ViewSonic Library > Eğitim > Uzaktan Eğitim > Dijital Tahta Nedir?

Dijital Tahta Nedir?

Analog tahtaları yıllardır tanıyorsunuz ve interaktif tahtaları zaten kullanmış olabilirsiniz, ancak hala merak ediyorsunuz: dijital tahta nedir? Bunu, sınıfları ve işyerlerini modernize etmek için harika bir fırsat sunan bir çözüm olarak düşünün. Çok sayıda uygulama bulunmaktadır ve bunlar grup öğrenimi, içerik paylaşımını ve ekip çalışmasını desteklemeye yardımcı olabilir. Dijital tahtanın interaktif, çevrimiçi veya analog olanlardan ne farkı olduğunu anlamaya çalışıyorsanız endişelenmeyin. Bu terimler ilk başta kafa karıştırıcı görünse de ayrım oldukça basittir ve hemen şimdi sizin için bu ayrımları açacağız.

Dijital tahtalar ve temel özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in myViewboard çözümünü keşfedip, onu projelerinize nasıl sorunsuz bir şekilde entegre edebileceğinizi öğrenin.

Dijital tahta nedir? Yeni başlayanlar için, uzaktan eğitim, karma eğitim ve uzaktan çalışma modelleri için harika bir araçtır. Katılımı, ders planlamayı, üretkenliği ve bilgi edinimini yeniden canlandırır.

Sürekli değişen gerçeklik, mevcut çevrimiçi ve çevrimdışı araçlara bakışımızı etkiledi. Öğrencilerin ve çalışanların çeşitli hibrit konfigürasyonlarda işbirliği yapması önemlidir. Okulların ve işyerlerinin dijitalleşmesinin artmasıyla birlikte, geleneksel tahtalar artık az geliyor. Özellikleri ve sezgisel arayüzleri, ekip çalışmasını ve öğretimi yeniden şekillendiren interaktif mirasçıların zamanı geldi.

Dijital Tahta Nedir?

Sanal veya çevrimiçi tahta olarak da adlandırılan dijital tahtalar, analog tahtanın işlevlerini çoğaltan bir yazılım çözümüdür. Basitçe söylemek gerekirse, bilgisayarda, akıllı telefonda, tablette veya uyumlu herhangi bir elektronik cihazda kullanabileceğiniz bir tahtadır. Bir sınıfta veya bir toplantı sırasında paylaştığınız her şey başkaları tarafından gerçek zamanlı olarak veya daha sonra çevrimiçi olarak görüntülenebilir. En gelişmiş yazılım, grafik ve açıklama özellikleri sunar ve hatta videolar, etkileşimli içerik veya 3D modeller gibi çok çeşitli medyaları entegre edebilir.

Dijital tahta, diğer bir deyişle, herkesin her an erişebildiği, zengin içerikli, interaktif bir platformdur. Tüm öğrenciler ve ekip üyeleri, bulundukları yerden bağımsız olarak projenin herhangi bir aşamasında derse dahil olduklarını hissederler. Katılımcıların oluşturduğu her şey kolayca kaydedilebilir; böylece sonunda defterlere, kalemtraşlara veya kalemlere elveda diyebilirsiniz. Dijital bir tahta ile herkes her zaman hazırlıklı durumdadır.

Dijital tahta kavramı, eğitim dünyasında derinden kök salmış durumdadır. Ancak, benzer çözümler işyerlerinde de giderek daha popüler hale gelmektedir. Ofis ortamında bunlara “çevrimiçi tahtalar” veya “dijital tahta uygulamaları” diyoruz.

What-Is-a-Digital-Whiteboard?_Key-benefits-of-a-digital-whiteboard

Dijital Tahtaların Temel Özellikleri

Dijital tahtalar, sunum yapmak, etkileşim kurmak ve işbirliği yapmak için tasarlanmış araçlardır. Ancak analog muadillerinin aksine, katılımı teşvik eden ve hazırlığı destekleyen birçok özellik sunarlar. En ayırt edici özelliklere daha yakından bakalım:

1. Dosyalarınıza her yerden erişin

En iyi dijital tahtalar, ekranda görüntülenen her şeyi bulut depolama alanına kaydetme olanağına sahiptir. Dosyalara çevrimiçi erişim, herkes için benzersiz bir gönül rahatlığı ve rahatlık sunar. İş toplantılarını, proje güncellemelerini ve uzaktan veya hibrit öğrenmeyi kolaylaştırır.

Katılımcılar, kursiyerler veya ortak çalışma yapanlar, her şeyi not alma baskısını hissetmediklerinden, eldeki derse veya göreve aktif olarak odaklanmak için yeni keşfedilen zaman ve enerjiyi kullanabilirler.

2. Dahil olun, bağlantı ve etkileşim kurun

Hayatlarımız dijital gerçekliğe güçlü bir şekilde bağlı ve bu yalnızca ilgi çekici görsel içerikle genişliyor. Çevrimiçi görsel gösterimler aracılığıyla çalışma, öğretme ve öğrenme şeklimizi dönüştürmek heyecan verici olanaklar sunuyor. Videolar, resimler, 3 boyutlu çizimler veya diyagramlar, tüm deneyimi katılan herkes için daha eğlenceli hale getirirken performans verimliliğini artırıyor.

Öğrenciler dersten keyif aldıklarında, ders materyaline daha fazla dikkat ederler ve içeriğinin daha fazlasını akıllarında tutarlar. Öğretmenler ise zengin içerikli bir veri tabanına erişebilir ve yüksek kaliteli, sürükleyici dersleri zahmetsizce planlayabilir.

3. Uzaktan işbirliği yapın

Dijital tahta ile tahtanızı gerçek zamanlı olarak düzene sokabilir ve herkesin aynı seviyede katılımını sağlayabilirsiniz. Beyin fırtınası oturumları ve toplantı kayıtları, uzaktan öğrenmeyi ve işbirliğini geliştirir. Öğrenciler ve meslektaşlar, ek açıklamalar yaparak, çalışmalarını evden yükleyerek ve görselleri cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde yeniden tasarlayarak, devam eden projelere katkıda bulunabilirler. Sonuç olarak, güçlendirilmiş işbirliği, öğreten, öğrenen veya uzaktan çalışanlar için kapsayıcı bir ekosistem yaratır.

4. Çeşitli medya formatlarını kullanın

Dijital tahta, çeşitli multimedya uygulamalarını teşvik eder. Birkaç tıklama ve internet bağlantısı ile öğretmenler çevrimiçi kaynakları görüntüleyebilir, içerik kütüphanesine göz atabilir ve bilgileri daha hızlı bulabilir. Bunun da ötesinde, doğrudan sınırsız bir kanvas üzerine bırakarak animasyonlu widgetlar, 3D modeller ve yapıştırmalı notlar içerebilirler.

Bu kadar çok farklı göz alıcı özelliğe sahip olmak, herhangi bir işbirlikçi çalışma deneyimini pasif gözlemden aktif katılıma gerçek anlamda yükseltir.

Dijital Tahta ve İnteraktif Tahta Ayrımı

Dijital tahta bir yazılım iken, interaktif tahta donanımdır. İnteraktif düz panel ekran olarak da adlandırılan bu, kelimenin tam anlamıyla etkileşime girdiğiniz fiziksel nesnedir.

Basit bir ifadeyle, interaktif tahta, toplantı odalarından ve sınıflardan alınan, devasa bir dokunmatik ekrana dönüştürülen geleneksel bir tahtadır. Farklı multimedyalara anında erişirken, yazmanıza, dokunmanıza ve çizmenize olanak sağlayan bir üründür. Bununla birlikte, bundan tam olarak yararlanabilmek için, istediğiniz tüm materyali entegre etmenize ve işlemenize izin verecek uyumlu bir programa ihtiyacınız vardır. Dijital tahtaların devreye girdiği yer burasıdır.

İnteraktif bir tahta vücutsa, dijital tahta beyin ve zihindir – tüm süreçlerin gerçekleşmesine izin veren operasyonel karargahtır. Notları birleştirebilir, belgeler, sanat eserleri, dersler, sunumlar oluşturabilir ve daha sonra içeriği gömülü depolamada veya bulutta depolayabilme imkanı sunar. İnteraktif ve dijital tahtalar birlikte, tam işlevli bir bütün oluşturur.

What Is a Digital Whiteboard?_Definition

Dijital Tahta ve Analog Tahta Ayrımı

Analog tahta, işaretleyiciler ve bir silgiyle birlikte gelen eski tarz beyaz tahtadır. Geçmişte, karatahtadan modern çözümlere sorunsuz bir geçiş sağlarken, günümüzün teknolojik olarak gelişmiş dünyasında birçok sınırlamayı beraberinde getirmektedir. Yerleşik bir çevrimiçi öğrenme platformuna (dijital tahta) ve sonsuz kanvasa sahip interaktif dijital tahtalar, bilgisayarsız atalarından çok daha fazlasını sunmaktadır.

Dijital formatı sayesinde sundukları büyük esneklikten bahsetmiyoruz bile. Bir toplantı sırasında telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda açabilir, otobüs yolculuğunda gözden geçirebilir veya tele-çalışma sırasında erişebilirsiniz. Sizi zaman ve mekan içinde bağlamayan taşınabilir bir tahtaya sahip olmak, yeni işbirliği, öğrenme ve öğretme yolları yaratır.

Dönüşen İş ve Eğitim

Dijital bir tahta, birleştirilmiş araçların yeni bir ekip çalışması, kurs çalışması ve proje yönetimi kalitesi oluşturduğu toplu depolama gibi çalışır. İnsanların bilgi paylaşmak, değerler getirmek veya dünyaya yeni fikirler sunmak için bir araya geldiği her ortamı dönüştürür.

1. Bağlantılı İş Yerleri

Dijital tahta kullanmak, uzaktan, hibrit veya ofis içi yapılanmalarda sorunsuz bir çalışan katılımı sağlar. Kolay içerik oluşturma ve açıklama araçları sayesinde, hazırlık ve sunum yapmak, özellikle kısıtlı süreler altında daha az sorun ve daha fazla değer haline gelir. Bu sanal platform, ekip üyeleri ülkeler veya saat dilimleri arasında dağıldığında da çok kullanışlıdır.

Güvenli veri paylaşımı sağlayacak kurumsal düzeyde veri koruması aramalısınız. Ardından, yalnızca birkaç tıklamayla, önemli bilgileri bir e-posta yığınının altından veya ek olarak kaybolmuş dosyaları indirilenler klasöründen kolayca gün ışığına çıkarabilirsiniz. Bu büyük bir zaman tasarrufu yaratacaktır.

2. Modern Sınıflar

Dijital tahta, eğitimde devrim yaratarak Eğitim Teknolojisi çözümlerine tarihi bir değişiklik getiriyor. Katılımı, dikkati ve odaklanmayı teşvik eder. Artık herhangi bir ders konusu görselleştirilebilir, oyunlaştırılabilir ve nefes kesici şekillerde sunulabilir. Bu tür çevrimiçi paylaşım platformlarının sınıf kullanımı da dijital vatandaşlığı geliştirir. Ayrıca, STEM alanlarında (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) veya sanat ve tasarımda geleceğe yönelik işler için gerekli becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur.

Denenmiş ve test edilmiş bir şey arıyorsanız, başvurabileceğiniz araçlardan biri, ders planlama ve değerlendirme yöntemlerini kolaylaştıran bir görsel öğrenme platformu olan ViewSonic’in myViewBoard‘udur. Originals adlı zengin içerik kütüphanesi ile önceden hazırlanmış dersler, interaktif arka planlar ve oyunlar sunar. Çok çeşitli konularda şablon öğretim materyalleri ve testler verimli hazırlık, sunum yapma ve katılımı güçlendirir. Sonuç olarak, öğretmenlerin yapacak daha az işi oluyor ve öğrenciler sonsuz bir kanvas üzerinde oyunlaştırılmış içerikle daha derin bir şekilde meşgul oluyorlar.

myViewBoard ile ilgili bir başka ilginç şey, platformlar arası bir Açık Öğrenme Formatı (OLF) olmasıdır. Dijital tahta dosyaları genellikle bir cihaza veya yazılıma bağlıdır ve herhangi bir ek entegrasyona izin vermez. Eski veya esnek olmayan medya formatları, okulların veya ofislerin sürekli değişen dijital ortama uyum sağlama kapasitesini sınırlar. ViewSonic’in OLF’si, Windows, macOS, iOS, Android ve web üzerinde hızlı çalışma için mevcut tüm medya türlerine izin vererek modern sınıfları geleceğe hazırlar.

Son Söz

Dijital tahtanın ne olduğunu öğrenirken, donanım ve yazılım arasındaki farkı hatırlamak önemlidir. İnteraktif tahtalar, fiziksel donanım olarak çalışan düz panel ekranlardır ve dijital tahtalar, yazılım olarak çalışan sanal öğrenme platformlarıdır. Bu araçlar sayesinde bilgileri yeni ve teknolojik olarak gelişmiş yöntemlerle oluşturabilir, beyin fırtınası yapabilir ve görselleştirebiliriz.

Bu heyecan verici zamanlarda, ortak çalışma yapmak ve öğrenim, her türlü öğrenim ve çalışma ortamı için daha verimli, eğlenceli ve uygun hale geliyor. Dijital tahtalar, modern işyerleri, sınıflar ve ortak çalışma alanlarının önünü açıyor.

Bu makaleyi beğendiyseniz, sınıfta teknolojiyle ilgili eksiksiz kılavuzumuzu okumak veya ViewSonic’in Eğitim çözümlerini keşfetmek de ilginizi çekebilir.

 

Was this article helpful?
YesNo