ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > 4 Dokunmatik Panel Türü Açıklaması

4 Dokunmatik Panel Türü Açıklaması

Dokunmatik ekranlar, akıllı telefonlarımızdan havaalanındaki self servis kiosklara kadar her yerde bulunur. Birçok kullanım çeşidi göz önüne alındığında, birkaç dokunmatik monitör tipinin olması şaşırtıcı gelmemelidir. Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır ve belirli görevlere uygundur. Dokunmatik monitör türleri ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Veya Viewsonic dokunmatik ekranlarını burada keşfedin.

Dokunmatik panel teknolojisinin 60’larda icat edildiğini biliyor muydunuz?

Bu doğru. Değerli akıllı telefonunuz 2000’lerin sonunda piyasaya çıkmadan çok önce, dokunmatik paneller yaklaşık 40 yıldır yerleşik bir teknolojiydi.

Panellerin kullanım kolaylığına rağmen, altta yatan teknoloji göründüğünden daha karmaşıktır ve 4 farklı dokunmatik panel tipi mevcuttur.

Buna girmeden önce biraz geri gidelim.

Bir dokunmatik panelin tam olarak ne olduğu, dokunmatik panel türlerinin neler olduğu veya bunların akıllı telefonunuzun ötesinde günlük yaşamınızda nasıl uygulandığı konusunda net olmamanız oldukça olasıdır. Bunun ve daha fazlası için yardım etmek için buradayız.

Dokunmatik Paneller Nedir?

Basitçe, dokunmatik ekran veya dokunmatik monitör olarak da bilinen dokunmatik paneller, insanların bilgisayarları doğrudan dokunma yoluyla çalıştırmasını sağlayan araçlardır. Daha spesifik olarak, dahili sensörlerin kullanımı yoluyla, bir kullanıcının dokunuşu algılanır ve ardından görünür işleve dönüşen eğitici bir komuta dönüştürülür.

Değişik Dokunmatik Panel Türleri

İşin teknik tarafını daha derinlemesine incelersek, dokunmatik paneller göründüğü kadar basit değildir. Aslında, dokunmayı algılama ve tepki verme biçimleri, içsel tasarımlarına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Bu nedenle, düzenli kullanımda 4 dokunmatik panel türü vardır – Dirençli, Optik Görüntüleme, Projeksiyonlu Kapasitif ve Kızılötesi. Aşağıda, avantajlarını, dezavantajlarını ve gerçek hayattaki ürün uygulamalarını içeren özelliklerini inceleyeceğiz.

dokunmatik panel türleri

1. Dirençli Dokunmatik

Dirençli dokunmatik paneller, komutları ekrana uygulanan baskı yoluyla algılayan uygun maliyetli çeşitlerdir. Bu basınç hassasiyeti genellikle 20 inç maksimum ekranla tek noktalı dokunma ile sınırlıdır ve bu birçok kullanım durumu için uygundur. Bunlar kalemlerden parmak uçlarına kadar değişir. Sonuç olarak dirençli dokunmatik paneller doğru kullanıldığı takdirde ekrana su damlası düşse bile işlevini sürdürecektir.

Bununla birlikte, bu çok yönlülüğün bir sonucu olarak, çoğu kişi dirençli dokunmatik panellerin rakiplerine göre daha az dayanıklı olduğunu görecektir. Ayrıca, tek noktalı dokunmaya bağlı olarak, bu dokunmatik panel tipi aslında çoklu dokunma işlevine sahip değildir. Ne olursa olsun, dirençli dokunmatik paneller genellikle, kredi kartıyla yapılan satın alımlardan sonra kalem tabanlı imzaların gerekli olduğu marketlerde bulunur.

2. Kızılötesi Dokunmatik

Bazıları sıcak sever, bazıları sevmez. Kızılötesi dokunmatik paneller kesinlikle ikinci kategoriye girer. Panel boyunca 150 inçe kadar olabilen bir kızılötesi ışınlar ızgarası kurarak, bu panelin bozulması yoluyla dokunma algılanır.

Kızılötesi dokunmatik paneller dayanıklı olmalarına ve çoklu dokunma işlevini desteklemelerine rağmen, potansiyel bir dezavantaja sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla nerede oturduğunuza bağlı olarak.

Kızılötesi ısıyı ima etmesine rağmen, kızılötesi dokunmatik paneller, özellikle doğrudan güneş ışığında, aslında oldukça zayıf performans gösterir. Bu durumlarda, kızılötesi ışık huzmeleri parmaklarınızın aksine güneş ışınları tarafından bozulabilir. Bu nedenle, kızılötesi dokunmatik panel cihazınızı uygun şekilde karanlık bir yere yerleştirdiğinizden emin olun.

3, Optik Görüntüleme ile Dokunmatik

Işık ve bunun bozulması, yalnızca bir gölge oluşturmanın değil, aynı zamanda bir dokunmatik panel tipi tasarlamanın da harika bir yoludur. Bu ilkeden yararlanmak için, optik görüntüleme dokunmatik panelleri, kızılötesi kameralar aracılığıyla dokunmayı ve ışık şeritlerinin bozulmasını algılamak üzere tasarlanmıştır. Bu, 100 inç maksimum boyutunda, eldivenlerden çıplak ellere ve daha fazlasına kadar istediğiniz herhangi bir girişle elde edilebilir.

Sonuç olarak, optik görüntüleme dokunmatik panelleri, dokunmatik dünyanın sunabileceği en çok yönlü seçenektir. Dayanıklılıktan çoklu dokunmaya ve evrensel giriş beklentilerine kadar, olasılıklar gerçekten sonsuz olabilir. Tek dezavantajı, kompakt olmayan tasarımı olsa da optik görüntülemeli dokunmatik panellerin yaygın uygulamaları, bazı interaktif dijital tahta çeşitlerini içerir.

4. Projeksiyonlu Kapasitif Dokunmatik

Kendinizi “bildiklerinizle devam edin” sözüyle özdeşleştiriyorsanız, projeksiyonlu kapasitif dokunmatik paneller sizin için dokunmatik panel türüdür. Şimdilik, nereden bildiğinizi tahmin edebilirsiniz.

Elektrik tabanlı dokunmatik algılama yoluyla, Projeksiyonlu Kapasitif dokunmatik paneller, yüksek hassasiyetleri ve yüksek hızlı yanıt süreleri ile bilinir. Dahası, çoklu dokunma işlevine sahip olmaları ve küçük, kompakt ancak pahalı cihazlarda kullanılabilmeleridir. Altta yatan teknoloji nedeniyle, daha büyük boyutlara ölçeklendirmenin zor olduğu kanıtlanmıştır. Anlayabildiniz mi?

Haklı olmakla ilişkili memnuniyet duygusunun tadını çıkarmadığınızı veya zevk almak istediğinizi varsayarsak, yansıtılan kapasitif dokunmatik panellerle günlük olarak nerede etkileşime girdiğinizi ortaya çıkarmamıza izin verin – Akıllı Telefonlar! Dahası, tablet bilgisayarlar ve GPS cihazları da yansıtılan kapasitif dokunmatik ekranları kullanan yalnız değiller.

Workspace Collection

Designed to drive productivity

See all >

Profesyonel Dünyada Dokunmatik Paneller

Tüm bu dokunmatik panel tiplerinin uygulamalarının, tüketici seviyesindeki cihazlarla, hatta daha önce bahsedilenlerle sınırlı olduğunu varsaymak yanlış olur. Gerçekten, bu dokunmatik panel türleri günlük yaşamda ve çeşitli endüstrilerde bulunabilir.

Dahası, bu sektörlerin birçoğunda, bu dokunmatik panel türleri tüketicilere ürün pazarlamak için daha az, işletmelere çözüm satmak için daha çok kullanılıyor. Finans, üretim, perakende, ilaç veya eğitim ile ilgili olsun, her zaman dokunmatik tabanlı çözümlere ihtiyaç vardır. Sözde “Nesnelerin İnterneti” ile bağlantılı olarak, bu dokunmatik tabanlı çözümler, endüstri 4.0 ile ilgili uygulamalarda önemli bir rol oynamaktadır.

Uygulamada, bu çözümler büyük ölçüde bir tür personel yönetimi sunar. Örneğin hastanelerde, mağazalarda veya bankalarda, bu dokunmatik panel türleri, kullanıcının ihtiyaçlarına göre temel soruları yanıtlamak, ürün bilgileri sağlamak veya yol tarifleri sunmak için kullanılabilir. Öte yandan, üretim söz konusu olduğunda, bu çözümler olası işyeri tahsisi veya devam takibi şeklinde çalışan yönetimini mümkün kılar.

dokunmatik panel türleri

Günün sonunda, dokunmatik paneller kalıcıdır. Başlangıcından bu yana geçen kırk yılda, bu teknolojinin sahip olduğu benimsenme düzeyi dikkat çekicidir. Sınıflarda öğretme ve meslektaşlarımızla işbirliği yapma şeklimizi dönüştürüyorlar.

Her bir dokunmatik panel tipinin belirli ayrıntıları konusunda net olmayabilirsiniz, ancak şimdi anladığınızı umuyoruz. Bu bilgi, özellikle ViewSonic’in dokunmatik tabanlı çözüm seçenekleriyle ilgileniyorsanız, kesinlikle işinize yarayacaktır.