ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > İnteraktif Dijital Tahtaları Kurmanın ve Yönetmenin 5 Yolu

İnteraktif Dijital Tahtaları Kurmanın ve Yönetmenin 5 Yolu

Eğitim alanındaki dijital dönüşüm, öğretmenlerin öğretme ve öğrencilerin öğrenme şeklini hızla değiştiriyor. Dijital dönüşüm ayrıca okullardaki ve kampüslerdeki BT yöneticilerinin en iyi öğrenme sonuçları elde edilmesi amacıyla cihazları nasıl yönettiğini de etkilemektedir. Sınıflarda interaktif dijital tahtalar gibi teknolojileri benimsenmeye başladığından, bu cihazların nasıl kurulacağını ve yönetileceğini bilmek çok önemlidir.

Okullarda ve kampüslerde interaktif dijital tahtaları en iyi şekilde kurmak ve yönetmek için gereken adımların üstünden geçeceğiz. Ayrıca ViewSonic’in ViewBoard ekranlarıyla okulunuzun dijital dönüşümünü hızlı bir şekilde başlatma imkanına da sahipsiniz.

Son yıllarda eğitim sektörü, teknolojiyi müfredatlarına entegre etmeyi benimsemiştir. Özellikle hibrit ve uzaktan öğrenmenin kullanılmasıyla, okulların genel öğretme ve öğrenme deneyimini geliştirmek için Eğitim Teknolojisinin en yeni cihazlara ve çözümlere sahip olması hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Birleşik Krallık’ta yapılan bir Eğitim Teknolojisinin anketine göre, liselerin yaklaşık yüzde 84’ü 2020’de sınıflarında teknolojiyi kullanmaya başladı ve veya artırdı. Yüzde 66’sı ayrıca pandemiye yanıt olarak ve uzaktan öğrenmeye sorunsuz bir geçiş sağlamak için mevcut altyapıyı yükseltti. Görüşülen öğretmenlerin çoğu, tanıtılan yeni teknolojinin daha iyi uzaktan ve sınıf içi ders vermelerine yardımcı olduğu konusunda hemfikirdi.

Bu, okulların dijital dönüşümünün kalıcı olacağı anlamına geliyor. Sınıfların değişen zamana uyum sağlaması ve masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve interaktif dijital tahtalar gibi cihazlarla donatılması gerekecektir. BT yöneticilerinin ve yöneticilerinin, ürün ömrünü, maliyet etkinliğini ve en önemlisi etkili bir öğrenme ortamını sağlamak için birden fazla cihazı kurması, yönetmesi ve bakımını yapması gerekecektir.

Bu yazıda, özellikle eğitim alanlarında interaktif dijital tahtaların (IWB) etkin bir şekilde kurulmasına ve yönetilmesine bakacağız. Aslında, aynı anket Birleşik Krallık’taki liselerin tipik olarak 21 ila 1.000 arasında interaktif dijital tahtaya sahip olduğunu göstermiştir. Bu interaktif ekranlardan en iyi şekilde yararlanmak için BT ekibinin doğru araçlar ve uzmanlıkla donatılması çok önemlidir.

BT yöneticileri, okulun öğrenme ve öğretme kültürünü olumlu yönde etkilemek için dijital dönüşümü zorlamada kilit bir role sahiptir. Aşağıdaki beş adım, IWBleri okulun BT altyapısına entegre etme konusunda bir rehber görevi görür.

İnteraktif Dijital Tahta Tedarik Etmek İçin Destek Toplayın

Çoğu zaman, insanlar mevcut durumdan memnundur ve değişime pek sıcak bakmazlar. Onları, interaktif dijital tahtalar gibi yeni cihazların, halihazırda iyi yaptıkları görevleri daha iyi yapabileceğine ikna etmek zor olabilir. Okuldaki ilgili kimseleri ve öğretmenleri, ekran yeteneklerinin işlerini kolaylaştırabileceği ve öğretmek için yeni yollar açabileceği konusunda eğitmek önemlidir.

Onların katılımını kazanmak için, cihazın faydalarını sunmak ve interaktif dijital tahtaların öğretmenlerin zorlandığı noktaları hafifletebileceği farklı ders senaryolarını sergilemek faydalı olacaktır. Örnek olarak, zayıf sınıf katılımı öğretmenlerin karşılaştığı bir sorunsa, onlara IWBlerin sınıf içi işbirliğini nasıl geliştirdiğini ve çeşitli multimedya içeriği ve sezgisel dokunmatik ekran yeteneklerini kullanarak, izleyici yanıtını nasıl artırdığını gösterebilirsiniz.

İnteraktif Dijital Tahtaların Nasıl Kullanılacağına Karar Verin

Bütün eğitim kurumlarının çevrimiçi dünyaya ayak uydurmak için gerekli cihazlara ve yazılımlara sahip olmaması nedeniyle, dijital dönüşüme başlamak göz korkutucu ve zorlu olabilir. Herhangi bir yeni teknoloji ile strateji eksikliği, yeni kullanıcıları korkutabilir ve şaşırtabilir ve muhtemelen daha yeterinden az kullanım ve kaynak israfına yol açabilir.

İnteraktif dijital tahtaları satın almadan önce, okulun cihazlarla neyi başarmayı umduğuna dair net hedefleri belirlemek çok önemlidir. Ölçülebilir hedeflerin ve atılacak sonraki adımların ana hatlarını belirlemek için başöğretmenleri ve ilgili kimseleri tartışmalara katılmaya davet edin. İşte sorulacak bazı sorular:

  • Okul dijital tahtalarla neyi başarmayı istiyor? Örneğin, STEAM müfredatını başlatmak veya eğitimde e-sporları güçlendirmek için mi kullanacaklar?
  • Öğrenciler bunları derslerde nasıl kullanmalıdır? Örneğin, dijital tahtalar yalnızca grup projeleri için mi yoksa video destekli öğrenim için mi ayrılmış?
  • Okulun gelecekte uygulamak istediği hibrit öğrenme gibi yeni öğrenme düzenlemeleri var mı? Evet ise, sorunsuz bir geçiş sağlamak için interaktif dijital tahtalar nasıl kullanılabilir?

İnteraktif tahtaların nasıl kullanılacağına karar vermek, okulu başarıya hazırlar ve öğretmenleri benimseme sürecinde daha rahat hale getirir. Bu ayrıca BT ekibinin cihazın tüm potansiyelini en üst düzeye çıkarmasını ve okulun dijital dönüşüm yolunda ilerlemesini sağlayacaktır.

İnteraktif Dijital Tahtaları Satın Alma ve Kurulum

İnteraktif tahtaları tedarik etmek için yeşil ışık yaktıktan sonra, farklı alanlara uyacak şekilde gerekli yazılıma sahip, doğru modele sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekecektir. Bir konferans salonu, bir sınıfa kıyasla daha büyük bir ekran boyutu gerektirecektir ve ikincisi, ekran üzerinde işbirliği için büyük olasılıkla daha fazla temas noktasına ihtiyaç duyacaktır.

Yazılım ve kontrol yönetim sistemi (CMS), IWBleri satın alırken bakılması gereken önemli özelliklerdir. BT ekibi genellikle okulun birden fazla sistem, yazılım ve süreç içeren BT altyapısını yönetmek, güncellemek ve kontrol etmekle görevlendirilir. BT personelinin fiziksel olarak farklı süreçler kullanarak her cihazı kontrol etmesi gerekeceğinden, bu görevlerin birçoğunun manuel olarak yapılması gerekir. Merkezi bir CMS, BT ekibinin verimliliğini ve üretkenliğini artıracaktır.

Dikkate alınması gereken diğer şeyler arasında önemli aksesuarlar, bağımsız sunumlar için ekran standları ve daha net video çekimleri için harici web kameralar bulunmaktadır.

BT Ekibini ve Öğretmenleri Kullanım ve Yönetim Konusunda Eğitin

İnteraktif tahtaların yapabileceklerini en üst düzeye çıkarmak için, farklı özellikleri sergileyecek bir tanıtım yapmak faydalı olacaktır. Öğretmenlerin, platformun araçlarına aşina olmaları için IWBleri ve yazılımlarını kullanma alıştırmalarına izin verin.

BT ekibinin, aynı anda birden fazla IWB’yi yönetmek için merkezi bir kontrol sistemine alışması gerekir. Daha sonra tek bir uzak konumdan uygulamaları kolayca yükleyebilir, silip güncelleyebilir, bildirim gönderebilir, güvenlik ayarlarını uygulayabilir ve otomatik görevleri planlayabilirler. Bu, birçok BT sürecini düzene sokar ve BT personelini okuldaki her bir cihazla zaman kaybetmekten kurtarır.

İnteraktif Dijital Tahtalarınızı Geleceğe Hazırlayın

Bakım, herhangi bir ürünün ömrünü uzatmanın bir parçasıdır. Cihazı yalnızca en son yazılım gelişmeleriyle güncel tutmakla kalmaz, aynı zamanda okulun yaptığı yatırımı da uzatır. Geleceğe dönük IWBlerin bir yolu, bunları bir mini masaüstü bilgisayarla eşleştirmektir.

ViewBoard Box gibi mini bir masaüstü bilgisayar, adından da anlaşılacağı gibi davranır. Esasen herhangi bir ekranı bir süper bilgisayara dönüştüren bir PC’dir. IWBler, projeksiyon cihazları, monitörler ve kablosuz sunum ekranları gibi birden fazla ses ve video ürününü çalıştırmak için okulun BT altyapısına entegre edilebilir. Bunu yapmak ideal dijital okul için verimli bir ekosistem oluşturur.

Son Söz

İster monitörler ister interaktif dijital tahtalar olsun, konuyla ilgili kimselerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve BT ekibinin başarısını ve genel memnuniyetini sağlamak için bu tür cihazların benimsenmesini uygun şekilde kurup ve yönetmek önemlidir. Ancak o zaman okullardaki dijital dönüşüm, öğretme ve öğrenme sonuçları üzerinde olumlu bir etki yapabilir.

Eğitimdeki BT personelinin interaktif dijital tahtalara sahip olmayı neden sevdiğine dair kapsamlı bir liste bulunuyor; 10 nedeni buradan okuyabilirsiniz. Veya ViewSonic eğitim cihazları ve çözümleriyle okulunuzun dijital dönüşümünü de başlatabilirsiniz.