ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Video Düzenleme > Renk Düzeltme ve Renk Saptırma: Fark Nedir?

Renk Düzeltme ve Renk Saptırma: Fark Nedir?

Filmlerin başka dünyadaymış gibi nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Bir yeri Mars’taymış gibi veya perili bir evi daha korkunç göstermek film işinin büyüsüdür. Bir filmin havasını ve ruh halini ayarlamak için renk düzeltme ve renk saptırma kullanılır. Ama ikisi arasındaki fark nedir?

Renk düzeltme ve renk saptırma arasındaki farkı öğrenmek için okumaya devam edin. ViewSonic ColorPro™ profesyonel düzey monitörleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.

Renk genellikle film yönetmenleri ve fotoğrafçılar tarafından belirli bir tarz veya ambiyans oluşturmak için kullanılır. Kameralara yakalanan görüntüler veya ham görüntüler, ekranlara illa ki doğru ve mükemmel bir şekilde aktarılmaz. Montaj sürecinde, rengi en iyi izleme deneyimine göre ayarlamak için renk düzeltme ve renk saptırma kullanılır.

Renk Düzeltme ve Renk Saptırma Farkı

Renk düzeltme ve renk saptırma terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır. Ancak aslında bunlar video veya fotoğraf montajında yapılan iki ayrı işlemdir. Renk düzeltme ve renk saptırma arasındaki farkı anlamak için her ikisinin de prodüksiyon sonrası kullanılan teknik bir sürecin parçası olduğunu anlamamız gerekir. Renk düzeltme genellikle renk saptırmadan önce yapılır.

Renk Düzeltme Nedir?

Renk düzeltme, ton, doygunluk ve parlaklığı insan gözüne uygun tona getirmek için yapılan teknik bir ayarlama işlemidir. Çekimler arasında tutarlılık sağlar ve teknik renk hatalarını düzeltir.

What is color correction

Renk Düzeltme Yolları

Rengi temel düzeyde düzeltmenin bazı basit yolları vardır. Her adımda yapılan bir ayar bir diğerini etkilediğinden, gerekli değişiklikleri yapmak için önceki adımlara geri dönmeniz gerekebilir.

Beyaz ayarı

Beyaz ayarı, diğer tüm renklerin doğru alanlara düşmesi için bir görüntü veya videoda gerçek bir beyaz elde etme işlemidir. Işık, sıcaktan soğuk tonlara kadar değiştiğinden, beyaz dengesini ayarlamak, daha fazla sıcaklık veya soğukluk ekleyerek, renk sıcaklığı ve renk tonunu değiştirmekle ilgilidir. Post prodüksiyonda beyaz, gri ve siyah seviyelerine ince ayar yapmak için genellikle bir eğri uygulaması kullanılır.

Pozlama ayarı

Pozlama, çekimin veya fotoğrafın ne kadar parlak veya karanlık olduğunun ölçüsüdür. Uygun pozu ayarlamak için parlaklık, kontrast, vurgular, gölgeler, beyazlar ve siyahlar düzeylerini ayarlayın.

Üç Yönlü Renk Düzelticiyi Kullanın

Bu araç, tek bir arayüzde ton, doygunluk, parlaklık ve kontrast üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Her bir renk tekerleğinde bir noktayı sürükleyerek çekimleriniz için farklı görünümleri denemenin etkili bir yoludur. Üç tekerlek, videonuzun vurgularını, orta tonlarını veya gölgelerini kontrol eder.

Renk Saptırma(Color Grading) nedir?

Renk saptırma, havalı bir ton ve ruh hali oluşturmak için bir fotoğraf veya videodaki rengi ayarlamaya yönelik sanatsal bir işlemdir. Bir filmin veya portrenin son görünümünü ve hissini belirler. Renk saptırma genellikle renk düzeltmesinden sonra yapılır.

What is color grading

Renk Saptırma Yolları

Renk saptırma süreci, mevcut renk değerlerinin üzerine renk bilgisi eklemek ve bunları değiştirmemekle ilgilidir.

Ayrı ton uygulama

Ayrı tonlama, parlaklığı veya gölge ve beyaz miktarını etkilemeden bir görüntünün veya videonun açıklık ve koyuluğuna belirli bir rengi uygulamanın hızlı bir yoludur. Bu, belirli bir alana bir rengin ve daha koyu olana başka bir rengin eklenmesine izin verir. Örneğin, ten rengini etkilemeden görüntünün tonunu değiştirebilirsiniz.

Scopes kullanma

Scopelar, kurgulanmış renklerin farklı ekranlara doğru şekilde akyarılmasını sağlar. Eğer videonuz başka birinin ekranında tamamen farklı görünecekse, renk saptırma için emek ve zaman harcamanın anlamı yoktur.Scopelar, gerçek pozlama, renk dengesi ve doygunluk seviyeleri sunar ve her çekimin görsel olarak eşleşmesini ve renklerin yayın için güvenli olmasını sağlar.

Kullanılacak dört ana video scope’u vardır:

  • Histogram genellikle fotoğrafçılıkta bir görüntü içindeki parlaklığın dağılımını göstermek için kullanılır; ancak, size koyu ve açık piksellerin gerçekte nerede olduğunu söylemez.
  • Dalga biçimi de histogram gibi görüntü veya çekim boyunca parlaklık dağılımını görmenizi sağlar ve ayrıca size tek tek parlak ve karanlık öğelerin nerede olduğunu gösterir. Pozlamayı doğru şekilde ayarlamanızı sağlar.
  • RGB esasen kırmızı, yeşil ve mavi kanallar için üç ayrı dalga biçimidir. Her bir renk kanalının parlaklık değerini gösterir ve eğriyi istediğiniz renge özel olarak ayarlamanıza olanak tanır. Bu nedenle, gölgelerde daha az kırmızı istiyorsanız, bu yalnızca kırmızı dalga biçimini etkileyecektir.
  • Vektörskop renk tonunu çevirmek ve bir görüntü veya videodaki doygunluğu doğru bir şekilde ayarlamak için altı noktalı bir renk tekerleği kullanır. Her çekimde daha fazla uygunluk sağlamak için bir dalga formuyla beraber çalışır.

 

Renk Düzeltme ve Renk Saptırma için LUTları Kullanma

LUTlar (Arama tabloları), videoların veya fotoğrafların renklerini değiştirmek için kullanılan önceden ayarlanmış renk filtreleridir. Gama, doygunluk, parlaklık, kontrast ve renk tonu düzeylerini otomatik olarak ayarlarlar. LUTlar her bir çekime ve görüntüye aynı anda uygulanabilecek kayıtlı bilgileri içerir. Renk düzeltme ve renk saptırma çalışmalarını geliştirmek için kullanışlı ve kullanışlı araçlardır.

Yaklaşık altı tip LUT vardır ve bunlar farklı amaçlara hizmet eder.

  • Dönüşüm LUT‘u, bir görüntüyü bir renk alanından diğerine alır.
  • Görüntüleme LUTları genellikle prodüksiyon sırasında kameraman veya fotoğrafçı tarafından kullanılır, böylece yumuşak renk tonları veya soluk görüntüler kullanılabilir.
  • Kalibrasyon LUTları düzenleme ve renklendirme sürecinin tüm noktalarında tek tip renklerin olmasını sağlar.
  • Log normalleştirme LUTları log çekim tonlarını standart (Rec. 709) veya sinematik renk alanına (DCI-P3) eşlemektedir.
  • 1D LUT beyaz nokta, renk dengesi ve genel kontrastta yalnızca tek bir parametreyi kontrol edebilir. Kapsamlı bir yaklaşım benimser ve ayarı her şeye uygular.
  • 3D LUT, 1D LUTtan farklı olarak, üç boyutlu bir renk alanında ayrı ayrı ton, doygunluk, parlaklık, gama ve kontrast üzerinde daha fazla kontrol sunar.

LUTs for color correction and color grading

LUT’lar LOG, RAW, Rec 709, Rec. 2020, HDR ve daha fazlası gibi farklı formatlarda oluşturulabilir ve uygulanabilir. Renk uzmanları, genellikle renk düzeltme işlemine başlamadan önce log normalleştirme LUTlarını başlangıç noktası olarak kullanırlar. Uygun renk düzeltmesi tamamlandıktan sonra renk saptırma aşamasına geçerler ve çekimlerine bir LUT paketi aktarırlar. LUT paketi önceden belirlenmiş değerler içerdiğinden, filme veya fotoğrafa istenilen görünümü tek seferde uygulayacaktır.

Son Sözler

Renk düzeltme ve renk saptırma filmleri ve fotoğraf çekimlerini ham güzelliklerinden canlı, muhteşem dünyalara taşıyan temel işlemlerdir. Ve mümkün olduğu kadar çok renk tonunu mümkün olan en doğru hassasiyetle iletebilen bir monitöre ihtiyaç duyarlar. Önceden kalibre edilmiş profesyonel düzeyde bir monitör, görünüzün doğru bir şekilde iletilmesini sağlayacaktır.

Fotoğraf veya video düzenleme için doğru monitörü seçme hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Veya ViewSonic ColorPro™ profesyonel monitörleri burada keşfedin.