ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > STEAM Eğitiminde Teknolojinin Önemi

STEAM Eğitiminde Teknolojinin Önemi

STEAM eğitiminde teknoloji özellikle önemlidir, çünkü artık hemen hemen her türlü iş için temel bir teknoloji anlayışı gereklidir. STEAM eğitiminin arkasındaki fikir, bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik alanlarına odaklanmak, aktarılabilir becerilerin geliştirilmesindeki önemi ile işgücü içindeki değerlerini vurgulamaktır. Günümüz dünyasında, teknoloji alanı hayati önem taşımaktadır; çünkü her yanımızdadır, günlük yaşamlarımıza yardımcı olur, tüm endüstrileri yönlendirir ve bizi birbirimizle bağlantıda tutar.

STEAM eğitiminde teknolojinin önemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya daha fazla bilgi ve öğretim ipuçları için eğitim çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

STEAM eğitimi nedir? Basitçe söylemek gerekirse, ana fikir, beş ana STEAM alanının önemini vurgulamak ve öğrencilerin onlarla etkileşim kurmasına yardımcı olmaktır. Ayrıca, STEAM konsepti, dalların entegre öğretimini teşvik etmek için tasarlanmıştır ve bu, teknolojinin özellikle yararlı bir rol oynadığı bir alandır.

Ne de olsa teknoloji, bilim, mühendislik, sanat ve matematiğe yardımcı olmak için kullanılabilirken, teknoloji eğitimi olarak bilinen kendi başına ayrı bir konu olarak da öğretilebilir. Ayrıca, eğitim teknolojisi veya kısaca EdTech, öğretmenler ve öğrenciler için çok önemli bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Bu yazıda teknolojinin bu bağlamda ne anlama geldiğini, neden bu kadar önemli olduğunu ve bir bütün olarak STEAM eğitimini nasıl etkilediğini keşfedeceğiz.

STEAM education - The importance of technology

Teknoloji Nedir?

Beş STEAM eğitim alanından teknoloji, akademik açıdan tartışmasız en soyut olanıdır. Bunun kısmen nedeni teknolojinin sürekli gelişmesidir, ancak aynı zamanda teknolojinin bilim veya matematik alanlarına göre açıkça tanımlanmış bir akademik konu olarak daha az köklü olmasıdır.

Teknoloji eğitimi, Teknoloji Eğitimi Laboratuvarı tarafından şu şekilde tanımlanır:

“Öğrencileri teknolojinin gelişimi, sistemleri, teknolojileri, kullanımı ve sosyal ve kültürel önemi hakkında bilgi sahibi olmaya hazırlamak için tasarlanmış entegre, deneyime dayalı bir öğretim programı.”

Birçok teknoloji programının ana odak noktası, teknolojinin yaygın kullanımı ile teknolojinin gerçekte nasıl çalıştığı ve nasıl yaratılacağı veya düzeltileceği hakkında daha az yaygın bilgi arasında var olan boşluğu doldurmaktır. STEAM teknolojisi alanının Bilgi Teknolojisi (BT) ve bilgisayar tabanlı disiplinleri de içerdiği söylenebilir.

STEAM education - the importance of science

Teknolojinin Önemi

Teknoloji, eğitimciler için önemli bir odak alanıdır, çünkü öğrencilerin bilgisayarları, makineleri ve diğer cihazları yalnızca eğitim ortamlarında değil, günlük yaşamlarında da nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerekir. Elbette teknolojinin bu kullanımı, öğrenciler iş hayatına atıldıktan sonra da devam etmektedir.

Bununla birlikte, bunun da ötesinde, öğrenciler, sadece bir kullanıcı olarak onunla ilgilenmek yerine, teknolojinin gerçekte nasıl çalıştığını öğrenme fırsatına sahip olurlar. Bu aynı zamanda çok önemlidir, çünkü bu becerilere sahip kişiler, cihaz veya ekipman tasarlama, test etme veya üretme ile ilgilenecekleri alanlara potansiyel olarak geçebilirler.

Bilgi Teknolojisi aynı zamanda birçok organizasyonun tam kalbinde yer alır ve BT becerilerinin geliştirilmesi, yalnızca BT’ye dayalı dersler için değil, neredeyse tüm modern dersler için kesinlikle gereklidir. BT becerilerinin önemi, yalnızca EdTech’in yükselişi ve uzaktan eğitim seçeneklerine olan talebin artmasıyla daha da artmıştır.

STEAM Eğitiminde Teknoloji

Teknoloji ve teknoloji temelli derslerin genel önemi göz önüne alındığında, teknolojinin bir STEAM bağlamında nasıl çalıştığını anlamak da önemlidir. Belirtildiği gibi, STEAM eğitiminin en büyük odak noktalarından biri entegrasyon üzerinedir ve teknolojinin beş STEAM alanından diğerleriyle entegre edilmesi en kolay olduğu söylenebilir.

Bilim ve teknoloji arasındaki bağlantı sonsuzdur ve STEAM eğitimine genel bir bakışla Georgette Yakman, “bilimin, tüm teknolojinin geliştirildiği ve işlev görmesi için yapılandırıldığı çerçeveyi sağladığını” savunuyor. Benzer şekilde, elektrik mühendisliği ve makine mühendisliği, mühendisliğin teknolojiyle kesiştiği ve iki kavramın birlikte öğretilebileceği alanların bariz örnekleridir.

Sanat geniş bir alandır, ancak bilgisayar destekli tasarım ve fotoğrafçılık gibi alanlar, teknoloji ile çapraz geçişin güzel örnekleridir. Ayrıca teknoloji, aritmetik yapmak için hesap makinelerinin veya bilgisayar elektronik tablolarının kullanılmasından grafikler ve çizelgeler oluşturmak için yazılımların kullanılmasına kadar çeşitli şekillerde matematiğe yardımcı olmaktadır.

STEAM Education

Son Söz

Modern toplum büyük ölçüde teknoloji tarafından yönlendirilir ve bu, insanların onu nasıl kullanacaklarını, bunun nasıl yapılacağını ve yanlış gittiğinde nasıl düzeltileceğini anlamalarını gerektirir. Teknoloji temelli dersler, öğrencileri aktarılabilir becerilerle donatmaya yardımcı olan iyi bir akademik müfredatın önemli bir parçasıdır ve teknolojinin diğer ana STEAM eğitimi alanlarıyla (fen, mühendislik, sanat ve matematik) entegre edilmesi nispeten kolaydır.

Buna rağmen, teknoloji, tartışmasız STEAM alanlarının en soyutudur çünkü teknoloji eğitimi, diğer birçok akademik konuya göre daha az net bir şekilde tanımlanmıştır ve bu, eğitimciler için bir zorluk oluşturmaya devam etmektedir.

STEAM eğitimi ile ilgili kısa serimizi takip etmediyseniz, lütfen STEAM eğitimine giriş yazımızı ve STEAM çerçevesinde bilimin önemine bakışımızı okumaktan çekinmeyin. Eğitimin dijital dönüşümüne dair sayısız bilgi bulabileceğiniz eğitim çözümleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.