ViewSonic Library > Eğitim > eSpor > E-spor Spora karşı : Neden Öğrencileri E-spor Almaya Teşvik Etmelisiniz?

E-spor Spora karşı : Neden Öğrencileri E-spor Almaya Teşvik Etmelisiniz?

Okullar ve diğer akademik kurumlar e-spor kavramına daha aşina hale geldikçe ve öğrencilere fayda sağlayabileceği çeşitli yolları daha iyi anlamaya başladıkça, e-spor ve spor karşılaştırması eğitim ortamlarında giderek daha çok konuşulur hale geldi.

E-spor ve geleneksel sporlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bunların nasıl karşılaştırıldıklarını öğrenmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic ELITE e-spor ekipmanı serisini keşfedin.

E-sporların akademik ortamlarda yükselişi, e-spor ve sporun karşılaştırılmasına yol açmıştır; eğitimciler, genellikle okullarda öğretilen futbol, basketbol, hokey ve jimnastik gibi daha geleneksel rekabetçi spor etkinliklerine kıyasla rekabetçi video oyunu oynamanın faydalarını tartmaktadır.

E-spor ile spor arasında, e-sporun kendi başına bir spor olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda tartışma olduğu ölçüde bariz bir çapraz geçiş de bulunmaktadır. Bununla birlikte, aralarında bazı önemli farklılıklar da vardır ve bu farklılıkların tam olarak anlaşılması gerekir.

Bu makalede, e-spor ile geleneksel sporları karşılaştırıp, ayrıştıracağız ve öğrencileri neden rekabetçi oyun oynamaya ve e-spor takımlarını oluşturmaya teşvik etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

E-sporu Anlamak

E-spor ile spor karşılaştırmasına girmeden önce e-sporla ne demek istediğimizi tam olarak belirlemek önemlidir. Terimin kendisi ‘elektronik spor’un kısaltmasıdır ve rekabetçi video oyunlarını ifade eder. Dictionary.com bu konsepti “rekabetçi video oyunu turnuvaları” olarak tanımlarken, diğer kaynaklar video oyunu oyuncuları veya video oyuncuları takımları arasındaki organize yarışmalardan söz etmektedir.

E-spor için çok çeşitli video oyunu türleri kullanılabilir. Birinci şahıs atış oyunları yaygın bir örnektir, ancak e-spor yarışmaları ve turnuvalarında ayrıca dövüş oyunları, spor oyunları, gerçek zamanlı strateji oyunları, battle royale tarzı oyunlar, yarış oyunları ve daha fazlası kullanılabilmektedir.

What is esports

Okullarda ve diğer eğitim ortamlarında, bir e-spor takımı kurmanın önündeki ana engeller, üst yönetimden onay almak ile oyun bilgisayarları ve kulaklıklar dahil olmak üzere gerekli ekipmana yatırım ihtiyacıdır. Yine de gittikçe daha fazla okul, e-sporun faydalarını görmeye başlamakta ve öğrencileri katılmaya aktif olarak teşvik etmektedirler.

E-spor Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

E-spor fenomenini anlamaya çalışırken, öğrencilere sağlayabileceği faydalara bakmak çok önemlidir. Önceki bir makalede ele alındığı gibi, lise e-sporlarının faydaları çoktur; öğrencilere yaşamları boyunca hizmet edebilecek hazırlık, hedef belirleme, stratejik düşünme ve takım çalışması gibi önemli yaşam becerilerini öğretmeye yardımcı olur.

E-spor öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir ve ilgilenecekleri değerli bir ders dışı etkinlik olabilir. Ek olarak, profesyonel e-sporların yükselişi, bunun da giderek daha gerçekçi bir kariyer yolu olacağı anlamına gelmektedir.

Aslında son zamanlarda Olimpiyat Oyunlarında tanınırlık kazanarak e-sporları meşrulaştırma girişimleri bile olmuştur. 2017’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi, e-sporun “bir spor aktivitesi olarak düşünülebileceği ve katılan oyuncuların geleneksel sporlardaki atletlerle karşılaştırılabilecek bir yoğunlukta hazırlanıp antrenman yapabileceği” sonucuna vardı.

Geleneksel Sporun Faydaları

Herhangi bir e-spor ve spor karşılaştırmasının yararlı olması için geleneksel spor faaliyetlerinin öğrencilere faydalar açısından da neler sağladığına daha yakından bakmak önemlidir. Geleneksel sporların sunup, e-sporun sağlayamayacağı ilk görünen fayda fiziksel aktivite ve güç harcamadır.

Geleneksel sporlar karakter oluşturmaya yardımcı olur; öğrencilere duygularıyla başa çıkmayı, özgüven geliştirmeyi, disiplin, sebat ve sabır göstermeyi öğretir. Aynı zamanda spor, liderlik becerilerini geliştirir ve öğrenci katılımı için hayati öneme sahip olan eğitimden alınan genel zevki artırabilir.

pros and cons of sports

Bunun ötesinde, geleneksel sporlarla ilişkili fiziksel hareket, daha fazla kalp-damar sağlığı, daha düşük obezite ve ilgili hastalık riskinden zihinsel sağlık yararlarına ve uyku sorunları geliştirme olasılığının azalmasına kadar çeşitli sağlık yararları sağlar.

Geleneksel Sporların Sınırlamaları

Bununla birlikte, geleneksel sporlarda da bazı sınırlamalar vardır. Akademik ortamlarda sporla tanımlanan en büyük sorunlardan biri, daha az atletik veya sporda yeni olanlara kıyasla söz konusu sporda zaten iyi olan daha atletik öğrencilere verilen orantısız dikkattir.

Bu daha sonra bazı öğrencilerin geride bırakılarak, ilgilerinin kesilmesine yol açabilir. Oynanan sporda özellikle iyi olmadıklarını düşünenler arasında dışlanma ve yalnızlaşma duyguları yaygındır. Bir önemli konu da özellikle temas sporlarındaki yaralanma riskidir.

Birçok geleneksel sporun ne kadar kapsayıcı oldukları ile ilgili de sorunlar bulunmaktadır. Örneğin, farklı yetenekleri olan öğrenciler, gerekli uyarlamalar yapılmadıkça katılım gösteremezler ve bazı öğretmenler de derslerde gerekli ayarlamaları yapmak için yeterli donanıma sahip değildir; bu da katılma fırsatının olmamasına neden olur.

E-spor ve Spor Karşılaştırması: E-spor Neden Teşvik Edilmeli?

Geleneksel sporların hem olumlu hem de olumsuz yanlarını göz önünde bulundurduğumuzda, “e-spor ve spor karşılaştırması” argümanı daha ilginç hale gelir. Geleneksel sporlarla ilişkili olan ve e-sporun sunamayacağı bazı faydalar vardır. Bununla birlikte, okullarda e-spor organize etmenin en büyük artı noktalarından biri, sağlayabileceği kapsayıcılıktır.

Geleneksel spor aktivitelerine kıyasla, herkesin katılmasını sağlamak için e-spor ekipmanına uyarlamalar yapmak nispeten kolaydır. Video oyunu geliştiricileri, altyazılar, hareket kontrolleri ve uyarlanmış oyun denetleyicileriyle uyumluluk gibi kapsamlı özellikler dahil olmak üzere oyunlarının erişilebilirliğini de sürekli olarak geliştirmektedir.

pros and cons of esports

Aynı zamanda, e-spor geleneksel sporlarla aynı faydaların çoğunu sunar. Bir takımın parçası olarak çalışma yeteneği, çok oyunculu strateji oyunları aracılığıyla, aynı geleneksel takım sporlarında olduğu gibi geliştirilebilir. Aynısı sabır, deneme yanılma ve stratejinin önemi gibi şeyleri öğrenmek için de geçerlidir.

Okullarda E-spor’a Başlarken

Akademik ortamlarda e-sporun faydalarını anlamanın yanı sıra, en büyük engellerden biri, karar vericilerin doğru ekipmana yatırım yapmasını sağlamaktır. Sonuçta, bir e-spor takımının diğer okulların takımlarına karşı rekabet edebilmesi için bu yatırım çok kritiktir.

Oyun PC’leri söz konusu olduğunda, bir dizüstü bilgisayarın mı yoksa masaüstü bilgisayarın mı daha iyi olacağını düşünmeniz gerekir. Genel olarak, performans için masaüstü bilgisayarlar ideal olmakla beraber yüksek kaliteli oyun dizüstü bilgisayarları da taşınabilirlik avantajını sunar. Benzer şekilde, kulaklıklarda kablosuz mu kablolu mu gibi ve yerleşik bir mikrofonun seçilip seçilmeyeceği gibi hususlar bulunmaktadır. En iyi e-spor kurulumuna yönelik eksiksiz kılavuzumuz, doğru ekipmanı bulmanıza yardımcı olabilecek birçok ek bilgi içerir.

Bu alandan uzakta, okulunuzdaki e-spor ekibi olabildiğince kapsayıcı olmalıdır. E-spor rekabetçi olsa da, gerçek değer, öğrencilerin eğlenirken hayati yaşam becerilerini öğrenmelerinden gelir; bu nedenle bu eğlence duygusunun, e-spor ekibinin yaptığı her şeyin merkezinde yer aldığından emin olmanız çok önemlidir.

 

Son Düşünceler

E-sporun artan popülaritesi ve meşru bir spor olarak tanınması için devam eden çabalar, e-spor ile spor tartışmalarını ateşlemeye ve okulların bu iki kavramı nasıl karşılaştırılacakları hakkında düşünmelerine yardımcı oldu. Bu tartışma özellikle öğrencilerin katılımdan yararlanmaya hazır oldukları akademik ortamlarda önemlidir.

Geleneksel sporların fiziksel aktivite açısından e-spora göre avantajlar sunduğunu söylemek doğru olsa da, e-sporlar takım çalışması ve stratejik düşünmeyi geliştirmekten, sabrın önemini öğrenmeye ve yenilginin üstesinden gelmeye kadar birçok aynı beceriyi ve yaşam dersini öğretir. Sunabileceği erişilebilirlikle birleştiğinde, bu onu okullarda son derece değerli kılmakta ve e-spor ekiplerinin aktif olarak teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.

Lisenizde bir e-spor takımı kurmaya hevesliyseniz, atmanız gereken adımlarla ilgili eksiksiz kılavuzumuzu okuyun. E-spor kulübü odanızı donatmak için ViewSonic ELITE oyun monitör serisine göz atın.