ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Uzaktan Eğitim Sırasında Öğrenci Katılımı Nasıl Sürdürülür

Uzaktan Eğitim Sırasında Öğrenci Katılımı Nasıl Sürdürülür

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen uzaktan eğitimi kullanmaya başlarken, eğitimci olmanın en büyük zorluklarından biri öğrencilerin katılımını sağlamaktır. Öğrenci katılımını sürdürme konusu artık her zamankinden daha önemli hale geldi.

İşte eğitimcilerin uzaktan eğitim sırasında öğrenci katılımını artırabilecekleri yedi yol. Öğrenci katılımı için diğer seçeneklerle ilgileniyorsanız, eğitim çözümü sayfamıza göz atmayı unutmayın!

Uzaktan eğitimde, öğrencilerin dersten uzaklaşmaları ve evde dikkat dağıtıcı şeyler bulmaları veya sadece ihtiyaç duydukları destek olmadan motivasyonlarını kaybetmeleri kolaydır. Eğitimciler olarak, öğrencilerin uzaktan eğitimden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için neredeyse sınıfta canlı bir öğretmenle oturuyorlarmış gibi bir öğrenme ortamı yaratmamız çok önemli.

Öğrencileri Çevrimiçi Öğrenmeye Hazırlayın

Eğitimciler olarak uzaktan eğitimin zorluklarını anlamamız önemlidir. Birçok öğrenci, özellikle K-12 aralığında, canlı bir öğretmen yerine bir cihaz aracılığıyla ilk kez öğrenecekler. Öğrencilere uzaktan öğrenmeyi öğreten basit bir dizi öneri aracılığıyla uzaktan eğitim almalarını kolaylaştırmalıyız.

Bu öneriler, dikkat dağıtıcı unsurların nasıl ortadan kaldırılacağı, bir ev ofis veya çalışma odasının nasıl kurulacağı ve ne zaman ara verileceği konusunda basit ipuçları içerebilir. Öğrencilerin izleyecekleri bir video kaydederek veya basit bir blog yazısı yazarak bunları sunabilirsiniz. Uzaktan eğitim yönergelerinizin madde madde ayrılabilir ve uygulanabilir olduğundan emin olun. Örneğin: ders saatlerinde sosyal medyayı kapatın.

Web Kamerası aracılığıyla Yüz Yüze Etkileşimi Kullanın

Uzaktan eğitimde öğrenciler, öğretmenin yanlarında olduğunu hissetmelidir. Google Hangouts, Zoom veya Skype gibi web kamerası uygulamaları, öğrencilerle yüz yüze iletişim kurmayı kolaylaştırabilir. Öğrencinizin yüz ifadelerini görmek ve sesli iletişim kurmak, katılım düzeylerini yüksek tutmak için uzun bir yol kat eder.

Bir öğrencinin duygularını harekete geçirmek için sınıfta sesinizin tonunu değiştireceğiniz gibi, web kamerası etkileşimi de aynı şeyi yapmanızı sağlar. Derslerinizi vermek ve katılım seviyelerinin yükselmesini izlemek için bunları kullanın.

Maintaining student engagement - pic

Bir Öğrenim Topluluğu Oluşturun

Araştırmalar, bir öğrenme topluluğunun parçası olan öğrencilerin beş kat daha fazla angaje olduklarını göstermiştir. Öğrenciler 13 yaşından büyükse, not paylaşmaları, soru sormaları ve ödev ve projelerden birbirlerini sorumlu tutmaları için bir Facebook grubu kurun.

Grubun moderatörü olarak, toplulukta sorulan gönderi ve soru sayısına göre öğrenci katılım düzeylerini tespit edebilirsiniz. Bu size, katılım düzeylerinin düşmesi durumunda, öğretim yöntemlerinizin rota düzeltmesi için güçlü bir araç sağlar. Ayrıca, birçok genç öğrencinin arkadaşlarıyla yaptığı gibi, öğrencilerinizle etkileşim kurmanıza da olanak tanır.

Kaynakları Bulutta Yönetin

Dersleri, ödevleri ve projeleri bulutta tutmak, öğretim kaynaklarınızı herhangi bir bağlı cihazdan zahmetsizce yönetmenize olanak tanır. Dosyaları sürükleyip bırakmak, erişim izinlerini ayarlamak, yüklenen projeleri almak ve belgeleri dağıtmak için Google Drive ve DropBox gibi bulut platformlarını kullanın.

Eğitimciler, bu bulut platformlarını MyViewBoard dijital tahta gibi öğretim cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre edebilir. Bu, derslerin farklı konumlarda ve sabit disklerde depolanan bir dosya karmaşasıyla tıkanmasını önlemeye yardımcı olur.

Öğrenmeyi Aktif Hale Getirin

Sınıflar çevrimiçi olarak öğretiliyor diye bu, genç öğrencilerin her zaman monitörün önünde oturması gerektiği anlamına gelmez.

Onları ayağa kaldıran kurslar oluşturun. Bu, hane halkının diğer üyeleriyle röportaj yapmak, örnek örnekleri toplamak için arka bahçeye gitmelerini sağlamak veya çizim yapmak ve çizmek için kalem ve kağıt gibi geleneksel öğrenme araçlarını kullanmak gibi ödevler yoluyla yapılabilir. Bir akıllı telefon kamerası ile öğrenciler bu ödevleri çevrimiçi olarak kolayca gönderebilir ve öğrenim topluluğuyla paylaşabilirler.

Maintaining student engagement - challenges

Sıklıkla Faydalı Geribildirim Verin

Öğrencilerin nasıl olduklarını ve bunu sık sık bilmelerini sağlayarak etkileşimde bulunmalarını sağlayın. Sık iletişim kurarak öğrencilere ödevlerinden sorumlu tutulduklarını hatırlatabilirsiniz. Sınav zamanı geldiğinde herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için öğrencinin sorunları veya gelişimi hakkında fikir edinebilirsiniz. Öğrenciler ayrıca soru sormak ve sizinle etkileşim kurmak için daha fazla şansa sahip olurlar.

Uzaktan Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirin

Bu, öğrenci katılımını yüksek tutmanın en önemli tek yolu olabilir. Bir kekin içindeki acı bir hap gibi, eğitimciler de dersleri eğlenceli hale getirerek öğrencileri öğrenmeye “kandırabilir”.

Öğrenme oyunlarına ev sahipliği yapın, hızlı öğrenenler için rozetler verin ve uzaktan öğrenmeyi eğlenceli ve hafif tutarak etkileşimi sürdürün. MyViewBoard gibi dijital tahtalar, sanal sınıfa çevrimiçi eğlence eklemek için mükemmel bir yoldur.

Maintaining student engagement - tips for engagement

Sonuç

Hem uzaktan çalışmanın, hem de uzaktan eğitimin olduğu yeni bir çağa girerken, öğrencileri daha da fazla meşgul etmek için yeni fırsatlar var. Eğitimciler bunu geleneksel öğretim yöntemlerini yeni ortaya çıkan eğitim araçları ve teknolojisiyle karıştırarak yapabilirler. Sonuç, genç ve yetişkin uzaktan öğrenenleri diken üstünde tutan zengin bir öğrenme ortamıdır.

Küçük bir öğrenciniz varsa ve bir ebeveynseniz, katılımı sürdürmeye yardımcı olmak için uzaktan eğitim sırasında ebeveynler için 8 ipucuna göz atmayı unutmayın. Veya daha fazla bilgi için eğitim çözümleri sayfamıza göz atın.