ViewSonic Library > Business > Çalışma Ortamı Tasarımı > Çalışan Bağlılığını Artırmaya Yönelik 5 Ofis Tasarımı Trendi

Çalışan Bağlılığını Artırmaya Yönelik 5 Ofis Tasarımı Trendi

En yeni işyeri tasarım trendleri, estetik ve işlevselliği yeni ve heyecan verici şekillerde harmanlamak için sadece estetikten uzaklaşıyor. Birçok modern tasarım, değişen ihtiyaçlarına göre işbirliğini, odaklanmayı ve verimliliği optimize ederek çalışan katılımını ve üretkenliğini artırmaya odaklanır. Bu makalede, bir çalışma alanı için farklı türdeki modüler alanların dökümü ile birlikte 5 ilgi çekici tasarım trendini listeliyoruz. Aşağıdaki çalışma alanı tasarım trendleriyle ilgili tam kılavuzu okuyun veya daha fazla bilgi için iş yeri çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

Elveda ofis bölmeleri! Ofis tasarım trendleri, insanların çalışma şeklini daha iyi etkilemek için gelişiyor. Kesin olan bir şey var: onlarca yıllık ofis bölmesi hakimiyeti sona eriyor. Bu değişim şaşırtıcı derecede hızlı bir oranda gerçekleşiyor. En iyi çalışanlar, sıkışık bölmelerde kısıtlanmayı reddediyor.

Bunu anlayan işverenler, küçülen bir işgücünde yeni çalışanları çekmek için rekabette lider olacaklar. En iyi yetenekler için verilen mücadele, işyeri tasarımında hızlı bir dönüşüm yarattı. Modern ofis tasarımının işbirliğini nasıl teşvik ettiğini ve çalışanların katılımını nasıl sağladığını bilmek çok önemlidir.

Ofis Bölmeleri

Ofis tasarımı trendleri, daha genç ve daha teknolojik bir işgücünün ihtiyaç duyduğu değişikliklere odaklanıyor. Modern ofis tasarımının vaadi: iyileştirilmiş çalışan bağlılığı ve işgücünü elde tutma.

Ofis Tasarımının Evrimi

Bu büyük ofis makyajına birçok faktör katkıda bulunuyor. Ofis tasarımını evrimi sırasında başlıca öğeler şunlardır:

 • Değişen demografi
 • Teknolojinin artan etkisi
 • Azalan işgücü
 • Tasarımın çalışanları nasıl etkilediğinin verileri
 • Finansal faktörler

Ofis tasarım firmaları, çalışmak için daha iyi bir yer inşa etmek için bu verileri kullanıyor. Aşağıda, bu faktörlerin modern ofis tasarım trendlerinin hızlı temposunu nasıl şekillendirdiğine dair bir inceleme yer almaktadır.

Modern-Ofis-Tasarımı-Trendleri

Demografik Kaymalar

Hemen hemen aynı anda birkaç demografik kayma meydana gelmiştir. Bu, Amerikan işgücünün niteliklerini hızla değiştiriyor.

Y ve Z kuşakları, teknolojiyle çevrili olarak büyüdü. Sosyal medya hayatlarının merkezinde oldu. Bunun, nasıl çalıştıkları ve işlerinden ne istedikleri üzerinde büyük etkisi oldu. Y kuşağı, akranları tarafından oldukça motive edilir. İşbirliğini arzularlar, en iyi şekilde ekip halinde çalışırlar ve sık sık geri bildirime ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca en son teknoloji ile çalışmak için güçlü bir istekleri vardır. Y kuşağı 2020 yılının sonunda işgücünün %40’ını oluşturdu. 2025 yılına kadar tüm çalışanların dörtte üçünü oluşturacaklar. Bu, ofis tasarım trendlerini ortak çalışma alanlarına yönlendirmeye devam edecek.

Teknolojik İlerlemeler

Teknoloji iş yeri dinamiklerini her zaman değiştirmiştir. Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve dönüştürülebilir tabletler, yeni bir mobilite alanına girdi. Bu da ofis tasarımını dönüştürdü. Yeni teknoloji, her tür ve büyüklükteki işletmeyi dönüştürmeye devam ediyor. Giyilebilir cihazları, medya yayınlarını ve kablosuz şarjı düşünün… Bulut tabanlı kişisel iletişim hizmetlerini.. İçerik paylaşım çözümleri ve üretkenlik uygulamalarını… Görünürde sonu olmayan bir liste.

İş-Yerinde-Teknik-İlerlemeler

İş gücünde Azalma

Çalışanlara olan talebin 2021 yılına kadar arzı geçeceği tahmin ediliyor. Akıllı ofis tasarımı, şirketlerin en iyi yetenekleri işe almasına ve elinde tutmasına yardımcı oluyor. Firmalar, en iyi yetenekleri elde tutmak için işyerlerini mümkün olduğunca canlı hale getirmenin yollarını bulmalıdır. Günümüzün kalifiye çalışanlarının çoğu, tasarımdan etkilenen faktörlere değer veriyor. Çekici iş yerlerine sahip işletmeler, üst düzey yetenekleri çekme ve elde tutma konusunda bir avantaja sahip olacak.

Veri ve Araştırma

Araştırma devam ediyor. Yüksek kaliteli iş yeri tasarımı, genel çalışan sağlığını ve memnuniyetini daha iyi hale getirir. Fiziksel çevre, rahatlığımızı, ruh halimizi ve odaklanmamızı etkiler. İşyeri tasarımı aynı zamanda kişisel etkinliğimizi de etkiler. Doğru tasarım mutluluğu artırır ve işe gidilmeyen hastalık günlerini azaltır. Aynı zamanda üretkenliği, odaklanmayı artırır ve çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Ayrıca çalışanlar, çalışma alanlarının kalitesine bağlı olarak daha iyi bir yaşam ve sağlıklı seçimler yaparlar.

Kanıta dayalı tasarım düzenlemeleri, çalışanlara daha fazla memnuniyet ve yüksek refah sağlar. Stresi azaltır, daha kolay yol bulmayı sağlar ve güvenliği artırır. İşverenler için bu araştırmaya dayalı tasarım, işe gelme oranını ve finansal performansı iyileştirir. Ayrıca çalışan verimliliğini ve elde tutmayı artırır ve devamsızlığı azaltır. Endüstri uzmanları, verilere dayalı tasarımın geleceğin işyeri tasarım trendi olacağını tahmin ediyor.

Finansal Faktörler

Mekanların mali açıdan verimli kullanımı arzusu yeni değildir. Çoğu şirket için fiziksel çalışma alanı, en büyük harcamalar arasında ikinci veya üçüncü sırada yer alır. Ancak bu günlerde, alan ihtiyaçlarını tahmin etmek daha zor. Neden? Niye? Hızla değişen işgücü ihtiyaçları ve elbette teknolojik yenilikler. Çalışma alanı gideri böylece daha da acil bir bütçe sorunu haline geliyor. Kurumsal gayrimenkul yöneticileri, üretkenliği artırmakla görevlendirilir. Sonuç olarak, yaratıcılığı, odaklanmayı ve ekip çalışmasını desteklemek için tesislerin değiştirilmesine daha fazla önem veriyorlar.

Ofis Tasarımı Trendleri Üzerindeki Etkisi

Bu değişim kasırgası, iş yerlerimizin yapısını hızla etkiliyor. Bu etkiler arasında, işyeri düzeni, mobilyalar ve aksesuarlar yer alıyor. En işlevsel mekanlar, en son işyeri tasarım trendlerini kullanır. Bu, şunları içermektedir:

 • Esnek, modüler ve gelecek odaklı
 • Aktivite tabanlı, karma alanlar
 • Çalışan refahına yönelik tasarımlar
 • Çalışanların tümüne hitap eden
 • Entegre teknolojiyle donatılmış
Modern-Ofis-Tasarımı-Trendleri

Top 5 Workplace Design Trends for Employee Engagement

En iyi yetenekleri işe almak için rekabet etmek bir şeydir. Modern ofis tasarımı kullanarak bunları elde tutmak amaçtır. İşte çalışan bağlılığını artırmak için En İyi 5 OfisTasarımı Trendlerine bir göz atın.

İşyeri Tasarım Trendi No. 1: Esnek, Gelecek Odaklı Tasarım

Geleneksel ofis alanları sabit kullanım için tasarlanmıştır. Bu model günümüzün iş mücadelesinde artık hizmet etmiyor. Modüler, uyarlanabilir çalışma alanları bir çözüm sunuyor. Bugün ve yarın için esneklik, günümüzün önde gelen iş yeri tasarım trendidir. Esnek kullanım alanları, değişen çalışan, proje ve şirket ihtiyaçlarına uyum sağlamayı kolaylaştırır. Beş yıl önce pek çok temel pozisyonun bulunmadığı ve şirketlerin gelecek yıllarda ihtiyaç duyacakları iş fonksiyonlarını tahmin etmekte zorlandıkları, hızla değişen bir dünya için ideal bir çözümdür.

Esnek-Ofis-Tasarım-Trendleri

Esnek alan ve uyarlanabilir mobilyalar, yeni teknolojiyi entegre etmeyi kolaylaştırır. Bu, çalışma alanı yatırımlarının ömrünü uzatır. Modülerlik, Y ve Z kuşağı çalışanlarının sosyal, takım tabanlı çalışma tarzları için de idealdir. Örneğin, birçok yönden birbirine uyan hareketli mobilyalar, daha dinamik, etkileşimli bir ortam sağlar. Bu görünürde sonu olmayan bir iş yeri tasarım trendi gibi duruyor.

Ofis Tasarım Trendi No. 2: Karma, Aktiviteye Dayalı Tasarım

Gelecek nesiller sosyal, işbirliği ortamlarında gelişirler. Bununla birlikte, hala özel alan ve odaklanmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Çeşitli fonksiyonel alanlara sahip açık kat planları ideal bir çözüm sağlayabilir. Bu karma kullanım alanı fikri, iki numaralı ofis tasarım trendinin temelidir. Karma ofisler, özel, yarı özel ve açık çalışma alanlarının bir karışımını sunar. Böylece, her bir alan türünün avantajlarından en iyi şekilde yararlanılır.

Aktivite tabanlı tasarım olarak da adlandırılan karma alanlar da tipik olarak modüler ve uyarlanabilirlerdir. Karma ofisler, çalışma tarzları ve görevler için alanları böler ve tanımlar. Modern iş yerlerinin çoğu, bir veya daha fazla ortak alan, toplantı odaları, kapatılmamış ara alanları ve rahat oturma grupları içerir.

Aktiviteye-Dayalı-Ofis-Tasarımı

En yaygın alan türleri şunları içerir:

Çok Amaçlı Çalışma Alanları – Çok amaçlı alanlar, etkileşim için kolay erişim seçenekleri sunar. Bu alanlar konferans salonlarını, proje odalarını, toplantı alanlarını ve ortak kullanıma açık iş istasyonu sandalyelerini içerir. Oval masalar ve toplanma masaları olan kişisel ofisler de tasarıma uyar. Gittikçe küçülme trendiler. Toplaşma odaları, popülerlik açısından geleneksel konferans salonunu geride bırakmaya devam ediyor. Veriler, toplantı odalarının %75’inin artık dört veya daha az kişi için tasarlandığını gösteriyor. Bazı daha büyük alanlara olan ihtiyacın devam ettiğini kabul ederek, odalara veya açık alanlara katılma yeteneği ise büyüyen bir başka trend.

Çok-Amaçlı-Çalışma-Alanları-Tasarımı

Dinlenme Salonları – Bu konforlu alanlar rahat ve kendiliğinden gelişen bir işbirliğini teşvik eder. Modern çalışma alanının sosyal merkezleri, dinlenme salonları yeni bir normdur; departmanlar ve proje grupları arasında fikir toplantıları için bir bölgedir.

Çalışanlar-için-Dinlenme-Salonu

Müşteri Salonları – Birçok şirket, daha rahat müşteri ve ziyaretçi etkileşimlerini kolaylaştırmak için ayrı salon tarzı alan sunar.

Küçülen Kişisel Çalışma Alanları – Hareketlilik, giderek küçülen teknoloji ve toplu alanların yaygınlığı, kişisel çalışma alanlarının boyutunda bir küçülmeye yol açmıştır. 2001 yılında kişi başına ortalama 300 fit kare olan kişisel çalışma alanı, 2012 yılına kadar 225 fit kareye düştü. Devam eden küçülmenin, onu kişi başına 100 fit kare gibi dar bir alana yoğunlaştırması bekleniyor.

Özel-Bölmeler

Özel Bölmeler – Bu bireysel alanlar, açık ofislerde odaklanmak için huzurlu bir vaha sağlar. Arka plandaki gürültüyü ve yoldan geçenlerden gelen bölmeleri engellemek için genellikle stratejik olarak yerleştirilirler.

Sessiz Alanlar – İşbirliği odaklı ofislerdeki ses vızıltısının ortasında şirketler, aktiviteye dayalı ofis tasarımlarının bir parçası olarak, sessiz alanlar sağlıyor. Bu bölgeler, konuşmadan kaçınma ve kesintisiz konsantre olma arzusunu gösterir.

Sessiz-Alan-Ofis-Tasarımı

İşbirliği Merkezleri – Günümüz çalışanlarının üçte ikisi, başkalarıyla yakın çalışırken daha verimli olduklarını söylüyor. Şirketler, uygun mobilyalar, akustik ve teknoloji ile işbirliği bölgeleri sağlayarak, katılımı ve üretkenliği en üst düzeye çıkarabilir.

Ofiste-İşbirliği-Merkezleri

Departmanlar – Hiyerarşi artık işyeri tasarımında belirleyici bir faktör olmaktan çıkmıştır. İşlev, alan tahsisi için iş unvanının önünde gelir. İleri görüşlü şirketler, çalışanları geniş bölgelere ayırarak bu konsepti daha da ileriye götürüyor. Amaç, alanı “benim alanım” olarak tanımlamaktan “bizim alanımız” olarak benimsemeye geçişi teşvik etmek ve benzersiz bir işyeri departmanına ait olma duygusu yaratmaktır. Tasarımcılar, her departmanı kendi görsel kimliğiyle markalamak için farklı mobilyalar, aydınlatma ve renkler kullanmayı öneriyorlar.19

Renk Kodlu Bölgeler – Mutluluğu, üretkenliği ve yaratıcılığı artırmak için rengin gücünden yararlanan şirketler, ofislerdeki işlevsel alanları tanımlamak ve düzenlemek için giderek daha fazla renk kullanıyor.20

Ofis Tasarım Trendi No. 3: Refah için Tasarım

Kanıtlar artmaya devam ediyor. Şüphesiz, çevremiz sağlığımızı etkiler. Refah için tasarım, birçok işletme için en önemli önceliktir. Bulgular arasında: uzun süreli oturma sağlık için derin bir tehlikedir. (Biliyorsunuz, oturmak yeni sigara içmektir.) Öte yandan, doğal ışık ve doğanın diğer unsurları sağlığı ve üretkenliği iyileştirebilir.

Refah-için-tasarlanmış-ofis

Önerilen bir uygulama, gün boyunca hareketi teşvik etmek için alanlar tasarlamaktır. İdeal özellikler, oturarak/ayakta durma masaları ve uç noktaların stratejik yerleşimini içerir. Oturma-ayakta çalışma masaları genel sağlığı destekler ve sırt, boyun ve omuz ağrılarını azaltabilir. Ayrıca stresi azalttığı ve üretkenliği artırdığı da gösterilmiştir. Merdivenleri, salonları ve tuvaletleri çalışma alanlarından uzağa yerleştirmek hareketi teşvik eder. Arabanızı park yerinin uzak tarafına park etmekle aynı fikirdir.

Refah-için-Ofis-Tasarım-Trendleri

Biyofilik tasarım, refah trendinin bir alt kümesidir. Bina tasarımına doğal malzemeler, ışık, yeşillik ve manzaralar getirir. Popüler bitki duvarı bir örnektir. Kanmayın. Bu estetik bir trendden daha fazlasıdır. Biyofilik tasarımın kullanımı üretkenliği ve yaratıcılığı artırabilir. İş başarısı üzerinde büyük bir iz bırakma potansiyeline sahip bir işyeri tasarım trendidir.

İşyeri Tasarım Trendi No. 4: Çalışanların Arzusu

En iyi yetenekleri işe almak ve elde tutmak, birincil iş kaygısıdır. Özellikle Y kuşağı, yaşam tarzlarını destekleyen işyerleri arar. Bu genellikle ilham verici, eğlenceli ve konforlu tesislere sahip işler anlamına gelir. Tercih edilen olanaklar arasında ortak alanlar ve çekici yiyecek imkanları yer alır. Egzersiz odaları, açık hava mola alanları ve eğlence fırsatları da listeye eklenir. Modern mobilyalar ve ileri teknoloji, başvuru sahibinin zihnini daha da etkileyebilir. Bu özellikler bir araya geldiğinde, işverenlerin çalışanlarının refahını önemsediği mesajını verir. Yetenek havuzunun çoğu için bu iş yeri tasarım trendi, iş seçiminde tüm farkı yaratabilir.

Çalışanların-Arzusuna-göre-Ofis-Tasarımı

Ofis-Tasarım Trendi No. 5: Teknolojiyi Entegre Etme

İşyerindeki teknoloji yeni bir şey değil. Buradaki eğilim, dijital tabanlı iş süreçlerini ve teknolojiyi entegre eden ofisler tasarlamaktır. En önemli endişe, teknolojiye eşlik eden kablo yığınlarını gizlemektir. Fast Company’nin en iyi işyeri tasarım trendleri listesinde, kabloları gizlemek listenin başındaydı. Alıntı yapılan bir tasarımcı, masaüstlerinden ve konferans odalarından kabloları ve dağınıklığı ortadan kaldırmanın en önemli müşteri endişesi olduğunu söyledi.

Teknolojiyi-Entegre-Etmek

Şirketler ayrıca daha kolay içerik paylaşım çözümleri arıyor. Sorunsuz toplantı işbirliği için cihazdan bağımsız paylaşım, başlıca endişelerden biridir. Teknolojiyi çevreye entegre ederek, çalışanlar hızla işe başlayabilirler.

Toplantılarda zaman kaybetmek, işyeri tasarımında başlıca endişe kaynağıdır. Özellikle, bir toplantıya hazırlanmak için harcanan zaman. Uygun entegrasyon, video konferansın iş avantajlarına öncülük eder.

Ekipmanla uğraşmaya gerek kalmadan kurulum yapmak çok önemlidir. Mobilyalar, iş istasyonları, dinlenme salonları ve görüşme odaları, bağlantı ile oluşturulmalı ve akılda tutulmalıdır. Ortak teknik entegrasyon öğeleri şunları içerir:

 • Dahili güç ve veri
 • Entegre kablosuz şarj
 • İnteraktif ekranlar
 • Kolay bağlantı teknolojisi temas noktaları
 • Masa üstü dokunmatik ekranlar
 • Hareketli monitör kolları
 • Kablosuz yayın dongleları

Etkili Ofis Tasarım Trendleri

İş yerlerimiz hızlı bir değişim içinde. Nedenleri ise karmaşık. Yeni nesil profesyoneller. Daha hızlı, daha küçük ve daha yetenekli teknolojiler. Tasarımın etkisi hakkında daha fazla bilgi. Bütün bunlar değişimin yönüne katkıda bulunuyor.

Verimliliği, üretkenliği ve kârı en üst düzeye çıkarmak isteyen şirketler, teknolojiyi kolayca entegre etmek ve çalışan refahını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış esnek, aktivite tabanlı çalışma alanlarını uygulamaktan faydalanacaktır.

Bu makaleyi beğendiyseniz, Toplantı odanızı iyileştirmenin 10 yolu da ilginizi çekebilir veya etkili kurumsal işbirliği hakkında daha fazla bilgi için işbirliği çözümü sayfamıza göz atmaktan çekinmeyin.