ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > Hibrit Öğrenme Alanı Nasıl Oluşturulur

Hibrit Öğrenme Alanı Nasıl Oluşturulur

Hibrit öğrenme, hızla, kullanılacak en önemli öğretim yöntemlerinden biri haline geliyor. Teknoloji ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu için, özellikle sınıfta zaten başka zorluklarla karşı karşıyaysanız, bu değişikliği uyarlamak korkutucu olabilir.

Hibrit öğrenme alanınızı nasıl kuracağınızı bilmek, yalnızca gelecekteki sorunlardan kaçınmak için değil, aynı zamanda gelişmiş öğrenci merkezli öğrenim için de önemlidir. Güvenilir EdTech ve stratejik sınıf tasarımı sayesinde hibrit öğrenme kolaylaşır. Bu stratejiler ve tasarımla, hibrit öğrenme alanınız optimize edilir.

Hibrit öğrenme ve hibrit öğrenme alanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic’in hibrit öğrenme çözümlerine bakın.

Hibrit öğrenme, teknolojiyi kullanan, yeni bir öğretim stratejisidir. Artık birçok modern sınıf teknolojiyi kullandığından, öğretmenler eğitim paradigmalarını daha öğrenci merkezli olacak şekilde değiştirmek için yeni yollar buluyorlar. Bu paradigma değişikliğinin bir kısmı hibrit öğrenmedir.

Hibrit öğrenme her tür öğrenci için faydalıdır.İster özel eğitim alıyor olsunlar, ister A+ öğrencisi olsunlar, ister sevimli baş belası olsunlar, hibrit öğrenme onlar için bir çözüm sunar. En önemlisi, hibrit öğrenme, öğretmenler için esnek öğretim stratejileri ve sınıf kurulumları sunar.

Bu hibrit stratejinin bir parçası, öğrencilerinizin öğrenme alanlarını nasıl biçimlendireceğinizi bilmektir. Bu önemlidir; çünkü öğrencilerinizin yarısı, hatta daha fazlası sınıfta fiziksel olarak bulunmaz. Uygun sınıf tasarımı olmadan, uzaktaki öğrenciler sıkılacak, kötü performans gösterecek ve hatta potansiyel olarak geride kalacaklardır. Neyse ki, sizin için bazı ipuçlarımız ve önerilerimiz var!

Hibrit Öğrenmeye Kısa Bir Giriş

Hibrit öğrenme, aynı anda yüz yüze ve çevrimiçi olarak öğretilen eşzamanlı derslerin uygulanmasını ifade eden bir karma öğrenme türüdür.

Hibrit öğrenme harika çünkü yüz yüze eğitime ihtiyaç duyan çocukların bunu almasına izin verirken, daha esnek bir yaklaşım isteyenler de bunu alabilir. Hibrit öğrenme ayrıca, zorluğun yalnızca bir kısmıyla kullanılacak çeşitli öğretim stratejilerine izin verir.

Eşzamanlı ve eşzamansız öğrenme hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz: 

LB0188 - How to Set Up a Hybrid Learning Space Hybrid learning

Hibrit Öğrenme Alanları Neden Yararlıdır?

Hibrit öğrenme birkaç nedenden dolayı faydalıdır. Hibrit öğrenmenin teşvik edilmesinin en övünülen nedenlerinden biri öğrenciler için esnekliği arttırmasıdır. Bunun nedeni, esnekliğin öğrencinin öğrenme deneyiminin önemli bir parçası olmasıdır. İlerleme hızı sorunları, aile meselelerinden kaynaklanan planlama, kronik hastalıklar veya diğer faktörler nedeniyle hibrit öğrenme bu öğrenciler için açığı kapatır.

Ancak esneklik, hibrit öğrenmenin birçok avantajından sadece biridir. Bunlardan bazıları daha kapsayıcı sınıflar, öğrenci merkezli pedagoji, artan öğrenci işbirliği, aktif öğrenme ve çok daha fazlasını içeriyor! İşte hibrit öğrenmenin bilmeniz gereken 4 faydası daha!

Hibrit Öğrenme Alanları Nasıl Oluşturulur?

Hibrit öğrenme kağıt üzerinde harika görünüyor, ancak hibrit öğrenme stratejisine uyum sağlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı zorluklar var. En büyük faktör, ilgili öğrenme alanları ve bunların verimli bir şekilde nasıl kullanılacağıdır. Hibrit öğrenme için öğrenme alanları, yalnızca fiziksel konumu değil, aynı zamanda bu fiziksel konumların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini ve birbirini nasıl inşa ettiğini de dikkate almalıdır.

Evde Hibrit Öğrenme

Evde hibrit bir öğrenme alanı oluşturmak, muhtemelen kurulması en zor öğrenme alanlarından biridir. Bir ebeveyn veya önerilerde bulunan bir öğretmen olarak siz, öğrenci için en iyi seçeneğin ne olduğunu düşünmelisiniz. Örneğin, öğrencinin mikrofon kalitesi veya video kalitesi düşükse, fiziksel sınıfta duyulması veya görülmesi zor olabilir vb.

En azından, öğrencinizin sınıfta geride kalmaması için düzgün bir bilgisayarı ve çalışır durumda bir internet bağlantısı olduğundan emin olun. Ve yeteneklerinin ne olduğu konusunda tüm öğrencilere danışın. Sadece tek tip teknoloji ile yapılabilecek dersleri kullanmayın. Her zaman erişilebilirlik ve öğrenci için yaşam durumu konusunda düşünceli olun.

Ev öğrenme alanı için de önemli olan, nerede öğrenmeyi seçtiğinizdir. Öğrencinin kendisine en rahat gelen yeri seçmesine izin verin. Gürültülü bir pencerenin yanında veya huzurlu bir köşede kendilerini nerede daha rahat ve üretken hissettiklerini bilirler. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Khan Academy evde verimli bir öğrenme alanı oluşturmak için 7 ipucu sağladı!

LB0188 - How to Set Up a Hybrid Learning Space hybrid learning at home

Sınıfta Hibrit Öğrenme

Sınıfta hibrit öğrenme, hangi teknolojiyi kullanacağınıza karar vermek anlamına gelir. Ayrıca, bu konunun hibrit durumlar için gerçekten uygun olup olmadığını belirlemeyi de içerebilir. Bazı dersler sadece yüz yüze öğretilebilir, ancak çoğu hibrit öğrenme ortamlarına uyarlanabilir ve değiştirilebilir.

Yapı taşlarını kurduktan sonra ihtiyacınız olan teknolojiyi düşünmeye başlayabilirsiniz. Ancak, başarılı hibrit öğrenim için sınıfınızın ihtiyaç duyacağı üç ana teknoloji vardır.

İnteraktif Dijital Tahta

İnteraktif dijital tahtalar, gerçek zamanlı eyleme yanıt veren ve geleneksel beyaz tahtalar gibi davranan interaktif dokunmatik ekranlar için her şeyi kapsayan bir terimdir. Her sınıfın kara tahta ya da beyaz tahtaya ihtiyacı vardır ama bunu dijitale dönüştürmek çok önemlidir. Doğru yazılıma sahip yüksek işlevli ve yüksek kaliteli interaktif dijital tahta ile öğrenci işbirliğini teşvik edebilir, içerik paylaşabilir, uzaktan öğretim stratejilerini kullanabilir ve çok daha fazlasını tek bir cihazda yapabilirsiniz.

Önceden yüklenmiş yazılımı olan yüksek işlevli ve yüksek kaliteli bir interaktif dijital tahta arıyorsanız, ViewSonic’in Eğitim için ViewBoardlar‘a bakın.

Video Donanımı ve Yazılımı

Hibrit öğrenme alanları için iyi bir video kayıt veya canlı akış donanımına sahip olmak son derece önemlidir. Öğrencilerinizin yarısı veya daha fazlası videoda sunulacağından, hibrit öğrenmenin en büyük zorluklarından biri herkesin birbirini duymasını sağlamak, gürültüyü iptal etmek ve bağlantının kesilmesidir.

Bu sorunu çözmeye yardımcı olması için dizüstü bilgisayarlar, interaktif dijital tahtalar veya dahili mikrofonlu diğer donanımlar satın alın ve ayrıca kayıt kullanıyorsanız profesyonel harici mikrofonlara yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca sınıftaki tüm öğrencilerin uzaktaki öğrencileri kolayca net bir şekilde görebilmesi için harici ekranlar ve projeksiyon cihazı kullanabilirsiniz.

Bir projeksiyon cihazı ilgileniyorsanız, mükemmel eğitim projektörünü nasıl seçeceğinize göz atın veya video destekli öğrenimle hibrit öğrenimde videoların neden bu kadar önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

ViewSonic, çok sayıda yapılandırmada öğrenmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir grup uygulama olan myViewBoard Suite‘i geliştirdi. Hibrit bir öğrenme alanı için myViewBoard Classroom, öğrencilerin her dersten en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için bir dizi araçla özel olarak geliştirilmiştir.

Yardımcı Teknoloji

Hibrit öğrenmenin faydalarından biri, daha kapsayıcı sınıflar oluşturma yeteneğidir. Bunun nedeni, sınıfta daha fazla türde yardımcı teknoloji kullanabilmemiz veya sınıfta fiziksel olarak bulunma konusunda zorluk çeken öğrencilere ders sunabilmemizdir. Yardımcı teknoloji, özel ihtiyaçları, engelleri veya engelleri olan insanları iyileştirmeye ve barındırmaya yardımcı olan herhangi bir cihaz, ekipman parçası veya sistem olarak tanımlanır.

Bu durumda yardımcı teknoloji, belirli ihtiyaçları olan öğrencileri sınıfınıza dahil etmek için kullandığınız dizüstü bilgisayarlar, video ekipmanı veya diğer teknolojiler olabilir. ViewBoard‘un canlı altyazılar, kayıt, ekran paylaşımı gibi işlevleri ve ders planlarınızı uzaktan veya sınıftaki tüm öğrencilere uyacak şekilde kolayca değiştirmenizi sağlayan diğer işlevlerden bahsetmiyoruz bile.

Her tür durum için yardımcı teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

LB0188 - How to Set Up a Hybrid Learning Space hybrid learning in the classroom

Bir Çalışma Alanı Olarak Hibrit Öğrenme

Göz önünde bulundurmanız gereken son hibrit öğrenme alanı, çalışma alanıdır. Bu anlamda çalışma alanı, öğrencilerin birbirleriyle nasıl çalışacaklarını ve işbirliği yapacaklarını ifade eder. Bu, gerekli donanımdan ziyade sınıf tasarımının daha fazlasını hedeflemek anlamına gelir. Ancak, öğrenciler arasında işbirliği için en uygun sınıf tasarımını oluştururken kendinizin ve öğrencilerinizin donanım ve yazılımlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Düşün-Eşleştir-Paylaş

LB0188 - Think pair share

Düşün-eşleştir-paylaş, etraftaki en yaygın grup işbirliği stratejilerinden biridir. Bu strateji, birkaç dakikalık bireysel düşünmeyi, iki veya daha fazla öğrenciyi eşleştirmeyi ve ardından kendi aralarında fikirleri paylaşmayı gerektirir. Bunun yararı, uzaktan öğrencileri sınıf içi öğrencilerle eşleştirmenin kolay olmasıdır. Hatta uzaktaki öğrencileri kendi aralarında veya sürecin diğer değişkenlerini tartışmaları için sessize alabilirsiniz.

Bu sınıf tasarımına karar verirken geleneksel tasarım biçimlerini kullanabilirsiniz. Bu, bir ekrana doğru öne bakan tüm masalar olabilir. Ayrıca SCALE-UP sınıfları adı verilen sınıfları kullanmayı da düşünebilirsiniz. Ancak, bu tür kurulumlar, bireysel öğrenciler için tabletlere veya dizüstü bilgisayarlara erişebilen okullar için en uygun olanıdır.

Yapboz

LB0188 - Jigsaw

Yapboz bazen “kartopu” olarak da adlandırılır. Bu işbirlikçi strateji biçimi, öğrencilerin nihai konsepti oluşturmak için birbirlerini geliştirmelerine dayanır. İki takım, “ev sahibi” ve “uzmanlar” olarak adlandırılan gruplara ayrılır. Yapboz yöntemini gruplar halinde kullanmak için, “uzman” olan bir veya daha fazla öğrenci gruptan ayrılacak, belirli bir konu hakkında bilgi toplayacak ve ardından paylaşmak için “ev” grubuna dönecektir. Tartışma bittiğinde, tüm gruplar “yapbozu” bitirmek için paylaşırlar ve işbirliği yaparlar.

Yapboz stratejileri için bir sınıf kurarken, ister iki interaktif dijital tahta ister iki projeksiyon cihazı olsun, bir tür iki ekrana sahip olmak en iyisi olacaktır. Sınıftaki öğrencileri ortaya, uzaktaki öğrenciler ise dışarıda veya duvara yansıtılacak şekilde yerleştirin. Bu şekilde herkes çeşitli yönlerde görünür.

Akvaryum

LB0188 - Fishbowl

Akvaryum yöntemi, hem düşün-eşleştir-paylaş hem de yapboz stratejilerini kullanabilmesi bakımından benzersizdir. Bununla birlikte, tartışmaya ve yaratıcılığa büyük ölçüde odaklanır. Akvaryumu metin okuma, tartışma, işbirlikçi problem çözme ve daha fazlası gibi birçok farklı neden için kullanabilirsiniz. En önemlisi, öğrencileri iletişim kurmaya ve fikirlerini paylaşırken çekingen davranmamaya teşvik etmenin eğlenceli bir yoludur.

Akvaryumun bir daire veya “kamp ateşi” içinde olması gerektiği için hibrit öğrenmede tasarımı daha zor olabilir. Ancak, birden fazla sınıf tabletiniz varsa veya tüm öğrencilerin cep telefonu veya diğer video/mikrofon teknolojileri varsa, her uzaktan öğrenci sınıftaki bir öğrenciyle eşleştirilebilir. Hibrit öğrenme çalışma alanınızda bir akvaryumu taklit etmenin birçok farklı yolu vardır.

LB0188 - How to Set Up a Hybrid Learning Space, hybrid learning in the workspace

Hibrit Öğrenme Alanları İçin Son Hususlar

Hibrit öğrenme alanları, çok sayıda senaryo için idealdir. Bu nedenle, kurulumunuzun veya stratejinizin işe yaramadığını hissederseniz, başka bir tane deneyin! Hibrit öğrenme, öğretmenlerin ve öğrencilerin öğrenme ve öğretme deneyimlerinde daha fazla özgürlüğe ve seçeneğe sahip olmalarını sağlar.

Hibrit öğrenmenin öğrencilerinize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz veya erişilebilir EdTech çözümlerine nasıl ulaşacağınız hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmek isterseniz, tüm bunları ve daha fazlasını elde etmek için hibrit öğrenme eğitim çözümleri sayfamızı ziyaret edin. Veya burada hibrit öğrenmenin uzaktan eğitim bileşeni hakkında daha fazla bilgi edinin.