ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Dijitalleştirici Nedir?

Dijitalleştirici Nedir?

Dijitalleştirici nedir? En geniş tanımıyla dijitalleitirici, analog bilgileri (dokunma, ışık, ses…) dijital bir sinyale dönüştüren herhangi bir aksesuarı ifade eder. Ancak günümüzde bu terim, çoğunlukla yazı, çizim, ekran dokunuşları ve benzeri girdileri dijital olarak kaydeden çizim tabletlerini belirtmek için kullanılmaktadır.

Dijitalleştiriciler, ana özellikleri ve teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in Kalem Ekran çözümlerini keşfedin.

‘Dijitalleştirici nedir?’ sorusuna en iyi şekilde cevap vermek için. geniş ve genel bir tanımla başlayalım ve bu terimin günümüzde ne anlama geldiğini görelim.

Dijitalleştirici, ışık, ses, dokunma veya basınç gibi herhangi bir analog bilgiyi dijital olarak alan, işleyen ve kaydeden bir cihazdır. Örneğin, bir dijital kamera, analog ışık bilgisini alıp dijital bir resme dönüştürdüğü için bir dijitalleştirici olarak düşünülebilir. Analog versiyondan dijital forma veri çevirme işlemine dijitalleştirme denir.

Ancak günümüzde “dijitalleştirici” kelimesi, çoğunlukla çizim tabletlerini ifade ediyor. Bunlar, genellikle dijital çizim ve yazmaya izin vermek için dokunma tabanlı analog bilgileri kullanan bir stylus kalemle eşleştirilen bilgisayar aksesuarlarıdır.

Dijitalleştirici Ne İçin Kullanılır?

Dijitalleştiriciler öncelikle yazma, çizim, boyama ve benzer işlemleri kolaylaştırmak için kullanılır. Bir bilgisayarla veya uyumlu bir cihazla eşleştirildikten sonra, tanıdık kağıt üzerinde kalem deneyimini yeniden oluşturur ve geliştirir. Uygulamalar bol olduğu için, pek çok farklı amaç için yaygın olarak kullanılmalarına şaşmamalı.

Yazarlar ve sanatçılar için, bir zamanlar kurşun kalem, tükenmez kalem, boya fırçası, kağıt veya tuval kullanımına dayanan süreçler artık bir bilgisayarda yeniden oluşturulabilir, kaydedilebilir ve hatta geliştirilebilir. Grafik tasarımcılar ve dijital sanatçılar için özel olarak tasarlanmış dijitalleştiriciye grafik tablet denir. Dijitalleştiriciler sıradan kullanıcıların el yazısı notlar veya metin belgeleri oluşturması ve düzenlemesi için de kullanışlı olabilir. İş ortamında, cihaz birçok dijital imza teknolojisinin temelinde yer alır. Hatta hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin kalbini kazanarak sınıflara girmenin yolunu bulmuşlardır.

Dijitalleştiricilerin kendi başlarına kullanımları nispeten sınırlıdır. Bu nedenle, örneğin el yazısını otomatik olarak dijital metne dönüştürmek için genellikle vektör grafik editörleri gibi yazılım çözümleriyle eşleştirilirler.

What Is A Digitizer?

Beş Dokunmatik Panel Tipi

Dijitalleştiricilerde yaygın olarak kullanılan beş ana dokunmatik ekran paneli türü vardır. Nasıl çalıştıklarına ve kullanımlar açısından ne anlama geldiğine daha yakından bakalım.

Dirençli Dokunma

Dirençli dokunmatik panel, iki esnek ve dirençli levhanın (örneğin polyester ve cam) aralarında bir hava boşluğu ile birleştirilmesiyle oluşturulan basınca duyarlı bir paneldir. Çoğu dirençli dokunmatik ekran, bir parmak veya pasif bir stylus kalem kullanılarak çalıştırılabilir ve girişler, panele uygulanan basınç algılanarak tanınır.

Dirençli dokunmatik paneller, çok çeşitli stylus kalemlerle kullanılabilir ve eldivenli bir parmakla bile çalıştırılabilir. Ayrıca dijital imza cihazları arasında çok popülerdirler. Bununla birlikte, hafif dokunma algılamasının zayıf olabileceğini ve çoğu dirençli dokunmatik ekranın çoklu dokunma işlevini desteklemediğini unutmayın.

Kızılötesi Dokunma

Kızılötesi dokunmatik ekran panelleri, ızgara benzeri bir düzende düzenlenmiş LED ışıkları ve foto-dedektörleri kullanır. LEDler sürekli olarak ışık üretir ve o yüzeye dokunursanız – tahmin edebileceğiniz gibi- ışık bozulacaktır. Bu, kızılötesi dokunmatik panelin yalnızca bir dokunmanın meydana geldiğini algılamasını değil, aynı zamanda ışık bozulmasının koordinatlarını tam olarak belirlemesini sağlar.

Dirençli dokunmatik panellerin aksine, kızılötesi dokunmatik paneller çoklu dokunma işlevine izin verir. Ayrıca aşırı hafif girdileri bile algılayabilirler; bu da kasıtsız dokunuşları algılama riskini de beraberinde getirir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, kızılötesi dokunmatik panellerin doğrudan güneş ışığında düşük performans göstermesidir.

Optik Görüntüleme Dokunma

Optik görüntüleme dokunmatik panelleri, bir üçgenleme işlemi yoluyla ekran dokunuşlarını kaydetmek için birden fazla sensör ve kızılötesi kamera kullanır. Bu teknolojinin önemli bir avantajı, çoklu dokunma işlevselliğini desteklemesidir. Çıplak eller, eldivenli eller, stylus kalemler ve daha fazlasını içeren birçok farklı girdi tanınabilir.

Genel olarak, optik görüntüleme dokunmatik panelleri mükemmel dayanıklılık ve çok yönlülük sağlar. Ancak, optik görüntüleme dokunmatik panelleri genellikle daha küçük dijitalleştiriciler için uygun olmadığından, teknoloji mevcut en kompakt seçenek değildir. Bu özel teknoloji en çok interaktif dijital tahtalar ve benzer ekranlar için kullanılır.

Öngörülen Kapasitif Dokunma

Elektrik tabanlı dokunma algılama teknolojisini kullanarak, öngörülen kapasitif dokunmatik paneller mükemmel hassasiyet ve çok iyi tepki süreleri sağlayabilir. Optik görüntüleme dokunmatik teknolojisinin aksine, projeksiyonlu kapasitif dokunmatik paneller daha küçük dijitalleştiricilerde kolayca kullanılabilir. Bu, çoklu dokunma işlevselliği için kapıyı açık bırakır.

Öngörülen kapasitif dokunmatik panellerin tek gerçek dezavantajı, teknolojinin büyütülmesinin zor olması ve üreticilerin daha büyük ekranlarda kullanmasını zorlaştırmasıdır. Teknoloji, modern akıllı telefonlarda, dokunmatik ekranlı tabletlerde ve dokunmatik GPS cihazlarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve küçük ve orta ölçekli dijitalleştiriciler için güvenlidir.

Elektro-Manyetik Rezonans (EMR)

Elektromanyetik rezonans veya EMR teknolojisi, mevcut en gelişmiş dijitalleştirici teknolojilerden biridir. LCD ekranın altına yerleştirilmiş bir sensör katmanı ile çalışır. Bu sensörler bir ızgara düzeninde düzenlenir ve yüzeyin ötesine uzanan bir elektromanyetik sinyal yayar.

EMR teknolojisi, kullanıcılara gerçekçi, kağıt üzerinde kalem deneyimi sunmaya yardımcı olarak, yazma ve çizim için en iyi seçenek haline getirir. En önemlisi, konu kalemi kullanmak olduğunda, bu teknoloji çevre biriminin kablosuz olmasını sağlar. Dahili pili çıkarırsanız, kalemi şarj etme veya dijitalleştiriciye bağlama ihtiyacından otomatik olarak kurtulursunuz.

Bir Dijitalleştiricide Nelere Bakmalı?

İster gündelik ister profesyonel kullanım için olsun, bir dijitalleştirici seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Piyasaya göz atarken odaklanmanız gereken temel alanlar şunlardır:

Ekran

Tüm dijitalleştiriciler bir ekrana sahip değildir, ancak yüksek kaliteli bir model arıyorsanız, ekranlı olanlara odaklanmalısınız. 10 inçten büyük bir ekran en iyisidir ve ihtiyaçlarınız daha fazlaysa, yaklaşık 15 inç veya daha büyük ekranlara öncelik vermelisiniz. Bu şekilde daha yüksek bir hassasiyet düzeyine ulaşacaksınız.

Full HD ekranlar, ekrandaki ayrıntıları daha iyi kavramanızı sağlayacağı için tercih edilir. Renk gamı ​​ve renk tayfı gibi kavramların önemli olduğu diğer alanlarda çalışan grafik tasarımcılar ve profesyoneller, OLED ekranlı bir dijitalleştiriciye yatırım yapmayı düşünmelidir. OLED teknolojisi, mümkün olan en yüksek kalitede sanat eseri için canlı renkler, derin siyahlar ve mükemmel netlik sunar.

Basınç Duyarlılığı

Modern dijitalleştiriciler genellikle basınç hassasiyeti seviyesini belirtir. Bu, cihazın kaydetmesi için ekrandaki dokunuşun ne kadar sağlam olması gerektiğini değiştirecektir. Ayrıca, kalem vuruşlarının derinliğini de etkileyebilir, daha sıkı presler daha belirgin bir vuruşun ortaya çıkmasına neden olur ve bu ciddi sanatçılar için paha biçilmez olabilir.

Temel bir kural olarak, basınç hassasiyeti ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Dijital imzalar için kullanılan bir dijitalleştirici için 2048 basınç seviyesi yeterli olacaktır. 4096 basınç seviyeleri daha ileri seviyedeki ihtiyaçlar için tercih edilecektir. Dijital sanatçılar ve grafik tasarımcıları 8192 basınç seviyesi seçmeyi düşünmelidir.

Diğer Özellikler

Grafik tabletleri, dokunmatik ekranın çözünürlüğünü tanımlamak için inç başına satır (LPI) metriğini kullanır. Basit bir ifadeyle, bu, tabletin dokunmatik ekranının bir inçlik bölümüne kaç dijital çizginin sığdığını açıklar. Genel olarak 1.024 LPI çözünürlük yeterli kabul edilir, ancak yaklaşık 5.080 LPI en iyi kaliteyi temsil edecektir. Bundan daha yüksek bir LPI ile çözünürlük sunan tabletlerin herhangi bir görünür avantaj sağlaması pek olası değildir.

Aramak isteyebileceğiniz diğer özelliklerden bazıları izleme hızı veya ekrana dokunmadır. Birincisi, ekrana dokunma ile dokunmanın kaydı arasındaki gecikmeyi ölçerken, ikincisi mevcut bağlantı seçeneklerini gösterir. İzleme hızının karşılaştırılması kolaydır – sadece en hızlı cihazı bulmak istersiniz. Bağlantıya gelince, Bluetooth bağlantısıyla birlikte dikkate alınması gereken farklı USB türleri vardır. Daha az yaygın olmasına rağmen, Bluetooth, hareket halindeyken bir artı olabilecek kablosuz eşleştirme avantajı sunar.

Son Söz
“Dijitalleştirici nedir” sorusunun genel cevabı ise; analog sinyalleri alan ve bunları dijital olarak dönüştüren veya kaydeden herhangi bir cihaz anlamına gelir, terim daha çok tablet dijitalleştirici ve grafik tabletlerini tanımlamak için kullanılır. Bu cihazlar, kullanıcıların parmaklarını veya stylus kalemi kullanarak dokunuşlar girmesine izin vererek dijital içeriğin oluşturulmasını sağlar. Dijital dünya için yazabilir, çizebilir, belge imzalayabilir, tasarlayabilir ve resimleyebilirsiniz.

Her biri kendi artıları ve eksileri olan çeşitli dokunmatik panel türleri mevcuttur. Bunun ötesinde, alıcıların ekran kalitesi, basınç hassasiyeti ve izleme hızı gibi özellikleri de dikkate alması gerekiyor. Grafik tasarımcıları ve dijital sanatçılar, en gelişmiş özelliklere sahip dijitalleştirici cihazlara öncelik vermelidir.

Bunu bilgilendirici bulduysanız, İş için Viewsonic Pen Display çözümlerini ziyaret etmekten veya Stylus Pen Nedir? hakkında bilgi almaktan da keyif alabilirsiniz.