ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > Grafik Tasarım > OLED Monitör mü LED Monitör mü: Hangisini Seçelim?

OLED Monitör mü LED Monitör mü: Hangisini Seçelim?

OLED ve LED monitör tartışması olduğu bir gerçek. Bu rakip düz panel ekran teknolojilerinin her ikisi de benzersiz niteliklere ve bazı potansiyel dezavantajlara sahiptir. İhtiyaçlarınıza uygun olanı nasıl seçersiniz? OLED herkes için en iyi seçim gibi görünse de önce monitörü ne için kullanacağınız konusunda net bir fikir edinmek doğru olabilir.

OLED ve LED düz panel ekran teknolojisi karşılaştırması hakkında daha fazla bilgi edinmek veya Yaratıcı Kişiler için ViewSonic Çözümlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Bilgisayar monitörü teknolojisini araştırırsanız veya şu anda piyasada bulunan monitörleri araştırırsanız, OLED ve LED monitör sorusu er ya da geç karşınıza çıkacaktır.

Kulağa benzer gibi görünse de OLED ve LED monitörler, kullanıcıların görüntüleri ekranlarında görebilmeleri için ışık yaymak için temelde farklı teknolojiler kullanır. Hem OLED hem de LED teknolojisinin artı noktaları ve potansiyel dezavantajları vardır, bu nedenle iki teknolojinin her birinin neler sunabileceği ile ve birinin diğerinden daha arzu edilebilir olabileceği durumlarla uğraşmak önemlidir.

Bu makale, OLED ve LED monitör teknolojisinin derinlemesine bir keşfini sağlayacak, nasıl çalıştıklarını, OLED ve LED monitörlerin birbirinden nasıl farklı olduğunu ve daha fazlasını özetleyecektir. Ayrıca her bir teknolojiden en çok kimlerin ve neden yararlanabileceği hakkında bilgi vermektedir.

LED Monitör Teknolojisini Anlamak

Şu anda, LED monitör teknolojisi, yıllardır güvenilirliğini kanıtlamış en popüler seçenek olmaya devam ediyor. Adından da anlaşılacağı gibi, LED monitörler arkadan aydınlatma sağlamak için ışık yayan diyotlar kullanır. Bu, bir sıvı kristal ekranı aydınlatarak ekranda bir resim oluşturur.

Monitör teknolojisinin potansiyel olarak kafa karıştırıcı yönlerinden biri, LED ve LCD ekranları çevreleyen terminolojiyi anlamaktır. Bunlar rakip teknolojiler gibi görünse de öyle değillerdir ama bu yaygın bir yanlış kanıdır. LED, ekranın arkadan aydınlatmasını, LCD ise kendi başına ışık üreten diyotları ifade eder. Tüm LED monitörler ayrıca LCD ekranlar ve LED arka aydınlatma kullanır, bu nedenle bazen LED/LCD olarak tanımlanırlar.

LED’in OLED’e göre bazı potansiyel avantajları vardır. Örneğin, bir ekranın önceki bir görüntünün kalıntılarını göstermeye devam ettiği ekran yanması veya görüntü tutulması gibi sorunlara daha az eğilimli olabilir. Arkadan aydınlatma, LED ekranların OLED ekranlardan daha parlak olabileceği ve LED monitörlerin de genellikle daha uygun fiyatlı olduğu anlamına gelir. LED kontrastı OLED’den daha zayıf olsa da mini-LED nispeten yeni bir teknolojidir ve bu boşluğu kapatmaya yardımcı olur.

OLED vs LED monitor: Benefits of OLED monitor technology

OLED nedir?

OLED monitör teknolojisinin tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için zaman ayırmaya değer. OLED, organik ışık yayan diyot anlamına gelir. OLED teknolojisinin daha geleneksel bir LED/LCD monitörde bulacağınızdan temel farkı, her pikselin bağımsızca ışık yayabilmesidir. Bunun nedeni, tüm piksellerin elektrikli ışıldayan katmana veya ışık emisyonuna bağlı olmasıdır.

Geleneksel bir LED monitör, içinden bir akım geçtiğinde ışık yaymak için ışık yayan diyotlar kullanır. Bu daha sonra sıvı kristal ekran (LCD) ekran için arka ışık sağlar ve kullanıcının gördüğü görüntüyü sağlayarak tek tek pikselleri aydınlatır. Aksine, OLED teknolojisinde pikseller arkadan aydınlatılmaz. Bunun yerine, her bir piksel açılıp kapatılabilir, bu da ekranın tek tek piksele kadar kontrol edilebileceği anlamına gelir.

Teknolojideki bu temel fark, OLED’i “yayıcı” olarak tanımlayabilirken, LED/LCD teknolojisi bunun yerine “geçirgen” olarak tanımlanır. Bu nedenle, kulağa benzer görünen iki isme rağmen, OLED ve LED teknolojisi tamamen farklı şekillerde çalışmaktadır.

OLED Teknolojisinin Faydaları

OLED monitör teknolojisinin ne olduğuna dair öğrendiğimiz temel anlayışla, en önemli avantajlarından bazılarını inceleyelim ve hem iş hem de ev kullanımı için bir OLED monitörün bir LED/LCD ekrandan nasıl daha iyi olabileceğini öğrenelim.

Daha Derin Siyahlar

LED ekran yerine OLED ekranla çalışırken en göze çarpan farklardan biri, siyah rengin keskin görünümüdür. Bir OLED monitör, bir arka ışığa güvenmek yerine tek tek pikselleri aydınlattığından, bu pikseller tamamen kapatılabilir ve bu, saf siyah bir renk ve beyazla daha yüksek bir kontrast üretir.

LED monitörlerdeki arkadan aydınlatma, ışığı tamamen engelleyemeyecekleri anlamına gelir. Bir LED monitörde siyah gösterildiğinde, aslında koyu gri görüyorsunuz demektir. Bu, beyaz metnin siyah bir arka plan üzerinde hareket etmesi gibi belirli durumlarda ‘hale’ etkisine de neden olabilir.

Geliştirilmiş Görüş Açıları

LED/LCD ekranlardaki son gelişmelere rağmen, genel olarak OLED monitörler üstün görüş açıları sunar. Bu, ekrandaki görüntünün, baktığınız açıdan bozulmayacağı veya olumsuz etkilenmeyeceği anlamına gelir. Bu çok büyük bir değişikliktir çünkü bazı LED monitörlerde net ve doğru bir resim görmek için doğrudan önlerine oturmanız gerekmektedir.

OLED monitörlerde, arkadan aydınlatma olmaması ve ekran panellerinin inceliği, görüntünün farklı açılardan net ve doğru görünmesini sağlamaya yardımcı olur. Görüş açılarındaki iyileştirmeler, özellikle iş için çift monitör kurulumu kullanacaksanız faydalı olabilir, çünkü muhtemelen kendinizi her iki ekran arasında konumlandırmanız gerekecektir.

Kolay Taşıma

OLED monitörlerle ilişkilendirilen ve genellikle satın almadan önce gözden kaçan bir diğer önemli avantaj da fiziksel özellikleridir. OLED monitörlerin ve televizyonların dahili bileşenleri, LED/LCD kristal muadillerine göre daha ince ve daha hafif olan plastik, organik katmanlardan yapılmıştır.

OLED teknolojisinin hafif doğası, bir OLED monitörün eşdeğer boyuttaki bir LED monitörden daha hafif olacağı anlamına gelir, bu da taşımayı ve monte etmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda, OLED monitörlerde kullanılan malzemeler de daha esnektir ve bu, monitörlerin nakliye sırasında kalıcı hasar görme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelebilir. Bu iyileştirilmiş fiziksel özellikler göz önüne alındığında, OLED’in taşınabilir monitörlerde giderek daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil. Ve daha yüksek renk performansları, bu modelleri, çekimlerini sahada düzeltmesi gereken tüm fotoğraflar ve video yapımcıları için mükemmel kılar.

Daha Az Mavi Işık Emisyonları

OLED’in pikselleri tamamen karartma yeteneğiyle ilgili bir başka fayda da bu monitörlerin yaydığı daha düşük mavi ışık seviyeleridir. Bazı durumlarda, mavi ışıktaki azalma, LED/LCD panellere kıyasla yarı yarıya daha fazla mavi ışık yayılmasına neden olabilir. Kısacası bu, OLED monitörlerin gözleriniz için daha iyi olduğu anlamına gelir.

Zararlı olma potansiyeline sahip yüksek enerjili görsel ışık olduğu için mavi ışığı mümkün olduğunca azaltmak önemlidir. Aslında, bir bilgisayar monitörüne çok uzun süre bakıldığında yaşanan göz yorgunluğuna katkıda bulunan önemli bir faktördür. Uzun vadede, uyku kalitesini olumsuz etkilerken baş ağrılarına ve göz yorgunluğuna da yol açabilmektedir.

Daha Az Güç Tüketimi

OLED monitörler, piksellerin bireysel düzeyde kontrol edilmesine izin verdiğinden, bu, tek tek piksellerin tamamen kapatılabileceği anlamına gelir ve bu da yüksek parlaklık ayarlarına sahip LED monitörlerle karşılaştırıldığında daha düşük güç tüketimine yol açar. Bu, özellikle birden fazla monitörün gerekli olabileceği ofisler ve okullar gibi ortamlarda avantajlı olabilir.

OLED teknolojisi ayrıca üretim düzeyinde daha çevre dostudur ve bunun başlıca nedeni sera gazı nitrojen triflorür kullanmamasıdır.

Daha Hızlı Tepki Süreleri

OLED teknolojisinin bir diğer önemli artı noktası, düşük giriş gecikmesi sayesinde daha hızlı tepki süresidir. Başka bir deyişle, LED/LCD teknolojisiyle, farenizi veya klavyenizi kullanarak bir eylem gerçekleştirmeniz ile aynı eylemin kendisini ekranda göstermesi arasında daha az gecikme olur.

Hızlı yanıt süresine duyulan ihtiyaç düşünüldüğünde, özellikle giriş gecikmesini ve hareket bulanıklığını azaltmada bunun ne kadar bütünleyici olduğu ortaya çıkmaktadır. Genel olarak, LED monitörler bu sorunlara OLED monitörlerden daha yatkındır.

OLED vs LED monitor: monitor panel types

Monitör Paneli Tipleri: Bir Karşılaştırma

Bir OLED ve LED monitör arasındaki karşılaştırma, var olan diğer monitör paneli türleri hakkında bilgi edinmeden tamamlanmış sayılmaz. İşte ne oldukları, nasıl çalıştıkları ve neler sundukları:

Düzlem İçi Anahtarlama Panelleri (IPS)

Düzlem içi anahtarlama veya IPS paneller, renkli ekranla en çok ilişkilendirilen LED panel türüdür. Sıvı kristal ekrandaki moleküllerin değişen doğası, mükemmel netlik sağlamaya yardımcı olur. Bu paneller ayrıca görüntüyü bozmadan daha geniş bir görüş açısı yelpazesine izin verir.

OLED ve Bükümlü Nematik (TN) panellerle karşılaştırıldığında IPS panellerinin olası bir dezavantajı daha yavaş tepki süreleridir. Bu, monitörlerin çoğu kullanımıyla ilgili bir sorun olmayabilir; ancak ultra hızlı giriş yanıt sürelerine ihtiyaç duyulursa, yukarıda belirtilen diğer iki seçeneğin daha iyi seçimler olması muhtemeldir.

Bükümlü Nematik Paneller (TN)

Bükümlü Nematik (TN) paneller en eski LED/LCD teknolojisidir ve bazı önemli dezavantajları vardır. Örneğin, görüntüleme açıları son derece sınırlıdır, yani doğrudan monitörünüzün önünde değilseniz görüntü bozuk veya eksik görünebilir.

Ancak TN paneller, son derece hızlı yanıt süreleri sağladıkları için belirli kullanıcılar arasında popüler olmaya devam ediyor ve bu da onları rekabetçi oyunlar için mükemmel bir seçim yapıyor. Üstüne üstlük, renk sunumu birçok alternatifte olduğu kadar iyi olmayacak olsa da, saf parlaklık açısından TN paneller yine de çok iyi performans gösteriyor.

Dikey Hizalama Panelleri (VA)

TN teknolojisinin bazı eksikliklerini gidermek için TN panellerinden bir süre sonra dikey hizalama (VA) panelleri oluşturuldu. Özellikle VA paneller, büyük ölçüde geliştirilmiş görüş açılarıyla TN panellerden daha üstün renk doğruluğu sunar.

Kontrast oranları da günümüzde OLED monitörlerin ürettiği yüksek kontrast oranı seviyelerini karşılamasa da TN panellerden üstündür. Ek olarak, VA panelleri çoğu açıdan TN teknolojisinden daha iyi olsa da, daha pahalıdır ve daha yavaş yanıt sürelerine sahiptir, bu da TN panellerini tüketiciler için tercih edilebilir bir seçenek haline getirebilir.

Organik Işık Yayan Diyot (OLED)

Organik ışık yayan diyot (OLED) ekranlar, bu karşılaştırmada arka ışık kullanmayan tek ekranlardır. Bunun yerine, ekran panelindeki pikseller ayrı ayrı aydınlatılabilir veya kapatılabilir, bu da mükemmel görüntü kalitesi sunan monitörlerle sonuçlanır. OLED ekranlar aynı zamanda enerji açısından verimli ve incedir, bu da harika görüş açıları sağlar.

İnanılmaz renk doğruluğu, özellikle saf siyahları sunma açısından, her tür kullanıcı için son derece değerli olabilir. Bununla birlikte, tüketici açısından OLED teknolojisinin ana dezavantajı fiyatıdır, çünkü bir OLED monitörün benzer boyut ve yapıya sahip bir LED/LCD monitörden daha pahalı olması muhtemeldir.

OLED ve LED Monitör Teknolojisi: Sizin İçin Hangisi Doğru?

OLED ve LED monitör teknolojisinin nasıl çalıştığını ve farklı panel türleriyle ilişkili artı noktaları anlayarak, farklı durumlarda hangi türün kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacağını keşfedelim. Aşağıda, birkaç yaygın bilgisayar monitörü kullanımı için bazı öneriler verilmiştir.

Fotoğrafçılar, Tasarımcılar, İçerik Üreticileri

Renk doğruluğunun gerçekten önemli olduğu fotoğrafçılık, grafik tasarım veya içerik oluşturma gibi bir alanda çalışıyorsanız, bir OLED monitör muhtemelen mevcut en iyi seçenek olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, piksellerin ayrı ayrı aydınlatılması, görsel sanat eserleri için çok önemli olan daha fazla kontrast ve renk doğruluğu sağlayabilir.

Piksellerin aydınlatmasını ayrı bir düzeyde kontrol etmek, görüntülerin veya metnin etrafında görünen ‘hale’ efekti gibi LED/LCD teknolojisinin neden olduğu bazı sorunlardan kaçınmaya yardımcı olabilir. OLED monitör teknolojisinin sağladığı üstün görüş açıları, çift monitör kurulumu olasılığını da beraberinde getirir. Ve OLED monitörler artık taşınabilir formatta olduğundan, çekim sırasında maksimum doğruluk için sahada bile kullanılabilirler.

Video Oyunu ve E-spor Oyuncuları

Burada kişisel tercih ve bütçe etken olsa da, PC oyuncuları ve e-spor oyuncuları genellikle TN veya IPS panelli LED monitörleri tercih eder. Oldukça sınırlı görüntüleme açıları ve ortalama renk sunumu sunan TN monitörlere rağmen, avantajları arasında çok düşük yanıt süreleri, son derece hızlı yenileme hızları ve düşük giriş gecikmesi bulunur; bunların tümü, özellikle marjinal farklılıkların performansı etkileyebileceği elit düzeyde oyunculara yardımcı olabilir. .

Çoğu durumda, IPS panelleri, TN’den daha düşük yenileme hızları sağlayacaktır, bu da onları rekabetçi oyunlar için ideal hale getirmeyebilir, ancak bu paneller, TN panellerine üstün renk sunumu sağladıkları için gündelik oyun kullanımı için popülerdir ve bu da oyunların görsel kalitesinde iyileştirmelere neden olur. IPS monitörler ayrıca oldukça iyi tepki süreleri sunar ve görüntüleme açıları TN’den daha üstündür, bu da yerel çok oyunculu oyunlar için iyi olabilir.

Gündelik Ev Kullanımı ve Ofis Tarzı Çalışma

Gündelik ve ev kullanımı için, özellikle fiyat ve performans dikkate alındığında, IPS veya VA panellerinin her yönden en iyi seçenek olması muhtemeldir. IPS ekran panelleri, olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayan türden renk doğruluğu ve görüş açıları sağlayabilir. VA panelleri yavaş tepki sürelerine sahiptir, bu nedenle oyun oynamak için ideal olmayabilir, ancak bir OLED bilgisayar monitörünün tipik olarak yapacağı maliyetle aynı maliyete sahip olmadan iyi renk üretimi ve kontrast oranları sunarlar.

İşe dayalı kullanım, işin doğasına bağlı olacağından net tavsiyeler vermek daha zor olabilir. Genel olarak, IPS çok yönlü olarak kabul edilebilir, ancak VA panelleri de basit ofis işleri için çok uygundur. İş tasarım içeriyorsa, renk doğruluğuna bağlıysa veya daha düşük güç tüketiminden fayda sağlanacaksa, OLED monitörler daha iyi bir seçim olabilir, ancak bunun daha yüksek fiyat noktasıyla dengelenmesi gerekir.

Son Söz

OLED ve LED monitör karşılaştırması, iki rakip düz panel ekran teknolojisi biçimine odaklanır. Birçok yönden, OLED, daha pahalı fiyatlandırma potansiyel bir dezavantaj olsa bile, enerji verimliliğini, üstün görüntüleme açılarını ve mükemmel renk doğruluğunu birleştiren ekran teknolojisinin altın standardı olarak ortaya çıkmıştır.

Bununla birlikte, LED / LCD ekranların üstün parlaklık ve daha düşük bir fiyat noktası gibi avantajları vardır. Genel olarak, bir OLED veya LED monitör satın alıp almama kararı, bütçeniz, monitörü kullanacağınız görevler ve ihtiyacınız olan renk doğruluğu düzeyi gibi faktörlere bağlı olacaktır.

Bu makaleyi beğendiyseniz, Dijital Sanatçılar için Renk Yönetimi Kontrol Listesi hakkında okumaktan da zevk alabilir veya hangi ColorPro monitörün sizin için en uygun olacağını keşfedebilirsiniz.