ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Yenileme Hızı nedir?

Yenileme Hızı nedir?

Bir bilgisayar monitörü veya başka bir tür ekranı arıyorsanız, uğraşmanız gereken çok fazla jargon olacaktır. En büyük sorularınızdan biri de muhtemelen ‘yenileme hızı nedir?’ olacaktır. Araştırdıkça bu özel terminolojiyle tekrar tekrar karşılaşacaksınız ve bunun ne anlama geldiğini ve gerçekte neyi etkilediğini öğrenmek için zaman ayırmanız önemlidir.

Yenileme hızı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bilgisayar monitörleri hakkında okursanız veya farklı seçenekleri karşılaştırmaya başlarsanız, yenileme hızı oldukça sık karşılaşacağınız bir terimdir. Yenileme hızı nedir ve ekran donanımı seçiminizi belirlemek için ne kadar önemlidir? Görüntü kalitesini etkiler mi ve düşük yenileme hızı göz yorgunluğunu artırır mı?

Bu yazıda, bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını keşfediyoruz.

Yenileme Hızını Tanımlama

TechTarget‘a göre, yenileme hızının temel tanımı şu şekildedir:

“Bir ekranın görüntüsünün saniyede yeniden boyanma veya yenilenme sayısı. Yenileme hızı hertz cinsinden ifade edilir, bu nedenle 75 Hz yenileme hızı, görüntünün saniyede 75 kez yenilendiği anlamına gelir.”

Bununla birlikte, bazı ek bilgiler de sağlamak önemlidir. Yenileme hızı, işlemci veya grafik kartı tarafından değil, monitörün kendisi tarafından üretilir. Bu anlamda, bir başka benzer terim olan kare hızı teriminden farklıdır.

Bunu düşünmenin bir yolu, bu iki performans ölçülerinin birlikte çalışması gerektiğidir. Bu nedenle, en yüksek performans için yüksek yenileme hızına sahip bir monitöre ve yüksek kare hızı üretebilen bir sisteme ihtiyacınız bulunur. Her ikisi de standarda uygun değilse, ekranın kalitesi etkilenebilir ve tüm avantajlardan yararlanamazsınız.

What is refresh rate?

İdeal Yenileme Hızı nedir?

Yakın zamana kadar, 60 Hz bir masaüstü monitör için standart yenileme hızı olarak kabul edilmekteydi ve bazı kullanıcılar için bu hala yeterli olabilir. Bununla birlikte, yaklaşık 60 Hz’lik yenileme hızları, göz yorgunluğu gibi sorunları artırabilen ve ekrana uzun süre bakmayı rahatsız eden bir titreme efekti ile ilişkilidir. Bu nedenle, oldukça basit kullanımlar için bile 75 Hz, artık bir bilgisayar monitörü için daha iyi bir başlangıç ​​noktası olarak görülüyor.

E-spor veya yüksek çözünürlüklü oyun gibi daha gelişmiş amaçlar için daha da yüksek yenileme hızı isteyeceksiniz ve 120 Hz daha iyi bir başlangıç ​​noktası olarak kabul edilebilir. Digital Trends’in vurguladığı gibi, bu tür bir yenileme hızında, kare hızınızın sabit olduğunu varsayarsak, fare imleci hareketlerinin ne kadar yumuşak hissettirdiği konusunda iyileştirmeleri bile fark etmelisiniz. ViewSonic Elite e-spor serisi, 144 Hz yenileme hızına sahip XG2401 gibi iyi seçeneklere sahiptir.

Etkili bir şekilde, bu seviyelerde yenileme hızına sahip bir monitörünüz varsa ve grafik kartınız ve işlemciniz yüksek bir kare hızı üretebiliyorsa, resim kalitesinde ve belirgin hareket akıcılığında gözle görülür iyileşmeler yaşarsınız. Oyun ve daha zorlu görsel uygulamalarla bu, büyük bir fark yaratan unsur olabilir.

What is refresh rate

Son Söz

Yenileme hızı, bir bilgisayar monitörü satın alırken çok önemli bir özelliktir çünkü ekranın ne sıklıkta yenileneceğini belirler. Sistem tarafından üretilen kare hızının aksine, yenileme hızı monitörün kendisi tarafından üretilir. Bununla birlikte, iki kavram yan yana çalışır ve her ikisinin de geniş ölçüde birbiriyle uyumlu olması gerekir.

Was this article helpful?
YesNo