyatlı olan ve aynı nedenle en çok bulunan panellerdir. Bu panel türünün tepki süresi kısadır; ancak bu bir grafik tasarımcının önceliği olmamalıdır. TN panellerin renkleri ve görüntüleme açıları o kadar da iyi değildir. Bu, tasarımlarınızın görünümünün bozulmasına neden olur.
 2. Vertical Alignment veya VA paneller – Bu panel türü diğer seçenekler kadar popüler olmasa da orta seviye bir seçimdir. VA panelleri TN panellerinden çok daha pahalıdır. Ancak, sundukları performans açısından fiyatlarını hak etmezler. TN panellerinden daha iyi özelliklere sahip olsalar da fiyatları neredeyse bir sonraki panel türü ve çok daha iyi bir seçim olan IPS panelleri kadar yüksektir.
 3. In-Plane Switching veya IPS monitörler– Bunlar büyük ihtimalle en ideal fiyat/performansı sunan panel türüdür. Fiyatları VA panellerinden daha yüksektir ama sundukları performans bu fiyat farkına değmektedir. IPS monitörler ile harika görüntüleme açıları ve tutarlı renk sunumları elde edebilirsiniz.
 4. Super IPS paneller – Bu panel türünün amacı, düşük fiyata hızlı tepki süresi ve daha iyi renk gösterimi sunmaktır. Çoğu kullanıcı, iyi özellikler ile uygun fiyatı bir arada sunduğu için bu panel türünü tercih eder.

Çözünürlük

Piksel çözünürlüğü, bir grafik tasarımcı için en önemli şeylerden biridir. Çözünürlük söz konusu olduğunda bu değer ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Bu durum, özellikle geniş kapsamlı veya titiz yürütülmesi gereken projeler için geçerlidir. Yüksek çözünürlüklü grafik tasarım monitörleri Full HD monitörlerden çok daha pahalıya mal olur. Fakat görsel doğruluk en önemli önceliğinizse uzun vadede buna değecek monitörlerdir.

Ultra Yüksek Çözünürlüklü veya UHD monitörler, 3.840 x 2.160 pikselle mümkün olan en yüksek çözünürlüklerden bazılarını sunar. Ardından 2.560 x 2.160 pikselli Wide-Quad HD veya WQHD monitörler gelir. Onları 2.560 x 1.440 pikselli Wide-Quad HD (WQHD) monitörler takip eder.

Piyasadaki çözünürlük seçenekleri o kadar fazladır ki bu durum bazen kafa karıştırıcı olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atmanızı öneririz: Monitör Çözünürlüğü Nedir? Çözünürlükleri ve Çerçeve Oranlarını İzah Ediyoruz.

Ayarlanabilirlik

İyi bir iş çıkarmaya çalışırken zamanınızın büyük bir kısmını grafik tasarım monitörüne neredeyse yapışık şekilde geçireceğiniz aşikârdır. Bu nedenle, ergonomik standı olan bir monitör modeli seçmek en iyisidir. Ergonomik bir stant, en iyi görüntüleme seçenekleri için hem paneli döndürmenize hem de yüksekliği değiştirmenize olanak tanır. Ekranı 90 derece döndürmenizi sağlayan bir stant, yalnızca yarıya kadar dönebilen bir ekrandan daha kullanışlıdır. Uzun belgelerle veya kapsamlı web siteleriyle çalıştığınız zamanlarda, döner bir ekranın ne kadar kullanışlı olabileceğini anlarsınız.

USB bellekleri takmanıza veya telefonlarınızı şarj etmenize izin veren bağlantı noktalarına gelelim; bunlar, kolay erişim sağlamak için kasanın yanına yerleştirilmelidir. Bir kart okuyucu yuvası da, bilgisayar kasası masanızın altındaysa ve dosya yüklemek zorunda kalırsanız kullanışlı olabilir.

I/O Bağlantıları

Tercihen, grafik tasarımı monitörünüzde DisplayPort 1.2, çift bağlantılı (dual-link) DVI portları ve HDMI bulunmalıdır. Birden çok monitör bağlamanız gerekiyorsa Thunderbolt giriş-çıkış portları veya DisplayPort 1.2 olan bir model tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Fiyat

Maliyet, ürünün doğasından bağımsız olarak herhangi bir satın alma işleminden önce dikkate alınması gereken en önemli husustur. Piyasadaki son teknoloji monitörlerin fiyatlarına baktığımızda, iyi bir monitör satın almak için ciddi miktarda para harcamaktan kaçınmanın oldukça zor olduğunu görürüz.

Biraz fiyat araştırması yaparsanız özellikle tatil dönemlerinde daha iyi fiyatlar bulabilirsiniz. Ancak, grafik tasarımı yaparken işinizin hakkını verecek en iyi renk performansını istediğinizi unutmayın. Dolayısıyla, sırf tasarruf etmek için ideal olandan daha aşağısını tercih etmemek en iyisi olacaktır. Bu iş için yaptığınız yatırım, uzun vadede kendini amorti edecektir.

Kafanız karıştıysa veya özellikler konusunda kararınızı veremiyorsanız bütçenize ve işinize en uygun monitörler hakkında uzmanlarla konuşmaktan çekinmeyin. Monitör özellikleri bir grafik tasarımcının geleceği için belirleyici nitelikte olacağından fiyattan ziyade özelliklere dikkat ettiğinizden emin olun.

Choosing a High-Resolution Graphic Design Monitor

Arızalı Bir Monitör mü Satın Aldınız?

Elektronik dünyasında daima kötü bir elma, yani kusurları olan bir ürün satın alma olasılığı vardır. Araştırmanızı yaparak mümkün olan en iyi monitörü seçtikten sonra bile, beklentilerinizi karşılayamayan bir ürünle karşılaşabilirsiniz. Monitördeki problem, düzeltilemeyen dâhilî bir kusurdan kaynaklanıyorsa bazen garantiler bile işe yaramaz.

Böyle durumlarda umudunuzu kaybetmeyin ve bunu bir öğrenme deneyimi olarak kabul edin. Tasarruf ederek başka bir monitör seçin. Elektronik ürünlerinize uygun şekilde bakarsanız bozulmadan önce size birkaç yıl boyunca hizmet edeceklerdir. Bunun olumlu yanı şu; ViewSonic’in VP serisinden olsun ya da olmasın, iyi bir grafik tasarım monitörü bulduğunuzda işinizin kalitesini yükseltebilir ve böylece adınızı giderek artan rakiplere rağmen piyasada duyurabilirsiniz.