ViewSonic Library > Eğlence > Gaming > Açıklamalı G-Sync ve FreeSync Karşılaştırması

Açıklamalı G-Sync ve FreeSync Karşılaştırması

Bir oyun monitörü satın alırken, G-Sync ile FreeSync’i karşılaştırmak önemlidir. Her iki teknoloji de ekran performansını ekran kartıyla eşleştirerek monitör performansını iyileştirir. Ve her birinin avantaj ve dezavantajları vardır: G-Sync, daha yüksek bir fiyata üstün performans sunarken, FreeSync, gölgelenme gibi belirli ekran kusurlarına eğilimlidir.

Yani G-Sync, FreeSync’e karşı mı? Sonuçta, hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermek size kalmış (aşağıdaki rehberimizin yardımıyla). Veya ViewSonic’in profesyonel oyun monitörleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Geçmişte monitör üreticileri, tüketicilerin ve iş profesyonellerinin ekranlarını yüksek performanslı bilgisayarlara bağladıklarında sorunsuz kullanabilmelerini sağlamak için V-Sync standardına güveniyordu. Bununla birlikte, teknoloji daha hızlı hale geldikçe, yeni standartlar geliştirildi – iki ana standart G-Sync ve Freesync oldu.

G-Sync ve FreeSync teknolojilerini derinlemesine tartışmadan önce, ekran kartı ve monitör üreticileri arasındaki kopukluğu gidermek için oluşturulmuş daha önceki standartlardan biri olan V-Sync’e değinelim.

G-sync vs FreeSync - Gaming Monitors

V-Sync Nedir? Ve Neden Önemlidir?

Dikey senkronizasyonun kısaltması olan V-Sync, orijinal olarak monitör üreticilerinin ekran yırtılmasını önlemesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir görüntüleme teknolojisidir. Bu, bir monitörün yenileme hızı, ekran kartından gönderilen verilere ayak uyduramadığı için iki farklı “ekran” birbirine çarptığında meydana gelir. Görüntüde bir yırtılma veya yanlış hizalamaya neden olduğu için bozulmayı fark etmek kolaydır.

Bu genellikle oyunlarda işe yarar. Örneğin, GamingScan ortalama bir bilgisayar oyununun 60 FPS’de çalıştığını bildirmektedir. Birçok üst düzey oyun 120 FPS veya daha yüksek hızda çalışır, bu da monitörün 120Hz ila 165Hz yenileme hızına sahip olmasını gerektirir. Oyun 120 Hz’den düşük yenileme hızına sahip bir monitörde çalıştırılırsa performans sorunları ortaya çıkacaktır.

V-Sync, bir uygulamanın ulaştığı saniyedeki kare sayısına (FPS) katı bir sınır koyarak bu sorunları ortadan kaldırır. Özünde, ekran kartları bir aygıt tarafından kullanılan monitörlerin yenileme hızlarını tanıyabilir ve ardından bu bilgilere dayalı olarak görüntü işleme hızlarını ayarlayabilir.

V-Sync teknolojisi, kullanıcılar modern video oyunları oynarken yaygın olarak kullanılsa da, eski oyunlarda da iyi çalışır. Bunun nedeni, V-Sync’in eski standartlara uyması için ekran kartlarından gelen kare hızı çıkışını yavaşlatmasıdır.

Ekran yırtılmasını ortadan kaldırmadaki etkinliğine rağmen, genellikle ekran “takılması” ve giriş gecikmesi gibi sorunlara neden olur. İlki, kareler arasındaki zamanın gözle görülür şekilde değiştiği ve görüntü görünümlerinde kesintiye yol açan bir durumdur.

V-Sync, yalnızca ekran kartı video çıkışını yüksek bir FPS hızında verdiğinde ve ekran yalnızca 60 Hz yenileme hızını desteklediğinde (eski donanımlarda ve oyun dışı ekranlarda yaygın olan) kullanışlıdır. V-Sync, her iki cihazın da senkronize çalışmasını sağlamak için ekranın ekran kartının çıkışını sınırlandırmasını sağlar.

Teknoloji, düşük kaliteli cihazlarla iyi çalışsa da, V-Sync, yüksek kaliteli grafik kartlarının performansını düşürür. Ekran üreticilerinin 144 Hz, 165 Hz ve hatta 240 Hz yenileme hızlarına sahip oyun monitörlerini piyasaya sürmesinin nedeni budur.

V-Sync, eski monitörlerle iyi çalışsa da, genellikle modern ekran kartlarının en yüksek performansta çalışmasını engeller. Örneğin, oyun monitörleri genellikle en az 100Hz yenileme hızına sahiptir. Ekran kartı içeriği düşük hızlarda veriyorsa (örneğin 60Hz), V-Sync ekran kartının en yüksek performansta çalışmasını engeller.

V-Sync’in yaratılmasından bu yana, G-Sync ve FreeSync gibi diğer teknolojiler, yalnızca görüntü performansı sorunlarını gidermek için değil, aynı zamanda ekran çözünürlüğü, görüntü renkleri veya parlaklık seviyeleri gibi görüntü öğelerini geliştirmek için de ortaya çıktılar.

Bunları göz önünde bulundurarak, size en uygun monitörü seçebilmeniz için G-Sync ve FreeSync standartlarına daha yakından bakalım.

G-Sync Nedir?

2013 yılında halka sunulan G-Sync, NVIDIA tarafından geliştirilen, kullanıcının ekranını bir cihazın ekran kartı çıkışıyla senkronize ederek, özellikle oyun oynarken daha sorunsuz performans sağlayan bir teknolojidir. G-Sync elektronik alanında popülerlik kazanmıştır çünkü monitör yenileme hızları her zaman GPU’nun veri çıkışı yeteneğinden daha iyidir. Bu, önemli performans sorunlarına neden olur.

G-Sync, GPU hızı, monitör yenileme hızıyla senkronize olmadığında, ekran kartının çıkış hızını ayarlamasını sağlar.

Örneğin, bir ekran kartı saniyede 50 kare (FPS) itiyorsa, ekran yenileme hızını 50 Hz olarak değiştirir. FPS sayısı 40’a düşerse, ekran 40 Hz’e ayarlanır. G-Sync teknolojisinin tipik etkili aralığı, ekranın maksimum yenileme hızına kadar 30 Hz’dir.

G-Sync teknolojisinin en dikkate değer yararı, V-Sync ekipmanıyla ilişkili ekran yırtılması ve diğer yaygın görüntü sorunlarının ortadan kaldırılmasıdır. G-Sync ekipmanı bunu monitörün dikey boşluk aralığını (VBI) değiştirerek yapar.

VBI, bir monitörün geçerli bir çerçeve çizmeyi bitirip bir sonrakine geçtiği zaman arasındaki aralığı temsil eder. G-Sync etkinleştirildiğinde, ekran kartı boşluğu algılar ve daha fazla bilgi göndermeyi durdurarak çerçeve sorunlarını önler.

Teknolojideki değişikliklere ayak uydurmak için NVIDIA, G-Sync Ultimate adlı daha yeni bir G-Sync sürümü geliştirdi. Bu yeni standart, G-Sync’in daha gelişmiş bir sürümüdür. Onu G-Sync ekipmanından ayıran temel özellikler, yerleşik R3 modülü, yüksek dinamik aralığı (HDR) desteği ve 144 Hz’de 4K kalitesinde görüntü gösterme yeteneğidir.

G-Sync her ne kadar olağanüstü bir performans sunsa da, birincil dezavantajı fiyatıdır. Gerçek G-Sync teknolojilerinden tam olarak yararlanmak için kullanıcıların G-Sync donanımlı bir monitör ve ekran kartı satın almaları gerekir. Bu iki parçalı ekipman gereksinimi, tüketicilerin seçebileceği G-Sync cihazlarının sayısını sınırlamaktadır. Ayrıca, bu monitörlerin DisplayPort bağlantısını desteklemek için ekran kartı gerektirdiğini de belirtmekte fayda vardır.

Gerçek G-Sync ekipmanı muhtemelen bir fiyat farkı taşıyacak olsa da, şu an için bütçe bilincine sahip işletmeler ve tüketiciler, yükseltilmiş bir görüntüleme deneyimi için G-Sync Uyumlu ekipmanı kullanmaya devam edebilir.

FreeSync Nedir?

2015 yılında piyasaya sürülen FreeSync, AMD tarafından geliştirilen ve G-Sync’e benzer şekilde sıvı kristal ekranlar (LCD) için uyarlanabilir bir senkronizasyon teknolojisi olan bir standarttır. Monitörün içerik kare hızıyla senkronize olmaması nedeniyle tetiklenen ekran yırtılmasını ve tutukluğu azaltmayı amaçlar.

Bu teknoloji, DisplayPort 1.2a standardında yerleşik olarak bulunan Adaptive Sync standardını kullandığından, bu girişe sahip herhangi bir monitör, FreeSync teknolojisi ile uyumlu olabilir. Bunu akılda tutarak FreeSync, VGA ve DVI gibi eski bağlantılarla uyumlu değildir.

FreeSync’teki “free”, standartın açık olmasından gelir, yani diğer üreticiler AMD’ye telif ücreti ödemeden ekipmanlarına dahil edebilirler. Bu, piyasadaki birçok FreeSync cihazının benzer G-Sync donanımlı cihazlardan daha düşük maliyetli olduğu anlamına gelir.

FreeSync, AMD tarafından geliştirilen bir standart olduğundan, modern grafik işleme birimlerinin çoğu bu teknolojiyi desteklemektedir. Çeşitli diğer elektronik üreticileri de bu teknolojiyi desteklemektedir ve doğru bilgi ile FreeSync’in NVIDIA ekipmanı üzerinde çalışmasını bile sağlayabilirsiniz.

FreeSync, V-Sync standardına göre önemli bir gelişme olsa da, mükemmel bir teknoloji değildir. FreeSync’in en önemli dezavantajı gölgelenmedir. Bu, bir nesnenin önceki görüntü konumunun biraz gerisinde kalması ve gölge benzeri bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmasıdır.

FreeSync cihazlarındaki gölgelenmenin birincil nedeni, kesin olmayan güç yönetimidir. Piksellere yeterli güç uygulanmazsa, görüntüler yavaş hareket nedeniyle boşluklar gösterir. Öte yandan, çok fazla güç uygulandığında gölgelenme meydana gelir.

Yeni Nesil FreeSync

Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için AMD, 2017’de FreeSync 2 HDR olarak bilinen gelişmiş bir FreeSync sürümünü yayınladı. Bu standardı karşılayan monitörlerin HDR desteğine, düşük kare hızı telafi yeteneklerine (LFC), standart tanım aralığı (SDR) ile yüksek dinamik aralık (HDR) desteği arasında geçiş yapma yeteneğine sahip olması gerekir.

FreeSync ve FreeSync 2 cihazları arasındaki temel fark, ikinci teknolojiyle, kare hızı monitörün desteklenen aralığının altına düşerse, takılma ve yırtılmayı önlemek için düşük kare hızı telafisinin (LFC) otomatik olarak etkinleştirilmesidir.

FreeSync açık bir standart olduğundan – ve ilk günden beri böyledir – FreeSync monitörleri satın alan kişiler, yerel G-Sync ekranları arayanlardan daha geniş bir seçeneğe sahiptir.

G-Sync ve FreeSync Karşılaştırması: Çeşitli İhtiyaçlara Uygun Çözümler

Bir monitör seçerken performans ve görüntü kalitesi en büyük önceliğinizse, G-Sync ve FreeSync ekipmanı hemen hemen her ihtiyaca uyacak özelliklerle gelir. İki standart arasındaki temel fark, giriş gecikmesi veya yırtılma seviyeleridir.

Düşük giriş gecikmesi istiyorsanız ve yırtılmayı dert etmiyorsanız, FreeSync standardı tam size göre. Öte yandan, yırtılma olmadan, yumuşak hareketler arıyorsanız ve küçük giriş gecikmeleriyle de bir sorununuz yoksa, G-Sync donanımlı monitörler daha iyi bir seçimdir.

Ortalama bir birey veya iş profesyoneli için G-Sync ve FreeSync, olağanüstü kalite sunar. Maliyet önemli değilse ve kesinlikle birinci sınıf grafik desteğine ihtiyacınız varsa, G-Sync şampiyondur.

En yüksek grafik performansı için ELITE oyun monitörlerine göz atın.