ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > STEAM Eğitiminde Matematiğin Önemi

STEAM Eğitiminde Matematiğin Önemi

STEAM eğitimindeki matematik, öğrenci gelişimi için yadsınamaz derecede önemli olduğu kadar zorludur ve aynı zamanda öğrencilerin ilgisini çekmesi en zor olanıdır. STEAM eğitiminin arkasındaki fikir, bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiğin önemini vurgulamak ve bu konu alanlarının öğretimini çok daha entegre olmaya teşvik etmektir. Bu alanların dışında matematik en köklü akademik konulardan biridir. Bununla birlikte, matematiğin eğitim ve bir bütün olarak yaşamdaki önemini vurgulamak hala hayati önem taşımaktadır.

Peki STEAM eğitimi nedir, matematik neden bu kadar önemlidir ve matematiğe daha geniş bir STEAM bağlamında nasıl bakılmalıdır? Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya öğrencilerin sonuçlarını iyileştirmeye yönelik daha fazla bilgi için eğitim çözümleri sayfamızı gözden geçirin.

STEAM eğitimi, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik anlamına gelen STEM eğitiminden ortaya çıkan bir kavramdır. STEAM’deki ‘A’, karışıma sanatı (Art) ekledi. Ancak her iki kavram da temel olarak, işverenlerin aradığı aktarılabilir becerileri geliştirmek için önemli olan konuları vurgulama fikrine dayanmaktadır.

Hem STEAM eğitimi hem de STEM eğitimi girişimleri, matematiğin çocukluk gelişimi ve sonraki eğitim için hayati önem taşıyan bir alan olduğu konusunda hemfikirdir. Bu yazıda matematiğin ne olduğuna daha yakından bakacağız, genel önemini değerlendireceğiz ve diğer dört STEAM eğitim alanıyla ilişkisini değerlendireceğiz.

STEAM Education: The Importance of Mathematics

Matematik nedir?

Matematik, global olan en yerleşik akademik konulardan ve kısaca tanımlanması en zor olanlardan biridir. Cambridge sözlüğü matematiği şu şekilde tanımlar:

“Sayıların, şekillerin ve mekanın akıl ve genellikle bunları düzenlemek için özel bir sembol ve kurallar sistemi kullanılarak incelenmesi.”

Bazı tanımlar matematiği aşağıdaki gibi dört farklı alana ayırır:

  • Sayı Teorisi – Sayıların veya tam sayıların aritmetiği ve incelenmesi.
  • Cebir – Düzen teorisi ve yapı çalışması.
  • Geometri – Şekiller, boyutlar, açılar, mesafe ve uzayın incelenmesi.
  • Matematiksel Analiz – Sürekli değişim ve limitlerin incelenmesi.
    Seçtiğiniz kesin tanım ne olursa olsun, bilmeniz gereken en önemli şey, matematiğin sadece sayıların incelenmesinden daha fazlası olduğudur. Aynı zamanda yapı, düzen, mekan ve değişim gibi fikirlerin incelenmesidir.

STEAM Education: The Importance of Mathematics

Matematiğin Önemi

Matematik önemli bir akademik konudur çünkü aritmetik yapma yeteneği, şekilleri, açıları ve mesafeleri anlama gibi temel yaşam becerilerini öğretir. Diğer birçok akademik konuya kıyasla en büyük faydalarından biri, kavramlarının daha evrensel olması ve farklı dillere kolayca geçebilmesidir.

Matematik alanı ayrıca öğrencilere gerçeğin önemini, kalıpları ve eğilimleri tanımlamanın değerini, yapının amacını ve mantık ve muhakeme kullanma ihtiyacını öğretmek için kullanılabilir. Bu tür beceri ve yetenekler diğer alanlara da aktarılabilir ve dolayısıyla daha genel bir düzeyde bilişsel gelişim için çok önemli olabilir.

Matematiğin öneminin bir kısmının işgücü içindeki değeriyle bağlantılı olduğunu ve onu mesleki gelişim için faydalı hale getirdiğini anlamak da çok önemlidir. Örnek olarak matematik, muhasebe ve finans, tıp, BT gibi alanların ve istatistiklerin ve sayısal verilerin önemli bir rol oynadığı herhangi bir alanın hayati bir parçasıdır.

STEAM Education: The Importance of Mathematics

STEAM Eğitiminde Matematik

Matematik birçok öğrenci için göz korkutucu bir konu olabilir ve tarihsel olarak tüm öğrenme stillerine uymayan geleneksel bir şekilde öğretilmiştir. Bu, bazı öğrencilerin tam olarak katılımını zorlaştırabilir ve bu da daha sonraki derslerin üzerine inşa edileceği bazı temel matematiksel kavramlar hakkında anlayış eksikliğine yol açabilir.

Öğrenme sonuçlarını iyileştirmek için önerilen fikirlerden biri, geleneksel matematik problemlerinden bazılarını daha bütünleşik bir şekilde çerçeveleyerek, matematiği öğretmeye çalışmaktır; bu da öğrencilerin kavramları gerçek yaşam durumlarıyla ilişkilendirmesine olanak tanır. Bu, matematiğin zaten önemli bir rol oynadığı fizik ve mühendislik gibi alanlarda nispeten basittir; ancak kalan STEAM eğitim alanları ile de yapılabilir.

Örneğin, matematik, bilgisayar veri tabanları ve elektronik tablolar gibi şeyler aracılığıyla giderek daha fazla teknoloji ile entegre hale gelmiştir. Aslında bilgisayarlar, uzun süredir devam eden bazı matematiksel kavramların doğru olduğunu kanıtlamada kilit bir rol oynamıştır. Ayrıca matematik, istatistik ve veri örneklerini kullanan bir konu alanı olduğu için, özellikle psikoloji ile liberal sanatlarla da entegre edilebilir.

STEAM Education: The Importance of Mathematics

Son Söz

Matematik uzun zamandır temel akademik konulardan biri olarak kabul ediliyor, bu nedenle STEAM eğitimi kavramına dahil edilmesi belki de şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, STEAM kavramının en önemli önceliklerinden biri, öğretmenler ve akademik kurumlar için gerçekten önemli olan entegrasyonu teşvik etmektir.

Öğrenci katılımını ve genel öğrenme sonuçlarını iyileştirmek için, öğrencilerin matematik problemlerini tanımlamayı daha kolay bulmaları adına matematiksel kavramları gerçek dünyadaki durumlara uygulamak avantajlı olabilir. Neyse ki, fen, teknoloji, mühendislik ve sanatta önemli bir çapraz geçiş potansiyeli bulunur ve bu da bunu ulaşılabilir bir hedef haline getirmektedir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Bu makale, STEAM eğitimi serimizin son bölümüydü ve burada kavrama ve temel konuların her birine (fen, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) bir giriş yaptık. Bu seriyi beğendiyseniz, eğitim ve modern sınıf hakkında daha değerli bilgiler için lütfen ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret edin.