ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Özel Eğitim için Uzaktan Öğrenme: Uzaktan Öğrenciler için 4 Düzenleme

Özel Eğitim için Uzaktan Öğrenme: Uzaktan Öğrenciler için 4 Düzenleme

Özel eğitim için uzaktan öğrenim, dünyanın her yerindeki ebeveynler ve bakıcılar için zorlu bir iştir. Ne yazık ki uzaktan öğrenim zorunluluktan popüler hale gelmiş olup çok fazla hayal kırıklığı ve zayıf müfredat planlamasına neden oldu. Ancak, düzgün bir şekilde planlanırsa, ihtiyaçları ne olursa olsun tüm öğrenciler için faydalı olabilecek uzaktan öğrenim unsurları vardır.

Özel eğitim veya herhangi bir şekilde bireyselleştirilmiş öğrenme planları alan öğrenciler mümkün olduğunca dahil edilmelidir. Bu kısa makale, uzaktan eğitim sırasında evde en büyük sorunlardan birkaçını ele almayı ve ebeveynlere ve bakıcılara gerilemeyi önlemeye ve başarıyı sağlamaya yardımcı olmak için 4 düzenleme önerisi sunmayı amaçlamaktadır.

Bu 4 düzenlemeyi ve bunların nasıl uygulanacağını öğrenmek için okumaya devam edin veya öğrencinizin eğitimine fayda sağlayabilecek diğer çözümler hakkında bilgi edinmek için ViewSonic eğitim çözümünü görün.

Özel eğitim için uzaktan öğrenim, uzaktan öğrenimin kullanıldığı en zorlu alanlardan biridir. Bu öğrencilerin genel müfredatın ötesinde kişiselleştirilmiş ve benzersiz ihtiyaçları olduğundan, sınıf dışında öğrenmeyi seçen öğrenciler daha yüksek bir gerileme riski altındadır.

Gerilemeyi etkileyebilecek bir konu, ebeveyn ve bakıcıların, düzenlemelerin yapıldığından ve tatmin edici olduğundan emin olacakları rollere ve sorumluluklara sahip olacaklarıdır. Ebeveyn ve bakıcılar, uzaktan öğrenmeyi uygularken daha büyük bir rol üstlenmelidir; ancak bu roller, eğitimli profesyoneller ve eğitimciler tarafından yapılması gereken roller olmamalıdır.

Bir ebeveyn veya bakıcı olarak sınırlarınızı bilmek ve net düzen hedefleri belirlemek, öğrencinizin gerilememesini ve bunun yerine başarılı bir şekilde öğrenmesini sağlamanın anahtarıdır.

Uzaktan Öğrenim Nedir?

Uzaktan öğrenim, öğrencinin derse fiziksel olarak katılmadığı herhangi bir uzaktan eğitim biçimidir ve genellikle çeşitli farklı teknolojilerle optimize edilen bir süreçtir. Uzaktan öğrenim, geleneksel öğrenmeden farklıdır, çünkü genellikle öğrenciler için gelişmiş özgürlük ve kişiselleştirme sağlar. Diğer bir deyişle, öğretmen merkezli etkinlikleri alıp öğrenci merkezli fırsatlara dönüştürmektir.

Bir öğretmenin video konferans, sabit saatler, açık programlı veya eşzamanlı ve eşzamanlı olmayan öğrenim gibi uzaktan öğrenmeyi uygulayabilmesinin birkaç yolu vardır. Sınıf veya öğrenme alanı tasarımı da uzaktan öğrenim sırasında çeşitlendirilebilir.

Özel Eğitimde Uzaktan Öğrenim Neden Zor?

Uzaktan öğrenimin birçok faydası vardır ve belirli durumlarda öğretimi kolaylaştırabilir. Bununla birlikte, uzaktan öğrenim, bir tür özel eğitim alan öğrenciler için aşırı bir zorluk olabilir. Bu öğrenciler bireyselleştirilmiş eğitim planları (BEP) alıyorlarsa, dikkatli bir hazırlık yapmadan öğrenimlerinde geri kalma olasılıkları daha yüksektir.

Zorluklar durumlar arasında farklılık gösterse de birçok ebeveynin evde öğrenme alanından uzaktan eğitim konusunda sıkıntıları vardır. Özel eğitim farklı bir eğitim şeklidir, bu nedenle öğrencilerin ilerlemesini sağlamak için farklı eğitim ve ideolojiler gerektirir. Pek çok ebeveyn, uzlaşmalar ve ebeveynlerin ve bakıcıların her zaman eğitimli özel eğitim öğretmenleri olmaması nedeniyle gerileme yaşayan öğrencilerle birliktedir.

LB0190 - List of roles, parents

Özel Gereksinimleri Olan Uzaktan Uzak Öğrenciler İçin 4 Düzen

Düzenleme oluştururken, doktorlardan, terapistlerden ve eğitimli öğretmenlerden uzman görüşü almak önemlidir. Bununla birlikte, ebeveyn veya bakıcı olarak önerilerini takip ediyorsanız ve hala kendinizi zor durumda buluyorsanız, bu 4 düzenleme fikri sizin ve öğrenciniz için faydalı olabilir.

Değiştirilmiş Video Destekli Öğrenme

Video destekli öğrenme, birçok farklı öğrenci için harika bir seçenektir. Ancak, belirli ihtiyaçları olan öğrencilerle çalışırken, video destekli öğrenmenin amacını onların BEPlarıne veya kişisel ihtiyaçlarına uyacak şekilde değiştirmek faydalı olabilir. Örneğin, duygusal bağlar oluşturmak ve sürdürmek için video destekli öğrenmeyi kullanmak, öğrencinizdeki duygusal rahatsızlıkları ve sosyal izolasyonu azaltmanın harika bir yoludur.

Öğrencinin öğretmeninden kişiselleştirilmiş öğrenme videoları oluşturmasını isteyin ve bunun karşılığında öğrencinizin kişiselleştirilmiş videoları geri oluşturmasına yardımcı olun. Bu, öğrencinin öğretmeniyle bağ kurmasını sağladığı ve öğrencinin kendi tasarımını yapmasına izin verdiği için harika bir etkinliktir. Eğitimde videoların neden bu kadar önemli olduğunu araştıran Next Thought Studios’u unutmamak gerekir.

Makul Esnekliğe Sahip Olun

Öğrenciniz bir BEP alıyorsa, düzenli toplantılar yapmak kadar esnek olmak da önemlidir. Bu, toplantılarını iptal etmeniz veya toplantıların atlanmasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez; bir rutini izleyen esnek bir program oluşturmaya çalışın.

Örneğin çocuğunuz normalde her salı ve çarşamba günü, saat 15:00’te buluşuyorsa, bu rutini sürdürmeye çalışın. Değiştirmeniz gerekiyorsa, bunun yerine iki haftada bir salı 15.00 ve cuma 18.00 gibi düzenli olarak gerçekleşen bir değişiklik olduğundan emin olun. Rutinden ödün vermek zorunda kalırsanız, zaman çerçevesi ne olursa olsun tüm BEP toplantı ihtiyaçlarının ve endişelerinin karşılandığından emin olun ve ilgili taraflara rutinin önemini düzenli olarak ifade edin.

LB0190 - List of roles, teachers

Ebeveynler ve Öğretmenler için Roller Yaratın

COVID-19 salgını sırasında, öğretme ve ebeveynlik arasındaki çizgiler bulanıklaştı. Öğretmenlere ebeveynlik sorumlulukları verildi ve bunun tam tersi de oldu. Bu, çok fazla hayal kırıklığına neden olabilir ve öğrencinin öğrenmesini etkileyebilir. Her bir tarafın birbirinin güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi için net bir sorumluluk listesi oluşturmaya çalışın.

Çocuğunuzun ihtiyaçlarına bağlı olarak, yetenekleriniz ve bilginiz hakkında net olun. Örneğin, öğrencinizin fiziksel bir engeli varsa, ebeveyn veya bakıcı olarak, öğretmen veya terapist tarafından kullanılan özel araçlar ve yöntemler olmadan uygun fizik tedavi yapamazsınız. Bununla birlikte, ebeveynler ve bakıcılar, profesyonel izinle, ince veya kaba motor becerilerle ilgili daha küçük faaliyetler veya öğrencinin ihtiyacıyla ilgili diğer herhangi bir fiziksel aktivite yapabilirler. Özel rollerinizi oluştururken her zaman öğrencinin güvenliğini ve eğitimini ön planda tutun.

Teknolojiyi İhtiyaçlara Göre Kişiselleştirin

Uzaktan öğrenim, genelde birkaçını saymak gerekirse, dizüstü bilgisayarlar, çizim tabletleri ve dokunmatik monitörler gibi bir tür teknoloji gerektirir. Birçok BEPnin veya kişiselleştirilmiş planın hala bir tür yüz yüze etkileşim gerektirdiğini unutmayın. Dışarıda harika yardımcı teknolojiler olsa da, tüm eğitim teknolojisi çözümlerinin bir çocuğun ihtiyacına uymayacağını unutmayın.

Ancak, öğrencinin ihtiyaçlarına bağlı olarak, basit teknoloji ikameleri yapmak onlar için faydalı olabilir. Örneğin, öğrencinizin sınıfında genellikle tablet kullanılıyor olabilir, ancak çocuğunuzun net bir şekilde görebilmesi için büyük bir ekrana ihtiyacı olduğunu fark ediyorsunuz. Uzlaşmacı olun ve öğrencinin dizüstü bilgisayar veya büyük monitör ekranı gibi farklı bir şey kullanmasına izin verin. Teknoloji, işlevsellik ve amaçlanan öğrenme hedefi açısından uyumluysa, rahatlıklarına en uygun teknolojiyi seçin.

LB0190- Common accommodations

Son Söz

Özel ihtiyaçları olan öğrenciler için uzaktan öğrenimin birçok zorluğu olsa da bunları hafifletmenin yolları vardır. En önemlisi, uzaktan öğrenimin sadece özel gereksinimli öğrenciler için değil, tüm öğrenciler genelinde başarılı olabilmesi için, öğretmenlerin ve velilerin ortak bir bireysel öğrenci başarısı hedefi olan bir takım olmaya istekli olmaları gerekmektedir.

ViewSonic, bir öğretmen, öğrenci veya ebeveyn olarak, eğitim deneyiminizin tüm öğrenme alanlarında başarılı ve eğlenceli olmasını sağlamak ister. Hala emin değilseniz, daha fazlasını anlamak için eğitim çözümlerimize göz atın veya farklı uzaktan eğitim türlerini okuyun.