ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Video Düzenleme > Video Montaj için DCI-P3 Renk Gamı Kullanma

Video Montaj için DCI-P3 Renk Gamı Kullanma

Lothlórien’in ormanlarına, Arrakis’in çöl tepelerine veya Grand Budapest Hotel’in cephesine hiç baktıysanız, renklerin filmlerin tonunu nasıl belirlediğini görmüş olurdunuz. Renkler genellikle duyguları uyandırmak ve ruh halini ayarlamak için kullanılır ve bazen hikayeyi anlatmaya yardımcı olurlar.

DCI-P3’nin video montaj için neden ideal olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. DCI-P3 renk uzayına sahip ViewSonic ColorPro monitörlerini de keşfedebilirsiniz.

Moonlight filminde, Chiron karakteri genellikle neon pembe tonlarıyla görülür. Bu renkle, Chiron’un gerçek arzularıyla yüzleşirken gerçeklikten koptuğunu tasvir edilir. Film ve videoda renklerin bu kadar büyük bir rol oynamasıyla, kameramanların video kameralardan monitörlere kadar mümkün olan en geniş renk alanına sahip araçlar üzerinde çalışması çok önemlidir. İşte burada DCI-P3 devreye girer.

Ancak, matematiksel hesaplamaların ve teorilerin sıkıcı bir açıklamasını içeren CIE 1931 konusuna değinmeden DCI-P3 hakkında maalesef konuşamayız. Çok fazla ayrıntıya girmeden, CIE 1931’in ölçülen bir rengi nicelleştiren ve ardından doğru şekilde yeniden üreten uluslararası bir renk eşleştirme sistemi olduğunu bilmeniz yeterlidir. CIE 1931 renk uzayları, insan gözüyle algılanabilen tüm görünür renkleri tanımlar.

DCI-P3 Color Spaces

DCI-P3, sRGB ve Adobe RGB gibi çoğu renk uzayı, CIE 1931 spektrumuna göre sıralanmıştır. Yukarıdaki çizime bakarsanız, farklı renk uzaylarının nasıl belirgin şekilde farklı renk kapsamları sağladığını görebilirsiniz. Ama hepsinin video montaj ve filmle tam olarak ne ilgisi var?

DCI-P3 nedir?

Resmi olarak Dijital Sinema Girişimleri – Protokol 3 olarak bilinen DCI-P3, dijital sinemada yaygın olarak kullanılan bir renk uzayıdır ve film endüstrisi için renk standardıdır. CIE 1931’in %45,5 renk alanını kapsar – bu, sRGB’den %26 daha fazla ve NTSC’den yalnızca %4 daha az renk uzayına sahip olduğu anlamına gelir. Çoğunlukla sinemalardaki yayın için renk derecelendirme projelerinde kullanılır.

DCI-P3 ve sRGB karşılaştırması

Standart Kırmızı Yeşil Mavi olarak da bilinen sRGB, yazıcılardan web tarayıcılarına kadar çoğu tüketici uygulamasında görebileceğiniz en yaygın kullanılan renk uzayıdır. Görüntüleri çevrimiçi görüntülemek için HP ve Microsoft tarafından tanımlanmıştır. Çoğu dijital monitörde geniş uygulamasına rağmen, profesyonel ortamlar için yeterince geniş bir renk kapsamına sahip değildir.

Yukarıdaki makalede bahsedildiği gibi, DCI-P3, sRGB’den %26 daha fazla renk uzayına sahiptir. Bu, DCI-P3’ün daha doygun ve canlı bir düzeyde daha geniş bir renk yelpazesi sunduğu anlamına gelir. sRGB’nin 8-bit’ine kıyasla 10 bit’e kadar renk kullanabilir ve kullanıcıların HDR içeriğinin daha da fazla renkte keyfini çıkarmasına olanak tanır. Videolarınız yalnızca web sitelerinde görüntülenmeye yönelik değilse, video montaj için DCI-P3 tercihiniz olmalıdır.

DCI-P3 ve Adobe RGB karşılaştırması

Adobe Systems tarafından geliştirilen Adobe RGB ve DCI-P3, çok daha fazla ortak renge sahiptir ve sRGB’den daha büyüktür. Her ikisi de genellikle profesyonel monitörlerde bulunur ve renk artışı sağlayan yeni bir TV teknolojisi olan geniş bir renk gamı ​​olarak kabul edilir. Daha kırmızı kırmızıları, daha yeşil yeşilleri ve daha mavi mavileri düşünün. Bununla birlikte, Adobe RGB daha fazla mavi ve yeşile yönelirken, DCI-P3 sarı ve kırmızıya yönelmektedir.

İlki, video montaj için teknik olarak yeterince iyidir; ancak sinema standardı bir film üzerinde çalışıyorsanız, DCI-P3 daha uygun olacaktır. Bunun yerine, Adobe RGB, temel olarak fotoğraf düzenleme ve baskı iş akışlarına yöneliktir. DCI-P3 ile aynı multimedya özelliklerini taşımadığından Adobe RGB, oyun veya film odaklı monitörlerde daha az kullanılır.

DCI-P3 ve Rec. 709 karşılaştırması

DCI-P3 çoğunlukla profesyonel renk uzmanları tarafından video montaj için kullanılsa da, sinemalarda yayın için tasarlanmıştır. Birçok ekran hala bu renk uzayını desteklemediğinden, Rec. 709’un TV’lerde ve monitörlerde dağıtım için kullanılması yaygındır. Rec. 709, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Radyokomünikasyon Sektörü (ITU-R) tarafından yüksek çözünürlüklü televizyon için geliştirilmiş bir renk standardıdır.

DCI-P3 vs Rec. 709

sRGB’ye benzer bir gamuta sahip olan Rec. 709 ile karşılaştırıldığında, DCI-P3 çok daha geniş bir renk yelpazesi ve daha fazla yeşil, kırmızı ve sarı tonu görüntüleyebilir. Ayrıca 8 bit renk derinliğinde tanımlıdır, bu da onu çevrimiçi veya TV yayınları için ideal hale getirir. ITU-R kısa süre önce geniş bir renk gamına sahip ultra yüksek çözünürlüklü televizyona yönelik Rec 2020 standartlarını yayınladı – ancak şimdilik buna girmeyeceğiz. Toplamda, DCI-P3’ün sinema kalitesinde prodüksiyon için kullanılacak bir renk gamı ​​olması gerektiğini unutmayın.

DCI-P3 Monitör Neden Video Montaj için İdealdir?

DCI-P3, genellikle dijital sinema projeksiyonu için kullanıldığından, şu anda birçok monitör için bir tüketici standardı değildir. Ancak yayın hizmetlerinin yükselişi ve Game of Thrones, The Crown ve The Mandalorian gibi yüksek oranda üretilen dizilerin popülaritesi ile dizüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına kadar tüm cihazlar, daha iyi bir görsel deneyim için ekranlarında DCI-P3’ü benimsiyorlar. Aslında filmler ve TV arasındaki çizgi silikleşiyor ve DCI-P3, kanal ne olursa olsun renk tutarlılığı sağlıyor. Görüntüleri en doğru ışık ve renkte incelemek için video ve film montajına ayrılmış çoğu profesyonel monitör zaten DCI-P3 ile kalibre edilmiştir. İster bir renk uzmanı ister deneyimli bir video montajcısı olun, daha fazla renk kapsamı için en az %95 DCI-P3 renk uzayına ve daha hassas renk üretimi ve aslına uygunluk için Delta E<2 doğruluk toleransına sahip bir monitöre yatırım yapmak isteyeceksiniz.

Son Söz

Renkler bir filmde önemli bir destekleyici eylemdir. DCI-P3 gibi geniş bir renk gamı, video düzenleme ve renk derecelendirme işlemi sırasında oynamanız için size daha geniş bir renk yelpazesi sunar. Ayrıca Ultra HD, HDR ve 10-bit özelliklerinin keyfini sonuna kadar çıkarmanızı sağlar. Ana işiniz video prodüksiyonu ve film montajı ise, en az %95 DCI-P3 renk uzayını destekleyen bir monitör aramanız önemlidir. Film severler bile gerçeğe yakın bir sinema deneyimine daha yakın olmak için DCI-P3 ekranlarına yatırım yapabilir.

Bu nedenle, bir daha televizyonda Walter White’ın fosforlu sarı işçi yeleği veya sinemada Matrix filmlerine sıçrayan asit yeşili tonlarına bir daha baktığınızda, DCI-P3’ün kesin doğrulukta daha fazla renk sunmaya nasıl yardımcı olduğunu hatırlayın. Ve nihayetinde, görsel olarak tadına varılacak güzel bir başyapıt olduğunu…

Peki renk derecelendirme ile renk düzeltme arasındaki farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Her ikisi de video montaj alanındaki kilit görevlerdir ve daha fazlasını öğrenmek için kılavuzumuzu okuyabilirsiniz. Veya bir sonraki ödüllü filminiz için ViewSonic ColorPro DCI-P3 monitörlerini keşfedin.